Jump to content



Inferno_CPU-Heatsink Tester


Recommended Posts

Ελεγχοι με την δοκιμαστική βάση των τρανζίστορ (συνέχεια)

{Επανήλθα....είμαι άνθρωπος που τηρώ τις υποσχέσεις μου!

Αλλά ξέρω και άλλο με τον Τοτό:D:D:D}

Στην ανάπτυξη του INFERNO έχει πολύ μεγάλη σημασία το ζήτημα της θερμικής καταπόνησης, γιατί εδώ αντίθετα με τις πιο συμβατικές χρήσεις των τρανζίστορ, θα πρέπει να σπρώξεις τα πράγματα σε μια περιοχή θερμοκρασιών που είναι πολύ κοντά στον "θάνατό τους από θερμοπληξία".

Οι κατασκευαστές το έχουν μελετήσει το θέμα και δίνουν σχετικά γραφήματα για την περιοχή ασφαλούς λειτουργίας των ημιαγωγών.(S.O.A.)

Αυτή η φοτό είναι από το τρανζίστορ που χρησημοποίησα για τις δοκιμές:

soae.jpg

Uploaded with ImageShack.us

Η φράση κλειδί είναι αυτή που εμπεριέχεται στο διάγραμμα, και προειδοποιεί ότι οι καμπύλες πρέπει να τροποποιηθούν (υποβαθμιστούν) ανάλογα με την θερμοκρασία που θα λειτουργεί το τρανζίστορ.

Εδώ λοιπόν,-που αντίθετα με την συντριπτική πλειοψηφία των εφαρμογών- , εγώ θα πρέπει να το "φουντώσω", αντί να το κρυώσω, η προσοχή είναι επιβεβλημένη.

Η λειτουργία του κυκλώματος του INFERNO:

Οι παράμετροι που υπεισέρχονται στην λειτουργία της συσκευής έιναι:

1. Η μέγιστη θερμοκρασία που μπορεί να λειτουργήσει το τρανζίστορ - κάτω από την δεδομένη τάση- και το ρεύμα που επιβάλουμε. [Ttmax].

2. Το μέγιστο ρεύμα που επιτρέπεται να περάσει από το τρανζίστορ [itmax]

Οι δύο αυτές παράμετροι αλληλοεπηρεάζονται, όπως υπονοεί το διάγραμμα SOA .

Έτσι βλέπουμε ότι π.χ. για τάση 40Volt απο το τρανζίστορ μπορεί να διέλθει ρεύμα περίπου 7,5 Ampere , στούς 25 βαθμούς Κελσίου.

Το ερώτημα είναι στους 100 βαθμούς Κελσίου που θέλω να λειτουργεί πόοοοσο ρεύμα μπορεί να περάσει από το τρανζίστορ χωρίς "να το αφήσει στον τόπο".

Αυτά είναι τα κουμπιά της Αλέξενας!!!!!:)

Για να επιτευχθεί η "μακροημέρευση" του τρανζίστορ λοιπόν, θα πρέπει το Itmax να προκαλέι μια θερμοκρασία Ttmax η οποία να απέχει "αρκετά" απο την θερμοκρασία καταστροφής του [Ttdestr].

Για το δεδομένο υλικό έστω ότι Ttdestr= 150 C, και Ttmax = 100 C.

Εδώ θα πρέπει να ληφθεί υπόχη ότι άλλη θερμοκρασία μετράς στην επιφάνεια του τρανζίστορ και άλλη έχει ό κρύσταλος του ημιαγωγού μέσα (πολύ υψηλότερη).

Οι κατασκευαστές δίνουν για το συγκεκριμένο υλικό ότι Rth(j-c)= 0.45 C/ Watt.

Με άλα λόγια κάθε Watt ισχύος που καταλίσκεται πάνω στο τρανζίστορ, του ανεβάζει την θερμοκρασία κατά 0.45 βαθμούς κελσίου (θυμίζω το όριο είναι150 βαθμοί!).

