Jump to content



Πρόθεση ψήφου


cherryman

Recommended Posts

Αρχική απάντηση από LL_NEO [Σήμερα, στις και 23:37]

Μισό. Ειδικά εμένα τώρα με αδικείς. Έχω πει τις δυο πιθανότερες εξελίξεις που θα είχε μια τέτοια κίνηση

Και σου απανάω ότι είναι άκρως ρεαλιστικό τα 1100. Για να μην παρεξηγηθούμε, για αυτό δεν λέμε; Αυτό δεν είναι το αντικείμενό μας, ή είναι γενικά ο σοσιαλισμός;

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 233
  • Created
  • Last Reply
Αρχική απάντηση από LL_NEO [Σήμερα, στις και 00:27]

Πως ρε μάγκα; Εγώ σου είπα τι προβλήματα θα προέκυπταν απο ένα τέτοιο μέτρο. Πες μου εσύ πως θα αντιμετωπιστούν.

Θα ήθελα πρώτα απ' ολα να μην παίρνεις προσωπικά το ζήτημα. Δεν επιτίθεμαι σε σένα. Μόνο στην πολιτική αυτή επιτίθομαι.

Λοιπόν, λέγοντας ότι είναι ρεαλιστικό, εννοώ και ότι δεν θα έχει πρόβλημα ο εργοδότης να το κάνει, ότι δεν θα έχει άμεσες επιπτώσεις σε αυτόν σαν κεφαλαιοκράτη. Και σίγουρα δεν θα έχει. Τα χρήματα υπάρχουν, αλλά είναι καλά κρυμένα.

Θα ήθελα να σε παρακαλέσω αν νομίζέις ότι στα επόμενα post θα έχουμε την ίδια συνεχή αντιπαράθεση χωρίς να βγάζουμε άκρη, να μην συνεχιστεί, αλλά να πάμε σε κάτι άλλο ελπίζοντας να βρούμε κοινή πορεία.

Link to comment
Share on other sites

Cherry ξερεις βεβαια και με τι λεφτα αγοραστηκαν ολα τα ακηνιτα αλλα και οι εταιριες του ΚΚΕ....

Δεν ειπα πως τα κλεψανε αλλα η ειρωνια ειναι οτι το σοσιαλιστικο κομμα εχει τοσο επιβλητικο και ακριβο κτηριο για εδρα...

Link to comment
Share on other sites

Δεν επιτίθομαι προσπαθώ να καταλάβω τι λογική σου/σας.

Αυτό που λες είναι κατα βάση λάθος. Αφενός μεν πιάνεις μόνο τη μια πτυχή του προβλήματος. Αφετέρου γιατί πολύ απλά η κάθε επιχείρηση θέλει το μέγιστο κέρδος και όχι απλά κέρδος. Απο κει και πέρα δε μου εξήγησες πως θα αποτραπεί μια άνοδος του γενικού επιπέδου των τιμών.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Samael [Σήμερα, στις και 00:39]

Cherry ξερεις βεβαια και με τι λεφτα αγοραστηκαν ολα τα ακηνιτα αλλα και οι εταιριες του ΚΚΕ....

Δεν ειπα πως τα κλεψανε αλλα η ειρωνια ειναι οτι το σοσιαλιστικο κομμα εχει τοσο επιβλητικο και ακριβο κτηριο για εδρα...

Και όλα τα μεγάλα στελέχη του ΠΑΣΟΚ και πόσο μάλλον της Ν.Δ. έχουν σπίτια σαν αυτό.

Πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω τι θες να πείς.

Να σου πω και για τον 902; Ο οποίος υπολειτουργεί και δείχνει ένα άθλιο αναμφισβήτητα πρόγραμμα για το λόγο ότι δεν μπορεί να αντέξει οικονομικά τα στάνταρ ενός καναλιού όπως το Ματζικ π.χ.

