Jump to content



SLI με GTX470


kbilly13

Recommended Posts

Ήρθε η ώρα

Το SLI setup είναι έτοιμο, με μία point of view και μια Palit και συνολικό κόστος 660 ευρώ (ουκ ολίγα!)

Σκοπός αυτού του thread είναι να παρουσιάσω και να δώσω κάποιες εντυπώσεις και μετρήσεις, κάτω από πραγματικές συνθήκες λειτουργίας και σε stable καταστάσεις, και όχι το κυνήγι των απόλυτων επιδόσεων..

Για παράδειγμα προσπάθησα πολλές ώρες να βρω την χρυσή τιμή ανάμεσα σε temps-overclocking-θόρυβο και μάλιστα σε αρκετά ζεστό δωμάτιο και με το κουτί κλειστό.

Κατ'αρχήν, κάποιες εικόνες από το setup..

sli1s.jpg

Eδώ φαίνονται οι 2 ανεμιστήρες (1200rpm) που φροντίζουν για την ψύξη των καρτών

sli2.jpg

Και μία γενικότερη

sli4.jpg

Επειδή οι κάρτες είχαν διαφορετικά ρεύματα-fan settings επέλεξα να τα θέσω χειροκίνητα μέσω του Msi afterburner

Σε idle επέλεξα fans @50% (δεν ακούγεται) και οι θερμοκρασίες είναι 51 και 45 βαθμοί αντίστοιχα..

tempsidle.jpg

Σε κάθε περίπτωση παίζει ο i7 στα 4ghz και 6gb ram στα 1528 με 8-8-8-24 1Τ

cpumem.jpg

Επιστρέφοντας ξανα στις κάρτες, η τομή που βρήκα είναι

ρεύμα 0.975v

fan 70%-75% αναλόγως τη ζέστη που έχει στο δωμάτιο

o/c 700gpu 1400shaders 3600ram

Θα ακολουθήσουν σύντομα και οι μετρήσεις...

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 64
  • Created
  • Last Reply

Ας ξεκινήσω

Να πω εδώ ότι θα αναφέρω και τις θερμοκρασίες σε κάθε benchmark ή game

Yψηλές θερμοκρασίες οπωσδήποτε, (έχει και κουφόβραση σήμερα...) έχω βάλει και ηχομονωτικό στα πλαινά του κουτιού και επιβαρύνουν λίγο την κατάσταση..

Βγάζοντας το πλαινό, να τονίσω ότι έπεσαν πάρα πολύ! Αλλά οι δοκιμές γίνονται με κλειστό το κουτί και fans 70% - να έχω και το περιθώριο να δώσω ένα 75% αργότερα...

Vantage P (89 - 82)

vantagepoc.jpg

Vantage X (1920*1080) (94 - 85)

vantagexset.jpg

vantagexoc.jpg

FarCry2 maxed 8xAA (81 - 75)

fc2max8aa.jpg

RE5 maxed dx10 C16XQ (95 - 84)

re5maxc16xq.jpg

DIRT2 dx11 maxed 8xMSAA (94 - 83)

dirt2max8msaa.jpg

Unigine 2.1 maxed 4xAA (96 - 85)

unigine21x4aa.jpg

Ηawx 1920*1080 maxed dx10.1 8xAA (92 - 80)

hawxmax101.jpg

Batman + gtx4** rigid bodies physx patch, all maxed (82 - 72)

batmanset.jpg

batmanlf.jpg

Stalker cop maxed (απλά με SSAO mode: HBAO - με ΗDAO τελικά είχε θέμα το SLI...)

stalkercopset.jpg

stalkercop.jpg

AVP dx11 bench maxed

avpdx11maxed.jpg

Metro 2033 όλα τέρμα και με πείραγμα fov 60 από 45("βλέπεις" περισσότερο, αλλά και "βαραίνει")

metrousercfg.jpg

metroset2.jpg

metroset1n.jpg

metroset3.jpg

Με αυτά τα settings και μετρώντας με fraps τις πρώτες πίστες βγάζω avg 45 περίπου, με τα ελάχιστα fps να πέφτουν πολύ σπάνια κάτω από 30, και την περισσότερη ώρα να είναι 40-50, με το παιχνίδι να είναι απολύτως playable και να δείχνει πάρα πολύ καλό.

Συγνώμη για τα μπόλικα screenshots, αλλά είναι ίσως το πιο βαρύ παιχνίδι που κυκλοφορεί (ειδικά με όλα maxed) και είναι ένας από τους λόγους που πήγα σε SLI.. νομίζω αυτό ενδιαφέρει περισσότερο παρά το να έχεις 150 αντί για 120fps σε άλλα games..

metro1a.jpg

metro2sr.jpg

metro3rg.jpg

metro4.jpg

metro5.jpg

metro6.jpg

metro7l.jpg

metro8.jpg

metro9.jpg

metro99.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ήρθε η ώρα να απαντηθούν κάποια ερωτήματα

Έφτιαξα ένα πινακάκι στο οποίο αργότερα θα προστεθεί και στήλη "CPU O/C - VGA stock" για να είναι πλήρες

Να εξηγήσω τις ρυθμίσεις

Cpu default: 21*133 - ram 1333 9-9-9-27 - uncore 2800 - qpi 4800

O/C ______: 21*191 - ram 1530 8-8-8-24 - uncore 3250 - qpi 6893

VGA O/C 700/1400/3600

Όλα τα test είναι σε 1920*1080 με τα maximum quality settings και φίλτρα ως άνω

Stalker cop: average fps και απο τα 4 runs

Vantage: gpu score (physx off)

Τι κερδίζουμε και τι χάνουμε λοιπόν? Υπάρχει bottleneck? Tι scaling κάνει το SLI?

scaling.jpg

Link to comment
Share on other sites

αψογος μαν!

