Jump to content



Inferno_CPU-Heatsink Tester


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους.

Αφού "ξεράθηκα" δυο τρείς ώρες στον καναπέ, αισθάνομαι το μυαλό μου πιό κοντά σ'...εμένα.

Κατ' αρχήν να ολοκληρώσω την νυσταγμένη μου απάντηση για τις αντιστάσεις:

Το βασικό ζήτημα ήταν ότι χρειαζομαι έναν τρόπο να μπορώ να μετρήσω το ρεύμα κάθε FET ξεχωριστά , οπότε μέσω της πτώσης τάσης στις αντιστάσεις αυτές, μπορώ να δώ αν υπάρχει ισοκατανομή των ρευμάτων στα τρανζίστορ.

Να παρατηρήσω ότι στα FET λόγω του θετικού θερμοκρασιακού συντελεστή της R (DSon) δεν υπάρχει φόβος αν κάποιο από τα παραλληλισμένα τρανζίστορ είναι "πιο αγώγιμο", να τραβήξει αυτό το περισότερο ρεύμα, γιατί ΄σο αυτό θα ζεστένεται , τόσο θα αυξάνει η αντίστασή του ,οπότε θα τείνει να άγει λιγότερο ρεύμα.

Άρα εδώ συμβαίνει ακριβώς το αντίθετο απ' ότι στα διπολικά τρανζίστορ, στα οποία ένας "καλός" τρόπος να τα κάψεις, είναι να μην τα παραλληλίσεις μέσω αντιστάσεων εκπομπού.

(μεταξύ μας......έεεεχω ψήηησει!!!!! ούκ ολίγα)

Θα έχει ενδιαφέρον να δείξεις κάποια στιγμή και το κύκλωμα οδήγησης που θα υλοποιήσεις. QUOTE]

Το κύκλωμα ελέγχου είναι (ίσως) το μεθεπόμενο που θα ανεβάσω -σε preliminary:shifty:-, βασίζεται σε έλεγχο με τελεστικούς ενισχυτές και είναι υλοποιημένο (εξελίσεται τώρα) πάνω σε ένα έτοιμο κιτ που ήταν για άλλη δουλειά!

Το DAC συνδιάζεται με τελεστικό ενισχυτή (op-amp) για βέλτιστα αποτελέσματα και έτσι ελέγχεις πολύ εύκολα τα Fets. Είχα δει μια τέτοια υλοποίηση και είχε πολύ καλά αποτελέσματα. Στην ουσία με ένα προγραμματάκι μετά μπορείς και κάνεις τα πάντα (δοκιμές σε auto mode κτλ).

Να σου πώ δεν έχω ασχοληθεί πολύ με τα ψηφιακώς οδηγούμενα κυκλώματα ισχύος (αν και είναι πολύ ενδιαφέροντα), οπότε -για την ώρα- σκέφτομαι να στηρίξω τον έλεγχο σε κλασικά γραμμικά κυκλώματα (τελ. εν.), που αισθάνομαι πιό....άνετα αφ΄ενός, και που εν κατακλείδει αποτελούν την βάση ακόμα και των ψηφιακών υλοποιήσεων.

Το μόνο πρόβλημα με τα Fets όπως σου είπα και παραπάνω είναι ότι πολλές φορές είναι δύσκολο να ελέγξεις τη λειτουργία τους σε linear mode. Κατά τα άλλα είναι πολύ πιο φτηνά από power resistors και πολύ μικρότερα σε όγκο, έχεις ακρίβεια φορτίου κτλ.

Πράγματι υπάρχουν προβλήματα, όλα εξαρτώνται πόσο καλό βρόχο ανάδρασης έχεις για τον έλεγχο, και πόσο κοντά στα όρια θέλεις να πάς, και αυτό ισχύει τόσο στις linear προσεγγίσεις όσο και στις switching -ιδιαίτερα σε αυτές-............