Εννοώ σε πρόγραμμα και γενικά λειτουργία. Δεν εξετάζω το περιεχόμενο των εκπομπών του Μάτζικ. Οφείλω να παραδεχτώ ότι έχει βγάλει την μεγαλύτερη μορφή μετά τον Τζέρυ Λούις.

Τάκης Τσουκαλάς. Αυτό για τον φίλο LL_NEO.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από LL_NEO [Σήμερα, στις και 00:41]

Δεν επιτίθομαι προσπαθώ να καταλάβω τι λογική σου/σας.

Αυτό που λες είναι κατα βάση λάθος. Αφενός μεν πιάνεις μόνο τη μια πτυχή του προβλήματος. Αφετέρου γιατί πολύ απλά η κάθε επιχείρηση θέλει το μέγιστο κέρδος και όχι απλά κέρδος. Απο κει και πέρα δε μου εξήγησες πως θα αποτραπεί μια άνοδος του γενικού επιπέδου των τιμών.

Κάτι πολύ απλό. Και το σκέφτομαι σαν μονάδα. Δεν ξέρω, δεν έχω σπουδάσει οικονομία. Αν ο εργοδότης, αντί να βάλει στην τσέπη του 1 δις και βάλει 900 εκατομμύρια, υπάρχει κάποιο πρόβλημα; Δεν λέω ότι έτσι πρέπει να γίνει και έτσι να παγιωθεί το πράμα. Αν το έλεγα θα ερχόμουνα απέναντι στα πιστέυω μου. Αλλά θέλω να πω ότι κάτι τέτιο είναι πραγματοποιήσιμο. Και αν θέλεις, κάπως αντίστροφα γίνανε τα πράγματα. Μπορεί όχι στους μισθούς, αλλά στις κατακτήσεις της εργατικής τάξης στα ασφαλιστικά της δικαιώματα και όχι μόνο. Δηλαδή, τα τελευταία χρόνια βλέπετε πως αλλάζει ο ασφαλιστικός ορίζοντας πάντα προς το όφελος τον εργοδοτών. Στην ουσία λεφτά είναι που κόβονται απο τον λαό και δίνονται στο κεφάλαιο. Γιατί λοιπόν να μην είναι εφικτό το αντίθετο; Αυτό βέβαια δεν μπορεί να γίνει μόνο του, αλλά μόνο αν υπάρχει πίεση από τον λαό και μόνο τον λαό. Όταν ο λαός απαιτεί μαζικά, παίρνει αυτό που θέλει. Σίγουρα είσαι υπέρ αυτής της άποψης, αλλιώς δεν θα πήγαινες στην πορεία για το γηπεδικό του Παναθηναϊκού.

Link to comment
Share on other sites

Τα διπλάσια από σένα; Από ποιον; Αλλά και πάλι δεν νομίζω πλέον να εμπιστευόμουν λεφτά σε τράπεζα καθώς τα επιτόκια δεν αποφέρουν πιο πολλά απ' όσα σου παίρνουν με τους φόρους.

Link to comment
Share on other sites

Είναι μέσα στη λογική του κάθε ατόμου να θέλει να καλυτερεύσει τη ζωή του. Στις πρακτικές διαφωνώ.

Μιας και μιλάμε οτι απο 550 ο κατώτατος μισθός θα πάει 1100 πάει να πει ότι σχεδόν όλοι οι μισθοί θα διπλασιαστούν. Αυτό εννοώ. Αν μέσα σε μια μέρα τα λεφτά που παίρνεις διπλασιαστούν τι θα τα κάνεις;

Link to comment
Share on other sites

Είναι πολύ γενικό αυτό το ερώτημα. Ξέρω γω, θα πάω να αγοράσω καμιά 9800ΧΤ. Πλάκα κάνω. Απλά θα φροντίσω να ανέβει λίγο το βοιωτικό μου επίπεδο. Μιλάμε για λεφτά που είναι αναγκαία για ένα νυκοκοιριό έτσι; Όχι ότι θα μας τρέχουν από τα μπατζάκια.

