Jump to content



Πρόθεση ψήφου


cherryman

Recommended Posts

Η δημοσκόπηση αυτή έχει σαν σκοπό απλά να αναδείξει την πρόθεση ψήφου και αν γίνεται να αναλυθούν και ορισμένα επίκαιρα, και όχι μόνο, ζητήματα που απασχολούν όλους μας.

Βασικοί κανόνες είναι:

1. Να μην ξεφύγει η συζήτηση από τα λογικά πλαίσια γιατί το thread θα κλειδωθεί αμέσως.

2. Εφόσον κάποιος θελήσει να πει την γνώμη του για κάτι, ας το πει χωρίς φανατισμούς και με επιχειρήματα.

Παρατήρηση:

Η επιλογή των κομμάτων έγινε από την λίστα των κομμάτων που συμμετείχαν στις Βουλευτικές Εκλογές του 2000. Επιλέχθηκαν τα κόμματα που αναμένονται να παίξουν μεγαλύτερο ρόλο στο πολιτικό στίβο και τα κόμματα που είναι πιο γνωστά βάση της δικής μου πείρας.

Δυστυχώς ο αριθμός φτάνει μέχρι 10 και μπορεί να έχουμε αφήσει κάποιους απ' έξω.

Όποιος θέλει και νοιώθει άνετα μπορεί να το εκφράσει στο thread.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 233
  • Created
  • Last Reply

Είμαι πολύ μπερδεμένος.... μέχρι πρότεινος ψήφιζα πασοκ, αλλά δεν μπορώ να πω ότι αξίζουν να ξαναβγούν... δεν λέω, έκαναν πράγματα, προώθησαν την χώρα προς τα έξω, αλλά η καθημερινότητά μας, δυσκόλεψε πολύ. Απομακρύνθηκαν πολύ από τον Έλληνα/Ελληνίδα.

Τους τύπους/τύπισσες της Ν.Δ. δεν τους εμπιστέυομαι. Μου δίνουν την εντύπωση του"αρκετά έφαγαν αυτοί, τώρα είναι η δική μας ευκαιρία".

Πιθανόν να ψηφίσω το 3ο δυνατότερο κόμμα, προκειμένου να έχουν περισσότερες έδρες αντιπολίτευσης στην βουλή... μία διαφορετική φωνή βρε αδερφέ, χωρίς να με καλύπτουν ιδιαίτερα οι ιδέες/εξαγγελίες τους.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ Αντώνη, αλλά προτίμησα να βάλω κόμματα μιας και πιστεύω ότι έπρεπε να καλυφτεί μια μεγάλη όσο το δυνατόν, γκάμα απόψεων.

Φυσικά αν επιμένεις και συμφωνούν και άλλοι, να πούμε σε έναν admin να το αλλάξει μετά από συννενόηση για το ποια 2 κόμματα θα βγουν.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από RootX [Σήμερα, στις και 22:30]

Είμαι πολύ μπερδεμένος.... μέχρι πρότεινος ψήφιζα πασοκ, αλλά δεν μπορώ να πω ότι αξίζουν να ξαναβγούν... δεν λέω, έκαναν πράγματα, προώθησαν την χώρα προς τα έξω, αλλά η καθημερινότητά μας, δυσκόλεψε πολύ. Απομακρύνθηκαν πολύ από τον Έλληνα/Ελληνίδα.

Τους τύπους/τύπισσες της Ν.Δ. δεν τους εμπιστέυομαι. Μου δίνουν την εντύπωση του"αρκετά έφαγαν αυτοί, τώρα είναι η δική μας ευκαιρία".

Πιθανόν να ψηφίσω το 3ο δυνατότερο κόμμα, προκειμένου να έχουν περισσότερες έδρες αντιπολίτευσης στην βουλή... μία διαφορετική φωνή βρε αδερφέ, χωρίς να με καλύπτουν ιδιαίτερα οι ιδέες/εξαγγελίες τους.

