Jump to content



Πρόθεση ψήφου


cherryman

Recommended Posts

Αρχική απάντηση από barracuda [Σήμερα, στις και 15:11]

Eγω θελω και το ΚΚΕ στη βουλη με καμια 15αρια αλλα.....Αυτη η Παπαρηγα ρε παιδι μου.

Τι θα γινει με αυτο το ΚΚΕ αν καποιος δεν φθασει σε ηλικια αποδημησεως δεν φευγει?

Τελικα αλλοι εχουν ισοβιους προεδρους και αλλοι ισοβιους γ.γραμματεις,ουτε πατριαρχες να ηταν.Εκλογες αναδειξης ηγεσιας εχει το ΚΚ?Γιατι οπως και να το κανουμε οσο σοσιαλιστης η κομμουνιστης και να εισαι η Παπαρηγα καθε αλλο απο κατι προοδευτικο-επαναστατικο δεν σου βγαζει.Και μην αρχισετε για ιδεολογικες βασεις και τετοιες παπα..ιες.Γιατι να σας το πω πιο απλα αν δεν υπηρχε ενας Λενιν και ενας Τροτσκι ακομα τους Ρωμανοφ θα ειχαν στην Ρωσια.

ΤΑ ΠΡΟΣΩΠΑ ΑΡΧΗΓΟΙ-ΗΓΕΤΕΣ ΚΑΝΟΥΝ ΤΗΝ ΔΙΑΦΟΡΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΜΕΤΡΙΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΦΑΝΕΙΑ ,ΣΤΗΝ .....ΙΣΤΟΡΙΑ.

Λυπαμαι αλλα ολα τα αλλα τα ακουω βερεσε.

Σαφώς και έχει διαδικασίες ανάδειξης ηγεσίας. Κάθε 4 χρόνια στο συνέδριο του ΚΚΕ. Βεβαίως δικαιολογημένα δεν το γνωρίζεις καθώς το Συνέδριο του ΚΚΕ δεν τυγχάνει της προβολής που έχουν τα συνέδρια των "μεγάλων" κομμάτων.

Καλώς ή κακώς, για μένα καλώς, ο καταλληλότερος άνθρωπος για να έιναι στην κεφαλή του ΚΚΕ αυτή τη στιγμή και για τα επόμενα χρόνια έως το επόμενο Συνέδριο, είναι η Αλέκα Παπαρήγα. Από κει και πέρα βλέπουμε. Το έχει πει και η ίδια σε συνέντευξή της. Εγώ δεν είμαι τίποτα. Αύριο μπορεί να μου πουν από την ΚΕ του κόμματος, άντε κοπέλα μου, πήγαινε σπιτάκι σου.

Δηλαδή οι διαδικασίες του ΠΑΣΟΚ είναι πολύ καλές. Ανοιχτά να ψηφίσει ο κόσμος αν θέλει κάποιον για πρόεδρο ενός συγκεκριμένου κόμματος και πόσο μάλλον του κυβερνόντος κόμματος. Δηλαδή χωρίζουμε τον κόσμο στην μέση. Ξέρουμε ποιος θέλει τον Γιωργάκη και το κυριότερο, ξέρουμε ποιος ΔΕΝ τον θέλει.

Και η αλλαγή ηγεσίας στο ΠΑΣΟΚ μόνο εντυπωσιασμού είναι. "Σήκω Αντρέα για να δεις το παιδί της Αλλαγής". Ήμαρτον.

Ο Λένιν γιατί σου αρέσει σαν ηγέτης; Επειδή ήταν όμορφος; Ή μήπως για αυτά που αντιπροσώπευε;

Ακριβώς τα ίδια αντιπροσωπεύει και το ΚΚΕ. Ο Μαρξισμός - Λενινισμός είναι μια ιδεολογία σύγχρονη και προπαντώς αναγκαία όσο ποτέ στις μέρες μας.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 233
  • Created
  • Last Reply

Πολλες φορες πρεπει να φευγεις μονος σου πριν στο πουν οι αλλοι.

