Jump to content



XORO HRT 7600 DVB-T HD AVC/H.264 MPEG-4 HDMI ==> mini review


ARMAGEDDON

Recommended Posts

Λοιπόν δοκίμασα με το Transporter 3 1080p με DTS ήχο.

Κατάφερα να το παίξω από δίσκο με FAT32 αφού το χώρισα σε δύο κομμάτια αλλά αντιμετώπισα 2 προβλήματα.

Πρώτον δεν βρήκε καθόλου τους υπότιτλους που είχα φορτώσει,

και δεύτερον δεν είχε καθόλου ήχο.

Ο XORO μπορεί να παίξει τελικά DTS sound ή όχι;

Μιας και μόνος κερνάω και πίνω :hehe:

Ο XORO δεν παίζει DTS sound, έχει κανείς καμιά ιδέα πως μπορούμε να μετατρέψουμε τον ήχο των .mkv σε AC3;

την ερώτηση την είχα κάνει πιο πάνω τα mkv AΡXEIA δεν έχουν DTS ήχο? αλλά δεν απάντησε κανείς για το trailer που έστειλε ο fragma ήταν mkv

edit

ήταν mov

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 86
  • Created
  • Last Reply

Βρήκα μου φαίνεται ένα πρόγραμμα για DTS to AC3, θα δοκιμάσω και άμα λειτουργεί θα γράψω έναν μικρό οδηγό.

Μπορείς να μου πεις τι ρυθμίσεις κάνεις στο mkvtoolnix, splitαρα μια ταινία αλλά δεν έχει υπότιτλους ενώ τους είχα βάλει :bye:

Link to comment
Share on other sites

Βρήκα μου φαίνεται ένα πρόγραμμα για DTS to AC3, θα δοκιμάσω και άμα λειτουργεί θα γράψω έναν μικρό οδηγό.

Μπορείς να μου πεις τι ρυθμίσεις κάνεις στο mkvtoolnix, splitαρα μια ταινία αλλά δεν έχει υπότιτλους ενώ τους είχα βάλει :bye:

για τους υποτίτλους δεν ξέρω :sorry: γιατί τυχαία το βρήκα μετά από 1 search στο google

Link to comment
Share on other sites

Οι υπότιτλοι πρέπει να είναι σε ξεχωριστό αρχείο για να διαβαστούν με το ίδιο file_name του αρχείου αναπαραγωγής πάντα σε format unicode και με σωστό timing. Το καλύτερο που μπορείς να κάνεις είναι να τους ενσωματώσεις με ένα πρόγραμμα κατευθείαν για να μην έχει οποιοδήποτε άλλο πρόβλημα...Πολύ καλό και εύκολο προγραματάκι είναι το(ConvertXtoDVD)

για οτιδήποτε άλλο μου λες.:yes4:

ps: ο δέκτης στην περιοχή που εκπέμπει τώρα η Digea δλδ Κόρινθο έως Πάτρα και Θεσσαλονίκη πιάνει τα πάντα ασχέτως ότι ακούγεται για κάποια προβληματικά κομμάτια...

Link to comment
Share on other sites

Οι υπότιτλοι πρέπει να είναι σε ξεχωριστό αρχείο για να διαβαστούν με το ίδιο file_name του αρχείου αναπαραγωγής πάντα σε format unicode και με σωστό timing. Το καλύτερο που μπορείς να κάνεις είναι να τους ενσωματώσεις με ένα πρόγραμμα κατευθείαν για να μην έχει οποιοδήποτε άλλο πρόβλημα...Πολύ καλό και εύκολο προγραματάκι είναι το(ConvertXtoDVD)

για οτιδήποτε άλλο μου λες.:yes4:

ps: ο δέκτης στην περιοχή που εκπέμπει τώρα η Digea δλδ Κόρινθο έως Πάτρα και Θεσσαλονίκη πιάνει τα πάντα ασχέτως ότι ακούγεται για κάποια προβληματικά κομμάτια...

