Jump to content



Atiman Catalyst Uninstaller software


Recommended Posts

Αυτο ειναι Windows error.

Η διευθυνση που αναφερει ως σφαλμα ανηκει σε αλλο device, κοινως υπηρχε παντα διενεξη.

Ειχα και εγω Blue Screen κανοντας τα παρακατω...

1. Standard Uninstall of APP PROFILES

2. REBOOT

3. Standard Uninstall of CCC and Drivers

4. Reboot

5. Use of ATIMAN Uninstaller in Auto mode

6. ATIMAN Uninstaller did a reboot

7. After REBOOT ATIMAN Uninstaller continued the procedure

8. Check of Reboot status indicated Errors that COULD NOT be seen in notepad!

9. Reboot (Blue Screen during reboot)

10. Second Reboot (not in safe mode as was recommended by windows)

11. Installation of new drivers

... and normal afterwards

Ta windows ανεφεραν πως εκαναν recover απο serious error στο βημα 11 και μετα δουλεψανε ολα μια χαρα!

Link to comment
Share on other sites

Γιατι αυτο στο 8?

Απ οτι καταλαβαινω και στην δικη σου περιπτωση το BSOD δεν οφειλεται σε vga boot device error, αλλα σε καποιο σημειο που τα windows το βλεπουν "αλλιως".

Ειναι χρησιμο να μαθω σε ποιο σημειο συμβαινει αυτο, και ο μονος τροπος ειναι τα log files.

ΥΓ.

Παλι ξεκινας την διαδικασια "λαθος".

Τα βηματα 1 - 4 , τα ξεχνας με την διαδικασια που ακολουθεις.....

ΥΓ2.

Τα log files, παιδια, δεν μπορω να απαντησω σε καμια ερωτηση υποθετικου χαρακτηρα, αν δεν γνωριζω επακριβως τι εχει βρει το προγραμμα στο συστημα σας.

Ο λογος που καταγραφονται τα παντα στην διαδικασια ειναι αυτος.

Link to comment
Share on other sites

Γιατι αυτο στο 8?

Απ οτι καταλαβαινω και στην δικη σου περιπτωση το BSOD δεν οφειλεται σε vga boot device error, αλλα σε καποιο σημειο που τα windows το βλεπουν "αλλιως".

Ειναι χρησιμο να μαθω σε ποιο σημειο συμβαινει αυτο, και ο μονος τροπος ειναι τα log files.

ΥΓ.

Παλι ξεκινας την διαδικασια "λαθος".

Τα βηματα 1 - 4 , τα ξεχνας με την διαδικασια που ακολουθεις.....

ΥΓ2.

Τα log files, παιδια, δεν μπορω να απαντησω σε καμια ερωτηση υποθετικου χαρακτηρα, αν δεν γνωριζω επακριβως τι εχει βρει το προγραμμα στο συστημα σας.

Ο λογος που καταγραφονται τα παντα στην διαδικασια ειναι αυτος.

YΓ1... Εχεις δικιο :) Ανεκαθεν χρησιμοποιουσα αυτη τη διαδικασια απο συνηθεια (και μονο μετα την εκδοση 6 του uninstaller εμφανιστηκαν BSODs).

ΥΓ2 Σου στελνω τα logs!

Link to comment
Share on other sites

YΓ1... Εχεις δικιο :) Ανεκαθεν χρησιμοποιουσα αυτη τη διαδικασια απο συνηθεια (και μονο μετα την εκδοση 6 του uninstaller εμφανιστηκαν BSODs).

ΥΓ2 Σου στελνω τα logs!

Εστειλα με email τα logs...

Σχετικα με το error στο step 8, ειναι η 3η φορα που το βγαζει!

Δες τα logs οποτε μπορεσεις και μου λες τι γινεται... το PC δουλευει μια χαρα!

Link to comment
Share on other sites

Εχεις απαντηση στο mail σου.

Δεν υπαρχει κανενα προβλημα, ο uninstaller δουλεψε σωστα, τα boot devices ειναι ολα ακεραια και "pass".

Οι μπλε οθονες, καπου αλλου αναφερονται................ssd μυριζομαι....!!!

Link to comment
Share on other sites

Περασες τους drivers χωρις προηγουμενως restart?

Θελω τα logs (μεσω e-mail) που εχεις κι επισης ενα ακομα αρχειο,,

Τρεξε την εντολη showlogs, κατω κατω στο μενου θα δεις την παραμετρο S (copy vbls file), στειλε μου τα αρχεια του folder c:\ATI_VBLS.

Θα σου πω απο που προερχονται τα BSOD.

