Jump to content


XORO HRT 7600 DVB-T HD AVC/H.264 MPEG-4 HDMI ==> mini review


ARMAGEDDON

Recommended Posts

Καιρός να πάρουμε κάποια στιγμή έναν αποκωδικοποιητή γιατί τις 18 Ιουνίου στην Αθήνα θα πάψουν τα αναλογικά κανάλια και θα εκπέμψουν τα ψηφιακά κανάλια ...

Δεν θα θέλατε έναν αποκωδικοποιητή που να μπορεί να κάνει σχεδόν ότι κάνει και ένα ΗTPC . Δηλαδή να αναπαράγει βίντεο (με ελληνικούς υποτίτλους srt) από κάποια εξωτερική συσκευή (πχ φλασάκι ή σκληρός δίσκος) και να μπορεί να εγγράψει βίντεο από το σήμα κατευθείαν πάνω σε φλασάκη η σκληρό δίσκο . Ακόμα να μπορεί να αναπαράγει ήχο και εικόνες ...

Ο παρακάτω αποκωδικοποιητής κάνει τα παραπάνω :jump: ΜΟΝΟ ΜΕ 49ε

XORO HRT 7600 DVB-T HD AVC/H.264 MPEG-4 HDMI

Η XORO σας εισάγει στην νέα ψηφιακή εποχή τηλεόρασης με τον νέο αποκωδικοποιητή HRT 7600 Η.264 MPEG-4 DVB-T. Πλήρως συμβατός αποκωδικοποιητής με το νέο ψηφιακό πρότυπο των καναλιών σας προσφέρει πληθώρα χαρακτηριστικών όπως 2 θύρες USB 2.0 για αναπαραγωγή μουσικών αρχείων, αρχειων βίντεο (και τύπους avi με συγχρονισμο srt αρχείου υποτίτλων), αρχείων εικόνων και θύρα HDMI 1.3 με HDCP 1.1 για ψηφιακή μετάδοση σήματος στην τηλεόραση. Επίσης, σας δίνει την δυνατότητα να καταγράψετε τις αγαπημένες σας σειρές και προγράμματα σε εξωτερικό USB Storage αφού υποστηρίζει την λειτουργία PVR Ready!

Τύπος Επίγειου Ψηφιακού Δέκτη: HD/SD DVB-T με υποστήριξη AVC, H.264 MPEG-4 και MPEG-2.

Συνδεσιμότητα: 1 x HDMI 1.3 με HDCP 1.1, 2 x USB 2.0, 2 x Scart, Stereo (by Scart), Coaxial, IEC 169-2 Female.

Πρόσθετα Χαρακτηριστικά: PVR Ready για εγγραφή προγραμμάτων σε εξωτερικό μέσο USB, θύρες USB 2.0 για αναπαραγωγή αρχείων πολυμέσων (εικόνα, ήχου), υποστήριξη 1080i, Fast Program Scan, Ελληνικό Electronic Program Guide (EPG), Ελληνικη υποστήριξη TELETEXT, Λειτουργία Videotext, Γραφικό περιβάλλον σε αγγλικό μενού και μετατροπή σε ελληνικό με μια εύκολη αναβάθμιση μέσω USB.

Διαστάσεις: 220 x 250 x 38 (Π x Β x Υ mm).

Βάρος:0,7Kgr.

p5110212.th.jpg

p5110213.th.jpg

p5110224.th.jpg

p5110225.th.jpg

p5110228.th.jpg

AKOMA για να τον κάνετέ πλήρες εξελληνισμένο πρέπει

Διαδικασία αναβάθμισης Firmware για πλήρης υποστήριξη Ελληνικής γλώσσας

1. Κατεβάστε και αποθηκεύστε στον υπολογιστή σας το νέο firmware πατώντας εδώ.

2. Αποθηκεύστε το αρχείο που κατεβάσατε σε usb stick (σε διαμόρφωση FAT32).

3. Εισάγετε το usb stick στον αποκωδικοποιητή και ενεργοποιήστε τον με το πλήκτρο power.

4. Επιλέξτε το μενού Multimedia (Πολυμέσα) και στη συνέχεια Music (Μουσική).

5. Το αρχείο που αποθηκεύσατε στο usb stick και περιέχει το firmware θα είναι ορατό.

6. Επιλέξτε το αρχείο του firmware και επιλέξτε ΟΚ.

7.Μην απενεργοποιήσετε τον αποκωδικοποιητή έως ότου η διαδικασία ολοκληρωθεί.