Και πιστεψεμε αν εσυ πραγματι βλεπεις σαν καταληλοτερο για γ.γ την Παπαρηγα η "ευρυτερη δημοκρατικη παραταξη" οπως ειναι και της μοδας να λεγεται εχει αλλη αποψη.Και αν δεν καταφερει το ΚΚ να εισελθει και σε στρωματα και αντιληψεις που δεν ασπαζονται και τοσο το σοσιλοκομμουνισμο τοτε το μονο που θα βλεπει να γινεται ειναι να συρικνονεται και να "πεθαινει" τα επομενα 10 χρονια.

Με αλλα λογια αναγεννηση μεσα πο το κομμα και τις ιδεες και οχι μιζερια και θυσια για αυτες.Γιατι καλες οι ιδεες ,καλυτεροι οι ανθρωποι.;)

Link to comment
Share on other sites

Ελπιζω φυσικα να μην σε εχω προσβαλει και εαν εχει γινει κατι τετοιο συγνωμη.Απλα εκφραζω τι γνωμη μου με κατι που πολλες φορες εχω κοινη αποψη χωρις να ειμαι κομμουνιστης.:)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από barracuda [Σήμερα, στις και 15:46]

Πολλες φορες πρεπει να φευγεις μονος σου πριν στο πουν οι αλλοι.

Και πιστεψεμε αν εσυ πραγματι βλεπεις σαν καταληλοτερο για γ.γ την Παπαρηγα η "ευρυτερη δημοκρατικη παραταξη" οπως ειναι και της μοδας να λεγεται εχει αλλη αποψη.Και αν δεν καταφερει το ΚΚ να εισελθει και σε στρωματα και αντιληψεις που δεν ασπαζονται και τοσο το σοσιλοκομμουνισμο τοτε το μονο που θα βλεπει να γινεται ειναι να συρικνονεται και να "πεθαινει" τα επομενα 10 χρονια.

Με αλλα λογια αναγεννηση μεσα πο το κομμα και τις ιδεες και οχι μιζερια και θυσια για αυτες.Γιατι καλες οι ιδεες ,καλυτεροι οι ανθρωποι.;)

Λοιπόν, στο ΚΚΕ πρέπει να μάθεις ότι δεν βάζουν υποψηφιότητες για την θέση του Γ.Γ. Προτείνονται. Δηλαδή αυτό που θέλω να σου πω είναι ότι ίσως η Παπαρήγα να μην ήθελε καν να γίνει Γ.Γ. που λέει ο λόγος. Αλλά σέβεται την άποψη του κόμματος και υπηρετεί την θέληση της πλειοψηφίας.

Τώρα για αυτό που λες εσύ "ευρύτερη δημοκρατική παράταξη". Μάλλον αναφέρεσαι στις συνεργασίες. Το γεγονός ότι δεν κάνει συνεργασίες το ΚΚΕ. Πάλι θα σου πω ότι δεν είναι θέμα της Παπαρήγα, δηλαδή δεν εξαρτάται από την θέληση της. Αυτό που καθιστά αδύνατο την συνεργασία του κόμματος με άλλες δυνάμεις, είναι ότι υπάρχουν διαφορές σε βασικές θέσεις.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά, υπάρχουν διαχωριστικές γραμμές; Και ήμαστε ευτυχισμένοι που καταρρίφθηκαν; Δηλαδή τι έγινε, εκτός από ότι έπεσαν οι μάσκες, και οι διάφοροι πεφωτισμένοι ηγέτες, αυτόφωτοι αστέρες της πολιτικές και εν δυνάμει μεσσίες που θα μας κάνουν τη χάρη ασχοληθούν μαζί μας, να σκορπίσουν τη σοφία τους απλόχερα και να μας σώσουν από τη μιζέρια μας, έδειξαν με τον πιο απροκάλυπτο και στυγνό τρόπο, ότι εμείς στην πραγματικότητα δεν ήμαστε τίποτα παραπάνω από ψήφοι, target group στα χέρια ενός opinion maker, το μέσο για την ικανοποίηση των προσωπικών τους επιδιώξεων και των καταπιεσμένων παθών τους

