Jump to content



Πρόθεση ψήφου


cherryman

Recommended Posts

Δυστυχώς φίλε Overflow, το Κεφάλαιο δεν χορταίνει ποτέ. Θα το δεις και στα επόμενα χρόνια και άμεσα μάλιστα. Ήδη ο Γιώργος Παπανδρέου λέει προεκλογικά για το νέο ασφαλιστικό μέτρο. Στα πρώτα 2 χρόνια δουλειάς, δεν θα δικαιούσαι ασφάλισης. Λοιπόν για πες μου πιος κερδίζει από αυτό; Εγώ κι εσύ ή ο εργοδότης; Κατ' επέκτασην το κεφάλαιο δηλαδή. Και θα έχεις και το φόβο της απόλύσης διότι σαφώς ο εργοδότης θα προτιμήσει τον νέο εργαζόμενο που για τουλάχιστον 2 χρόνια δεν θα έχει δικαίωμα ασφάλισης. Και αυτή η λογική που βάζεις δεν είναι σωστή και μάλλον πηγάζει περισσότερο από τον φόβο της δεξιάς. Αλλά την δεξιά την έχουμε ήδη στην εξουσία. Καθώς τα 2 μεγάλα λεγόμενα κόμματα ίδια πολιτική ακολουθούν. Της δεξιάς. Των ιδιωτικοποιήσεων και του ξεπουλήματος.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 233
  • Created
  • Last Reply

λίγο πολύ θα συμφωνήσω με τον Ρουτ...

εμένα πάντως από τα 2 κόμματα, το Πασόκ μου είναι πιο κοντά, κυρίως γιατί στη ΝΔ βρίσκω αντιπαθέστατα πολλά στελέχη... και πολιτικά και σαν ιδέες αλλά και σαν τρόπο αντιπολίτευσης... πχ ο Κωστάκης, ο παυλόπουλος και ο Ρουσόπουλος, είναι το λιγότερο εμετικοί στο λόγο τους...

από την άλλη, το πασοκ είναι λίγο αργό σαν κόμμα. είναι στην εξουσία και με εκνευρίζει που δεν ξέρει να απαντήσει στις βλακείες της αντιπολίτευσης αλλά και έστω να πει πράγματα που ο κόσμος θέλει να ακούσει. σίγουρα έχουν κάνει βλακείες, σίγουρα όμως έχει γίνει και έργο. τα περισσότερα θα γινόντουσαν έτσι κι αλλιώς αλλά πιστεύω πως το πασόκ έχει περισσότερα ικανά στελέχη... οπότε έχει προβάδισμα σε μένα παρά τα αρνητικά...

τα μικρότερα κόμματα είναι ανύπαρκτα και δυστυχώς ΄συμβιβασμένα από τον δικομματισμό δεν έχουν στελέχη πολλά που να μπορούν να προσφέρουν... αν είναι να κοιτάμε μόνο τον αρχηγό ή τις προγραμματικές δηλώσεις που είναι ουτοπικότατες (όπως αυτές που είπε ο φίλος για το ΚΚΕ) εφώσον είναι τσάμπα (ούτε θα βγουν να τις κάνουν ούτε τίποτα...) απλά τις λένε για το μπούγιο...

δηλαδή θεωρείς εφικτά αυτά που ανέφερες φίλε Argail? μάλλον λόγοι να μην ψηφιστούν αποτελούν καθώς είναι καθαρή δημαγωγία αν όντως ειπώθηκε κάτι τέτοιο...

Link to comment
Share on other sites

φιλε vouda ενοειτε πως τα θεωρω εφικτα,αλιος δεν θα τα υποστιριζα κι ολας,αν διβασεις λιγακι πολιτικη οικονομια θα δεις οτι οχι απλα ειναι εφικτα αλλα ειναι και αναγκαια,μαλλον εσυ εχεις συμβιβαστει με τον δικομματισμο αφου δεν μπορεις να δεις περα απο αυτον,και το λεω αυτο χωρις να θελω να σε προσβαλω,αφου το μεγαλητερο μερος του λαου ειναι σαυτη τη μοιρα,το αν ειναι εφικτα μπωρεις να το δεις οχι μονο απο ιστορικα παραδιγματα αλλα και απο το ζωντανο παραδιγμα της κουβας,μιας χωρας μικροτερης σε πλουτο απο την ελλαδα οπου μετα απο 40 χρονια εμπαργκο στεκονται στα ποδια τους και απεχουν μολις λιγα χιλιομετρα απο τις η.π.α. εκει ας πουμε η ιατρικη κανει θαυματα,εχουν ανακαλιπσει θεραπειες σε καποιες αρροστιες που χωρες κολοσοι δεν εχουν,ομος λογο του εμπαργκο οι θερεπειες μενουν στην κουβα,εξαλου θεωριτε αποδεδιγμενα το καλητερο σηστημα υγειας σε ολον τον κοσμο(το συστημα υγειας στην κοσμο)οποτε φιλε vouda πιστευω πως ειναι καιρος να παψουμε να εθελοτυφλουμε και να δωσουμε ενα γερο χαστουκι στα δυο κομματα που εδς και 30 χρονια μας πανε απο το κακο στο χειροτερο