Η μόνη διαφορά του ΠΑΣΟΚ από την Νέα Δημοκρατία είναι στον τρόπο διαχείρισης. Το μόνο για το οποίο στην ουσία κατηγορεί η ΝΔ το ΠΑΣΟΚ, είναι ότι κάνουνε τις ιδιωτικοποιήσεις πολύ γρήγορα. Αν ανατρέξουμε σε όλα τα νομοσχέδια που έχουν ψηφιστεί από την κυβέρνηση του ΠΑΣΟΚ τα τελευταία χρόνια διακυβέρνησής του, η συντριπτική τους πλειοψηφία έχει υπερψηφιστεί και από την δήθεν αντιπολίτευση.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από cherryman

Η μόνη διαφορά του ΠΑΣΟΚ από την Νέα Δημοκρατία είναι στον τρόπο διαχείρισης. Το μόνο για το οποίο στην ουσία κατηγορεί η ΝΔ το ΠΑΣΟΚ, είναι ότι κάνουνε τις ιδιωτικοποιήσεις πολύ γρήγορα. Αν ανατρέξουμε σε όλα τα νομοσχέδια που έχουν ψηφιστεί από την κυβέρνηση του ΠΑΣΟΚ τα τελευταία χρόνια διακυβέρνησής του, η συντριπτική τους πλειοψηφία έχει υπερψηφιστεί και από την δήθεν αντιπολίτευση.

Καμμία αντίρρηση... ίσως τα πρόσωπα του πασόκ να μου ήταν πιο συμπαθή από αυτά της Ν.Δ.

Αυτό που με χαλάει είναι ότι δεν βρίσκω κανέναν που να αξίζει να του εμπιστευθώ την ψήφο μου και αναγκάζομαι να διαλέξω αυτόν που θεωρώ ότι θα κάνει το λιγότερο κακό σε αυτήν την δόλια χώρα.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από RootX [Σήμερα, στις και 23:20]

Καμμία αντίρρηση... ίσως τα πρόσωπα του πασόκ να μου ήταν πιο συμπαθή από αυτά της Ν.Δ.

Αυτό που με χαλάει είναι ότι δεν βρίσκω κανέναν που να αξίζει να του εμπιστευθώ την ψήφο μου και αναγκάζομαι να διαλέξω αυτόν που θεωρώ ότι θα κάνει το λιγότερο κακό σε αυτήν την δόλια χώρα.

Κάποτε το είχε πει αυτό ο Χαρυ Κλυν σε μια κασέτα του. Το λιγότερο κακό.

Δεν είναι όμως πιστεύω σωστό κριτήριο για να ψηφίσεις ένα κόμμα. Γιατί η ψήφος σου είναι αυτή που καθορίζει και το μέλλον σου. Οπότε αν πας με το σκεπτικό ότι κακό θα πάθω και πάλι, τότε δεν μας βλέπω καλά.

Το κριτήριο πρέπει να είναι πολιτικό. Πιστεύω ότι το ΚΚΕ με 85 χρόνια ιστορίας στην πλάτη του, έχει σταθεί πολιτικά υπεύθυνο στις ανάγκες των καιρών και έχει δείξει πιο είναι και τι παλεύει.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από JiMk [Σήμερα, στις και 23:23]

Εμένα σαν ποντιακό ανέκδοτο μου θυμήζει όλη η κατάσταση....... Γιωργάκης,Κωστάκης....... Ο Γιωρήκας και ο Κωστήκας :p:p

Και δεν είναι καθόλου τυχαίο. Λες και δεν υπάρχουν άλλα κόμματα. Προσπαθούν τα ΜΜΕ που φυσικά ελέγχονται από το Κεφάλαιο, να κατευθύνουν τον κόσμο στον δικοματισμό. Είναι σαν να τους λένε ότι θα πάει χαμένη η ψήφος σας αν ψηφίσετε κάτι άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από cherryman

Κάποτε το είχε πει αυτό ο Χαρυ Κλυν σε μια κασέτα του. Το λιγότερο κακό.

Δεν είναι όμως πιστεύω σωστό κριτήριο για να ψηφίσεις ένα κόμμα. Γιατί η ψήφος σου είναι αυτή που καθορίζει και το μέλλον σου. Οπότε αν πας με το σκεπτικό ότι κακό θα πάθω και πάλι, τότε δεν μας βλέπω καλά.

Το κριτήριο πρέπει να είναι πολιτικό. Πιστεύω ότι το ΚΚΕ με 85 χρόνια ιστορίας στην πλάτη του, έχει σταθεί πολιτικά υπεύθυνο στις ανάγκες των καιρών και έχει δείξει πιο είναι και τι παλεύει.