O αποκωδικοποιητής σας είναι πλέον πλήρως εξελληνισμένος.

ΣΥΝΕΧΕΙΑ

Έχει δοκιμαστή με βίντεο από φλασάκι 720p και το έπαιξε χωρίς να κολλάει καθόλου και από σκληρό δίσκο 1,5tb χωρίς κανένα πρόβλημα ...

πιος μπορεί να μου στίλει ένα αρχείο με 1080π ανάλυση έστω και trailer !!! ώστε να δοκιμαστεί εξονυχιστικά

edit

παίζει και full hd βίντεο χωρίς να κολλάει καθόλου αύριο θα έχετε και βίντεο [λόγο εξετάσεων θα πάει λίγο πίσω :-( ]

edit 20/5/2010

ένας οδηγός για το πως θα σπάτε αρχεία μεγαλύτερα από 4gb από τον JERRY007 :worship:

Μικρός Οδηγός για αναπαραγωγή HD Content στον XORO 7600.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 86
  • Created
  • Last Reply

ευχαριστώ :hug:

πήγα να περάσω το Avatar 10gb σε σκληρό δίσκο και δεν πέρναγε με τίποτα :wall: και μετά να δω αν θα το παίξει ικανοποιητικά αλλά τζίφος γιατί δεν πέρναγε στο σκληρό

Link to comment
Share on other sites

Το review που δεν ειχα κανει :p

Το μηχάνημα ειναι πολυ καλο αλλα νομίζω εχει μερικά θεματακια με την θερμοκρασια του οπως κολληματακια στο μενου κλπ.

Εχεις παρατηρησει κατι παρομοιο?

Να σημειώσω επισης οτι οταν ειναι συνδεδεμένος χαλάει λιγακι το σημα του καναλιού της αναλογικής τηλεόρασης...

Link to comment
Share on other sites

Το review που δεν ειχα κανει :p

Το μηχάνημα ειναι πολυ καλο αλλα νομίζω εχει μερικά θεματακια με την θερμοκρασια του οπως κολληματακια στο μενου κλπ.

Εχεις παρατηρησει κατι παρομοιο?

κοίτα η θερμοκρασία για αποκωδικοποιητή είναι φυσιολογική εξάλου βγάζεις τις 4 βίδες και το κάνεις κάμπριο ...λέω ότι είναι φυσιολογική γιατί έχω έναν άλλο αποκωδικοποιητή άλλης μάρκας mpg 2 πάλι το ίδιο ζεμάταγε

και είχα ένα ψιλοκόλημα στα τεστς γιατί δεν πρόλαβε να διαβάσει τις εντολές από το κομπιουτεράκι :jester:

τώρα βρήκα ένα φλασάκι 16gb και το έκανα exFAT 16000 και περνάω το avatar

για να φούμε τι ψάρια θα πιάσει

Link to comment
Share on other sites

Μετα τις 2 ωρες 720p video εγω ανεβαζα την ενταση και αυτο την κατεβαζε, γενικα εκανε κατι τετοια.

Αν μπορεσεις να το αφησεις και εσυ να παιξει ολη την ταινια και να δεις αν σου κανει και εσενα τετοια :)

Link to comment
Share on other sites

Μετα τις 2 ωρες 720p video εγω ανεβαζα την ενταση και αυτο την κατεβαζε, γενικα εκανε κατι τετοια.

Αν μπορεσεις να το αφησεις και εσυ να παιξει ολη την ταινια και να δεις αν σου κανει και εσενα τετοια :)

πάω να δω βρέχει κεφτέδες και μετά avatar 10gb

edit

δυστυχώς δεν υποστηρίζει ntfs

και θα χρειαστείτε και ένα fanaki 8 και θα είστε οκ με τις θερμοκρασίες

Link to comment
Share on other sites

Το review που δεν ειχα κανει :p

Το μηχάνημα ειναι πολυ καλο αλλα νομίζω εχει μερικά θεματακια με την θερμοκρασια του οπως κολληματακια στο μενου κλπ.

Εχεις παρατηρησει κατι παρομοιο?

Να σημειώσω επισης οτι οταν ειναι συνδεδεμένος χαλάει λιγακι το σημα του καναλιού της αναλογικής τηλεόρασης...