Link to comment
Share on other sites

Σαν να λέμε το ΠΑΣΟΚ δεν ειναι εμετικό; Ας αρχίσουμε με τον φωστήρα Λαλιώτη που με τρια μαθήματα περασμένα στην οδοντιατρική πήρε πρόσφατα πτυχίο με απόφαση της συγκλήτου. Και κάτσε εσύ μαλάκα φοιτητή να μην πας στην Πάτρα και να διαβάσεις για να δεήσουν οι καθηγητές να σε περάσουν. Ο επαγγελματίας άεργος έχει φτιάξει τα τρεσέγγονα του

Να μιλήσω μήπως για τους "εργατοπατέρες" που τιμήθηκαν και ανταμείφθηκαν για τις πλάτες που έδωσαν στο κόμμα με υπουργικούς θώκους ή βουλευτικές έδρες;

Και καλά εγώ είμαι δεξιός. Όσοι είστε όμως αριστεροί πως μπορείτε να ψηφίσετε ΠΑΣΟΚ με πρόεδρο τον Γιωργάκη. Ήηηηηηηηηηηηηηηηηηηημαρτον

Φίλε Argail αυτό που λες αν πραγματικά το γράφει το πρόγραμμα του ΚΚΕ, θα πρέπει όλοι οι οικονομολόγοι όλοι του κόσμου να ζητήσουν τον ευνουχισμό του συντάκτη για την ηλιθιότητα που τόλμησε να προτείνει. Αν είχες ιδέα απο οικονομικές επιστήμες θα μπορούσες να αντιληφθείς το μέγεθος του ατοπήματος. Να υποθέσω ότι είσαι ακόμα στο Λύκειο; Αν ναι και αν περάσεις σε οικονομική σχολή (στο εύχομαι ολόψυχα) ζήτα απο τους καθηγητές της Μίκρο και της Μάκρο (διότι οι επιπτώσεις διασκορπούνται και στις δυο πτυχές της οικονομίας) να σου εξηγήσουν το χάος που θα προκαλέσει μια τέτοια απόφαση.

Link to comment
Share on other sites

φιλε ll_neo αυτα τα εχει πει ο μεγαλυτερος οικονομολογος που τον αποδεχονται παγκοσμια σαν τον μεγαλητερο ο μαρξ στο εργο του το κεφαλαιο,το πιο πολυδιαβασμενο οικονομοικο βιβλιο,ανοιξε λοιπον και διαβασε κανα βιβλιο,γιατι εγω ουτε λυκειο ειμαι,το εχω τελειωσει,ουτε σε καποια σχολη ειμαι,εργατης ειμαι κι ομοςανοιγω και διαβαζω βιβλια που αφορουν την κοινονια και το πως κινηται αυτη και κυριος ξερω να κρινω ποιος κοιταει το συμφερων μου και ολης της εργατικης ταξης που αποτελει το μεγαλητερο μερος του πλανητη,α θα επαναλαβω παλι αν θες διαβασε και κανα βιβλιο πανω στην οικονομια της σοβιετικης ενωσης να δεις αν ειναι εφικτα ολα αυτα

Link to comment
Share on other sites

Με ένα λαό που σε μεγάλο βαθμό δεν θέλει ή και δεν ξέρει πως να αγωνιστεί, που εθελοτυφλεί και κατακρίνει τα πάντα αλλά είναι καλά όταν μπαίνει η κορούλα στο δημόσιο, που λιώνει σε τηλεοράσεις, καφετέριες, σκυλάδικα, που περιμένει τους "δικούς" του να ανεβουν πάνω για να φάνε... Τι να ψηφίσεις χρώματα και αρώματα, όποιος και να ανεβει πάνω, αν εσυ δεν αγωνιστείς για τα δικαιώματα σου δε λέει τίποτα. Επι του πρακτέου, αποχή. Από αυτούς δε περιμένω τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Διόρθωσε με αλλά αν δεν κάνω λάθος το σύστημα της Σοβιετικής Ένωσης κατέρρευσε και ο κόσμος δεν τα πέρναγε και τόσο φίνα....

