Jump to content



Πρόθεση ψήφου


cherryman

Recommended Posts

Δεν είπα ότι εσύ είσαι λεφτάς. Παρεξήγησες. Απλά λέω ότι έτσι σκέφτεσαι όπως και η πλειοψηφία του κόσμου. Σαφώς και ο εργοδότης θα θελήσει να διατηρήσει το κέρδος του.

Απαντησέ μου σε αυτό μόνο. Πιστεύεις ότι η μοίρα του ανθρώπου, των πολλών πιο σωστά, είναι να τον εκμεταλλεύονται μια ζωή; Η θέση του είναι να τον πατάνε και να τον ξεζουμίζουν; Γι' αυτό υπάρχει ο βλάλας ο άνθρωπος; Ξεμυτήσανε οι πονηροί σε μια νύχτα και πιάσανε τις θέσεις που ήταν προκαθορισμένες γι' αυτους που θα τις προλάβουν.

Έχεις να προτείνεις κάποια λύση; Σε ρωτάω φυσικά γιατί δεν μπορώ καν να διανοηθώ ότι όντως μπορεί να πιστεύεις τα άνωθι.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 233
  • Created
  • Last Reply
Αρχική απάντηση από cherryman [Σήμερα, στις και 16:16]

Για τα άλλα 2 που αναφέρεις παρακάτω σαφώς και είναι απόλυτα ρεάλιστικό τα 1100 κατώτερος μισθός μιας και τα υπερκέρδη των εργοδοτών είναι πολύ μεγαλύτερα από αυτό το ασήμαντο ποσό. Αλλά εσύ σκέφτεσαι σαν κεφαλαιοκράτης αυτή τη στιγμή και σαφώς δεν θα σου άρεσε να σου μειωθούν τα υπερκέρδη. Όχι τα κέρδη.

Και σαφώς το ΚΚΕ μιλάει για μια άλλη οικονομία. Λαϊκή οικονομία.

Cherryman θα με συνχωρέσεις που θα σου αντιτεθώ αλλά κάνεις ένα μεγάλο λάθος εδώ που το προκαλεί. Το ότι o Neo έχει διαφορετική γνώμη από εσένα δεν τον κάνει κεφαλαιοκράτη μια και δεν νομίζω ένας στην ηλικία του να έχει ή να συνεργάζεται με μεγαλοεταιρία ή κάτι εφάμιλο, αλλά η συμπεριφορά σου κάνει εσένα να δείχνεις πολύ άσχημα. Αλλά και να ήταν, δεν σου ζήτησε κριτική. Πρέπει να σέβεσαι την γνώμη του άλλου όταν απαιτείς να σέβονται την δική σου και σίγουρα δεν μπορείς να τον αναγκάσεις να την ακολουθήσει όπως ούτε αυτός εσένα. Αλλιώς να ανατρέξουμε στον εμφύλιο του 1945 που σκότωνε ο αδερφός τον αδερφό γιατί εκεί θα ξεπέσετε πάλι. Τα επίθετα μπορούν να λείπουν από την συζήτησή σας.

Για τους μισθούς, ταπεινή μου γνώμη, αλλά δεν είναι και τόσο εύκολο. Για τον εξής λόγο. Μεγαλοεταιρία, έχει τεράστια κέρδη, μπορεί να το κάνει. Αλλά αν δώσει στους φύλακες και καθαρίστριες 1100, στα ανώτερα στελέχη τι έπρεπε να δίνει μια και δεν μπορεί να δώσει τα ίδια; 5000-6000 αναλογικά με τα standard που έχω στο μυαλό μου. Τα κέρδη μειώνονται τρομερά και η εταιρία απλά τα μαζεύει και πάει αλλού με φτηνά εργατικά χέρια. Τρανά παραδείγματα, εταιρίες Opel και Michellen, και οι δύο ήταν στην Ελλάδα και τώρα είναι σε Τουρκία και Βουλγαρία αντίστοιχα αν δεν κάνω λάθος χωρίς καν αυτήν την 'βοήθεια'. Μικρή επιχείρηση, με 1-5 υπαλλήλους. Ένα μικρό μαγαζάκι ας πούμε. Έχει τόσο τζίρο που να δώσει σε έστω έναν υπάλληλο 1100 τον μήνα με την Ελληνική πραγματικότητα; Θα κλείσει σε 1 εβδομάδα. Έτσι και αλλιώς χωρίς αυτό το 'βοήθημα' κλείνουν τα περισσότερα.