Ίσως να παρατήσω και την δεύτερή μου, περιαστασιακή δουλιά και ανοίξει και καμιά θέση εργασίας. Περιστασιακή πάντα. Γιατί δουλιές της προκοπής, με την έννοια του ωραρίου και της σταθερότητας πάντα, δεν υπάρχουν πολλές.

Link to comment
Share on other sites

Εύλογη απάντηση. Φαντάζομαι ξέρεις ότι το ίδιο πράγμα με σένα θα κάνουν και όλοι οι άλλοι έτσι; Λοιπόν αυτό σε τι θα οδηγήσει; Σε αύξηση της ζήτησης για όλα τα αγαθά. Δεδομένου ότι με τα αυξημένα ημερομίσθια η παραγωγή θα αντιμετωπίζει δεδομένο ταβάνι θα οδηγηθούμε σε αύξηση των τιμών, η οποία θα είναι σχεδόν το ίδιο βίαια με την άνοδο των μισθών. Λόγω συγκεκριμένων φαινομένων μάλιστα τα οποία δε χρειάζεται να αναλύσουμε εδώ η ποσοστιαία αύξηση στις τιμές θα φτάσει να είναι μεγαλύτερη απο την αντίστοιχη των ημερομισθίων πράγμα που σημαίνει ότι τελικά θα καταλήξουμε φτωχότεροι.

Αυτό για να καταλάβεις είναι το πιο αισιόδοξο σενάριο. Στην πράξη η οικονομία θα είχε καταρρεύσει πολύ νωρίτερα

Link to comment
Share on other sites

DISCLAIMER:

ο γραφων δεν ευθηνεται για καμμια αλλαγη στα πολιτικα σας φρονηματα μετα την αναγνωση του παροντως.

οποιοδηποτε αλλαγη (αφυπνιση ) μπορει να αντιληφθητε προερχετε απο εσας και μονο απο εσας.

η αναγνωση γινεται με δικη σας ευθηνη.

Βεβαια η κομματικη επιλογη του καθενα εξαρταται καθαρα απο τα κριτηρια που θετει ο καθενας μας .

αλλα απο την αλλη δεν μπορω να καταλαβω πως μερικοι ενω τοσο καιρο φαινονται να δυσανασχετουν με ολα αυτα που ζουνε τωρα συνεχιζουν να υποστιριζουν ολα αυτα τα οποια βριζανε τοσο καιρο.

επειδη ειμαι λιγο λατρης του αρχαιοελληνισμου και επειδη ο καρατζαφερης εκανε μια καλη για εμενα κινηση να μαζεψει σαν υποψηφιους ατομα οπως ο Αδωνις γεωργιαδης και διαφορους αλλους ανθρωπους των γραμματων θα δωσω των ψηφο μου εκει.

πιστεψτε με οτι δεν ειμαι εθνικιστης αλλωστε ειμαι ποντιος στην καταγωγη και επειδη η γενια μου εχει υποστει διωγμους δεν θα μπορουσα να ειμαι .

αντιθετα ειμαι εναντια σε καθε 'ταμπελα' που μερικοι εχουν την ταση να μοιραζουν στον καθενα οπως αριστερος δεξιος εθνικιστης κομουνιστης.

δηλαδη αυτο ειμαστε?

οντα που απλως επιλεγουμε απο ενα συγκεκριμενο πανελ προσφορων?

εκει ειναι ολη η παγιδα.

αν κυριοι και κυριες νομιζετε οτι αυτο που ζουμε ειναι δημοκρατια ειστε βαθεια νυχτωμενοι.

εχουμε υποτιθεμενη δημοκρατια μονο καθε τεσσερα χρονια και αυτο για 1 μονο ημερα.

τις υπολοιπες μερες ειμαστε απλως ΙΔΙΩΤΕΣ .