Θες λοιπόν να μάθεις τι θα γίνει σε μια τέτοια περίπτωση σαν αυτή που περιγράφεις; ’κου στα γρήγορα

Νόμος για να πάει το κατώτατο ημερομίσθιο στα επίπεδα που αναφέρει ο φωστήρας του ΚΚΕ, σημαίνει φαντάζομαι ότι μετατοπίζονται προς τα πάνω όλοι οι άλλοι μισθοί (εκτός και αν αυτός που είναι 5 χρόνια σε μια εταιρία με τον ψάρακα θα παίρνουν τα ίδια, ή αν ο απόφοιτος ΑΕΙ παίρνει τα ίδια με τον απόφοιτο Λυκείου).

Υπόθεση Πρώτη: Οι επιχειρηματίες μεταθέτουν τις αυξήσεις του κόστους στις τιμές των προιόντων. Αλυσιδωτά οι αυξήσεις περνάνε σε όλα τα προιόντα προκαλώντας γιγαντιαία αύξηση του πληθωρισμού και εκφυλισμό του χρήματος. Θες να συνεχίσω με αυτό το σενάριο ή λέει ο Μαρξ τι συμβαίνει απο κει και πέρα

Υπόθεση Δεύτερη: Οι εργοδότες δε μπορούν να υποστηρίξουν τους υπέρογκους μισθούς και προχωρούν σε μαζικές απολύσεις (τουτέστιν άυξηση της ανεργίας). Η μειωμένη προσφορά μετα βίας αποροφάται απο την αγορά καθώς λόγω των μαζικών απολύσεων λίγοι μπορούν πλέον να ψωνίσουν. Έτσι καθώς στο επίπεδο ισορροπίας των καμπυλών ζήτησης και προσφοράς βρίσκεται για Τ<Οριακού Κόστους πολλές επιχειρήσεις τον πίνουν και κλείνουν. ’ρα μεγαλύτερη ανεργεία.

Ωραία τα παραμυθάκια που λένε στο ΚΚΕ αλλά αν ποτέ εφαρμοστούν θα καταλήξουμε σε καταστάσεις "Απόδραση απο τη Νέα Υόρκη" και δεδομένου ότι εγώ δεν είμαι ο Σνέηκ Πλινσκιν δε θα μου άρεσε ένα τέτοιο ενδεχόμενο. Α και ο Μαρξ, πιο πολύ τήνει προς την διατύπωση Κοινωνιολογικής θεώρησης παρά Οικονομικής (και μη σε μπερδεύουν οι τίτλοι όπως Κεφάλαιο και Υπεραξία) Τώρα γιατί θεωρούνται αυτά τα βιβλία Οικονομικά, τι να σου πω, προφανώς τα λένε οι καθηγητές στους μικρούς φοιτητές για να τρομάζουν και να τρώνε όλο το φαί τους

Link to comment
Share on other sites

καλώς ή κακώς είμαι στο 5ο έτος οικονομικού πανεπιστημίου και δεν χρειάζεται να ανατρέξω στην πολιτική οικονομία της Γ' Λυκείου για να σε διαψεύσω φίλε Argail, αλλά έτσι κι αλλιώς το έκανε γραφικότατα ο φίλος Snake, χμμμ LL_Neo ήθελα να πω...

συμπληρωματικά να πώ πως σίγουρα και στο πασόκ υπάρχουν άχρηστοι και ρεμάλια. είναι γεγονός πως εξουσία=διαφθορά... γιαυτό και κάτι καλά παιδάκια εδώ γύρω με το που γίνανε αντμινιστρατόροι μας πουλάνε μούρη και μας βασανίζουν τους επεξεργαστές σε παρανοϊκά reviews (:whistling DJD) lol

Link to comment
Share on other sites

Βέβαια αντιπαθώ πάρα πολύ τον πολιτικό λόγο και δεν υπάρχει ούτε 1 στο εκατομμύριο περίπτωση εγώ να ψηφίσω στις προκείμενες εκλογές στην Ελλάδα, αλλά να πω την γνώμη μου εάν και εφόσον είναι δεκτή.