Με restart. Την εντολη που την τρεχω? Γιατι εχω κανει format πλεον...

Το STOP error που επερνα ηταν 0X0000007B και μεσα στα logs των repairs αναφερε

"Root caused found, recent driver installation or upgrade may preventing windows to boot"

Σου στελνω τα logs.

Έγινε επεξεργασία από z3et
Link to comment
Share on other sites

Με restart. Την εντολη που την τρεχω? Γιατι εχω κανει format πλεον...

Το STOP error που επερνα ηταν 0X0000007B και μεσα στα logs των repairs αναφερε

"Root caused found, recent driver installation or upgrade may preventing windows to boot"

Σου στελνω τα logs.

Τωρα και να τρεξεις την εντολη, τι θα δουμε.

......Αφου εκανες πρωτα το restart και μετα περασες τους drivers, σε ποιο σημειο η απεγκατασταση μεσω του uninstaller που ολοκληρωθηκε πριν το restart, δημιουργησε το προβλημα?

Αν υπηρχε προβλημα εκει, δεν θα μπορουσες να περασεις τους drivers....

PS.

Microsoft Stop 7B Error Description

Ριξε μια ματια.....driver, αλλα ποιος driver....

Οι μπλε οθονες, καπου αλλου αναφερονται................ssd μυριζομαι....!!!

- edit -

Ειδα τα αρχεια που μου εστειλες.

Εσυ τα διαβασες καθολου?

Θα διαπιστωσεις οτι ειναι υποδειγματικα αψεγαδιαστα....

- edit2 -

Μια προσεκτικοτερη ματια στα αρχεια δειχνει οτι το συστημα φορτωνει drivers για το chipset απο τους catalyst (AMD system).

Αυτοι φορτωνονται μεσω του atikmpag.

Φορτωσε τους drivers αυτους εκτος catalyst.

Έγινε επεξεργασία από atiman
Link to comment
Share on other sites

Για τα δικα μου αρχεια λες? Οπως ανεφερα και στην αρχη, ολα τα μηνυματα που μου εδινε ο Uninstaller κατα τη διαρκεια της διαδικασιας ειναι πως ολα πανε καλα. Το θεμα ειναι πως και τις δυο φορες, το προβλημα δημιουργηθηκε μετα τη χρηση του Uninstaller. Οποτε δεν γινεται να ειναι εκτος της εξισωσης. Ο Uninstaller ομως ειπε πως ολα ειναι οκ, δεκτο.

Αρα φταινε οι drivers? Πως ομως? Θελω να πω δηλαδη, γιατι ολες τις προηγουμενες φορες που τους αλλαξα (οχι περνωντας τους απο πανω, αλλα με uninstall) δεν δημιουργηθηκε καποιο προβλημα? Επεσα στη περιπτωση οπου οι 11.7 (τοτε) και οι 11.11a τωρα εχουν καποιο "προβλημα"?

Οσο για τους drivers του chipset, πως τους βρισκω? Η σουιτα παντως εγκατεστησε τους

OpenCL

Display

Drag n Drop

APP SDK

Vision Engine (Catalyst)

AVIVO

Decoders

HDMI/DP

Πoιο δεν θα πρεπει να βαζω?

Link to comment
Share on other sites

- edit -

Ειδα τα αρχεια που μου εστειλες.

Εσυ τα διαβασες καθολου?

Θα διαπιστωσεις οτι ειναι υποδειγματικα αψεγαδιαστα....

- edit2 -

Μια προσεκτικοτερη ματια στα αρχεια δειχνει οτι το συστημα φορτωνει drivers για το chipset απο τους catalyst (AMD system).

Αυτοι φορτωνονται μεσω του atikmpag.

Φορτωσε τους drivers αυτους εκτος catalyst.

Καταρχας για να ξερουμε τι λεμε... ο μονος λογος που το συστημα ειναι αψεγαδιαστο ειναι οτι χρησιμοποιω ΠΑΝΤΑ τον uninstaller ΣΟΥ! :)

Απλα, τελευταια (μετα τη version 6) εχω BSODs που με ενα reboot σε NORMAL mode ολα παιζουν μια χαρα...

Αυτο που λες στο edit2, μαλλον δε το καταλαβαινω?!:wall:

Ποιους drivers να φορτωσω εκτος catalyst?

THANKS!!!