Καλα ρωτα και εμας στο TEI Πειραια στο τμημα Η/Υ Συστηματων που επειδη βγαινει συνεχεια Πανσπουδαστικη το εχει καταστρεψει το τμημα. Πληροφοριακα σου λεω οτι ειμαστε ,νομιζω το μονο, τμημα χωρις 7ο εξαμηνο Πανελλαδικα... Θα εκανα τα παντα για να βγει ενα αλλο..

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από cherryman [Σήμερα, στις και 23:29]

Κάποτε το είχε πει αυτό ο Χαρυ Κλυν σε μια κασέτα του. Το λιγότερο κακό.

Δεν είναι όμως πιστεύω σωστό κριτήριο για να ψηφίσεις ένα κόμμα. Γιατί η ψήφος σου είναι αυτή που καθορίζει και το μέλλον σου. Οπότε αν πας με το σκεπτικό ότι κακό θα πάθω και πάλι, τότε δεν μας βλέπω καλά.

Το κριτήριο πρέπει να είναι πολιτικό. Πιστεύω ότι το ΚΚΕ με 85 χρόνια ιστορίας στην πλάτη του, έχει σταθεί πολιτικά υπεύθυνο στις ανάγκες των καιρών και έχει δείξει πιο είναι και τι παλεύει.

Δεν είναι κριτήριο, αλλά όπως έγραψα, "αναγκάζομαι", δεν το επιλέγω.... Πως να επιλέξω πολιτικά, όταν κανένας τους δεν με πείθει ?

Το ΚΚΕ, δεν πιστέυω ότι μπορεί να οδηγήσει την Ελλάδα στο 2004++++. Σέβομαι τους αγώνες και την ιστορία του, αλλά δεν με καλύπτει η ιδεολογία και το όραμά του....αλλιώς θέλω εγώ την Ελλάδα και αλλιώς το ΚΚΕ.

:)

Link to comment
Share on other sites

δεν υπαρχει περιπτωση να ψηφισω πασοκ ουτε νεα δημοκρατια

ενα μικρο κομμα θελω για να υπαρχει πολυφωνια στην βουλη-οσο πιο πολλοι τοσο πιο καλα

δεν ξερω, ειμαι πολυ μπερδεμενος, βασικα τους βαρεθηκα, και το πασοκ και την ν.δ.

κοιταζουν τον κοσμο απο ψηλα λες και με τσαντιζει αυτο

ακους την επιχειρηματολογια των δυο κομματων και αναρωτιεμαι αν καταλαβαινουν ποσο υποτιμουν την νοημοσυνη μου

μπορει να ψηφισω Συνασπισμο, εχω μια συμπαθεια στον Κωνσταντοπουλο φαινεται καλος ανθρωπος, παπαρηγα δεν θα ψηφιζα ποτε, κατι εχει και δεν με πειθει

ο καρατζαφερης κατι κακο μου κανει με ολα αυτα περι πατριδας και ορθοδοξιας ξερναω και μονο που τον βλεπω να μιλαει, μακρυα απο μας

θα δουμε

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από soki [Σήμερα, στις και 23:39]

Καλα ρωτα και εμας στο TEI Πειραια στο τμημα Η/Υ Συστηματων που επειδη βγαινει συνεχεια Πανσπουδαστικη το εχει καταστρεψει το τμημα. Πληροφοριακα σου λεω οτι ειμαστε ,νομιζω το μονο, τμημα χωρις 7ο εξαμηνο Πανελλαδικα... Θα εκανα τα παντα για να βγει ενα αλλο..

Για να είμαι και απόλυτα ειλικρινής, δεν γνωρίζω από πρώτο χέρι τα προβλήματα των ΤΕΙ και των Πανεπιστημίων. Έχω ακούσει για τις ανωτατοποιήσεις των ΤΕΙ που μάλλον μόνο τέτοιες δεν είναι. Αλλά και πάλι σου λέω δεν γνωρίζω τα προβλήματα των ιδρυμάτων. Μάλλον μιλάς για καταλήψεις. Διευρίνισε το λίγο.