Το να μην ψηφίζουμε σκεφτόμενοι, και όχι μόνο το παρόν αλλά το ευρύ μέλλον, είναι τρομακτικό λάθος που σε ελάχιστες χώρες συμβαίνει. Δυστυχώς (γνώμη μου πάντα) και στην Ελλάδα. Το ότι ψηφίζω κάποιον γιατί 'είναι κοντά στον λαό, δεν μου αρέσει ο τρόπος που μιλάει ο άλλος, δεν τον γουστάρω κτλ' είναι τρομακτικά λάθη. Κανείς πολιτικός δεν είναι κοντά στον λαό, αυτό είναι επικοινοιωλογία και τίποτα παραπάνω. Εκτός αν πιστεύετε ότι θα αρχίσει να δειπνεί μαζί σας ένα βράδυ. Το αν μου αρέσει ο τρόπος που μιλάει κάποιος/α είναι πάλι τρομακτικό λάθος. Το ΤΙ λέει είναι αυτό που μετράει και αν αληθεύει ή όχι. Το τρίτο δεν το σχολιάζω καν.

Και τα παραπάνω συνεπάγονται στο θλιβερό αποτέλεσμα να ρωτάς το 80% των Ελλήνων "Τι ψηφίζετε;", απαντώντας "τάδε". Στο γιατί ψηφίζετε, ποιά η ιδεολογία της παράταξής σας απαντούν "δεν ξέρω" ή ασυναρτησίες όμως.

Τι θα ψήφιζα εγώ; Την συντηρητική παράταξη, στην προκείμενη περίπτωση την Νέα δημοκρατία. Γιατί; Δεν πιστεύω ότι ποτέ θα μου έδιναν κάτι άμεσα, καμία παράταξη δεν πιστεύω ότι θα το έκανε. Το να βγουν για να με διορίσουν ή να μου δώσουν κάτι προσωπικά εμένα είναι κάτι το πολύ λάθος γιατί έτσι φτιάχνεται ένα πελατειακό κράτος με όλες τις συνέπειές του (μελετήστε δεκαετίες 1885-1915 αν θέλετε να δείτε τι εννοώ), εκτός του ότι για να 'βολευτούν' οι λίγοι αργόμισθοι πεινούν οι πολλοί. Απλά πιστεύω στην πολιτική και το πρόγραμμά τους. Συντηρητικό, όπως θέλω το σπίτι μου. Κράτημα της οικονομίας, δίνω όταν και εφόσον μπορώ, αποταμίευση για ανάγκη. Το σοσιαλιστικό πρόγραμμα είναι το 'δώσε ειμήν σήμερον'. Παροχές στον λαό αλλά με τι κόστος; Δάνεια από παντού, σπατάλες παντού. Και μιά και κανείς δεν χαρίζει χρήματα, αυτά δεν θα πληρωθούν; Αν όχι από εσάς, από τα παιδιά σας; Ήδη είδα την κρούση που είχαν στην οικονομία τα απανωτά δάνεια της προηγούμενης δεκαετίας. Έδωσαν 5-10% αύξηση μισθών, μείωσαν φόρους κτλ, δεν το αρνούμαι καθόλου. Τι χρήση έχει όταν οι τιμές των προϊοντων είναι 40-100% ακριβότερες;

Βέβαια το πόσο είναι ικανή η συντηρητική παράταξη να ΕΙΝΑΙ συντηρητική δεν το γνωρίζω, αλλά αφού δεν δοκιμάστηκε δεν μπορεί και να κριθεί.