Τώρα για το ποιός ανέτρεψε ποιόν δεν κρίνει συζήτησης. Αν ήταν τόσο καλύτερος γιατί δεν ανέτρεψε αυτός το ρεπουμπλικανισμό των ΗΠΑ; Αν ήταν όμορφος και καλός γιατί δεν κρατήθηκε έστω; Βέβαια με προσαρμογή, γίνεται κάπως εφικτό αλλά όχι τόσο όμορφο, σαν την Κίνα. Έχεις πάει στην Κίνα; Εγώ ναί.

Όπως είπα, πιστεύω ότι ο κομμουνισμός είναι μιά υπέροχη ίδεα. Αλλά δεν προσαρμόζεται η πραγματικότητα στους νόμους, οι νόμοι προσαρμόζονται στην πραγματικότητα.

LL_Neo δεν πιστεύω ότι πρέπει να κάνω quote και εσένα για να περάσω το μύνημα ότι η συμπεριφορά σας πρέπει λίγο να συγκρατηθεί. Δεν σας ταΐζει ούτε σας ποτίζει κανείς τους.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από cherryman [Σήμερα, στις και 17:25]

Απαντησέ μου σε αυτό μόνο. Πιστεύεις ότι η μοίρα του ανθρώπου, των πολλών πιο σωστά, είναι να τον εκμεταλλεύονται μια ζωή; Η θέση του είναι να τον πατάνε και να τον ξεζουμίζουν;

Να στο απαντήσω εγώ αυτό μιά και με αφορά.

Όχι, σε καμία περίπτωση και είμαι το τρανό ζωντανό παράδειγμα. Ήθελα να αλλάξω την μοίρα μου, να γίνω κάτι καλύτερο από τους προγόνους μου και ναί, πάλεψα και το έκανα. Στο 10πλάσιο από ότι θα μπορούσα να ονειρευτώ.

...δεν μπορώ να πω ότι αυτό έχει σχέση με ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ πολιτική ιδεολογία.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Grace [Σήμερα, στις και 19:25]

Cherryman θα με συνχωρέσεις που θα σου αντιτεθώ αλλά κάνεις ένα μεγάλο λάθος εδώ που το προκαλεί. Το ότι o Neo έχει διαφορετική γνώμη από εσένα δεν τον κάνει κεφαλαιοκράτη μια και δεν νομίζω ένας στην ηλικία του να έχει ή να συνεργάζεται με μεγαλοεταιρία ή κάτι εφάμιλο, αλλά η συμπεριφορά σου κάνει εσένα να δείχνεις πολύ άσχημα. Αλλά και να ήταν, δεν σου ζήτησε κριτική. Πρέπει να σέβεσαι την γνώμη του άλλου όταν απαιτείς να σέβονται την δική σου και σίγουρα δεν μπορείς να τον αναγκάσεις να την ακολουθήσει όπως ούτε αυτός εσένα. Αλλιώς να ανατρέξουμε στον εμφύλιο του 1945 που σκότωνε ο αδερφός τον αδερφό γιατί εκεί θα ξεπέσετε πάλι. Τα επίθετα μπορούν να λείπουν από την συζήτησή σας.

Ρε παιδιά παρεξηγήσατε, δεν εννοούσα κάτι τέτοιο. Για όνομα του λαού. Σαφώς και σέβομαι την αποψή του και δεν θέλω να αναγκάσω κανέναν να ακολουθήσει τα δικά μου πιστεύω.

Το απρόσωπο ίσως να μην βοηθάει και πολύ και σου δίνει αυτή την εντύπωση. Δεν θέλω και δεν είμαι καθόλου ειρωνικός και ούτε επιθετικός απέναντι σε κανέναν.