Link to comment
Share on other sites

καταρχιν να καλοσορισω και γω το φορουμ,και καλη επιτιχια στο αποτελεσμα,απο μια γρηγορη ματια που εριξα στα posts ειδα πολλα πραγματα,αυτο που μου κεντρισε το ενδιαφερον περισσοτερο ηταν του rootx λεει οτι το ΚΚΕ δεν μπορει να μας οδηγησει στο 2004++++,ας δουμε ομος φιλε μου την προταση του ΚΚΕ π.χ. εργασιακα το ΚΚΕ προτινει 1100 ευρο κατοτερο μισθο αντιθετα με τα 550 περιπου που ειναι τωρα,προτινει 12χρονο ενιαιο δημωσιο πραγματικα δωρεαν σχολειο που θα μορφωνει και δεν θα εξοντωνει ουτε θα παπαγαλιζει,που θα δινει πραγματικες γνωσεις,προτεινει δημωσια δωρεαν υγεια για ολους,και παρα πολλα ακομα που θα επερνε ενα τεραστιο μυνημα να τα γραψω,αν δεν ειναι αυτη μια προταση για τις συγχρονες αναγκες του εργαζομενου,του μαθητη,του σημερινου πολιτη γενικοτερα τοτε ποιες ειναι?(συγνωμη για τα ορθογραφικα λαθη,πολλα ειναι λογο σηνιτηιας απο τα chat που γραφω με λατινικους χαρακτιρες)

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήλθες Argail.

Δεν θα ήθελα να κολλήσουμε στα υπέρ κατά ενός κόμματος, μιας και δεν πιστέυω ότι είναι αυτός ο σκοπός του θέματος.

Ερώτηση 1η: που θα βρει τα κεφάλαια το ΚΚΕ να πράξει αυτά που ανέφερες ?

Ερώτηση 2η: μπορεί η Ελλάδα να μείνει πίσω στις παγκόσμιες εξελίξεις? μπορεί το ΚΚΕ να φέρει τις επενδύσεις που χρειάζεται η Ελλάδα? Μπορεί να εδραιώσει την Ελλάδα στην παγκόσμια οικονομία?

Ερώτηση 3η: σε ποια χώρα έχει δουλέψει το μοντέλλο που θέλει να "περάσει" το ΚΚΕ, και με τι αποτελέσματα?

Τα παραπάνω αναφέρονται στο πρόγραμμα του ΚΚΕ και όχι στο τι πρεσβεύει ως ιδεολογία.

Link to comment
Share on other sites

λοιπον φιλε rootx,πιστευω πως ολοι γνωριζουμε τον ορυκτο πλουτο της ελλαδας,μπορει μια χωρα σαν την ελλαδα να στθει και μονη της,εξαλου υπαρχουν κι αλλες σοσιαλιστικες χωρες για να εχεις παρε δωσε

Η ιστορια ειναι ο καλητερος δασκαλος,ας θημηθουμε το 1956 αν θυμαμαι καλα,που εγινε το παγκοσμιο κραχ,ολες οι χωρες επαθαν την πλακα τους,ενω η σοσιαλιστικη Σοβιετικη Ενωση ειχε ανοδο της παραγωγης και δεν ταρακουνιθικε ουτε χιλιοστο

Επεισης ας δουμε οσον αφορα τις παγκοσμιες εξελιξεις,να δουμε παλι σαν ιστορικο παραδιγμα την Σοβιετικη Ενωση,το 1917 η ρωσια ειχε ακομη καθεστοσ φεουδαρχιας,ενω η ευρωπη και η αμερικη ειχαν περασει στον καπιταλισμο,μια χωρα οπως η ρωσια που ηταν σε χαλια οικονομικη κατασταση καταφερε να προσπερασει την τεχνολογια τον πιο ανεπτηγμενων κρατων μεσα σε λιγα χρονια,π.χ. εφτασε πρωτη στο διαστημα,εφτιαξε πολυ γρηγοροτερα βαρια βιομηχανια,απο την αρχη τησ δεκαετιας του 50 οι εργατες δουλευαν 7ωρο κι ομοσ η παραγωγη τους ηταν πιο γρηγορη και οι επιστιμες οπωσ ιατρικη κτλ αναπτησονταν πιο γρηγορα,οποτε βλεπουμε οτι ενα σοσιαλιστικο καθεστος μονο πισω δεν παει τον κοσμο