Θυμάμαι όταν προτοέκλεισα τον διακόπτη για να ενεργοποιήσω έναν step down converter που είχα φτιάξει (μιλάμε για τα πάντα , από τυπωμένο κλπ, κλπ), τον κλείνω και ...........άρχισα μέσα από τους καπνούς να ψάχνω που πήγαν οι ¨δρόμοι¨του τυπωμένου!!!!!!!!!!

Και τότε τα 3 χιλιάρικα που είχε το FET τσούζανε!!

Όπως είπα και παραπάνω:............έεεχω ψήησει!!!

Για την ιστορία αναφέρω ότι άλλα σήματα καπνού δεν υπήρξαν, τελικά έβγαλα ένα converter βασισμένο σε ένα FET ισχύος 1KW , στα 100 ΚΗz, το οποίο δεν μάσαγε πουθενά!!!

Μπράβο ακόμη μια φορά για το project. Έχεις μεράκι και σε συνδιασμό με τα εργαλεία και τις γνώσεις που διαθέτεις πιστεύω ότι θα βγει πολύ καλό το αποτέλεσμα.

Να είσαι καλά, και εγώ το ίδιο ελπίζω, αλλά ίδωμεν, στο κάτω-κάτω, έχει και το "ταξίδι" την αξία του -για να μην πώ ότι η περισότερη σ' αυτό βρίσκεται-.

Ωραία δουλειά Seafalco...
:T:

Δεν ξέρω αν θα μπορούσες να χρησιμοποιήσεις μια βαθμίδα Peltier σαν πηγή θερμότητας, το οποίο μπορεί να παρέχει μέχρι και μερικές εκατοντάδες Wt θερμική ισχύ και το σημαντικότερο είναι ότι λόγο της κατασκευής τους η θερμότητα εκλύεται ομοιόμορφα στην επιφάνειά του... επίσης οι φυσικές τους διαστάσεις (των peltier του εμπορίου, όπως αυτό) είναι ανάλογες των επεξεργαστών, οπότε θα θερμαίνουν την επιφάνεια της ψήκτρας με ανάλογο περίπου τρόπο... τέλος μπορείς να βγάλεις εύκολα την συνάρτηση μεταφοράς του (τάση-θερμοκρασία) και με μεγάλη ακρίβεια με μερικές μετρήσεις, οπότε να κάνεις τα πειράματά σου πιο εύκολα και με μεγαλύτερη ακρίβεια... μπορεί να μην είναι γραμμικά στοιχεία και η συνάρτηση μεταφοράς τους να αλλάζει με τον χρόνο και ανάλογα την χρήση, αλλά με συχνό καλιμπράρισμα (δηλαδή με υπολογισμό ξανά της συνάρτησης μεταφοράς, το οποίο είναι γρήγορη διαδικασία), θα είσαι πάντα οκ, αν και το degrade του peltier δεν είναι τόσο άμεσο σε βάθος χρόνου...

Την πλάκα η οποία ψύχεται, μπορείς να την θερμάνεις με fet ή αντιστάσεις, καθώς δεν σε νοιάζει τόσο η ακρίβεια εκεί...

Είδα και εγώ κάποια τέτοια εφαρμογή -και μάλιστα είχαν κάνει και καλή προσομοίωση των διαστάσεων του πραγματικά θερμαινόμενου τμήματος του επεξεργαστή, δεν αποκλείεται το "παντρεμα", αλλά κατ' αρχήν θέλω να δώ πως θα πάει αυτή η προσέγκιση.

Όσο για τα peltier δεν έχω προσωπική εμπειρία, και αυτό είναι μια πρόκληση, η οποία στο μέλον -γιατί όχι- να μην γίνει και πρόσκληση!!

Άααχ......σε μπελάδες θές να με βάλεις :D:D:D

Αλλά 'ωρα είναι να συνεχίσω.

Σας ευχαριστώ όλους!!

Έγινε επεξεργασία από Seafalco
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

ωραίος ρε φίλε. Και αν αύριο μεθαύριο χρειαστείς βοήθεια με DAC για έλεγχο op-amps κτλ. εκεί είναι ο τομέας μου, αν βρω έστω και λίγο free time πολύ ευχαρίστως να βοηθήσω.

