Jump to content



αερας μεσα η εξω?


fatal

Recommended Posts

Σίγουρα δεν πρέπει να τους βάλεις τον έναν να βάζει και τον άλλο να βγάζει, εκτός κι' αν σου αρέσουν οι τρύπες στο νερό:no:.

Κύτα πόσα cfm είναι ο κάθε ανεμιστήρας που έχεις, και μετά υπολόγισε πόσος αέρας μπαίνει και πόσος βγαίνει.

Προηγουμένως εννοείται ότι έχεις βάλει και τομ μποστινό ανεμιστήρα.

Άν λοιπόν υποθέσουμε ότι θέλεις να έχει το κουτί ελαφρά αρνητική πίεση , θα πρέπει , ο αέρας που βγαίνει να έιναι λίγο περισότερος από αυτόν που μπαίνει.

Προσοχή , στον μπροστινό ανεμιστήρα, δεν θα υπολογίσεις όλα τα cfm , γιατί τραβάει μέσα από φίλτρο, οπότε -ιδιαίτερα αν δεν έχει καλή στατικήπίεση- θα βάζει λιγότερο αέρα από ότι αν δεν είχε το φίλτρο, (υπολόγισε μια μείωση περίπου 30 - 40 %.

Αφού λοιπόν κάνεις τις πράξεις, θα δεις τι είναι καλύτερο όσον αφορά στη ροή του αέρα των πλαϊνών ανεμιστήρων.

Αποψή μου βέβαι είναι ότι καλύτερα είναι να βάζουν αέρα κρύο απ' έξω και να τον στέλνουν στα επίμαχα σημεία, παρά το αντίθετο.

Με αυτό στο νού, και εφόσον ο εισερχόμενος αέρας είναι περισότερος από τον εξερχόμενο, μπορείς να αλλάξεις τον πίσω ανεμιστήρα με έναν ισχυρότερο , ή αν τα καταφέρνεις στις χειρονακτικές εργασίες , βάλε έναν μεγαλύτερο (140 χ 140 χ35), οόποίος και μεγαλύτερη παροχή θα έχει, και πιο μεγάλη στατική πίεση και θόρυβο δεν θα κάνει.

Κι άν δεν χωράει μέσα στο κουτί βάλτον απ' έξω.

Ελπίζω να βοήθησα, άντε και καλή διασκέδαση.

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι το haf 932 μου εχει τον πλαινο μεγαλο να ριχνει μεσα...και οι αλλοι οπως του λετε ο μπορστα βαζει και ο πισω βγαζει!

κατι θα ξερουν λογικα!

ερωτηση:αν βαλω εναν πανω να βγαζει(μονο ενας χωραει γιατι εχω το τροφοδοτικο πανω) θα κερδισω κατι δεδομενου οτι ο ζεστος αερας παει πανω?

λιγο ασχετο αλλα γιατι πανω το τροφοδοτικο? για να τρωει ολη την ζεστη που βγαζουν και ολα τα αλλα εκτος απο την δική του? ειπαμε...κάτω τα τροφοδοτικά!

Link to comment
Share on other sites

Ο μόνος τρόπος να βάλω το τροφοδοτικό κάτω στο κουτί μου είναι να το γυρίσω ανάποδα. Θα το έκανα ευχαρίστως αν μπορούσα να βάλω ποδαράκια στο επάνω μέρος χωρίς να ανοίγω νέες τρύπες.

Link to comment
Share on other sites

Το δικο μου το psu το ειχα προς τα πανω στην αρχη...λογω το οτι εβγαζε κρυο αερα και δροσιζε την 5870..τωρα το πως ειναι μια αλλη ιστορια :hehe:...

Τωρα το αλλαξα προς τα κατω με τις συμβουλες καποιων παιδιων απο εδω μεσα..βεβαια διαφορα δεν εχω δει στα temps...

Πιστευω ομως πως η κανονικη θεση ειναι προς τα κατω

Link to comment
Share on other sites

Το δικο μου το psu το ειχα προς τα πανω στην αρχη...λογω το οτι εβγαζε κρυο αερα και δροσιζε την 5870..τωρα το πως ειναι μια αλλη ιστορια :hehe:...

Τωρα το αλλαξα προς τα κατω με τις συμβουλες καποιων παιδιων απο εδω μεσα..βεβαια διαφορα δεν εχω δει στα temps...