Όλοι οι mediaδες, αναρωτιούνται γιατί ο κόσμος δεν ασχολείται με την πολιτική. Ο κόσμος ασχολείται. Οι πολιτικοί δυστυχώς δεν ασχολούνται μαζί της. Η πολιτική πια δεν υπάρχει, υπάρχει μόνο ο κόσμος με τα προβλήματα του που προσπαθεί απλά να επιβιώσει, και υπάρχουν και οι «άλλοι», αυτοί που νοιάζονται, αυτοί που προσπαθούν, και αυτοί που δικαιούνται τελικά την ψήφο μας, ως επιβράβευση μιας διαδικασίας με άσχημο δεδικασμένο και γνωστό αποτέλεσμα. Εισαγωγικά, παρενθέσεις και αλλά λοιπά στοιχεία του γραπτού λόγου δε χρειαζονται, δεν είναι αναγκαία, άλλωστε αν δεν έχουν αυτοί να κρύψουν κάτι, δεν έχω κι εγώ.

Είμαι νέος, και οι σύγχρονοι νέοι έχουν το άσχημο να νιώθουν μακριά την πολιτική. Βέβαια κανένας δε λέει ότι αυτό αποτελεί μομφή, άλλωστε υπάρχω μια φορά την 4ετια, και κανένας δεν πρέπει να το ξεχνάει αυτό. Εντάξει, εγώ νιώθω μακριά την πολιτική και τους πολιτικούς. Αυτοί με νιώθουν κοντά τους; Δεν έχω καταλάβει πια είναι η σχέση που επιθυμούν να έχουμε, αλλά δεν προσέβαλα ποτέ τη νοημοσυνη τους. Δε μεταχειρίστηκα κανέναν τους ως μη νοήμων ων, που ήρθε από άλλο πλανήτη. Αυτοί γιατί θεωρούν ότι εγώ δε βλέπω και δεν καταλαβαίνω, ότι δέχομαι κάθε τους λέξη σαν δεδομένη και κάθε τους προσπάθεια ως αγαθή και με γνώμονα το κοινό καλό.

Και γιατί θεωρούν, ότι με εκφράζουν; Και γιατί έχω τόσα διαφορετικά ονόματα; Κάθε φατρία με αποκαλεί αλλιώς. Είμαι η μάζα, Είμαι ο πολίτης, Είμαι ο ψηφοφόρος, Είμαι ο λαός, Είμαι πολλά τελικά. Ίσως αυτό και να με τιμάει. Με χρειάζονται. Δεν τους χρειάζομαι όμως. Δεν έχουν το ήθος, την ακεραιότητα, τη σύνεση και τη σωφροσύνη που επιθυμώ να δω σε κάποιον, όχι σαν μελλοντικό κυβερνήτη ή αντιπροσωπο/εκπροσωπο μου, αλλά σαν υποψήφιο διεκδικητή της ψήφου μου, η οποία στην τελική δεν είναι και τίποτα σε ένα εκλογικό σώμα εκατομμυρίων.

Αφού μου την έδωσαν όμως, και ζητάνε από μένα, καλά να πάθουν. Ας πρόσεχαν.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από .38-.45 [Σήμερα, στις και 22:46]

Αφού μου την έδωσαν όμως, και ζητάνε από μένα, καλά να πάθουν. Ας πρόσεχαν.

Όσες φορές κι εσύ ο ίδιος έχεις ακούσει αυτές τις κουβέντες από τα στόματα αλλωνών, πάντα ελπίζεις ότι κάτι θα αλλάξει. Έρχεται πάντα όμως η ώρα της κάλπης και τότε βλέπεις το παράδοξο.

Ο μόνος τρόπος να εξασκείς την ψήφο σου, όχι μια φορά στα 4 χρόνια, αλλά σε όλη την διάρκεια της 4ετίας, είναι μόνο μέσα από τα ΣΥΝΔΙΚΑΤΑ, από τα ΣΩΜΑΤΕΙΑ και από κάθε ΣΥΝΔΙΚΑΛΙΣΤΙΚΟ ΟΡΓΑΝΟ που μπορεί να ανήκεις.

