Jump to content



Προβλημα εγκαταστασης 10.04


sstefoss

Recommended Posts

Γεια σας,

πιστευω οτι πολλοι απο εσας ειχατε προβλημα κατα την εγκατασταση της 10.04,(Παγωμα της οθονης και γενικοτερο κολλημα) και θελω να με βοηθησετε να εγκαταστησω και εγςω την διανομη..

λοιπον,το dvd το εχω καψει σε χαμηλη ταχυτητα και με τους οδηγους που ταιριαζουν με την cpu (amd phenom || x 4 2.53ghz - mother : asrock m3a790gxh)

Μολις πατησω για εγκατασταση η τρεξιμο χωρις εγκατασταση μου εμφανιζει μια μωβ οθονη ubuntu και μετα απο καποιο χρονικο διαστημα η οθονη (samsung P2050) μενει μαυρη ενω πανω αριστερα μου εμφανιζει εναλλαξ analog-digital και αφου το κανει αυτο κανα 5 6 φορες σβηνει σαν να εχω το PC μου σε αδρανεια..επισης σβηνει και το NUM LOCK απο το πηκτρλογιο και το μονο που μπορω να κανω ειναι restart.

επισησς δοκιμασα και την λυση που προτεινε καποιος σε ενα φορουμ που ελεγε να σβησουμε τις λεξεις quiet splash στην μπαρα που εμφανιζεται αν πατησουμε f6 και μετα esc και να βαλουμε xdriver=vesa για Ati οσο ειμαστε ακομα στο μενου επιλογων..

αν αλλαξω τις παραπανω λεξεις σε xdriver=vesa τοτε μου εμφανιζει σε μια μαυρη οθονη οτι γινονται καποιες λειτουργιες αλλα αφου τελειωσουν εχω ξανα το ιδιο κολλημα οπως και παραπανω..

Μπορει καποιος να με βοηθησει ?

Link to comment
Share on other sites

ελεγξε αν το cd ειναι σωστα γραμμενο

αν οχι δες αν ειναι το iso σωστα κατεβασμενο

https://help.ubuntu.com/community/HowToMD5SUM

http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=323583

επισεις αν θελεις μπορεις να κανεις φορματ με usb

http://unetbootin.sourceforge.net/

το προγραμματάκι αυτό σου φορμαρει το usb

κανεις boot απο αυτο και συνεχίζεις την εγκατασταση

ελπιζω για αρχή να βοήθησα

Link to comment
Share on other sites

ελεγξε αν το cd ειναι σωστα γραμμενο

αν οχι δες αν ειναι το iso σωστα κατεβασμενο

https://help.ubuntu.com/community/HowToMD5SUM

http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=323583

επισεις αν θελεις μπορεις να κανεις φορματ με usb

http://unetbootin.sourceforge.net/

το προγραμματάκι αυτό σου φορμαρει το usb

κανεις boot απο αυτο και συνεχίζεις την εγκατασταση

ελπιζω για αρχή να βοήθησα

Οκ θα το δοκιμασω...και θα σου πω..thnks!

Link to comment
Share on other sites

κανω boot και μου λεει BTMGER missing..χρησιμιποιησα τον δευτερο τροπο που μου ειπες..

Υπαρχει περιπτωσηνα φταει που το ειχα κανει bootable με windows 7 starter?πως μπορω να το φορμαρω και να διαγραφουν τα παντα για να ξανα δοκιμασω?με format D: στην κονσολα θα γινει δουλεια?

Link to comment
Share on other sites

ενας ευκολος τροπος ειναι να σβησεις χειροκινητα τα παντα απο μεσα

και να χρησιμοποιήσεις το unetbootin

μεσω αυτου μπορεις και να κατεβασεις την διανομη

και ταυτοχρονα να γινει μονο του το φορμαρισμα του usb

Link to comment
Share on other sites

δοκιμασα και αυτο και εκανα παλι boot απο το flash αλλα παλι το ιδιο προβλημα "BOOTMGR missing press cnt+alt+del to restart"...και δοκιμασα και χειροκινητα να βαλω την διανομη αλλα και το αφησα να το κατεβασει..προβλημα με το flash δεν πιστυεω να υπαρχει γιατι το ειχα χρσηιμοποιησει για εγκαταστση των win7starter σε netbook...

μηπως να αρχισω να δοκιμαζω με τον πρωτο τροπο?

Link to comment
Share on other sites

φιλε τελικα εκανα boot απο το flash αλλα γινεται το ιδιο προβλημα που εχω οταν κανω boot απο cd..αυτο που σβηνει η οθονη και δεν μπορω να κανω τιποτα.