Έστι λοιπόν τοποθετήθηκαν αισθητήρες θερμοκρασίας σε τρείς θέσεις ( που φαίνονται σε προηγούμενη φοτό) και παρακολουθείται όσο πιο "στενά γίνεται η θερμοκρασία τόσο στην "θήκη του τρανζίστορ, όσο και στα θερμαγώγιμα υποστρώματα που θα το συνδέσουν προς την ψύκτρα.

Οι αισθητήρες τοποθετήθηκαν όσο πιο κοντά ήταν δυνατόν προς την πηγή της θερμότητας και την διαδρομ'η της προς την ψύκτρα.

Η ρύθμιση του Heater, ορίζει το ρεύμα του τρανζίστορ Itset που προκαλεί την έκλυση της θερμότητας να είναι μικρότερο ή ίσο με το Itmax.

Και η μέγιστη επιθυμητή / επιτρεπτή, για την δοκιμή θερμοκρασία Ttset να είναι μιρότερη ή ίση με την Ttmax.

Έτσι ορίζονται δύο οριακές τιμές -ρεύματος και θερμοκρασίας αντίστοιχα-, 'ετσι ώστε το τρανζίστορ, να "παιδεύει την ψύκτρα χωρίς να κινδυνεύει από καταστροφή.

Στο διάγραμμα που ακολουθεί δίνεται -ελπίζω - μια καλή εικόνα της λειτουργίας αυτής:

infernooperationlogik.jpg

Uploaded with ImageShack.us

Όπως βλέπετε, εκτός από την βασική προστασία έχει προβλευθεί και εφεδρική, η οποία λειτουργεί σε περίπτωση αστοχίας της βασικής. ( το κύκλωμα είαν ακόμα σε εγκεφαλικό επίπεδο:book:).

Με τους τρόπους αυτούς -και με κάτι ακόμα που είναι σε "προεγκεφαλικό " στάδιο:secret:, πιστεύω ότι έχουν καλυφθεί , σε λογικό βαθμό όλα τα ενδεχόμενα αστοχίας.

Εδώ θα πρέπει να τερματίσω το post γιατί η επόμενη ενότητα είναι η πρακτική εφαρμογή και καλό είναι να είναι μόνη της.

Ελπίζω να μην πλήξατε μέχρι θανάτου, αλλά αν ο σκοπός είναι να φανεί το τι και κυρίως το ΠΩΣ, αυτά είναι απαραίτητα μιας και δεν απευθύνομαι μόνο σε είδικούς.

Άντε καλό κουράγιο για το επόμενο post.

Μαύρος.

Έγινε επεξεργασία από Seafalco
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

:laughing::laughing::laughing::laughing:

Διακρίνω βαθειά σοφία πίσω από τους ενδοιασμούς σου.

Αλλά έχω εμπιστοσύνη, η γυναίκα μου εχει περάσει πολλά burn out tests και τα έχει βγάλει "παλικάρι"!

Δεν "μασάει" με τίποτα!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.

Δυστυχώς, μολονότι αυτό το τριήμερο "καθόμουν", άλλα απεργαζόταν οι ανάγκες της οικογένειας........................:whip:

Να μην τα πολύλογώ, το εργαστήριο το είδα από μακρυά!:weep:

Το μόνο που προχώρησε έιναι κάποια σχέδια για τα βοηθητικά τροφοδοτικά.

Οπότε , υπομονή!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Να ρωτησω κατι ασχετο ελπιζω μην με παρετε με τις πετρες.Τα τρανζιστορ ειναι αυτα που υπηρχαν και παιζανε μουσικη;Τετοια δοκιμαζεις;

Το τι είναι τρανζίστορ το κάλυψε πλήρως ο φίλος dmarccos, εγώ να προσθέσω κάτι από την ιστορία:

Προ 'αμνημονεύτων χρόνων, τα ραδιόφωνα λειτουργούσαν με ηλεκτρονικές λυχνίες, ήταν σαν μικρά μπαουλάκια, και παίζανε ουσιαστικά μόνο από την πρίζα.

Κάποια στιγμή εμφανίστηκαν οι "κρυσταλολυχνίες", τα τρανζίστορ δηλαδή , εξαρτήματα που έκαναν την ίδια δουλειά με μια λυχνία , αλλά είχαν χιλιάδες φορές μικρότερο μέγεθος,,.