Επίσης το πρόβλημα με τα πιο πολλά Fets είναι ότι έχουν φτιαχτεί για να δουλεύουν σε On/Off καταστάσεις και όχι σε linear, γιαυτό θέλει προσοχή στο τι θα επιλέξεις αλλά αφού το έχεις ήδη ψάξει είσαι cool.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ωραίος ρε φίλε. Και αν αύριο μεθαύριο χρειαστείς βοήθεια με DAC για έλεγχο op-amps κτλ. εκεί είναι ο τομέας μου, αν βρω έστω και λίγο free time πολύ ευχαρίστως να βοηθήσω.

Επίσης το πρόβλημα με τα πιο πολλά Fets είναι ότι έχουν φτιαχτεί για να δουλεύουν σε On/Off καταστάσεις και όχι σε linear, γιαυτό θέλει προσοχή στο τι θα επιλέξεις αλλά αφού το έχεις ήδη ψάξει είσαι cool.

Φίλε crmaris να είσαι καλά και σίγουρος ότι θα έρθει η ώρα...ναι , ναι το βλέπω,..... που θα κάνουμε το πάντρεμα του Inferno με peltier και οδήγηση με op amp που ελέγχεται από DAC.

Αν μπορείς βάλε ένα link για το hardware αυτό, να ρίξουμε και λίγο διάβασμα!

Link to comment
Share on other sites

έναν LabJack U3/HV χρειάζεσαι και ένα custom proggy. Το LabJack U3 έχει 16 εισόδους/εξόδους και με ένα LJTick-DAC μπορεί να δώσει +-10V. Επίσης μπορείς σε αυτό να συνδεσεις τα πάντα για να μετράς ρεύματα, θερμοκρασίες κτλ. Πλήρες monitor και control περιβάλλον δηλαδή, κάτι ανάλογο με αυτό που έκανα στον Fagana.

Στο παρακάτω σχήμα αντί για R1 βάζεις ένα DAC και καθαρίζεις. Ίσως να χρειαστείς multichannel DAC όμως (για έλεγχο ξεχωριστά του κάθε Fet).

post-403-1416074450,4831_thumb.png

Έγινε επεξεργασία από crmaris
Link to comment
Share on other sites

Πολύ ενδιαφέρον, από μια πεταχτή ματιά που έριξα πρέπει να μπορείς να κάνεις "παπάδες" με κάτι τέτοια εξαρτήματα.

Θέλω όμως "εκπαίδευση", -ιδού πεδίο δόξης λαμπρόν!!!!-.

Απόψε ίσως προλάβω να ανεβάσω κάτι από το κύκλωμα ελέγχου, οπότε τα ξαναλέμε.

Link to comment
Share on other sites

Η κατασκευή του SΗUNΤ

Άργησα αλλά είχα δουλίτσα.

Μέρος της οποίας ήταν η κατασκευή της αντίστασης μέτρησης του ρεύματος που θα αποροφά η βαθμίδα ισχύος.

Είχα κάποιες αντιστάσεις (από αποξήλωση ενός άλλου κυκλώματος), με αυτές έστησα μια σύνθετη αντίσταση, της οποίας η τιμή με βάση αυ΄τα που έχω υπολογίσει θα πρέπει να είναι 200 m Ohm / 150 Watt.

Το πρώτο γιατί με βάση το σχεδιασμό χρειάζομαι περίπου 200 m Volt για κάθε Ampere και το δεύτερο για να μην ζεστένεται η αντίσταση αυτή.

Η σύνθεση είναι:

dscn4087s.jpg

Uploaded with ImageShack.us

Αυτό το σύνολο στήθηκε πάνω σε μια πρόχειρη βάση, και απο την πίσω πλευρά έγινε μια στήριξη για το probe ελέγχου της θερμοκρασίας του αέρα.:

dscn4089e.jpg

Uploaded with ImageShack.us

Οι αντιστάσεις αυτές είναι πολύ καλή ποιότητα και μετά τα test φάνηκε ότι είναι απίστευτα κατάλληλες για την δουλειά που τις θέλω, αλλά ένα - ένα με τη σειρά:

dscn4091x.jpg

Uploaded with ImageShack.us

Αφού στήθηκε το σύνολο των συσκευών και οργάνων :

dscn4085h.jpg

Uploaded with ImageShack.us

dscn4103.jpg

Uploaded with ImageShack.us

Άρχισαν οι μετρήσεις, οι οποίες στην αρχή ήταν .....χάλια!!!!