Τι ΔΕΝ θα ψήφιζα ποτέ; Ηθοποιούς, αθλητές, σκηνοθέτες, πορνοστάρ (έχει γίνει και αυτό, πολλοστές φορές, τρανό παράδειγμα η αντίπαλος του 'εξολοθρευτή' στην Καλιφόρνια), τραγουδιστές κτλ. Αυτοί οι άνθρωποι, δεν λέω, γνωστοί, συμπαθητικοί κτλ αλλά τι γνώσεις έχουν να κυβερνήσουν ένα κράτος; Πότε στην ζωή τους ασχολήθηκαν με κάτι χρήσιμο στην πολιτική και τα παράγωγά της; Είδα κάτι την τελευταία φορά που ήμουν στην Αθήνα που αλήθεια με τρόμαξε. Απαγορεύτηκε στους βουλευτές να έχουν εργασία όσο ασκούν το βουλευτικό δικαίωμα αν δεν κάνω λάθος. Πρώτη σκέψη στο μυαλό μου, κανείς φτασμένος άνθρωπος δεν θα παρατήσει την δουλειά του για να γίνει βουλευτής, σε καμία χώρα που γνωρίζω δεν γίνεται αυτό. Δεύτερη σκέψη, αυτομάτως κάνει βουλευτές τα άτομα που η εργασία τους 'πεθαίνει' νωρίς, μοντέλα, ηθοποιούς, τραγουδιστές, αθλητές κτλ δηλαδή. Ανθρώπους που ΔΕΝ μπορούν να κυβερνήσουν κράτος, όχι γιατί δεν θέλουν ή δεν είναι αξιόπιστοι/ες κτλ αλλά γιατί δεν έχουν ανάλογες γνώσεις. Υπάρχουν καλύτεροι διπλωμάτες από φτασμένους δικηγόρους με πλήρη γνώση των νόμων και ευχέρεια λέγειν; Μπορεί ένας ηθοποιός να συγκριθεί με αυτό; Υπάρχουν καλύτερα στελέχη για υπουργείο οικονομικών, δημόσιας διοίκησης και ανάπτυξης από οικονομολόγους και διοικητικούς; Μπορούν τραγουδιστές να κάνουν αυτή την δουλειά; Μην το παρακάνω, καταλαβαίνετε τα υπόλοιπα. Είναι δυνατόν μεγαλοδικηγόροι, οικονομολόγοι κτλ να παρατήσουν την εργασία τους για να μπουν στην βουλή; Ή προτιμάτε να τους έχετε να βγάζουν από την φυλακή εμπόρους ναρκωτικών σαν προσφορά στην κοινωνία;

Για την κομμουνιστική παράταξη δεν μπορώ να πω πολλά γιατί διαφέρει από χώρα σε χώρα και δεν έχω μελετήσει την Ελληνική, αλλά συνήθως είναι υπέροχη ως θεωρία. Αλλά δεν μπορεί να προσαρμοστεί στην πραγματικότητα.

Βέβαια όλα τα ανωτέρω είναι απλά η προσωπική μου γνώμη και δεν περιμένω καμία και κανένα να την συμμεριστεί εκτός αν πραγματικά την πιστεύει, αλλιώς ή δεν ψηφίζει σκεφτόμενος/η οπότε πάλι από την αρχή πάμε ή απλά εγώ έκανα ένα τρομερό λάθος αυτή την φορά, τον προσυλιτισμό. Αλλά βλέποντας τα όσα λέω να ισχύουν σε χώρες όπως η Γερμανία, Σουηδία, Φιλανδία, Νορβηγία, Ελβετία και άλλες πολλές, απλά δίνω μέτρο σύγκρισης την Ελλάδα και βλέπω που είστε σε σχέση με αυτές. Μιά χώρα που συνεχώς δανείζεται και με ανθρώπους που πολλοί είναι ανάξιοι για να κυβερνούν (παλιοί και νέοι, δεν κάνω διακρίσεις, ούτε μεταξύ παρατάξεων).

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά δε βρίσκω το λόγο να τους ψηφίσουμε, αφού έτσι κι αλλιώς θα βγουν.

Όπως και να χει είμαι άντι-πολιτοκοποιημένος από τότε που απέκτησα το μυαλό να σκέφτομαι τι μου προσφέρουν οι κύριοι "Θα". Για ποιο λόγο να πιστέψω ότι οι άνθρωποι αυτοί θα βοηθήσουν την Ελλάδα; Για ποιο λόγο να ψηφίσω κάποιους που μας κυβερνούν τα τελευταία 20 χρόνια και μας πίνουν το μεδούλι; Για ποιο λόγο να ψηφίσω τους άλλους που θέλουν εδώ και 20 χρόνια να βγουν κυβέρνηση κι ήδη ετοιμάζουν τις δέκα μασέλες για να "φάνε" ότι προλάβουν;

Όπως καταλάβετε αναφέρομαι στο Πασόκ και στην Ν.Δ.. Έκανε έργα λέτε το Πασόκ αυτά τα 20 χρόνια τα οποία έφτασαν στην κορύφηση τους τα τελευταία 3 χρόνια λόγω των αναθεματισμένων ολυμπιακών αγώνων. ΤΙ να τα κάνω τα έργα όταν το ψωμί έχει φτάσει 1,5 ευρώ, όταν για να νοικιάσω ένα σπίτι 50 τετραγωνικών χρειάζομαι 500+ ευρώ, όταν στο ΙΚΑ και στα νοσοκομεία πρέπει να δώσω φακελάκι για να τελειώσω γρήγορα και "ασφαλέστερα"; Τι να τα κάνω όταν για να κάνω τη δουλειά μου γρήγορα σε δημόσια υπηρεσία πρέπει να έχω "μέσον" και κάθε ένα όταν που βγαίνει καθημερινά... Και φυσικά δε φταίει μόνο το ΠΑΣΟΚ γιαυτό, αλλά και η ελλειπέστατη-ανούσια-ηλίθια αντιπολίτευση των υπόλοιπων κομμάτων.