Ο κόσμος έχει αφήσει την πολιτική, το έχουν καταφέρει να ναρκώσουν μια κοινωνία και έχουμε φτάσει να βλέπουμε τα κόμματα να έχουν μετατραπεί σε ποδοσφαιρικές ομάδες και να μας ζητάνε να ψηφίσουμε αυτόν που έκανε τις πιο καλές μεταγραφές.

Link to comment
Share on other sites

ΣΥΝΔΙΚΑΤΑ, ΣΩΜΑΤΕΙΑ και καθε ΣΥΝΔΙΚΑΛΙΣΤΙΚΟ ΟΡΓΑΝΟ προτεινεις, οργανωμενα κομματοσκυλα που τρωνε με χρυσα κουτουλια και εχουν εξασφαλισμενα γερατια με συνταξεις συνδικαλιστη. ευχαριστω, αλλα δε θα παρω.

δε νομιζω οτι ειναι ναρκωμενος ο κοσμος, αηδιασμενος ειναι και κουρασμενος απο την επαναληψη των ιδιων προσωπων στην ιδια θεση μπορει. κι αυτο που με ανυσηχει πιο πολυ, ειναι οτι αυτος ο λαος αρεσκεται στους ηγετες και τους σωσιες που ερχονται με ενα αεροπλανο και κουνανε το χερι, θα την πατησουμε παλι με τον επομενο και θα ανοιξει μια καινουργια δυναστεια...

Link to comment
Share on other sites

Αν θέλετε να μιλήσουμε σοβαρά και για το καλό της χώρας 3 είναι τα πράγματα που μπορούμε να κάνουμε με την ψήφο μας:

1) Πρέπει να σπάσουμε τον δικομματισμό, άρα όσο πιο πολλά μικρά κόμματα στη βουλή τόσο καλύτερα,

2) δυσαρέσκεια στην σημερινή πολιτική μαυρίζοντας ΠΑΝΤΑ το κυβερνών κόμμα ώστε να καταλάβουν ότι δεν είμαστε κορόιδα να τους ξαναψηφίσουμε,

3) το πιο μεγάλο μας λάθος είναι οι 2 εικοσαετίες με το ίδιο κόμμα στην κυβέρνηση, δηλαδή είκοσι χρόνια δεξιά και μετά είκοσι χρόνια σοσιαλισμό. Ούτε στις δημοκρατίες της μπανανίας δεν βλέπεις τόσα χρόνια τα ίδια πρόσωπα να σε κυβερνούν. Ήμαρτον ούτε δικτάτορες να ήταν. Μη μιλήσω για τα τζάκια...

Υ.Γ. σήμερα η Παπαρήγα είπε ακριβώς αυτό που συμβαίνει στην χώρα μας, το Πασόκ έχει λιγότερες κοινωνικές αντιστάσεις από ότι η Ν.Δ. οπότε ο ξένος δάκτυλος και τα μεγάλα συμφέροντα το υποστηρίζουν για να πετύχουν πιο εύκολα τους σκοπούς τους.

ΜΑΥΡΙΣΤΕ ΤΟΥΣ

Link to comment
Share on other sites

Η μοιρολατρεία είναι που θα μας καταστρέψει. Τρόπος του λέγειν, γιατί πιστεύω ότι θα αντιδράσει ο λαός όταν φτάσουν τα πολύ δύσκολα.

Και όταν αναφέρω τα σωματεία και όλα τα άλλα, λέω να πάρεις την υπόθεση στα χέρια σου. Εσύ ψηφίζεις, εσύ ανεβάζεις, εσύ κατεβάζεις. ’λλωστε το είπες και μόνος σου. Καλά να πάθουν.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Dellodas [Σήμερα, στις και 00:11]

3) το πιο μεγάλο μας λάθος είναι οι 2 εικοσαετίες με το ίδιο κόμμα στην κυβέρνηση, δηλαδή είκοσι χρόνια δεξιά και μετά είκοσι χρόνια σοσιαλισμό. Ούτε στις δημοκρατίες της μπανανίας δεν βλέπεις τόσα χρόνια τα ίδια πρόσωπα να σε κυβερνούν. Ήμαρτον ούτε δικτάτορες να ήταν. Μη μιλήσω για τα τζάκια...