ξερετε οτι ο ορος ιδιωτης στην αρχαια ελλαδα ηταν σαν βρισια?

ηταν αυτος ο οποιος ασχολιοταν καθαρα με τις δικες του υποθεσεις και οχι με τις υποθεσεις του δημου.

στην αρχαια αθηνα στην αγορα

υπηρχαν καθε μερα ατομα τα οποια δεχοταν 'μυνησεις ' απο τους απλους ΠΟΛΙΤΕΣ εναντιων των πολιτικων που πιθανον να ειχαν παραπονο

ενω σημερα αμα εχεις κοτσια πηγαινε να μυνησεις βουλευτη.

οχι μονο δεν μπορεις επειδη τον προστατευουν οι νομοι αλλα κινδυνευεις και ο ιδιος απο μυνηση και φυσικα να σε καταστραψει και οικονομικα απο τις αγωγες που θα κανει εναντιον σου.

αυτη ειναι η δημοκρατια του σημερα.

γινεται η ελλαδα η οποια γεννησε την δημοκρατια να δεχεται μαθηματα δημοκρατιας απο την δανια η οποια εκανε δημοψηφισμα για τη ενταξη της χωρας στο ευρω?

γινεται η εκκλησια της ελλαδος η οποια αντιπροσωπευει το επισημο θρησκευμα της χωρας να μαζευει 2.3 με 3 εκατομυρια υπογραφες και προσεχτε λιγο αυτο το σημειο.

αν διαβαζατε το χαρτι που υπογραφαν τοτε θα διαβαζατε οτι ελεγε οχι οτι 'θελω να αναγραφει το θρησκευμα στις ταυτοτητες' αλλα ελεγε οτι 'θελω να διενεργηθει δημοψηφισμα προκειμενου να ψηφισουν ολοι οι πολιτες το τι θελουν σχετικα με την αναγραφη'

δηλαδη το συγκεκριμενο εγγραφο μπορουσε να το υπογραψει και καποιος ο οποιος δεν επιθυμουσε την αναγραφη του θρησκευματος αλλα ηθελε να ψηφισει σε δημοψηφισμα.

ακομα και την γνωμη αυτη των 3 εκατομυριων ανθρωπων η κυβερνηση απλως την αγνοησε.

και ερχονται τωρα μερικα ατομα να μου πουν οτι αξιζει να ψηφισουν πασοκ και νεα δημοκρατια.

επιτρεψτε μου να πιστευω οτι αυτα τα ατομα πολυ απλα δεν θελουν να δουν την αληθεια.

εγω παντως δεν πιστευω στην δημοκρατια της μιας ημερας.

πιστευω αντιθετα στην δυναμη που κρυβει αυτη η χωρα μεσα της και οχι στην ελλαδιτσα που αυτοι θελουν να δημιουργησουν.

γινεται η ελλαδα η οποια λενε αυτοι (οι πολιτικοι μας) να μην μπορει να αντιμετωπισει

εξωτερικες απειλες απο χωρες οπως τα σκοπια και την αλβανια?

να μιλησω για την παιδεια την οποια ολοι ζειτε και ζουμε?

για την δημοσια υγεια την οποια ολοι αντιμετωπιζουμε μολις παμε σε καποιο νοσοκομειο.

για τα ανυπαρκτα μηχανηματα στα νοσοκομεια της επαρχιας στα οποια πεθαινουν ανθρωποι την στιγμη που ο υπουργος πολιτισμου δινει 1 δις για την συναυλια των u2 στην θεσσαλονικη νομιζω και αλλο ενα δις για να φερει τον πινακα με το πεος και το σπερμα επανω στον σταυρο?

αυτο ειναι ο κρατος τις κοινωνικης πλευρας?

χρειαζεται να πω για τα αρχαια αυτης της χωρας τα οποια καταστρεφονται στον βωμο του κερδους και τις ολιγοριας των πολιτικων?