Και λέτε επίσης ότι αυτά θα αλλάξουν με το ΚΚΕ στην εξουσία; Αν και είναι πανέμορφες οι ιδέες του Κομμουνισμού, δυστυχώς στην τεχνοκρατική κοινωνία που ζούμε είναι αδύνατο να εφαρμοστούν. Οπότε τι μένει;

Λευκό δε ρίχνω γιατί πάει υπέρ των περισσοτέρων ψήφων, άκυρο επίσης δεν έχει νόημα... Να ψηφίσω κάτι που εξυπηρετεί αυτή τη στιγμή το συμφέρον μου; Μ@λακία μεν σαν σκέψη, αλλά το μόνο που μπορώ να σκεφτώ είναι ότι ο Κωστάκης είπε ότι ο στρατός θα γίνει εξάμηνο..

Από όλοτελα.. καλή κι η Παναγιώτενα λέει ο σοφός ελληνικός.

Έχουμε τραγικούς πολιτικούς, σε μια τραγικά πολιτική χώρα που ξέρει να σκύβει το κεφάλι στους αμερικάνους .-

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά μου φαίνεται τραγικό το γεγονός ότι θεωρούμε ουτοπικό κάτι που όλοι μας θα θέλαμε. Μια κοινωνία όπως πραγματικά θα την θέλαμε εμείς. Και αντ' αυτού αυτό που στην πραγματικότητα θα φάνταζε εξωπραγματικό, συμβαίνει. Κάποιοι λίγοι "μάγκες" να μας κάνουν κουμάντο και να είμαστε έρμαια των ορέξεών τους.

Ουτοπικό είναι να φτάσει ο 1600+ μου τα 2Ghz. Το να ζούμε σε μια καλύτερη κοινωνία, δεν είναι.

Link to comment
Share on other sites

Ποτε δεν με εξεφρασε η τακτικη "το μη χειρον βελτιστον" και δεν βλεπω κατι που να αξιζει να ψηφισω (και σ' αυτες) στις προσεχεις εκλογες, συνεπως "λευκο" και συνεχιζω να προσπαθω γι' αυτη την χωρα με αλλους τροπους.

Δυστυχως, οπως τα βλεπω τα πραγματα, μαλλον θα πρεπει να γινουν εντελως τραγικα τα πραγματα για την Ελλαδα, για να παρουμε αποφαση _ολοι_ σαν λαος να κανουμε κατι...

"Αλητεια, προδοσια, Αρκουδεηδες! Αισχος!"

Β. Λεβεντης

Link to comment
Share on other sites

Bλεπω 10% στον "Προεδρο" εδω μεσα!!!

Νot bad at all.....

Οπως καταλαβατε θα ''τον ρηξω'' στο ΛΑ.Ο.Σ :cool:

Διοτι προερχομαι απο δεξια οικογενεια και καλος ή κακος αυτα τα πατιματα πηρα,αν και αμφηβαλω αν ημουνα απο αριστερους γονεις αν θα ψηφιζα αριστερα.Την θεωρω ΕΝΤΕΛΟΣ ουτοπιστικη και εκτως πραγματικοτιτας.

ΝΔ δεν ψηφιζω γιατι θεωρω οτι ετσι και αλλιος θα γινει κυβερνηση και δε μου κανει και καλη εντυπωση για παροθυπουργος ο Κωστακης....

Για αυτο θα ψηφισω τον Καρατζαφερη που αν και τα παραλεει σε θεματα θρησκιας...ειναι απο τις λιγες φωνες που τα λενε χυμα και μεσα και εξω απο τη βουλη.Συμφωνω απολυτα

δε με τη θεση του στο μεταναστευτικο(ελεος πια δεν παει αλλο ρεεε!!γεμισαμε ρεεεε!!) Θελω να δυναμωσω τον λογο του και να κανει οτι μπορει για να ξεκαθαρισουν εστω και στο ελαχιστο οι διαπλοκες.