Βρήκα λύση για τους υπότιτλους, απλά τους έκανα extract απο το .mkv

Μόλις βρώ χρόνο θα κάνω ένα guide για το πώς κάνουμε split τα .mkv, DTS->AC3 και πώς παίρνουμε τους υπότιτλους απο ένα .mkv ;)

Link to comment
Share on other sites

Ωραια παρουσιαση.. Εχω τον δεκτη κανα διμηνο απο οταν κυκλοφορησε στην ελληνικη αγορα.. Η εικονα στα mpeg2 ψηφιακα μεσω HDMI ειναι ωραια και εδωσε νεα πνοη στην 32 ιντσων SONY BRAVIA του 2006 στην οποια μπηκε.

Τωρα ως media player μην περιμενετε και πολλα, δεν θα καθομαστε να κανουμε 50 μετατροπες για να παιξουν τα αρχεια, να σπαμε τα μεγαλυτερα σε μικροτερα, να εξαγουμε υποτιτλους και να μετατρεπουμε ηχο :p ελεος :p

Για κανα 720p ηδη συμπιεσμενο στα 3-4giga ή κατι 1080p encoded στα 4 γιγα που βγαζουν για το PS3 κατι groups μια χαρα ειναι :)

Εχει βγει τωρα ενας αλλος μαρκας OP ο οποιος υποστηριζει NTFS, σημερα θα τον παραλαβω και οταν μπορεσω θα ποσταρω εντυπωσεις :)

Επισης για τον Xoro στο manual ελεγε οτι παιζει μονο .ts αρχεια οποτε να φανταστω θελει και εκει μετατροπη? Εχει καταφερει κανεις να παιξει .mpeg, .avi, .mkv??

Link to comment
Share on other sites

Εψηνα τον πατερα μου να παρει αυτο η το μηχανακι της AC Ryan.

Thx man για το review και για τις αλλες πληροφοριες απο τα υπολλοιπα μελη.

Καποιος ρωτησε απο που να το αγορασει.

Εγω απο δω το χα βρει πριν καμποσο καιρο

50 ευρω @ http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.808098

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά αν έχει κάποιος ένα μεγάλο αρχείο (>4gb) πολύ χρόνο δεν παίρνει (split, μετατροπή ήχου)? να μεταφέρω όλο το pc και να το συνδέσω με την tv πιο γρήγορο μου φαίνεται....

Link to comment
Share on other sites

Split ταινίας 8gb πήρε λιγότερο από 5 λεπτά στον τετραπύρινο μου, και η μετατροπή του ήχου γύρω στα 15.

Δεν σε ανάγκασε κανείς να το κάνεις, απλά για να τα αναπαράγεις στον xoro* γίνεται αυτό :p

Edit: Ναί λάθος μου :p

Fixed :D

Link to comment
Share on other sites

Split ταινίας 8gb πήρε λιγότερο από 5 λεπτά στον τετραπύρινο μου, και η μετατροπή του ήχου γύρω στα 15.

Δεν σε ανάγκασε κανείς να το κάνεις, απλά για να τα αναπαράγεις στον υπολογιστή γίνεται αυτό :p

Εννοείτε ότι δεν με ανάγκασε κανένας...και δεν κατακρίνω (ούτε κρίνω) εσάς και για τον τρόπο που αναφέρεται....:flag:, απλά λέω ότι ίσως είναι 50 E πεταμένα αν κάποιος αποφασίσει να αγοράσει το συγκεκριμένο με την προοπτική να παίζει κυρίως μεγάλα αρχεία με dts, τα υπόλοιπα μπορεί να τα κάνει τέλεια, δεν ξέρω και δεν αναφέρομαι σε αυτά, αλλά μένω στο συγκεκριμένο κομμάτι.

Για να τα αναπαράγω στο xoro εννοείς?

Link to comment
Share on other sites

---Offtopic---

Αν το να λέμε τη γνώμη μας θεωρείτε ότι το παίζουμε εξυπνάκηδες...οκ έχετε δίκιο, και για να μην χαλάω την ομοιομορφία του νήματος, πράγματι το xoro είναι το καλύτερο μηχάνημά τα κάνει όλα τέλεια και συμφέρει! πραγματικά είναι καταπληκτικό!

λάθος μου που ασχολήθηκα...