Πριν ξεκινήσω αυτή τη δημοσκόπηση ρώτησα τους Αδμινς για τον λόγο ότι ένα τέτοιο θέμα έιναι επικίνδυνο να πάρει λάθος τροπή. Πιστεύω ότι η κουβέντα έχει εξελιχθεί ομαλά και πολύ καλά ως τώρα και έτσι θέλω να συνεχίσει.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από cherryman [Σήμερα, στις και 17:32]

Ρε παιδιά παρεξηγήσατε, δεν εννοούσα κάτι τέτοιο. Για όνομα του λαού. Σαφώς και σέβομαι την αποψή του και δεν θέλω να αναγκάσω κανέναν να ακολουθήσει τα δικά μου πιστεύω.

Το απρόσωπο ίσως να μην βοηθάει και πολύ και σου δίνει αυτή την εντύπωση. Δεν θέλω και δεν είμαι καθόλου ειρωνικός και ούτε επιθετικός απέναντι σε κανέναν.

Πριν ξεκινήσω αυτή τη δημοσκόπηση ρώτησα τους Αδμινς για τον λόγο ότι ένα τέτοιο θέμα έιναι επικίνδυνο να πάρει λάθος τροπή. Πιστεύω ότι η κουβέντα έχει εξελιχθεί ομαλά και πολύ καλά ως τώρα και έτσι θέλω να συνεχίσει.

Τότε να με συνχωρέσεις που παρανόησα.

Link to comment
Share on other sites

cherryman θα στο θέσω ως εξής: Στην ελεύθερη αγορά ο κάθε άνθρωπος αποτιμάται βάσει των δυνατοτήτων και των ικανοτήτων του. Διάβασες; Δούλεψες; Πάσχυσες; Θα άμοιφθεις. Αν όχι πήγαινε και συ στο ζυγό. Απλά τα πράγματα και ξάστερα και κατε με δίκαια. Η μόνη αδικία έγγυται στο γεγονός ότι όταν μια οικογένεια βρίσκεται κάτω απο ένα κρίσιμο επίπεδο εισοδήματος, αυτόματα τα παιδιά της οικογένειας αυτής εγκλωβίζονται στη μοίρα και στο πεπρωμένο των γονιών του. Εκεί ναι κάτι πρέπει να γίνει για τους ανθρώπους αυτούς για να μη χαντακώνονται (πάντως όχι να τους δοθεί επίδομα 1100 ευρώ).

Αν εξαιρέσεις λοιπόν το παραπάνω παράδειγμα, προτιμώ αυτή την κοινωνία παρά την κουμουνιστική όπου όλοι είναι δημόσιοι υπάλληλοι. Και για να καταλάβω κάτι. Που θα ήθελες να ζείς; Στην Κίνα ή στη Ταϊβάν;

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από zyx

ρε παιδια σορυ αλλα καλυτερα δεν ειναι να ξεκολαμε απο τα κοματα και να αρχιζουμε τα o/c τζαμπα σηζυταμε

συμφωνώ με το zyx. Τις τρώμε που τις τρώμε στην μάπα τις πολιτικές συζητήσεις από το Video in, να μη της τρώμε και στο forum. Χωρίς παρεξήγηση φυσικά. let's o/c...

σκίστους jimάκο πάρτους στα σώβρακα!

:whistling

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να ζω σε μια σύγχρονη, σε μια ανεξάρτητη, δίκαιη Ελλάδα για όλους. Μην πεις ότι αποφεύγω να απαντήσω. Ακόμα και στην Ταϊβάν να ζούσα, δεν θα ήξερα σε τι μοίρα θα ήμουν. Δεν υπάρχει καμιά γωνιά του πλανήτη που τα πράγματα να είναι ειδυλιακά. Υπάρχει μία, αλλά δεν την αφήνουν γιατί ακόμα και αυτό το μικρό νησί το φοβούνται. Όσο και αν προσπαθούν να μεταφέρουν στο κόσμο μια εικόνα της Κούβας ως γραφικό νησάκι με τα ουτοπιστικά τους πιστεύω και τον latin χορό τους και την γενέτειρα των Compau Segunto και Ibrahim Ferer από το γνωστό Buena Vista Social Club, δεν θα πάψει ποτέ να είναι το νησί της επανάστασης που απλά επισημαίνει ότι ο σοσιαλισμός είναι νομοτέλεια.