Έγινε επεξεργασία από ElGreco
Link to comment
Share on other sites

Για τα δικα μου αρχεια λες? Οπως ανεφερα και στην αρχη, ολα τα μηνυματα που μου εδινε ο Uninstaller κατα τη διαρκεια της διαδικασιας ειναι πως ολα πανε καλα. Το θεμα ειναι πως και τις δυο φορες, το προβλημα δημιουργηθηκε μετα τη χρηση του Uninstaller. Οποτε δεν γινεται να ειναι εκτος της εξισωσης. Ο Uninstaller ομως ειπε πως ολα ειναι οκ, δεκτο.

Αρα φταινε οι drivers? Πως ομως? Θελω να πω δηλαδη, γιατι ολες τις προηγουμενες φορες που τους αλλαξα (οχι περνωντας τους απο πανω, αλλα με uninstall) δεν δημιουργηθηκε καποιο προβλημα? Επεσα στη περιπτωση οπου οι 11.7 (τοτε) και οι 11.11a τωρα εχουν καποιο "προβλημα"?

Οσο για τους drivers του chipset, πως τους βρισκω? Η σουιτα παντως εγκατεστησε τους

OpenCL

Display

Drag n Drop

APP SDK

Vision Engine (Catalyst)

AVIVO

Decoders

HDMI/DP

Πoιο δεν θα πρεπει να βαζω?

Ναι για τα δικα σου αρχεια λεω.

Κοιταξε να δεις,,

Ο uninstaller εχει σαν σκοπο να αφαιρει οτι εχει σχεση με λογισμικο ATI vga, να επαναφερει τον default Microsoft vga driver και να εξασφαλιζει την αρτιοτητα των vga boot devices.

Με το τελευταιο, εξασφαλιζουμε οτι το συστημα θα "μπουταρει" μετα την απεγκατασταση....

Οι μπλε οθονες, ειναι Windows errors, δεν ειναι απωλεια αρχειου, κλειδιου, παραμετρου λογω των οποιων το συστημα ναι μεν δεν θα "μπουταριζε" αλλα θα εμενε "παγωμενο", χωρις μπλε οθονες.

Στην περιπτωση σου, ο uninstaller δουλεψε χωρις σφαλμα, εκανε το restart του μετα το τελος του Next Generation, και το συστημα "μπηκε" κανονικα.

Η διασφαλιση αυτης της επανεκινησης του συστηματος απεικονιζεται σε μερος του log file που μου εστειλες,,

The current date is :

22/11/2011

List of passing test bootable VGA Display device.

HKLM\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\Class\{4D36E968-E325-11CE-BFC1-08002BE10318}\0000

Device Description = Standard VGA Graphics Adapter : pass

InfPath = display.inf : pass

InfSection = vga : pass

DriverDesc = Standard VGA Graphics Adapter : pass

ProviderName = Microsoft : pass

DriverDateData = 00808CA3C594C601 : pass

DriverDate = 6-21-2006 : pass

DriverVersion = 6.1.7600.16385 : pass

FeatureScore = 0xfe : pass

VgaCompatible = 0x1 : pass

MatchingDeviceId = pci\cc_0300 : pass

HKLM\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\Class\{4D36E968-E325-11CE-BFC1-08002BE10318}\0000\Settings

(S)VgaCompatible = 0x1 : pass

(S)Device Description = Standard VGA Graphics Adapter : pass

(S)InstalledDisplayDrivers = vga\0framebuf\0vga256\0vga64k : pass

Υστερα απο αυτο βεβαιωνεις οτι περασες νεους drivers, και εμφανισε μπλε οθονη με σφαλμα 7B μετα απο αυτο.

Το σφαλμα 7Β, αναφερεται οπως ειδες (στο link που σου εστειλα) σε προβλημα οδηγου σκληρων δισκων.

Βοηθησε με και πες μου, σε ποιο σημειο ο uninstaller πιστευεις οτι εχει μεριδιο ευθυνης για το προβλημα 7B και τα επακολουθα του?

PS.

Οι chipset drivers, δεν υπαρχουν προς επιλογη στο βασικο μενου επιλογων εγκαταστασης των Catalyst.

Εγκαθιστανται απ ευθειας σε συστημα AMD, εφ οσον βρουν στο συστημα default windows drivers, η παλαιοτερους απο την τρεχουσα εκδοση τους.

Αυτο που εχω με bold στο αρχειο σου, δεν θα επρεπε να υπηρχε, αλλα δεν ενοχλει.

[MENTION=16085]ElGreco[/MENTION] , το edit2 δεν ειναι για σενα....