Link to comment
Share on other sites

Καποτε ηταν μια αλεπου που η καημενη καθως βολταριζε στο δασος,επεσε σε ενα βαθυ λακκο.Απελπισμενη η αλεπου με την ατυχια που την βρηκε προσπαθουσε σκαρφαλονοντας και πηδωντας να βγει .Ματαια ομως,δεν μπορουσε να βγει γιατι ηταν πολυ βαθυς.Στην μεγαλη της ατυχια ερχεται να προστεθει και ακομα μια.Ο λακκος ηταν και γεματος τσιμπουρια,τα οποια χωρις να χασουν χρονο ορμηξαν στην αλεπου και αρχισαν να της ρουφαν το αιμα.Μη μποροντας να κανει τιποτα αλλο,αρχισε να καλει σε βοηθεια.Η ωρα περνουσε και η κατασταση γινοταν ολο και χειροτερη για την αλεπου.

Οσπου τελικα εμφανιζεται ενας σκαντζοχοιρος πανω απο το λακκο.Τον βλεπει η αλεπου και αμεσως του ζηταει να την βοηθησει να βγει απο το λακκο.Ο σκαντζοχοιρος ομως οντας μικροκαμωμενος,της απανταει οτι δεν εχει τη δυναμη να τη τραβηξει εξω απο το λακκο,μα μπορει για να τη βοηθησει να φαει τα τσιμπουρια που της πιναν το αιμα.

Η ΑΛΕΠΟΥ ΜΕ ΤΟΝ ΤΡΟΜΟ ΖΩΓΡΑΦΙΣΜΕΝΟ ΣΤΗ ΦΩΝΗ ΤΟΥ ΑΠΑΝΤΑΕΙ:

OXI KYΡ ΣΚΑΝΤΖΟΧΟΙΡΕ ΜΗ ΦΑΣ ΤΑ ΤΣΙΜΠΟΥΡΙΑ,ΑΥΤΑ ΕΙΝΑΙ ΧΟΡΤΑΤΑ ΚΑΙ ΣΤΑΜΑΤΗΣΑΝ ΝΑ ΠΙΝΟΥΝ.

ΑΝ ΤΑ ΦΑΣ ΘΑ ΕΡΘΟΥΝ ΑΛΛΑ ΠΟΥ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΝΗΣΤΙΚΑ ΚΑΙ ΘΑ ΜΟΥ ΠΙΟΥΝ ΚΑΙ ΤΟ ΥΠΟΛΟΙΠΟ ΤΟ ΑΙΜΑ....

ο νοων,νοειτω....

:unsure:

Link to comment
Share on other sites

overflow πολυ σωστα τα λες,τα τσιμπουργια ειναι εντομα και δρουν με το ενστικτο,μολις χωρτασουν σταματανε,οι βιομηχανοι-εφοπλιστες και λοιποι ομος ειναι ανθρωποι και δρουν σηνηδητα,οσο αιμα και αν πιουν απο τους εργατες δεν χωρταινουν ποτε

Link to comment
Share on other sites

Δεν ασχολουμαι με τα πολιτικα η μανα μου ηταν και ειναι πασοκτσου λογο του αδερφου της , δυστηχως ακομα και οταν παιδευομασταν να την βαλουμε εστω και καθαριστρια δεν εκατσε η φαση με το πασοκ.Γ@μω τον θειο μου......Ο πατερας απο την αλλη φασιστας ( και για μενα καλα εκανε...τουλαχιστον δεν θα ειχε γεμισει προσφυγες αυτη η χωρα...) αλλα οταν επρεπε και αυτος να κλεισει τα μεροκαματα του ηρθε η τοτε ΝΔ και τον εδιωξε .....Χαίρι απο κανεναν τους δεν ειδα , ισως μια μερα μου ζητησουν και αυτοι καμια χαρη αλλα μεχρι τοτε θα πηγαινω στην αστυνομια και θα βγαζω χαρτι οτι ειμαι πολυ μακρια για να ψηφισω....Ιδεολογικα και μονο κλεινω πως την αγωνιστικη μερια αλλα οχι και τοσο πολυ καπου μου τα χαλανε και αυτοι. Εεαν κατεβω να ψηφισω μαλλον προς το πασοκ το κοβω ο γιωργακης ειναι "πιο κοντα" στον λαο θυμιζει αντρεα βρε αδερφε...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.