Μια τέτοια κοινωνία που λες εσύ δεν είναι δίκαιη. Και το λες μόνος σου. Διότι αν κάποιο παιδί με χ καταβολές δεν έχει την δυνατότητα να σπουδάσει και να αναδειχθεί γενικά, τότε είναι χαμένο. Δεν μπορούμε να κρίνουμε ποιος είναι και ποιος δεν είναι ικανός έτσι. Όταν όλοι δεν έχουν τις ίδιες ευκαιρίες. Και σε μια ιμπεριαλιστική κοινωνία, αυτό δεν είναι εφικτό για τον απλούστατο λόγο ότι μόνο με φτηνό εργατικό δυναμικό και συνάμα ανιδείκευτο θα έχει ο κεφαλαιοκράτηςε τα κέρδη του.

Link to comment
Share on other sites

επειδη ολοι τους κοιτανε πως να τα παρουνε και μονο....

εγω, οσο απλοικο κι αν ακουγεται, στις δυο τελευταιες εκλογες και συντομα και στην τριτη

ΔΕΝ ψηφιζω, συνειδητα και υπευθυνα....

Α Π Ο Χ Η & Γ Κ Α Ζ Α Κ Ι Α !!!!

ας καταφερουν πρωτα να φτασουν την κατασταση σε ενα ανεκτο επιπεδο

και μετα μπορει και να ξανακερδισουν την ψηφο μου....

Γιατι ψηφος σημαινει επιλογη και οχι συμβιβασμος και υποχρεωση.....

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Dellodas [Σήμερα, στις και 20:20]

Μια κακία:

Kομμουνιστικό Kόμμα Eλλάδας είναι η αντιπροσωπία της πολυεθνικής που άνοιξε στην Ελλάδα αλλά έκλεισε το κεντρικό εργοστάσιο!!!

Δεν θα έκλεινε αν ήταν franchise, αλλά δεν λέγεται ΚΚΣΕ οπότε μάλλον άδικο έχεις.

Link to comment
Share on other sites

γεια χαρα σε ολους,

ιδιαιτερα ενδιαφερον το θεμα.Θα ηθελα απλα να προσθεσω το οτι για να μπορει καποιος να καταλαβαινει τι γινεται με την οικονομικη κατασταση της χωρας του,και κατα συνεπεια της τσεπης του δεν ειναι απαραιτητο να εχει σπουδασει οικονομικα πρωτα.Και σε καμια περιπτωση βεβαια δεν περιμενω οι οικομνομικες σχολες της Ελλαδας να βοηθανε τους ελληνες φοιτητες να καταλαβουν πως θα γινει το περασμα της οικονομιας απο τον καπιταλισμο στον σοσιαλισμο.Τα σεναρια που εβαλε ο φιλος ΝΕΟ δειχνουν οτι μαλλον δεν εχει διαβασει τους κλασικους.Ειναι απλο,αν καποιος θεωρει το υπερκερδος δεδομενο,δεν μπορει να μιλαει για κοινωνικη πολιτικη,προνοια και ανθρωπινους μισθους και συνταξεις.Η πολιτικη οικονομια ειναι μια απο τις πιο απλες επιστημες την στιγμη ποθ βασιζεται αποκλειστικα στην λογικη.Δεν ειναι,οπως πολλοι θα ηθελαν,ενας χωρος για λιγους εκλεκτους.Πραγμα που αποδυκνειεται απο τα απειρα βιβλια που εχουν γραφτει στις σοβιετικες δημοκρατιες.Και οι λογοι για την ανατροπη του σοσιαλιστικοθ συστηματος δεν βρησκονται μονο στο ποσο πιστα τηρησαν οι εκαστοτε κυβερνοντες τις οικονομικες αρχες του.Ειναι πολυ απλοικο το "δεν δουλεψε το μοντελο" .