Αυτα :D

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά όχι και να ψηφίσω (επικροτήσω) τη σημερινή κυβέρνηση. Αυτοί δεν ψηφίζουν ούτε τον ευατό τους, άλλαξαν τον καταλληλότερο πρωθυπουργό γιατί έβλεπαν να χάνους τις καρέκλες. Ένα πράγμα που δεν αντέχω και αυτό ισχύει για όλους πιστεύω, είναι την κοροιδία. Αν ξαναβγούν πολύ απλά θα σκεφτούν τόσα κάναμε και μας ξαναβγάλαν άρα...

Η ψήφος μας είναι ένα μήνυμα, ας δώσουμε το σωστό μπας και άλλάξουν. Οι Τούρκοι τους μαύρισαν όλους και υπάρχει περίπτωση να δουν άλλη πολιτική. Μαυρίστες τους παιδιά μπας και δούμε άσπρη μέρα και προπάντων αυτούς που κοροιδεύουν με την πολιτική που ασκούν στην κυβέρνηση. ΟΠΟΙΑ ΚΑΙ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΗ ΔΕΝ ΜΙΛΑΩ ΚΟΜΜΑΤΙΚΑ.

Link to comment
Share on other sites

α. όποιος και να κάτσει απέναντι στον Κωστάκη, καταλληλότερος θα βγει έχω την εντύπωση..

β. ο σημίτης ήταν διαχειριστής. δεν κάνει για τα προσωποκεντρικά ελληνικά πολιτικά πιστεύω καθώς δεν είχε πρόσβαση στον κόσμο..

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Voudas [Σήμερα, στις και 15:22]

α. όποιος και να κάτσει απέναντι στον Κωστάκη, καταλληλότερος θα βγει έχω την εντύπωση..

β. ο σημίτης ήταν διαχειριστής. δεν κάνει για τα προσωποκεντρικά ελληνικά πολιτικά πιστεύω καθώς δεν είχε πρόσβαση στον κόσμο..

Τον Σημίτη δεν θα τον θυμάται ούτε ο θυρωρός του σε λίγο καιρό, εντεταλμένος πρωθυπουργός.

Διάβαζα Κυριακάτικη εφημερίδα (φιλική) προς το κυβερνών κόμμα και μιλούσε για τις μεγάλες προσωπικότητες του κεντρόου χώρου και στον Σημίτη ούτε αναφορά. 8 χρόνια που πήγαν αναρωτήθηκα. Όσοι προέρχονται από τον αριστερό χώρο είναι αδύνατον να δουν δεξιό πολιτικό ως καταλληλότερο για πρωθυπουργό.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από LL_NEO [Σήμερα, στις και 02:51]

Διόρθωσε με αλλά αν δεν κάνω λάθος το σύστημα της Σοβιετικής Ένωσης κατέρρευσε και ο κόσμος δεν τα πέρναγε και τόσο φίνα....

Νόμος για να πάει το κατώτατο ημερομίσθιο στα επίπεδα που αναφέρει ο φωστήρας του ΚΚΕ, σημαίνει φαντάζομαι ότι μετατοπίζονται προς τα πάνω όλοι οι άλλοι μισθοί (εκτός και αν αυτός που είναι 5 χρόνια σε μια εταιρία με τον ψάρακα θα παίρνουν τα ίδια, ή αν ο απόφοιτος ΑΕΙ παίρνει τα ίδια με τον απόφοιτο Λυκείου).

Υπόθεση Πρώτη: Οι επιχειρηματίες μεταθέτουν τις αυξήσεις του κόστους στις τιμές των προιόντων. Αλυσιδωτά οι αυξήσεις περνάνε σε όλα τα προιόντα προκαλώντας γιγαντιαία αύξηση του πληθωρισμού και εκφυλισμό του χρήματος. Θες να συνεχίσω με αυτό το σενάριο ή λέει ο Μαρξ τι συμβαίνει απο κει και πέρα

Υπόθεση Δεύτερη: Οι εργοδότες δε μπορούν να υποστηρίξουν τους υπέρογκους μισθούς και προχωρούν σε μαζικές απολύσεις (τουτέστιν άυξηση της ανεργίας). Η μειωμένη προσφορά μετα βίας αποροφάται απο την αγορά καθώς λόγω των μαζικών απολύσεων λίγοι μπορούν πλέον να ψωνίσουν. Έτσι καθώς στο επίπεδο ισορροπίας των καμπυλών ζήτησης και προσφοράς βρίσκεται για Τ<Οριακού Κόστους πολλές επιχειρήσεις τον πίνουν και κλείνουν. ’ρα μεγαλύτερη ανεργεία.