Link to comment
Share on other sites

Εννοείτε ότι δεν με ανάγκασε κανένας...και δεν κατακρίνω (ούτε κρίνω) εσάς και για τον τρόπο που αναφέρεται....:flag:, απλά λέω ότι ίσως είναι 50 E πεταμένα αν κάποιος αποφασίσει να αγοράσει το συγκεκριμένο με την προοπτική να παίζει κυρίως μεγάλα αρχεία με dts, τα υπόλοιπα μπορεί να τα κάνει τέλεια, δεν ξέρω και δεν αναφέρομαι σε αυτά, αλλά μένω στο συγκεκριμένο κομμάτι.
Link to comment
Share on other sites

Να που επαληθεύτηκες :haha:
---Offtopic---

Αν το να λέμε τη γνώμη μας θεωρείτε ότι το παίζουμε εξυπνάκηδες...οκ έχετε δίκιο, και για να μην χαλάω την ομοιομορφία του νήματος, πράγματι το xoro είναι το καλύτερο μηχάνημά τα κάνει όλα τέλεια και συμφέρει! πραγματικά είναι καταπληκτικό!

λάθος μου που ασχολήθηκα...

Κοίτα, ή άποψη σου είναι δική σου και την σέβομαι/σεβόμαστε. Η παράθεση του Diman είναι από τον οδηγό που έκανα και αναφερόταν στα post σε εκείνο το νήμα, δεν έχει καμιά σχέση με τα post σε αυτό το thread. ;)

Πάντα φιλικά :)

Link to comment
Share on other sites

:offtopic2:Το να διαφωνούμε (γενικά) δεν είναι κακό, αρκεί να λέμε και γιατί καταλήγουμε σε αυτό τον τρόπο σκέψεις, τον οδηγό τον είδα, δεν ποσταρα εκεί γιατί είναι οδηγός για κάτι συγκεκριμένο ( Μικρός Οδηγός για αναπαραγωγή HD Content στον XORO 7600) και έκανες πολύ καλά που τα συγκέντρωσες / έγραψες για να διευκολύνεις όσους το έχουν ή θέλουν να το αγοράσουν, ποσταρα σε αυτο το νήμα γιατί είναι review του xoro και αυτό που έγραψα είναι μια άποψη (λανθασμένη ή όχι) για ένα χαρακτηριστικό του xoro.

Τέσπα για μένα dispute closed. :hug:

Link to comment
Share on other sites

Να ποσταρω οπως υποσχεθηκα τις εντυπωσεις μου απτο OP HD 5001... Ειναι ακριβως αυτο που ψαχναμε, δηλαδη οι δυνατοτητες του Xoro HRT 7600 + υποστηριξη NTFS filesystem για το USB (παιζει και σκληρο δισκο)

Ενδεικτικα δοκιμασα διαφορα αρχεια 720P/1080P 4gb++ και παιζανε με πολυ καλη ποιοτητα, πραγματικα για την τιμη του εμεινα αφωνος με την ποιοτητα!!!

Βεβαια εχει και αυτο ενα μελανο σημειο, το οποιο ειναι η απουσια υποστηριξης για DTS ηχο.. Οταν μπει ταινια με DTS απλα δεν ακουγεται ηχος, να πω την αληθεια δεν τσεκαρα σε τηλεοραση με εξοδο οπτικης ινας μηπως στελνει εστω κωδικοποιημενο το σημα ωστε με τη χρηση ενος αποκωδικοποιητη-ενισχητη για 5.1 ηχειa με οπτικη εισοδο να γινεται σωστη αναπαραγωγη :) Αν μπορει καποιος και τον εχει ας το τσεκαρει

Παντως ολα εκτος του DTS ειναι αψογα!! Εχει και ψηφιακη ομοαξονικη εξοδο ηχου οπως ο XORO.. Ενα κακο επισης (δεν ξερω αν ετυχε μονο σε εμενα) ειναι η πολυ μικρη εμβελεια του τηλεκοντρολ, το οποιο περαν απο τα 2 μετρα δεν πιανει!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Τελικα ειναι best buy ο συγκεκριμενος ? Μονο σας αποκωδικοποιητή οχι σαν media player γιατι δεν με ενδιαφερει ..

Επισης που μποορουμε να τον βρουμε γιατι στο e-shop εχει ξεμεινει !!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.