Link to comment
Share on other sites

Φίλε dissorder καλώς ήρθες στο φόρουμ.

Ο Einstein είχε πει το εξής: Τα οικονομικά είναι μια επιστήμη όπου δυο αντίθετες θεωρίες παίρνουν νόμπελ!!!

Αυτό που μας νοιάζει τελικά δεν είναι για ποιούς λόγους απέτυχε ο κομμουνισμός αλλά το ότι απέτυχε. Το γεγονός δηλαδή.

Ένα άλλο βασικό στοιχείο που πρέπει πάντα να έχουμε στο μυαλό μας είναι ότι και το καλύτερο σύστημα να εφαρμοστεί, όταν οι πολιτικοί είναι διαφθερμένοι τότε είναι καταδικασμένο να αποτύχει. Αυτό ισχύει παντού. Οπότε μαυρίστε τους μπας και αλλάξουν μυαλά :p

Link to comment
Share on other sites

Ώπα κάτσε. Ποιους ακριβώς θεωρείς κλασικούς; Και ποιος απο αυτούς πιστεύει ότι μπορεί να εξαλείψει την τάση του κεφαλαίου για υπερκέρδη; Και ποιος είπε ότι μπορεί η Παπαρήγα να μετατρέψει την κοινωνία μας απο καπιταλιστική σε σοσιαλιστική;

Το θέμα μας δεν είναι πιο απο τα δυο συστήματα είναι καλύτερο. Έχω την άποψη μου έχετε φαντάζομαι και οι υπόλοιποι τη δική σας και φαντάζομαι ότι μπορούμε να συζητάμε μέχρι στις 7 του Μάρτη σπάζοντας ο ένας τα @@ του άλλου για το ποιο σύστημα είναι καλύτερο ή για το αν μπορεί να πάρει η Πανάθα το πρωτάθλημα.

Το θέμα είναι οτι η συγκεκριμένη πρόταση του ΚΚΕ είναι ανεδαφική και πολιτικά ανήθικη. Καταρχάς είναι οικονομικά ανεφάρμοστη σε οποιαδήποτε κοινωνία που διέπεται απο τους νόμους της ελεύθερης αγοράς (και όσον και αν ακουστεί ελιτιστικό όχι δεν περιμένω απο τον εργάτη που έχει όλη μέρα το μυστρί στα χέρια, ή που ξημεροβραδυάζεται στα εργοστάσια να μπορεί να το καταλάβει αυτό). Εκτός βέβαια και αν η αντζέντα περιλαμβάνει και μετατροπή σε κουμουνιστικού κράτους της Ελλάδας, οπότε υπάρχει ένα μικρό εμπόδιο. Το όνομα τους αρχίζει απο Συντ και τελειώνει σε αγμα. Έχει το αναθεματισμένο μια παράγραφο που μιλάει για την προσωπική περιουσία και είναι απο κείνα τα άρθρα που δεν αλλάζουν.

Το θέμα είναι ότι η Αλέκα έχει την άνεση να πει όοοοοοτι της κατέβει για έναν πολύ απλό λόγο. Ξέρει/ξέρουμε ότι δε θα βγει ποτέ κυβέρνηση. Και γω σήμερα αποφασίζω να ιδρύσω κόμμα φίλων της Μόνικα Μπελούτσι και σας υπόσχομαι ότι θα μοιράσω σε όλους δωρεάν σε DVD όλες της, τις ταινίες(της Μπελούτσι όχι της Αλέκας, μπλιαχ). Στο Μαλένα θα σας δώσω και την Κορεάτικη έκδοση με τα 15 λεπτά επιπλέον γυμνό. Και τι έγινε; Το πολύ πολύ να βρεθούν τίποτα λιγούρια να με ψηφίσουν; Μήπως θα βγω πρωθυπουργός; Όχι! ’ρα μπορώ να είμαι τσάμπα μάγκας και να υποσχεθώ μέχρι και πολλαπλούς οργασμούς σε όλους τους άντρες απο τις γυναίκες τους.