Έτσι λοιπόν τα ραδιόφωνα έγιναν με τρανζίστορ, πολύ μικρά (συγκριτικά) και παίζανε με μπαταρίες, οπότε διαδόθηκαν παντού και μάλιστα επικράτησε σαν κοινό όνομα χρήσης, το όνομα του βασικού υλικού που σενετέλεσε στην απίστευτη διάδοσή τους, το τρανζιστορ, εξ ού και το "Τρανζιστοράκι" στο οποίο αναφέρεσαι.

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω κατι ασχετο ελπιζω μην με παρετε με τις πετρες.Τα τρανζιστορ ειναι αυτα που υπηρχαν και παιζανε μουσικη;Τετοια δοκιμαζεις;

Το τρανζίστορ είναι διάολος και το λιβάνι θα το βρείς σε σχολές ηλεκτρονικών κτλπ. Έχει άπειρες χρήσεις όμως οπότε χρειάζεται η μελέτη, αυτά τα ολίγα από μένα φιλικά...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Κακώς καταλάβατε.......η άδειά μου δεν τελείωσε ακόμα- ευτυχώς!!

Αλλά μιας και μου δόθηκε χρόνος, και επειδή όλοι έχετε επιδείξει "γαϊδουρινή" υπομονή με την περίπτωσή μου, είπα να εκμεταλευτώ το χρόνο των διακοπών για να προχωρήσω πιο πέρα την κατασκευή.

Το ζήτημα των "γειώσεων"

Αυτό το ζήτημα, παρ' όλο που έμεσα έχω αναφερθεί, νομίζω ότι επειδή είναι ιδιαίτερα σημαντικό στα ποιοτικά αποτελέσματα μιας κατασκευής, θα πρέπει να γίνει μια πιο εκτεταμένη αναφορά, γαι να καταλάβουν και οι λιγότερο ειδήμονες, τι μπορεί να φταίει στον Hand made ενισχυτή τους και μουρμουρίζει στα 100Hz!

Σε όλες τις κατασκευές, όπου υπάρχει επεξεργασία σημάτων πολύ χαμηλής τιμής, είναι πολύ σημαντικό ζήτημα η "διευθέτηση" των αγωγών της "γής" που αποτελούν την κοινό σημείο αναφοράς των τάσεων αυτών.

Κατά κανόνα επιβάλεται διαχωρισμός των διαδρομών των ισχυρών ρευμάτων (ρεύματα τροφοδοσίας, εντολές οδήγησης κλπ) από αυτές των ασθενών ρευμάτων (σήματα από αισθητήρες, σήματα ανάδρασης κλπ).

Ο λόγος θα φανεί από το ακόλουθο παράδειγμα, στο οποίο εξετάζεται ένας πολύ απλός ρυθμιστής τάσης.

201008192001291a.jpg

Uploaded with ImageShack.us

Στήν αριστερή πλευρά εικονίζεται το σχέδιο του ρυθμιστή , το οποίο περιλαμβάνει έναν τελεστικό ενισχυτή , ο οποίος συγκρίνει την τάση ανάδρασης (Vfeedback), η οοία αποτελεί ένα κλάσμα της τάσης εξόδου (Vl), ως προς μια τάση αναφοράς (Vref) και ρυθμίζει την έξοδό του (ο τελ εν) ούτως ώστε τα σήματα που "βλέπει" στις εισόδους του (την + και την - ) να είναι απολύτως ίσσα.

Στην δεξιά πλευρά απεικονίζεται ο ίδιος ρυθμιστής με τρόπο που να καθιστά ευκολώτερη την κατανόηση του προβλήματος.

Το πρόβλημα έγκειται στο γεγονός ότι ο αγωγός ΓΔ δεν έχει μηδενική αντίσταση, αλλά έχει μια έστω και μικρή τιμή (άς πούμε 50mVolt).

Όταν λοιπόν από το τμήμα αυτό του αγωγού δεν περνά πολύ ρεύμα , η πτώση τάσης στην αντίσταση Rγδ είναι σχετικά μικρή και πρέπει να είμαστε φανατικοί της ακρίβειας για να ασχοληθούμε μαζί της.