Ευτύχώς , πριν πάθω το εγκεφαλικό κατάλαβα ότι όταν ζητάς από ένα τροφοδοτικό να κάνει καλή ρύθμιση ρεύματος -ενώ η έξοδός του με τα βίας είναι 200 m Volt-, μάλον θα έχεις πολύ AC συνιστώσα, πράγματι είχα περίπου 100mV, οπότε η ακρίβεια πήγαινε περίπατο, να βρεί κανά πιο έξυπνο από 'μένα!!!

(Δαικόπτω για λίγα λεπτά -ανωτέρα βία!!!!)

Έγινε επεξεργασία από Seafalco
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

γιατί δεν έβαλες ένα απλό shunt των .001 Ohm για να μετράς το current. Υπήρχε πρόβλημα με τα χαμηλά mV του κάθε Amp που έχουν αυτά?

Θα σου έπιανε πολύ λιγότερο χώρο και δε ζεσταίνονται κιόλας αυτά.

Link to comment
Share on other sites

γιατί δεν έβαλες ένα απλό shunt των .001 Ohm για να μετράς το current. Υπήρχε πρόβλημα με τα χαμηλά mV του κάθε Amp που έχουν αυτά?

Θα σου έπιανε πολύ λιγότερο χώρο και δε ζεσταίνονται κιόλας αυτά.

Γεία σου φίλε μου.

Πράγματι δεν θα ζεσταινόταν, αλλά ο σκοπός του shunt είναι να παράγει ένα δυναμικό το οποίο θα επιτρέπει τον έλεγχο του ρεύματος, ακόμα και αν αυτό είναι της τάξης του 1 Α.

Αν λοιπόν επέλεγα κάτι τέτοιο φαντάζεσαι την δυσκολία που θα υπήρχε να προσπαθώ να ελέγξω ένα σήμα της τάξης του 1 μV* με τελεστικούς που να έχουν ανεκτό κόστος;

Δεν γίνεται με τίποτα.

(* π.χ.: με την αντίσταση του 1 mOhm και ρεύμα 1 A , όταν θέλω ακρίβεια 0,5% σημαίνει ότι θέλω ακρίβεια 5 mAmpere 'ή με άλλα λόγια ακρίβεια 5 μVolt, αν υποθέσουμε ότι θέλεις και ενα συντελεστή ευαισθησίας χ10 για νε έχεις μικρά σφάλματα ολοκλήρωσης, τότε πάς σε σήματα των 0,5 μVolt, καταλαβαίνεις λοιπόν πιο είναι το πρόβλημα.

Με την επιλογή που έχω κάνει όμως εγώ το αντίστοιχο νούμερο είναι 100 μVolt {θυμίζω ότι η αντίσταση μέτρησης είναι 200 mOhm}.

Αυτός είναι ο βασικός λόγος επιλογής αυτού του shunt.

Να είσαι καλά και ευχαριστώ για το σχόλιο, που όπως και να έχεί έδωσε την ευκαιρία να αποσαφηνιστούν κάποια σχεδιαστικά θέματα.

Ώρα όμως να συνεχίσω στα υπόλοιπα του post αυτού.

Έγινε επεξεργασία από Seafalco
Link to comment
Share on other sites

δυστυχώς το γνωρίζω το κόστος γιατί αναγκαστικά χρησιμοποιώ 2 op-amps για τον έλεγχο 4 shunts (2*200Α/75mV και 2*50A/75mV). Αλλά μπορώ και ελέγχω ρεύμα με πολύ μεγάλη ακρίβεια, πολύ κάτω της μονάδος.