Και στην τελική να πω και κάτι άλλο; Έχετε δίκιο θα τα καταφέρει το ΚΚΕ και θα δώσει 1100 ευρώ χωρίς να γίνει της ανωμαλίας εδώ πέρα. Πήγαινετε όλοι οι αριστεροί να ψηφίσετε ΚΚΕ και όχι ΠΑΣΟΚ (έτσι ώστε να βγει η ΝΔ με μεγαλύτερη διαφορά και να γουστάρουμε):devil: :devil: :devil: :devil: :devil:

Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη που θα το πω ετσι ωμα αλλα οι κομμουνιστες ειναι απλα εκτως πραγματικοτιτας....

Δεν θελω να σας κατηγορισω αλλα ρε παιδια....τι να πω....Δεν καταλαβενετε πως αυτα που προτεινει η ιδεολογια σας ειναι ανεφαρμοστα?

Αν γινοταν ολα αυτα συμφωνω απολυτα πως θα ειχαμε μια κοινωνια ιδανικη.Αλλα δεν γινετε....

Τοσο απλα....

Ααα και η ΜΕΓΙΣΤΗ ειρωνια...περαστε να δειτε το κτιριο του ΚΚΕ στον Περισσο.....:blink:

Νo comments.......

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Dellodas [Σήμερα, στις και 22:14]

Φίλε dissorder καλώς ήρθες στο φόρουμ.

Ο Einstein είχε πει το εξής: Τα οικονομικά είναι μια επιστήμη όπου δυο αντίθετες θεωρίες παίρνουν νόμπελ!!!

Αυτό που μας νοιάζει τελικά δεν είναι για ποιούς λόγους απέτυχε ο κομμουνισμός αλλά το ότι απέτυχε. Το γεγονός δηλαδή.

Ένα άλλο βασικό στοιχείο που πρέπει πάντα να έχουμε στο μυαλό μας είναι ότι και το καλύτερο σύστημα να εφαρμοστεί, όταν οι πολιτικοί είναι διαφθερμένοι τότε είναι καταδικασμένο να αποτύχει. Αυτό ισχύει παντού. Οπότε μαυρίστε τους μπας και αλλάξουν μυαλά :p

Κι εγώ και ο LL_NEO λέme ότι ο Παναθηναϊκός δεν παίρνει πρωτάθλημα 7 χρόνια τώρα από διαιτησίες και από Κοκκαλικούς παράγοντες. Ο Παναθηναϊκός υπήρξε καλύτερη ομάδα σε κάποια από αυτά τα 7 χρόνια. Το γεγονός όμως δεν αλλάζει. 7 χρόνια πρωταθλητής ο Ολυμπιακός. Δεν είναι έτσι τα πράγματα.

Υπάρχουν άνθρωποι άθλιου χαρακτήρα, υπάρχουν και άνθρωποι αξιόλογου χαρακτήρα. Το γεγονός ότι υπάρχουν οι πρώτοι δεν πρέπει να μας κάνει καχύποπτους για όλους. Και οι 2 αυτοί τύποι ανθρώπων έχουν μεγαλώσει σε μια κοινωνία όπως την ξέρουμε όλοι μας. Θα πρέπει να ήμαστε και αισιόδοξοι ξέροντας ότι μέσα σε αυτήν την σαπίλα υπάρχουν και άνθρωποι που μπορούμε να εμπιστευτούμε και να στηρίξουμε το μέλλον μας επάνω τους, είτε αυτοί λέγονται πολιτικοί, είτε λέγονται φίλοι, είτε λέγονται δεν ξέρω και γω τι.

LL_NEO

Μην κολάς με την Παπαρήγα. Το ΚΚΕ δεν έχει καμία σχέση με τα απολύτως προσωποποιημένα κόμματα. Δεν είναι η Αλέκα. Είναι το ΚΚΕ και τα μέλη του. ’μα προσέξεις μια ομιλία της θα παρατηρήσεις ότι λέει συνέχεια "Εμείς".