Όταν όμως το ρεύμα αυξηθεί, γίνει ας πούμε 5 Ampere , τότε η πτώση τάσης σε αυτήν την "αμελητέα" αντίσταση είναι 5 * 0,05 = 0,25 Volt.

Και αν το σήμα που επεξεργαζόμαστε έχει αναφορά π.χ. 10 Volt πάει στα "κομάτια" το σφάλμα είναι μόνο 2,5% και ίσως να μπορούμε να το "παραβλέψουμε" (λέω τώρα εγώ συγγραφική αδεία!!), άν όμως το σήμα που θέλουμε να επεξεργαστούμε είναι -να μην πώ κάτι πολύ μικρό- 1,25 Volt, τότε το σφάλμα είναι 20%, και αυτό δεν "τρώγεται" με τίποτα!!!

Αυτό συνέβει γιατί η καλωδίωση της κατασκευής επέτρεψε την ¨ανάμιξη¨των ρευμάτων με αποτέλεσμα η τάση αναφοράς να μην έχει κοινό σημείο αναφοράς με την τάση ανάδρασης, αλλά ματαξύ των δύο να παρεμβάλεται μαι άγνωστη και αστάθμητη τάση, η οποία θα μας ταλαιπωρήσει μέχρι να την "βρούμε" και το κέφι θα μας χαλάσει, και -φευ- καντήλια θα κατεβάσει, και γενικώς ....άστα να πάνε!!

Ευτυχώς η λύση - σε μια έκ βάθρων νέα κατασκευή - δεν είναι δύσκολή, όπως φαίνεται και από το ακόλουθο σχέδιο:

20100819200748a.jpg

Uploaded with ImageShack.us

Όπως εύκολα φαίνεται, αλάζοντας την θέση σε ένα "καλωδιάκι" , ΟΛΑ έρχονται στα "τέμπα τους" που έλεγε και ο μακαρίτης.

Η αντίσταση μεταξ'υ των σημείων Γ και Δ είναι απολύτως μηδενική γιατί αυτά απλά ταυτίζονται!!

Οπότε οι δύο τάσιες (αναφοράς και ανάδρασης) έχουν πραγματικά κοινό σημείο αναφοράς, το οποίο είναι ΑΝΕΠΗΡΕΑΣΤΟ από οποιαδήποτε ρεύματα κυκλοφορούν στην κατασκευή!

Πιστεύω ότι αυτό το απλό παράδειγμα κάνει λίγο πιο εύκολη την κατανόηση του προβλήματος και φέρνει πλησιέστερα την λύση.

Βεβαίως υπάρχει σωρεία αντίστοιχων "άδηλων" και "παρασιτικών" προβλημάτων που μπορεί να γίνουν κακός μπελάς, αλλά αυτά αφορούν και "άλλες" κατασκευές που ξεφεύγουν αρκετά από το θέμα μας.

Αρκετά όμως με την "θεωρητική" βόλτα.

Ώρα να συνεχίσω με το INFERNO.

..............................................στο επόμενο post.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλησπέρα σε όλους!

Λέω για ξεσκούριασμα να συνεχίσω την παρουσίαση του σπιτιού του INFERNO.

Νομίζω πως όλοι γυρίσαμε από τις διακοπές, τα κεφάλια κάτω λοιπόν μπας και φτιάξουμε κάτι καινούριο!

<στο προκείμενο λοιπόν, επειδή μου αρέσουν τα λαμπάκια όταν σημαίνουν κάτι, είπα να προσθέσω μερικά στην πίσω πλευρά του κουτιού του Control:

310820102759.jpg

Uploaded with ImageShack.us

Δυστυχώς μόνο "κινέζους" βρήκα μετά από αρκετό ψάξιμο.

Δόθηκε αρκετή προσοχή στις μονώσεις και την ευκολία αντικατάστασης (κινέζοι γαρ), και η συνολική εικόνα είναι :

310820102758.jpg

Uploaded with ImageShack.us

Από αριστερά προς τα δεξιά:

1--Το κόκκινο : Σημαίνει ότι η θερμοκρασία του μετασχηματιστή είναι φυσιολογική / επιτρεπτή.