Δοκιμασα και με alternate cd.ekei δουλευει,με ρωταει για ωρα,πληκτρολογιο κτλπ και φαινονται να λειτουργουν ολα καλα..απλα διεκοψα την εγκατασταση γιατι δεν μπορω να καταλαβω πως μπορω να βαλω τo ubuntu σε ενα κομματι του δευτερου partition του σκληρου χωρις να τον κανει ολο format..

Οταν ειχα κανει εγκατασταση την 9.04 μπρουσα με την μπαρα να καθορισω τον χωρο που χρειαζομαι..τωρα μου ειναι δυσκολο...Μπορεις να με καθοδηγησεις λιγο?"

Εχω ενα δισκο 500gb ο οποιος ειναι χωρισμενος σε 2 partition.Το ενα εχει 50gb και το αλλο εχει 450gb..

Στο οπρωτο κραταω windows 7 και τα απαραιτητα προγραμματα και στον δευτερο ολα τα αλλα..

Εγω θελω να Βαλω ubuntu στο δευτερο partition και να τους δωσω 6gb..

πως μπορω να το κανω αυτο χωρις να γινει format σε ολο το δευτερο και χωρις να χρειαστει να κανω και τριτο partition?

Σορρυ για τις πολλες ερωτησεις αλλα περιμενα να βγει η 10.04 για να βαλω linux αλλα τωρα που βγηκε δεν μπορω..Αν μπορεις εσυ η καποιος αλλος να με βοηθησει να τελειωνω με αυτην την διαδικασια θα ησυχασω..

ΤΗΝΚΣ..

Link to comment
Share on other sites

Έμενα προσωπικά, μου έκανε κάτι ανάλογο (στην έκδοση 8.04) επειδή μάλλον υπήρχε... "ασυμβατότητα?" με το chipset της μητρικής (sapphire 780g). Επιπλέον, όταν το άφηνα για αρκετή ώρα έβγαζε κάτι μηνύματα "I/O Error". Όταν λοιπόν το έβαλα στο intel based σύστημα μου όλα δούλευαν κανονικά, άσε που η επόμενη έκδοση (9.04) δούλευε και στο amd σύστημα.

Που θέλω να καταλήξω? Ή περιμένεις νεότερη έκδοση (αν όντως τίθεται θέμα ασυμβατότητας), ή μπορείς να βάλεις τα 10.04 όπως τα έβαλα εγώ. Εγκατάσταση του 9.04 και update/upgrade (έτσι το αναφέρουν τα ubuntu :p) σε 10.04.

Link to comment
Share on other sites

Έμενα προσωπικά, μου έκανε κάτι ανάλογο (στην έκδοση 8.04) επειδή μάλλον υπήρχε... "ασυμβατότητα?" με το chipset της μητρικής (sapphire 780g). Επιπλέον, όταν το άφηνα για αρκετή ώρα έβγαζε κάτι μηνύματα "I/O Error". Όταν λοιπόν το έβαλα στο intel based σύστημα μου όλα δούλευαν κανονικά, άσε που η επόμενη έκδοση (9.04) δούλευε και στο amd σύστημα.

Που θέλω να καταλήξω? Ή περιμένεις νεότερη έκδοση (αν όντως τίθεται θέμα ασυμβατότητας), ή μπορείς να βάλεις τα 10.04 όπως τα έβαλα εγώ. Εγκατάσταση του 9.04 και update/upgrade (έτσι το αναφέρουν τα ubuntu :p) σε 10.04.

χμμμμμ...ισως να ειναι κατι τετοιο..μετα στον bootmanager θα εμφανιζει και τις 2 εκδοσεις αν το κανω μεσω της 9.04?

Link to comment
Share on other sites

Eάν κάνεις διαμόρφωση και σβήσεις αυτή την εγκατάσταση όχι. Θεωρείται σαν να την περνάς από πάνω. Εάν τώρα αφήσεις αυτή την έκδοση και κάνεις και 3ο partition, εννοείται πως ναι.

Link to comment
Share on other sites

Eάν κάνεις διαμόρφωση και σβήσεις αυτή την εγκατάσταση όχι. Θεωρείται σαν να την περνάς από πάνω. Εάν τώρα αφήσεις αυτή την έκδοση και κάνεις και 3ο partition, εννοείται πως ναι.

οχι δεν θα κανω τριτο partition..οκ τοτε θα δοκιμασω ετσι.....ΑΝΤΕ ΝΑ ΔΟΥΜΕ:smoke:

ευχαριστω παντως..θα γραψω το αποτελεσμα...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.