Πρώτον:

Τό σύστημα στην Σοβιετική Ένωση δεν κατέρευσε. Ας το αφήσουμε πια αυτό το ζήτημα. Δεν έχω λόγο να υπερασπίζομαι την Σοβιετική Ένωση όταν μιλάμε για τα προβλήματα της χώρας μας. Κανείς δεν είπε ότι θα γίνουμε σαν την Σοβιετική Ένωση. Θα την υπερασπιστώ όμως, γιατί από κάπου πρέπει να ακούγεται και η άλλη άποψη. Όχι μόνο από τα ένθετα του Βήματος, των Νέων, της Ελευθεροτυπίας και άλλων αστικών φυλλάδων.

Το σύστημα στην ΣΕ ανατράπηκε για τον εξής πολύ απλό λόγο. Ήταν το αντίπαλο δέος στις ΗΠΑ και φυσικά δεν μπορούσαν να κάνουν ότι ήθελαν ανεξέλεγκτα. Συνεχής προβοκατόρικος πόλεμος απ' έξω, αλλά και από μέσα φέραν κάποια στιγμή το σύστημα να ανατραπεί. Τώρα βλέπουμε τι κάνουν οι ΗΠΑ ανά τον κόσμο. Πόσες μα πόσες ταινίες έχετε και θα βλέπετε για πολλά χρόνια ακόμα για τους σατανικούς Σοβιετικούς και και και και... Πόσο καλά περνάνε οι Αμερικάνοι που είναι ελεύθεροι και μπορούν να τα έχουν όλα; Ελεύθεροι να παίρνουν ναρκωτικά, ελεύθεροι να μένουν άνεργοι, ελεύθεροι να αλληλοσκοτώνονται (Bowling for Columbine).

Για τα άλλα 2 που αναφέρεις παρακάτω σαφώς και είναι απόλυτα ρεάλιστικό τα 1100 κατώτερος μισθός μιας και τα υπερκέρδη των εργοδοτών είναι πολύ μεγαλύτερα από αυτό το ασήμαντο ποσό. Αλλά εσύ σκέφτεσαι σαν κεφαλαιοκράτης αυτή τη στιγμή και σαφώς δεν θα σου άρεσε να σου μειωθούν τα υπερκέρδη. Όχι τα κέρδη.

Και σαφώς το ΚΚΕ μιλάει για μια άλλη οικονομία. Λαϊκή οικονομία.

Link to comment
Share on other sites

Δε μου λες. Η χιονάτη πότε εμφανίζεται;

Είσαι σίγουρος ότι είμαι αφεντικό; Ναι είμαι ο γιος του Παπασταύρου. Του Θεμιστοκλέους Παπασταύρου. Του Θεμιστοκλέους βέβαιως βεβαίως Σε πληροφορώ ότι έμμισθος είμαι και θα με συνέφερε(αρχικά) να πάει εκεί που λέτε ο μισθός(ούτε να το πω δε μπορώ, λύνομαι στα γέλια) αλλά δε μου είπες τι θα γίνει με το πληθωρισμό που θα διογκωθεί ακόμα και αν πραγματικά οι εργοδότες έχουν τέτοια υπερκέρδη που να δικαιολογούν τις αυξήσεις που λέτε. (και τι σας κάνει να πιστεύετε ότι δε θα αυξήσουν τις τιμές απλώς και μόνο για να διατηρήσουν τα υπερκέρδη τους;)

Και επιτέλους δυο άνθρωποι εδώ μέσα με αντικείμενο τις οικονομικές επιστήμες σας λένε ορθά κοφτά ότι αυτό το πράγμα δε μπορεί να εφαρμοστεί και έδωσα δυο συγκεκριμένα σενάρια. Σου λέω απλά ότι αν ανέβουν οι μισθοί δυο φορές επάνω, θα δεις στη λαϊκή τα αγγούρια (καημένε βαγγουρίδη τι θα πάθεις) 3 φορές επάνω και ο Τσιαμτσίκας θα μαδήσει το μούσι του απο τη στενοχώρια.

Αντί να μου λέτε τις παπαριές του ριζοσπάστη περι παραμυθιών, ας δω να αρθρώνεται συγκροτημένη οικονομική σκέψη που να θεμελίωνε αυτό που περιγράφει ο νταβάριτς απο το Περισσό. Ευτυχώς τα τσιράκια της Αλέκας δε θα ανέβουν ποτέ στην εξουσία και θα γλυτώσουμε το τέλειο κωλοχανείο ή όπως εσύ πιο έυγλωτα απο μένα αποκαλείς λαϊκή οικονομία (με βασιλόπουλα και νάνους)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.