Έγινε επεξεργασία από crmaris
Link to comment
Share on other sites

Επανήλθα μετά από ερκετή ώρα, αλλά τι να κάνω, ανωτέρα βία είπαμε!!

Η λύση δόθηκε προσθέτοντας μια αντίσταση ισχύος 2 Ohm (2 χ 1 Ohm /30 Watt), σε σειρά με την έξοδο του τροφοδοτικού :

dscn4086e.jpg

Uploaded with ImageShack.us

Έτσι στο 1 Α το τροφοδοτικό έβγαζε πλέον τάση 1,2 Volt και δεν υπήρχε κανένα πρόβλημα στο να ρυθμίσει σωστά το ρεύμα (το λειτουργώ σε κατάσταση περιορισμού ρεύματος).

Πάρθηκαν μια σειρά μετρήσεις σε βήματα του 0,5 Α :

sund01.jpg

Uploaded with ImageShack.us

Από αυτές τις μετρήσεις προκύπτει ότι -λαμβάνοντας τις απολύτως μέγιστες αποκλίσεις τιμών η

Γραμικότητα του SΗUNΤ = +/- 0,1%.

Αν δε κάνουμε στατιστική προσέγκιση έχουμε :

Μέση τιμή της αντίστασης = 200,68 mOhm και διασπορά τιμών 0,14 , πράγμα που σημαίνει ότι το 68% των τιμών θα έχουν μια απόκλιση από την μέση τιμή της τάξης του 0,07%.

Ειλικρινά δεν το περίμενα ότι η συγκεκριμένη επιλογή θα είχε τόσο καλά χαρακτηριστικά!

Στη συνέχεια - παρ' όλο που αντίσταση δεν ζεστένεται , έκανα έναν έλεγχο για το ποιά είναι η συμπεριφορά της

σε τυχούσα αυξηση της θερμοκρασίας από εξωτερικούς λόγους.

Αφου έστησα απέναντι από την αντίσταση ένα "πιστόλι" θερμού αέρα την "πυροβόλησα"!!:

dscn4094wk.jpg

Uploaded with ImageShack.us

Έκανα μια νέα σειρά μετρήσεων στα 4,5 Α Αλλάζοντας τις θερμοκρασίες και καταγράφοντας τις τιμές 5min αφού είχα αυξήσει την θερμοκρασία, έτσι -για να μην πολυλογώ προέκυψε ότι:

Για θερμοκρασία αέρα στο Shunt 131,8 C η τιμή της πτώσης τάσης Vs = 903,1 mVolt

(Υπενθυμίζω ότι στον ακίνητο αέρα του περιβάλοντος η αντίστοιχη τιμή ήταν Vs = 902,8 mVolt.)

Αυτό σημαίνει ότι για μεταβολή Δθ = 111 C η προκύπτουσα διαφορά είναι 0,3 mVolt,

Συνεπώς το σχετικό σφάλμα λόγω θερμοκρασίας είναι της τάξης του: 0,033%

Αφού τελείωσαν τα βασανιστήρια, αποφάσισα να δω τι επίδραση θα είχε η τοποθέτηση ενός ανεμιστήρα που θα φυσά την αντίσταση:

dscn4099x.jpg

Uploaded with ImageShack.us

Άφησα και πάλι το ρεύμα στα 4,5 Α και είχα για Ιs = 4,5003 A --> Vs = 902,6 mVolt

Τέλος θέλοντας να δοκιμάσω την συμπεριφορά της αντίστασης στο μέγιστο ρεύμα που θα δουλέψει -άλλαξα τροφοδοτικό και έκανα σύνδεση σε ένα ισχυρότερο- .

Έτσι :

1.Για ρεύμα 6,5062 Α --> τάση 1,3051 και φαινόμενη αντίσταση 200,593 mV

2.Για ρεύμα 6,5086 Α --> τάση 1,3056 και φαινόμενη αντίσταση 200,596 mV

1.Για ρεύμα 6,5096 Α --> τάση 1,3060 και φαινόμενη αντίσταση 200,626 mV

Το πείραμα μετά από 5 λεπτά όμως διακόπη βιαίως(!) γιατί από το φούντωμα των δύο αντιστάσεων που είχα παρεμβάλει στην γραμή τροφοδοσίας συνέβει:

dscn4105x.jpg

Uploaded with ImageShack.us

Έλειωσε το καλάϊ!!!!!!!!!!!!!! και χώρισαν.