Τον σοσιαλισμό που τον είδες;

Link to comment
Share on other sites

Και άλλη μία σημερινή δημοσκόπηση. Φαίνεται όμως λίγο διαφορετική από τις άλλες. Τηλεφωνική. Πολύ πεσμένο φαίνεται το ΛΑΟΣ σε σχέση με τις προηγούμενες και φυσικά σε σχέση με την δική μας.

post-135-1416070762,1961_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Λογικό μου φαίνεται cherryman μιας και αυξάνεται το ποσοστό της Νεας Δημοκρατίας. Μπαίνει στον κάθε δεξιό το δίλημμα (Νεα δημοκρατία->ψήφος που "μετράει ή ψήφος στο ΛΑΟΣ και ουσιαστικά ψήφος στο ΠΑΣΟΚ?) Γι' αυτό το λόγο και πιθανολογώ ότι το μάντρωμα Μάνου και Ανδριανόπουλου θα φέρει ακόμα περισσότερη συσπείρωση στη ΝΔ και ίσως απώλεια ψήφων του ΠΑΣΟΚ που δε γουστάρουν το μπόλιασμα.

Όσον αφορά τώρα το συνδικαλισμό, άσε ρε αδερφέ όλα τα μ#!@#πανα παίρνουν πάντα ως αμοιβή για τις υπηρεσίες τους υπουργεία και βουλευτικές έδρες. Εγώ δεκανίκι τους δε γίνομαι.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από LL_NEO [Σήμερα, στις και 18:52]

Όσον αφορά τώρα το συνδικαλισμό, άσε ρε αδερφέ όλα τα μ#!@#πανα παίρνουν πάντα ως αμοιβή για τις υπηρεσίες τους υπουργεία και βουλευτικές έδρες. Εγώ δεκανίκι τους δε γίνομαι.

Πιστεύω βέβαια ότι καταλαβαίνεις πως η λογική που βάζεις, έιναι αν μη τι άλλο καταστρεπτική. Είναι σαν να μου λες ότι δεν θα εμπιστευόσουν ούτε τον εαυτό σου.