2--Το πορτοκαλί: Σημαίνει ότι Η ασφάλεια που προστατεύει τον μετασχηματιστή είναι Ο.Κ.

3--Το κόκκινο κομβίο του διακόπτη είνα προφανές τι σημαίνει.

4--Το πράσινο : Σημαίνει ότι υπάρχει τάση από την πλευρά του δυκτίου.

5--Το κόκκινο : Σημαίνει ότι οι πρίζες τροφοδότησης των εξωτερικών τροφοδοτικών, έχουν τάση.*

* Αυτό συνδέθηκε παράλληλα στις πρίζες.

Με τις ενδείξεις αυτές, μπορείς με μια ματιά να καταλάβεις τι συμβαίνει με κάποια από τα βασικά εξαρτήματα του Control.

Και για να καταλαβαίνουμε τι λέμε:

201009110009570016.jpg

Uploaded with ImageShack.us

Και για να προλάβω κάποια δικαιολογημένα σχόλια:

Το κίτρινο καλώδιο δεν είναι αυτό που θα τροφοδοτεί κανονικά την συσκευή,απλά ήταν πρόχειρο.

Υπάρχουν ακόμα μια δυό εκκρεμότητες και το τμήμα τις Επικίνδυνης τάσης θα έχει ολοκληρωθεί και "μαντρωθεί".

Έγινε επεξεργασία από Seafalco
Link to comment
Share on other sites

:clap:

Eλπίζω η ομάδα του thelab να έχει πάρει τα απαραίτητα και αναγκαία μετρα (βοηθεια κτλ) για να δούμε σύντομα ΜΕΓΑ συγκριτικά για αεροψύξεις, waterblocks, ανεμηστήρες (dB-μετρο υπάρχει?) και τα σχετικά.

Seafalco :T:

Link to comment
Share on other sites

:clap:

Eλπίζω η ομάδα του thelab να έχει πάρει τα απαραίτητα και αναγκαία μετρα (βοηθεια κτλ) για να δούμε σύντομα ΜΕΓΑ συγκριτικά για αεροψύξεις, waterblocks, ανεμηστήρες (dB-μετρο υπάρχει?) και τα σχετικά.

Seafalco :T:

Και εγώ το ελπίζω, να μπορούμε να κάνουμε συγκριτικά Αναφοράς , θέλει ακόμα δουλειά αλλά ποιός νοιάζεται γι' αυτό;

Άντε καλό χειμώνα, να σφίξουνε λιγάκι τα κρύα, για να προχωρήσουν κι' οι κατασκευές!

Link to comment
Share on other sites

Πωωω ρε συ... τι να πει κανείς...

Αν επιτρέπεται, τι δουλειά κάνεις Seafalco?

Ε, εντάξει έχω πάθει την πλάκα μου σου λέω!!!:oΜπράβο ρε man!!!:T:

Παιδιά χαίρομαι που η δουλειά μου σας αρέσει, έτσι να παίρνω κουράγιο!

Όσον αφορά τη δουλειά μου, να σου πω , από σπουδές: Ηλεκτρολόγος, από χόμπυ ηλεκτρονικός, και από δουλειά ένας καλός συνδυασμός και των δύο με πιο πολλά ηλεκτρονικά.

Τεχνική υποστήριξη, επισκευές , κατασκευές, και ότι άλλο προκύψει για να έχει ρεύμα ο κόσμος.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά χαίρομαι που η δουλειά μου σας αρέσει, έτσι να παίρνω κουράγιο!

Όσον αφορά τη δουλειά μου, να σου πω , από σπουδές: Ηλεκτρολόγος, από χόμπυ ηλεκτρονικός, και από δουλειά ένας καλός συνδυασμός και των δύο με πιο πολλά ηλεκτρονικά.

Τεχνική υποστήριξη, επισκευές , κατασκευές, και ότι άλλο προκύψει για να έχει ρεύμα ο κόσμος.

Καλή φάση! :laughing:

Άντε καλή συνέχεια στο project...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.