και βγαινουνε αυτοι οι πολιτικοι και λενε για την επιστροφη των μαρμαρων.

τα μαρμαρα μας μαρανανε.

βγαινουν εξοχοι ελληνες διανοουμενοι και κανουν ερευνες με δικα τους χρηματα πανω στην αρχαια ελληνικη γραμματεια και οχι μονο δεν χρηματοδοτουνται αλλα δεν αναγνωριζουν ακομα και το εργο τους με αποτελεσμα να μαθαινουμε ολα αυτα τα ωραια πραγματα στα σχολεια μας που καμμια σχεση δεν εχουν με την πραγματικοτιτα .

και μετα βγαινει και κανενα αγγλακι και σου λεει οτι οι αρχαιοι ελληνες ηταν και gay και σου μοστραρουν και την εργασια τους λεγοντας οτι εμεις το ανακαλυψαμε πχ κοπερνικος και ηλιοκεντρικο συστημα.

αυτη κυριοι ειναι οι πραγματικοτιτα του ελληνικου κρατους.

συμφερον, κερδος , οτι φαμε και οτι πιουμε, και ασε τους αλλους να χτυπιουνται.

καμμια τροπολογια να παρακαμπτουμε κανενα νομο και να τον φερνουμε στα μετρα μας.

ειναι δυνατον βουλευτες οι οποιοι εχουν το απυροβλητο απο μυνησεις και αγωγες να μην βγαινουν να καταγγελουν και να βγαινουν οι οικολογοι μονο και να φωναζουν?

ειναι δυνατον να μην μπορουν οι δικαστικοι να διωκουν ποινικα πολιτικα προσωπα?

που ειναι η δικαιοσυνη τοτε?

μονο για τους πολιτες ισχυει?

ειναι κανενας σας απο εσας ευχαριστημενος με τον οτε (για να σας πιασω εκει που ποναμε πολλοι απο εμας του κομπιουτεραδες )

εμεις ολοι δεν τον βριζουμε?

κατω απο τις φτερουγες του κρατους δεν παρανομει?

και ολα αυτα δεν ειναι ουτε καν το ελαχιστο απο αυτα που γινονται.

για ποια δημοκρατια τοτε μου λετε ?

για ποιο κρατος?

εμενα λοιπον η γνωμη μου ειναι αυτες τις εκλογες ακομα και αν υποστιριζετε καποιο μεγαλο κομμα , να ψηφισετε καποιο μικρο.

γιατι θα εχετε τον αντιλογο μεσα στην βουλη ποιο δυνατο και θα ειναι ενα μυνημα σε ολους αυτους οτι δεν τρωμε φουμαρα.

αν λοιπον πιστευετε σε καποια ιδανικα τα οποια αξιζει να εχει αυτη η χωρα εχετε χρεος και σε αυτο κυριολεκτω , να σκεφτητε 2 φορες το τι θα ψηφισετε και πως θα κανετε την διαφορα .

μπορει ολα αυτα να ακουγονται ρομαντικα ισως και ακραια αλλα πρωτα απ' ολα θα σας ζητησω να τα σεβαστειτε γιατι απλα ειναι η γνωμη μου και τιποτα παραπανω

δευτερον δεν εχουν σκοπο να θιξουν κανεναν που συμμετεχει σε αυτην την κουβεντα (ειλικρινα)

και τριτον γινονται

οχι για να σας αλλαξει γνωμη για κατι , αλλα για να σας κανει να το σκεφτειτε 2 φορες.

εντελως φιλικα γιωργος.

ΔΕΝ ΑΝΗΚΩ ΣΕ ΚΑΜΜΙΑ ΠΟΛΙΤΙΚΗ Η ΚΟΜΜΑΤΙΚΗ ΟΡΓΑΝΩΣΗ ΔΕΝ ΑΝΗΚΑ ΠΟΤΕ ΣΕ ΟΛΗ ΤΗΝ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΤΗΣ ΖΩΗΣ ΜΟΥ .