Link to comment
Share on other sites

χαιρετω και γω απο τη μερια μου.δυστυχως ειμαι πολυ κουρασμενος για να διαβασω και τις 8 σελιδες του thread.καποια αλλη στιγμη παντως θα το πραξω καθως με ενδιαφερει να μαθω τις αποψεις ολων οσων συναναστρεφομαι μεσα στο the lab.θα ειμαι συντομος.θα ψηφισω συνασπισμο και κωνσταντοπουλο.αν και απο τα γενοφασκια μου(ημουνα 5χρονων) και κραταγα σημαιες του ΚΚΕ και πηγαινα με τους δικους μου σε αντιπολεμικες πορειες(πολεμος του κολπου κλπκλπ) πιστευω οτι πλεον το ΚΚΕ εχει μεινει πισω απο τις εξελιξεις.σεβομαι την πορεια του κομμουνισμου ιδιαιτερα την περιοδο της Εξεγερσης του Πολυτεχνειου(η ηλικια μου μεχρι εκει μου επιτρεπει προσωπικη γνωμη και λογω συμμετοχης του πατερα μου σε εκεινα τα γεγονοτα).πραγματικα η προσφορα του ΚΚΕ και γενικοτερα της ιδεολογιας που πρεσβευε υπηρξε καθοριστικα σωστη για τις σημερινες εξελιξεις.πιστευω ομως με λυπη μου οτι πλεον το ΚΚΕ εχει αρχισει μια πορεια φθινουσα καθως κινειται απο τροτσκικες ιδεολογιες και βαδιζει προς τον σταλινισμο.χαρακτηριστικο παραδειγμα σε καθε ομιλια της παπαρηγα.για τα 2 ''μεγαλα'' κομματα δεν θα ασχοληθω καθως δεν διαφερουν σε τιποτα και εχουν αποδειξει ποιοι επωφελουνται καθε φορα και ποιοι μενουν στο περιθωριο(δινω ενα μικρο προβαδισμα σε Κωστα οντας πιο εντιμος απο Γιωργο καθως δεν προκειται ποτε να ανεχτω αμερικανο να κανει κουμαντο στο σπιτι μου).υπαρχουν βεβαια και καποια θετικα στοιχεια αλλα ειναι λιγα και δεν μειωνουν τις ευθυνες για πολλα αλλα φλεγοντα ζητηματα.για καρατζαφερη ουτε κουβεντα.ο ανθρωπος ειναι επικινδυνος.τσοβολας και οικολογοι εχουν καποια θετικα στοιχεια αφου ενσωματωνουν αρκετες αριστερες ιδεες.το συμπερασμα που θελω να σας διατυπωσω ειναι το εξης:ολοι εχουν.αλλοι λιγοτερο αλλοι περισσοτερο,θετικα στοιχεια στην ιδεολογια του κομματος τους.ο συνασπισμος δειχνει ενα πιο ωριμο για τα ελληνικα δεδομενα προσωπο και σε αρκετες ομιλιες του προεδρου του αλλα και σε ανακοινωσεις των προγραμματων σε πολλους τομεις πιστυω οτι φερνει βιωσιμες λυσεις που θα μας κανουν ανταγωνιστικοτερους.βλεπετε εχουμε και την ατυχια(οπως φαινεται τα τελευταια 50χρονια)να βρισκομαστε γεωγραφικα σε χωρο που παιζονται παρα πολλα.μια μονο προβλεψη θα κανω εαν νικησει ο παπανδρεου στις εκλογες.τα μαρμαρα του παρθενωνα θα επιστρεψουν μεχρι το καλοκαιρι (οπως προεβλεψε και ο εγκριτος δημοσιογραφος Α.παπαχελας....εδω γελαμε με το αμερικανικο πρακτορακι) και ειναι αυτονοητο σε ποιον θα χρεωσουν την εθνικη δικαιωση απο την επιστροφη τους(α ρε κουτοχορτο που μας βαζουν και τρωμε).υπαιτιοι βεβαια για την κατασταση που εχει διαμορφωθει ειμαστε εμεις ολοι που ψηφιζουμε τους ιδιους που πριν βριζαμε αλλα το κανουμε για χαριν του ξαδερφου του μπατζανακη του παππου μας......και παει λεγοντας η δουλεια.ενιωθα οικτο για τους αγροτες που ελουζαν με λουλουδια Γιωργακη(ειπε και το κορυφαιο.......''ηρθα για να δωσω λυση στα προβληματα σας''..........αναρωτιεμαι ποσο I.Q. εχει καθως ειναι χρονια στο ελληνικο κοθρμπετι και ξερει απο ελληνικα προβληματα και Κωστακη στις περιοδειες τους.κατα τα αλλα οποτε εβγαινε στις ειδησεις θεμα με τη φτωχεια των αγροτων ηταν ολοι τους αγανακτισμενοι απο τις υποσχεσεις των 2 μεγαλων.φαινεται οτι η βλακεια μας ως ελληνες μας οδηγησε εδω.με μια τους κινηση οι 2 μεγαλοι και με μερικα επικοινωνιακα κολπα τουμπαρουν τους παντεσ και τα παντα.κλεινω την μαλλον μεγαλη τελικα απαντηση μου με την ευχη να ξυπνησουμε συντομα και να δουμε σε τι κολπο εχουμε μπει.α!να απαντησω και σε καποια αρχικα μηνυματα που διαβασα.σιγουρα δεν προκειται να βγει αλλο κομμα κυβερνηση εκτος απο τα 2 μεγαλα σε αυτες τις εκλογες.φανταστειτε ομως μερα με τη μερα τα ποσοστα των μικροτερων κομματων να ανεβαινουν και να υπαρχει ουσιαστικη πολυφωνια στη βουλη.οποτε η αποψη καποιων προλαλησαντων για χασιμο ψηφου εαν δεν παει σε ΠΑΣΟΚ-ΝΔ με βρισκει ακρως αντιθετο.

Παντα φιλικα,Γιωργος

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.