Για να μη χαλαει θα πρεπει να διατηρεις ανοιχτο και οχι standy by το δεκτη. Αυτο συμβαινει με ολους τους δεκτες απο οσο ξερω

Link to comment
Share on other sites

που τον πουλανε τον συγκεκριμενο?και επισης,ειανι δυσκολο να βαλεις εναν 80αρη ανεμηστηρα μεσα?

EDIT:ακυρο το που το πουλανε.για τον ανεμηστηρα μονο με ενδιαφερει γιατι ειπατε πως ζεστενεται πολυ

Link to comment
Share on other sites

Armagedon πως συνέδεσες ρε man HDD 1,5TB; Αφού δεν αναγνωρίζει NTFS το μηχάνημα.

Και γενικά εφόσον υποστηρίζει FAT32 όσοι θέλετε αρχεία μεγαλύτερα από 4GB τι κάνετε;

λοιπόν παιδιά καμία απάντηση σε αυτό?

γιατί και εγώ αυτή την απορία έχω!

Link to comment
Share on other sites

Armagedon πως συνέδεσες ρε man HDD 1,5TB; Αφού δεν αναγνωρίζει NTFS το μηχάνημα.

Και γενικά εφόσον υποστηρίζει FAT32 όσοι θέλετε αρχεία μεγαλύτερα από 4GB τι κάνετε;

σε FAT32 είναι ο δίσκος 1,5ΤΒ :jump1:

edit Gregorypeg1000

μπορείς να βάλεις ένα φανάκι 80cm απο πάνω (να το ακουμπήσεις από πάνω) και με κάπια πατέντα να του δώσεις ρεύμα .... εγώ το έχω πάνω σε ένα ξεχωριστώ πακ

Link to comment
Share on other sites

άρα ένα μεγάλο mkv αρχείο της τάξης των 10 Gb ας πούμε δέν θα μπορεί να το παίξει δηλαδή,αυτό είναι ένα μειονέκτημα,χωρίς βέβαια να γνωρίζω και άν υπάρχουνε άλλα μηχανήματα που να υποστηρίζουνε ntfs

Link to comment
Share on other sites

σε FAT32 είναι ο δίσκος 1,5ΤΒ :jump1:

edit Gregorypeg1000

μπορείς να βάλεις ένα φανάκι 80cm απο πάνω (να το ακουμπήσεις από πάνω) και με κάπια πατέντα να του δώσεις ρεύμα .... εγώ το έχω πάνω σε ένα ξεχωριστώ πακ

Με πιο πρόγραμμα κάνεις split τα μεγάλα .mkv;

Είχα δει ότι για να παίξεις από έναν δίσκο σε FAT32 κόβεις την ταινία σε κομματάκια των 4GB και μετά τα παίζεις έτσι. Εσύ πως το κάνεις;

Link to comment
Share on other sites

Με πιο πρόγραμμα κάνεις split τα μεγάλα .mkv;

Είχα δει ότι για να παίξεις από έναν δίσκο σε FAT32 κόβεις την ταινία σε κομματάκια των 4GB και μετά τα παίζεις έτσι. Εσύ πως το κάνεις;

για δες εδώ

Link to comment
Share on other sites

Ωραίος man, ευχαριστώ!

Edit:

Μπορείς να εξηγήσεις λίγο πως λειτουργεί αυτό το πρόγραμμα, γιατί για να πώ την αλήθεια εδώ ψιλοχάθηκα.

http://www.bunkus.org/videotools/mkvtoolnix/doc/mkvmerge.html

Από ότι κατάλαβα περνάς ένα .mkv και τους υπότιτλους στην καρτέλα "input" και ρυθμίζεις στο Global ότι θα κάνει split την ταινία σε κομμάτια των 4096M(4GB).

Αυτά είναι ή πρέπει να βάλω και εντολές από το link πάνω στο command line του προγράμματος;

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν δοκίμασα με το Transporter 3 1080p με DTS ήχο.

Κατάφερα να το παίξω από δίσκο με FAT32 αφού το χώρισα σε δύο κομμάτια αλλά αντιμετώπισα 2 προβλήματα.

Πρώτον δεν βρήκε καθόλου τους υπότιτλους που είχα φορτώσει,

και δεύτερον δεν είχε καθόλου ήχο.

Ο XORO μπορεί να παίξει τελικά DTS sound ή όχι;

Μιας και μόνος κερνάω και πίνω :hehe:

Ο XORO δεν παίζει DTS sound, έχει κανείς καμιά ιδέα πως μπορούμε να μετατρέψουμε τον ήχο των .mkv σε AC3;

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.