Έγινε επεξεργασία από atiman
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημέρα από μένα.Είναι η τρίτη φορά που προσπαθώ να βγάλω τους drivers αλλά πάλι έφαγα BSOD και το σύστημα επανήλθε από restore. Τα log files είναι όλα success. Αυτό που παρατήρησα και μία που το ανέφερες πιο πάνω είναι ο ssd μου. Τι θέλω να πω μ` αυτό: Βγάζοντας τους achi drivers φαίνεται να μου επαναφέρει τους της microsoft αλλά δεν είναι bootable μετά. Δεν νομίζω να είναι πρόβλημα του προγράμματός σου αλλά αν μπορεί να μπει κάποια επιλογή σε αυτό ίσως βοηθήσει(ιδέα δίνω). Επίσης είδα να κάνει ένα restore point την ώρα που εκτελούσε τη διαδικασία απεγκατάστασης,θα πρότεινα να είναι μία από τις επιλογές στο αρχικό menu.

Link to comment
Share on other sites

@ατιμαν, δεν μπορώ να τρέξω τον uninstaller σου σε μηχάνημα φίλου με win7 64.

Δημιουργείται πρόβλημα με Administrator rights, τα οποία δεν μπορώ να ενεργοποιήσω ούτε με δεξί κλικ, ιδιότητες, compatibility κτλπ, ενώ είμαι κανονικά logged in με Administrator account. Καμιά ιδέα;

Link to comment
Share on other sites

Disable UAC.

Χμμμ... ΟΚ θα το κοιτάξω.

Κάτι ακόμα, έκανα Uninstall τους AMD_Catalyst_11.12_beta64_Windows_Vista_7

για να περάσω τους AMD_Catalyst_12.1_Preview_Win7_64 και μου φάνηκε σαν μην

λειτούργησε σωστά ο uninstaller (6.1.3). Παρ'όλο που ακολούθησα την full automatic διαδικασία

η ανάλυση μετά την επανεκκίνηση παρέμεινε 1920Χ1080 (αντί να πέσει στην default 800x600)

και έκανα uninstall drivers από το Display Adaptors. Τα φώτα σου!

Link to comment
Share on other sites

Χμμμ... ΟΚ θα το κοιτάξω.

Κάτι ακόμα, έκανα Uninstall τους AMD_Catalyst_11.12_beta64_Windows_Vista_7

για να περάσω τους AMD_Catalyst_12.1_Preview_Win7_64 και μου φάνηκε σαν μην

λειτούργησε σωστά ο uninstaller (6.1.3). Παρ'όλο που ακολούθησα την full automatic διαδικασία

η ανάλυση μετά την επανεκκίνηση παρέμεινε 1920Χ1080 (αντί να πέσει στην default 800x600)

και έκανα uninstall drivers από το Display Adaptors. Τα φώτα σου!

Το ίδιο έγινε και στη δική μου περίπτωση, αλλά έτρεξα για δεύτερη φορα τον uninstaller και όλα καλά

Link to comment
Share on other sites

Χμμμ... ΟΚ θα το κοιτάξω.

Κάτι ακόμα, έκανα Uninstall τους AMD_Catalyst_11.12_beta64_Windows_Vista_7

για να περάσω τους AMD_Catalyst_12.1_Preview_Win7_64 και μου φάνηκε σαν μην

λειτούργησε σωστά ο uninstaller (6.1.3). Παρ'όλο που ακολούθησα την full automatic διαδικασία

η ανάλυση μετά την επανεκκίνηση παρέμεινε 1920Χ1080 (αντί να πέσει στην default 800x600)

και έκανα uninstall drivers από το Display Adaptors. Τα φώτα σου!

http://www.thelab.gr/kartes-grafikon/atiman-catalyst-uninstaller-software-78824-22.html#post1063122089

Link to comment
Share on other sites

Ετρεξα το προγραμμα σου σημερα στα νεο μου συστημα και μου πεταει συνεχως ΒSOD σε καποιο σημείο στην μέση περιπου της διαδικασίας, ευτυχως το συστημα επανέρχεται με ρεσετ. Αν θελεις καποιο αρχειο η πληροφορια να σου στειλω πες μου. 2500Κ/Ζ68/SSD/ εβγαλα μια φωτο με την BSOD να δεις. δοκιμασα και με την 6,0,0 και παλι τα ιδια

img001gh.th.jpg

Uploaded with ImageShack.us

Link to comment
Share on other sites

Να συγχαρώ και εγώ από εδώ τον atiman, τόσο για την εξαιρετική προσπάθεια ανάπτυξης και δωρεάν διάθεσης του προγράμματος, όσο και για την υποστήριξή του.

Το πρόγραμμα τρέχει χωρίς πρόβλημα με εξαιρετικά αποτελέσματα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.