ΔΕΝ ΥΠΗΡΞΑ ΠΟΤΕ ΦΟΙΤΗΤΗΣ

ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΑΝΑΡΧΙΚΟΣ

ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΕΘΝΙΚΙΣΤΗΣ

ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΔΕΞΙΟΣ

ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΑΡΙΣΤΕΡΟΣ

ΣΤΑ ΠΑΙΔΙΚΑ ΜΟΥ ΧΡΟΝΙΑ ΤΗΝ 10ΕΤΙΑ ΤΟΥ 80' ΑΚΟΥΓΑ ΜΕ ΔΕΟΣ ΤΟΝ ΑΝΔΡΕΑ ΠΑΠΑΝΔΡΕΟΥΝ ΚΑΙ ΦΕΤΟΣ ΕΙΝΑΙ Η ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΨΗΦΙΖΩ .

Link to comment
Share on other sites

επίσης cherryman αναφέρεσαι μόνο ε καρχαρίες που έστω λες ας μην βάλουν 1000 στην τσέπη ας βάλουν 900εκ. Μα ρε φίλε η οικονομία δεν είναι 40-50 μεγαλοεπιχειρήσεις... οι μικρομεσαίοι πώς θα δίνουν τέτοιους μισθούς? ή θα μου πεις θα δημιουργηθεί ανισότητα μισθών... =χάος?

το δύσκολο να καταλάβουν πολλοί, είναι ότι τα χρήματα σε πολλές περιπτώσεις, για το καλό μιας οικονομίας πρέπει να πηγαίνουν σε αυτόν που θα δημιουργήσει επενδύσεις με αυτά, άρα νέες θέσεις εργασίας...κλπ κλπ

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από cherryman [Χθες, στις και 22:55]

Κάτι πολύ απλό. Και το σκέφτομαι σαν μονάδα. Δεν ξέρω, δεν έχω σπουδάσει οικονομία. Αν ο εργοδότης, αντί να βάλει στην τσέπη του 1 δις και βάλει 900 εκατομμύρια, υπάρχει κάποιο πρόβλημα; Δεν λέω ότι έτσι πρέπει να γίνει και έτσι να παγιωθεί το πράμα.

Λογική σκέψη αλλά η λογική απάντηση θα ήταν...

Το 60-80% των εξόδων των εταιριών είναι η μισθοδοσία. ’ρα το καθαρό κέρδος με διπλασιασμό των μισθών (τουλάχιστον) θα πέσει τουλάχιστον στο μισό. Τώρα, όπως έχει γίνει και στο παρελθόν με όλες τις μεγάλες επιχειρήσεις χωρίς καν να γίνουν τέτοια μέτρα, ένας μεγαλοκαρχαρίας όπως ευλόγως λέει ο Voudas αν έχει 1 δισεκατομμύριο καθαρό κέρδος (πράγμα ανήκουστο λογικά αλλά λέμε στην θεωρία) και μειωθεί στο μισό, τα μαζέυει, πάει στην γειτονική Τουρκία που θα είχε 1.2 δισεκατομμύρια κέρδος και κάνει και απόσβεση του κόστους μεταφοράς σε 2 μήνες και κερδίζει περισσότερα. Γιατί να κάτσει αυτός, επειδή αγαπά την Ελλάδα;

Βέβαια για τις μικρές επιχειρήσεις δεν το συζητώ καν, μαζικές απολύσεις ή κλείσιμο αυτομάτως.

....το γεγονός ότι καμία καπιταλιστική εταιρία δεν θα έχει ούτε αντιπροσωπεία σε κομμουνιστικό καθεστώς είναι εντελώς εκτός συζήτησης. Δεν θα έρθει κανείς μεγαλοιδιώτης και θα πει ότι θα πάρω κάτι αλλά θα ανήκει στο κράτος.