Πιστευω ομως πως η κανονικη θεση ειναι προς τα κατω

Αν βλέπω καλά και καταλαβαίνω επίσης, ο ανεμιστήρας του τροφοδοτικού, ρουφάει αέρα από έξω (από το κουτί του), και τον σπρώχνει στα εξαρτήματά του, για να τα κρυώσει, ο αέρας αυτός στη συνέχεια φεύγει μέσα από το κυψελοειδές πλέγμα προς τον εξωτερικό του PC χώρο.

Η σωστή τοποθέτηση είναι το άνοιγμα αναρόφησης προς την πλευρά που υπάρχει ο πιο δροσερός αέρας και έχοντας υπ' όψη ότι οθερμός αέρας ανεβαίνει , ο καλύτερος προσανατολισμός για να δροσιστούν με βεβιασμένη κυκλοφορία τα εξαρτήματα , είναι η ροή να είναι από κάτω προς τα πάνω.

Από τα δύο παραπάνω προκύπτει ότι η καλύτερη θέση είναι στο κάτω μέρος του κουτιού και μα το άνοιγμα αναρόφησης προς τα κάτω / έξω.

Συνεπώς το τροφοδοτικό δεν έψυχε την κάρτα γραφικών επειδή έβγαζε κάποιο ρέυμα αέρα προς αυτήν , αλλά γιατί η ροή του αέρα που κατευθυνόταν προς την αναρόφηση του , τύχαινε να περνάει και από την καρτα, τώρα αν τοποθετώντας το στον σωστό προσανατολισμό, άν όπως λές δεν βλέπεις διαφορά είναι μάλλον γιατί και πρίν δεν είχε καμία συνεισφορά στην ψύξη της κάρτας γραφικών:no::no:

Link to comment
Share on other sites

Σωστος Seafalco..ισως να ειδα ομως μια αυξηση 1-2βαθμους το πολυ! τιποτα δηλαδη..

Άρα το ρεύμα αέρα που υπήρχε κατά την ανάστροφη τοποθέτηση κάτι βοήθαγε.

Άν θές να βελτιώσεις την κατάσταση -επειδή είδα ότι το κουτί που έχεις μοιάζει αρκετά με το δικό μου- μπορείς να βάλεις ανεμιστήρες στην εσωτερική πλευρά του χώρου των δίσκων, δεν ξέρω αν το κουτί σου έχει optional βάση , αλλά ίσως με κάποια πατέντα να γίνεται.

Εν τω μεταξύ απ' ότι βλέπω έχει και θέσεις στον πυθμένα του κουτιού , οπότε............ιδού πεδίον δόξης λαμπρόν!!!:innocent:

Link to comment
Share on other sites

Nαι οντως μπορω να βαλω εκει καποιο fan αμα θελω...δεν εχει βαση,αλλα γινεται πατεντα..

Αλλα δεν εχω ιδιαιτερα προβληματα προς το παρων...

Kατι σχετικο με το θεμα μας..θα αγορασω μια mugen για τον 955 και θελω να ξερω αν πρεπει να βαλω το fan push η pull...και αν θα πρεπει να μπει απο την μερια του πισω fan του case..

Link to comment
Share on other sites

Μια φοτό του συστήματός σου θα βοήθαγε.

Εάν ο ανεμιστήρας του κουτιού που βρίσκεται στο ύψος της ψύκτρας είναι αρκετά κοντά της, τότε είναι καλίτερα να τον βάλεις σε push γιατί τα χρέη του pool θα τα κάνει λίγο πολύ ο case fan.

Αν τώρα έχεις αρκετό χώρο, τότε το καλύτερο θα είναι να βάλεις δύο ανεμιστήρες σε push- pool διάταξη, μόνο εδώ πρόσεχε αν η απόσταση του pool από τον case fan, είναι πολύ μικρή, υπάρχει πιθανότητα να εχεις θόρυβο και μάλιστα ενοχλητικό.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως,την ψυκτρα δεν την εχω ακομη..μαλλον σε 2μερες θα μου ερθει...απλα ηταν μια ερωτηση αυτη που με απασχολουσε αρκετα...

Oσο για την αποσταση,υπολογιζω γυρω στα 3-4εκατοστα...

Επεισης,αλλη μια αποψη που εχω ειναι,μιας και ο side fan ειναι σε push,τοτε να βαλω το cpu cooler fan προς την μερια του σε push,αρα να ψυχεται καπως καλυτερα,λογο το οτι θα φερνει πιο "δροσερο" αερα απο εξω....Βεβαια μπορει να κανω και λαθος

*Αν θες φοτο με το συστημα μου δες εδω

**Kαι επειδη o Mr.Google παντα βοηθαει..take a look here

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.