Αυτό το θεώρησα σαν σημάδι ότι ερκετά το βασάνισα το πράγμα -τα εξαρτήματα άρχισαν να παίρνουν των οματιών τους!!!!!!!!!!!!!!!

Σαν συνολικό συμπέρασμα νομίζω ότι δικαιολογείτια αυτό που είπα αρχικά:

"Δεν πιστεύω πόσο καλή είναι αυτή η αντίσταση!!!!"

Αυτή ήταν η μικρή ιστορία της δοκιμής του SHUNT :wall:

Αυτά για απόψε παίδες , η συνέχεια -καλώς εχόντων των πραγμάτων- αύριο.

Άντε καλόν ύπνο τώρα, γιατί θα βάλω μαξιλάρι το πληκτολόγιο όπου να 'ναι!

Να είμαστε όλοι καλά!

Έγινε επεξεργασία από Seafalco
  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

δυστυχώς το γνωρίζω το κόστος γιατί αναγκαστικά χρησιμοποιώ 2 op-amps για τον έλεγχο 4 shunts (2*200Α/75mV και 2*50A/75mV). Αλλά μπορώ και ελέγχω ρεύμα με πολύ μεγάλη ακρίβεια, πολύ κάτω της μονάδος.

Σομπίτσες τα Shunts* , (15 Watt).

Με τι "παίζεις";;;;;;;;;;;;;;;;:woot::woot:

* Την είδα την πατάτα -έρμη δυσλεξία- θα το διορθώσω.

Άντε να είσαι καλά φίλε μου.

Καλή νύχτα.

:zzz::zzz::zzz::zzz::zzz::zzz:

Link to comment
Share on other sites

δεν καταλαβαίνουν τίποτα (τα έχω φορτώσει μέχρι 67 Amps τα μεγάλα).

Επίσης με ένα τέτοιο θα κάνεις μια χαρά τη δουλειά σου. Ούτε με ανεμιστήρια θα ταλαιπωρηθείς για το κρύωμα των αντιστάσεων και θα γλυτώσεις πάρα πολύ χώρο.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερούδια!

Ακόμα καφέ δεν έφτιαξα!

Ναι πολύ καλά φαίνονται και ίσως βάλω στην μέτρηση κάτι ανάλογο, η επιφύλαξη που έχω είναι στο κύκλωμα ελέγχου, και πως αυτό θα τα πάει, έχοντας πολύ λιγότερο σήμα να επεξεργαστεί.

Η απορία δεν θα αργήσει να απαντηθεί, το κύκλωμα είναι σχεδόν έτοιμο, οπότε θα υπάρξουν νεότερα.

Άντε τώρα....πάω να κάνω ένα καφέ, και τα ξαναλέμε.

Link to comment
Share on other sites

Μπορει να έχω χάσει λίγο την μπάλα με τις ορολογίες μιάς και δέν το κατέχω το σπόρ των ηλεκτρονικών,

αλλά η δουλειά σου παραμένει εκπληκτική, όπως και η παρουσίασή της. :T:

Περιμένω τις πρώτες δοκιμές πώς και πώς...! (να καταλάβω και λίγο πώς δουλεύει η κατασκευή:))

Μιά ερώτηση μόνο. (ίσως χαζή)

Άν θελήσεις να μετρήσεις ψύκτρα (πχ. northbridge), της οποίας το πλακάκι είναι μικρότερο απο την βάση (για cpu) που έχεις φτιάξει, πώς θα το κάνεις?

Εννοώ το κομμάτι της βάσης που θα είναι εκτεθειμένο μαζί με τις θερμικές απώλειες, πώς θα το αφαιρείς απο την μέτρηση.

Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια για την ιδέα και το όλο project (και φυσικά για την υπομονή σου και το μεράκι σου).