.......εκτός αν μπορείς να μου εξηγήσεις με λογικά γεγονότα πως είναι δυνατόν να αντισταθμιστούν αυτά, όχι απλά λέγοντας ότι θα κάνει λαϊκή οικονομία.

Edit :

Είσαι και παναθηναϊκός, φωτιά να πέσει να σε κάψει.:p

Πλάκα κάνω.:flower:

Link to comment
Share on other sites

tyfeona

Συμφωνούμε απόλυτα στο ότι δεν υπάρχει δημοκρατία. Το είπα και σε προηγούμενο post. Τα μόνα δικαιώματα είναι στην ανεργία, στα ναρκωτικά, στον αναλφαβητισμό και σε κάθε άλλο κακό που μπορεί να φανταστεί ο καθένας.

Μετά από μια τετραετία βομβαρδισμού με προπαγάνδα από τα 2 μεγάλα κόμματα και τρομοκρατία για φόβο ότι μπορεί να χάσω και την δουλιά μου αν δεν βγει ένα από τα 2 μεγάλα κόμματα, είσαι και ελεύθερος να ρίξεις την ψήφο σου. Τόσο απλά.

Τώρα όσον αφορά την ενίσχυση των μικρών κομμάτων συμφωνώ και πάλι, πρέπει να υπάρχει πολυφωνία και σαφώς θα αλλάξει άρδην το σκηνικό αν αποδυναμωθούν τα 2 μεγάλα λεγόμενα κόμματα. Μόνο στα νούμερα είναι μεγάλα, αλλά και μεγάλα νούμερα.

Τώρα εσύ ότι θα ψηφίσεις ΛΑΟΣ για τον ’δωνις Γεωργιάδη και μόνο, δεν νομίζω ότι είναι και πολύ σωστό. Αυτές οι κινήσεις από τα κόμματα αυτά είναι μόνο και μόνο για να μαζέψουν κόσμο από συγκεκριμένους χώρους, οι οποίοι δεν έλκονται από τον δικομματισμό. Η ΝΔ έχει βάλει στα ψηφοδέλτιά της τον Βασίλη Παϊτέρη. Πιστεύετε ότι αν βγει η ΝΔ θα καλυτερέψει η ζωή των αθίγγανων; (Το είπα σωστά; Δεν γνωρίζω την ορθογραφία της λέξης) Αυτό που θα κερδίσει η ΝΔ όμως θα είναι πολλοί ψήφοι από αυτήν την κοινωνική ομάδα.

Και το ΚΚΕ θα πείτε κάποιοι έχει πολλούς υποψήφιους από τον χώρο των τεχνών και των γραμμάτων. Η διαφορά είναι ότι οι πιο πολλοί από αυτούς είναι χρόνια στο πλευρό του κόμματος και δεν είναι καιροσκοπικές κινήσεις από μέρους του ΚΚΕ.

Voudas

Αυτός που έχει το κεφάλαιο και επενδύει, ανοίγει νέες θέσεις εργασίας εκεί που βρίσκει φτηνό εργατικό δυναμικό. Θα φύγει από την Ελλάδα και θα πάει κάπου αλλού. Θα ξαναέρθει στην Ελλάδα όταν θα έχουμε γίνει σαν άλλες χώρες. Πως βλέπουμε τώρα στα προϊόντα made in Thailand, in Japan, in σε πολλές άλλες χώρες που λιμοκτονούν. Η Nike που φτιάχνει τα παπούτσια της; Γιατί μια τόσο μεγάλη επιχείρηση δεν ανοίγει νέες θέσεις εργασίας στις ΗΠΑ; Γιατί θέλει το φτηνό εργατικό δυναμικό. Αυτούς που πλέον δεν τους παίρνει να έχουν απαιτήσεις. Έτσι πρέπει να γίνουμε;

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.