Και τελοσπάντων ρε παιδιά, λέτε όλοι ότι είναι ανέφικτο και ανέφικτο, αλλά θα με συγχωρέσετε όταν πω ότι δεν λέτε και τους λόγους. Και εν πάσει περιπτώση το ΚΚΕ δεν λέει ψηφίστε μας να κάνουμε κομμουνιστική την Ελλάδα. Καλεί τον λαό να το δυναμώσει για να παλέψει από καλύτερη σκοπιά για τα σημερινά προβλήματα του εργάτη, του μαθητή, του φοιτητή, του μικρομεσαίου και όλου του λαού.

Σαφώς και γνωρίζουμε ότι δεν θα βγέι ποτέ το ΚΚΕ στην εξουσία με τις εκλογές. Αν είναι δυνατόν. Αν συναίβεναι κάτι τέτιο θα λεγόμασταν Συνασπισμός. Δεκανίκι του ΠΑΣΟΚ. Υπάρχει κόσμος ο οποίος ενώ συμφωνεί με το ΚΚΕ ή με οποιοδήποτε άλλο κόμμα, δεν ξεφευγει από τον δικοματισμό γιατί φοβάται ότι την επόμενη ημέρα δεν θα έχει δουλιά.

Δημοκρατία.

Link to comment
Share on other sites

Και τελοσπάντων ρε παιδιά, λέτε όλοι ότι είναι ανέφικτο και ανέφικτο, αλλά θα με συγχωρέσετε όταν πω ότι δεν λέτε και τους λόγους.

Μισό. Ειδικά εμένα τώρα με αδικείς. Έχω πει τις δυο πιθανότερες εξελίξεις που θα είχε μια τέτοια κίνηση

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Samael [Σήμερα, στις και 22:58]

Συγνωμη που θα το πω ετσι ωμα αλλα οι κομμουνιστες ειναι απλα εκτως πραγματικοτιτας....

Δεν θελω να σας κατηγορισω αλλα ρε παιδια....τι να πω....Δεν καταλαβενετε πως αυτα που προτεινει η ιδεολογια σας ειναι ανεφαρμοστα?

Αν γινοταν ολα αυτα συμφωνω απολυτα πως θα ειχαμε μια κοινωνια ιδανικη.Αλλα δεν γινετε....

Τοσο απλα....

Ααα και η ΜΕΓΙΣΤΗ ειρωνια...περαστε να δειτε το κτιριο του ΚΚΕ στον Περισσο.....:blink:

Νo comments.......

Να σου πω κι άλλα. Ξέρεις πόσα σημερινά κτήρια υπουργείων ήταν ιδιοκτησία του ΚΚΕ; Όχι πολλά, κανά δυο. Και τι να λέει; Σήμερα δεν είναι.

Ξέρεις ότι το ΚΚΕ έχει δικιά του επιχείρηση την Τυποεκδοτική; Την δεύτερη μεγαλύτερη στον χώρο των τυπογραφείων, αυτού του τομέα τεσπά, μετά τον Πήγασο του Λαμπράκη; Και πάλι δεν λέει τίποτα, διότι ο Ριζοσπάστης ολοένα και μπαίνει μέσα γιατί κοστίζει για να βγάλεις κάτι το οποίο δεν έχει μεγάλη "πέραση". Τα έξοδα του ΚΚΕ είναι πάρα πολλά. Αφίσες, ανακοινώσεις όχι μόνο σε κεντρικό επίπεδο, αλλά στηρίζει και τις οργανώσεις του σε συνοικίες. Τον βουλευτικό μισθό, κανένας βουλευτής του ΚΚΕ δεν τον κρατάει. Όλοι πάνε στο κόμμα και παίρνουν κομματικό μισθό ο οποίος φυσικά είναι χαμηλότερος από τον βουλευτικό. Πολλά μπορώ να πω για τα οικονομικά, αλλά δεν έχει νόημα μιας και δεν είναι θέμα που τυγχάνει αμφισβήτησης.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.