Περιμένουμε με αγωνία τις πρώτες μετρήσεις.....

Link to comment
Share on other sites

Μπορει να έχω χάσει λίγο την μπάλα με τις ορολογίες μιάς και δέν το κατέχω το σπόρ των ηλεκτρονικών,

αλλά η δουλειά σου παραμένει εκπληκτική, όπως και η παρουσίασή της. :T:

Περιμένω τις πρώτες δοκιμές πώς και πώς...! (να καταλάβω και λίγο πώς δουλεύει η κατασκευή:))

Μιά ερώτηση μόνο. (ίσως χαζή)

Άν θελήσεις να μετρήσεις ψύκτρα (πχ. northbridge), της οποίας το πλακάκι είναι μικρότερο απο την βάση (για cpu) που έχεις φτιάξει, πώς θα το κάνεις?

Εννοώ το κομμάτι της βάσης που θα είναι εκτεθειμένο μαζί με τις θερμικές απώλειες, πώς θα το αφαιρείς απο την μέτρηση.

Γειά σου φίλε Λάκη.

Το πρόβλημα αυτό είναι μικρό, απλά θα φτιάξω ένα άλλο πλακάκι (το ανώτερο τμήμα της κατασκευής ):-O, στις σωστές διαστάσεις, αυτό που είναι πρόβλημα είναι η χαμηλωμένη περιοχή γύρω από την επιφάνεια επαφής,

(δηλ. το επίπεδο που φαίνονται οι βίδες).

Εδώ υπάρχει ένα ζήτημα για το πως θα θερμομονωθεί το τμήμα αυτό, έτσι ώστε να μην υπάρχουν απώλειες από εκεί.

120520102312.jpg

Uploaded with ImageShack.us

Ψάχνομαι για το κατάλληλο μονωτικό το οποίο θα είναι αποτελεσματικό σε πολύ μικρό πάχος, ίδωμεν.

Αν κάποιος έχει καμιά ιδέα είμαι ανοιχτός σε προτάσεις.

Βέβαια ψάχνω και το θέμα του πως μπορώ να μετρήσω τις όποιες απώλειες και να τις αντισταθμίσω.

Οπωσδήποτε το ζήτημα _αν μας ενδιαφέρει η συγκριση και όχι οι απόλυτες τιμές- είναι λίγο θεωρητικό, αλλά δεν παύει να αποτελεί πρόκληση.

Αυτά είναι που μ' αρέσουν!!

Να είσαι καλά και θα επανέλθω αφού κάνω ένα μπανάκι.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εισαι τρελοοοος :woot:

Περιμενουμε

Συγχαρητήρια για την ιδέα και το όλο project (και φυσικά για την υπομονή σου και το μεράκι σου).

Περιμένουμε με αγωνία τις πρώτες μετρήσεις.....

Είμαι ...είμαι!!!

Ελπίζω μόνο ...από τους ωραίους!

Παιδιά να είστε όλοι καλά, τα λόγια σας γεμίζουν την μπαταρία!!!

Link to comment
Share on other sites

Όσον αφορά το θερμομονωτικό υλικό που ψάχνεις, έχω και εγώ το ίδιο πρόβλημα στο project μου.

Ψάχνω ένα υλικό μονωτικό, λεπτό, να συμπιέζεται έυκολα, και ανθεκτικό στις θερμοκρασίες.

Σκοπός είναι να αντικαταστήσω την ''τσόχα'' που φαίνεται στην φωτό στην περιοχή του northbridge, ώστε να πατάει καλύτερα το πλακάκι του cooler.

porter21.jpg

Uploaded with ImageShack.us

Σπάω το κεφάλι μου μέρες, και η έμπνευση μου ήρθε σήμερα στην...καφετέρια!:woot:

Σιλικονούχο γάντι ρε συ κουζίνας...αυτό που βγάζεις τα ταψιά απο τον φούρνο!

Καλή μόνωση, λεπτό, και το κόβεις εύκολα με ένα ψαλιδι.

Μανααά....στο βούτηξα το γάντι!:hehe:

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.