και στην καταλληλη ωρα...(προσπαθω να αποφασισω μεταξυ 5970, 5850cf και gtx 470 sli! :))

αν δεν ζηταω παρα πολλα...θα μπορουσες να κανεις και ενα συγκεντρωτικο πινακα στο τελος gtx470 vs gtx 470 sli? (δεν πειραζε που εχει μια μικρη διαφορα στα ρολογια...)

Link to comment
Share on other sites

Mεγεια kbilly !

Περιμενουμε την ιδια αν οχι καλυτερη (γινεται?) δουλεια απο οτι με "σολο" καρτουλα.

Λογικα το CPU stock "πνιγει" τις καρτες, ε?

Στα 4,0ghz παιζει με i7 nephilim!

αψογος μαν!

και στην καταλληλη ωρα...(προσπαθω να αποφασισω μεταξυ 5970, 5850cf και gtx 470 sli! :))

αν δεν ζηταω παρα πολλα...θα μπορουσες να κανεις και ενα συγκεντρωτικο πινακα στο τελος gtx470 vs gtx 470 sli? (δεν πειραζε που εχει μια μικρη διαφορα στα ρολογια...)

Εκτος απο far cry 2 τα αλλα νουμερα ειναι μαζι με την 5970 μου! Με Oc και οι δυο μας!

stalker+hawx+τι αλλα εχουμε δεν θυμαμαι!

Link to comment
Share on other sites

Ακομη δεν αποφασισες :hehe: 470 sli λεμεεεεε.

Η καλυτερη επιλογη στα 660 ευρα.

δεν ξερω ρε συ Γιαννη...αμα αποδιδουν ~το ιδιο, τοτε η 5970 εχει πολυ περισσοτερα + (πιο φτηνη, λιγοτερο ενεργοβορα, καλο o/c headroom, single card)

anw για να μην καταστρεψουμε το θεμα, οταν θα ερθει η ωρα θα ανοιξω θεματακι να τα συζητησουμε ολα! :)

Link to comment
Share on other sites

Γειά σου Billy :) Αν μπορείς βάλε και ένα metro 2033 μου έχει κάτσει αυτό το game ! Και μια ερώτηση σε σχέση με το παλιό σου sli με 285 είδες μέγαλες διαφορές σε επιδόσεις άσχετα με το dx11 ?

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ παίδες, και στα δικά σας!

Να πω μερικά πράγματα ακόμα, πριν ποστάρω (ελπίζω σήμερα βράδυ) κι'αλλα αποτελέσματα

Κατ'αρχήν δεν τίθεται θέμα απόδοσης όταν μιλάμε για κάρτες σε τέτοια κατηγορία τιμής, είτε είναι κάποιος με 58** CF, είτε με 5970, είτε με 470SLI, ας μην υπερβάλλουμε.. οι επιδόσεις είναι πολύ ψηλά, πας και τα καρφώνεις όλα στην τσίτα και παίζεις άνετα τα πάντα

Βλέποντας τις επιδόσεις σε εχέση με μία GTX470, το scaling είναι απίστευτο! (στο τέλος θα βάλω και πινακάκι), αξίζει τελικά, και χωρίς φαινόμενα microstuttering

Δεν θα πρότεινα sli με gtx4** σε κάποιον που δεν έχει και μεγάλο κουτί, και πολύ καλό airflow

Oύτε σε κάποιον με μητρική όπου οι κάρτες θα είναι κολλητά!

Σε εμένα έχει και μια pci κενή ανάμεσα, και παρόλα αυτά η πάνω κάρτα έχει ανεβασμένες temps..

Και βέβαια όσο καλές επιδόσεις να έχουν οι GTX4**, δεν "ακυρώνουν" τις 58** ή την 5970!

Σε θέματα κατανάλωσης,temps(και θορύβου κατά συνέπεια),overclocking,value for money, εξακολουθούν να είναι μπροστά οι ΑΤΙ, και πιο user friendly..

Ποιος ο λόγος τότε για nvidia?

Tίτλοι όπως metro2033,batman,far cry2, cod mw2,just cause2,το επερχόμενο mafia II κτλ..

Τίτλοι με physx

Ambient occlussion (μέσα από τον driver, και σε παιχνίδια που δεν έχουν αυτήν την επιλογή)

Αntializing 32x (και αν έχεις SLI, ακόμα περισσότερο!) Σε τίτλους που το σηκώνουν, why not?

Έχεις δλδ. περισσότερες επιλογές να "παίξεις" με πιο extreme ρυθμίσεις

Δυνατότητα για 3d vision

Cuda - προσωπικά δεν με καίει και ιδιαίτερα! Βέβαια καλό είναι να υπάρχει.. φτιάχνεις πχ βιντεάκια (επεξεργασία,συμπίεση,βελτίωση,εφέ) πολύ γρήγορα και με καλύτερα αποτελέσματα, ή και η αξιοποίηση της κάρτας στο photoshop.

Ξανά στα δικά μας, δυστυχώς είδα και το πρώτο παρατράγουδο, καθώς δεν τρέχει σωστά το stalker cop benchmark με SLI... Δεν γίνεται σωστό rendering (βγάζει με μαύρες γραμμές - σαν artifacts - σαν διπλά τα γραφικά, δεν "σχεδιάζει" σωστά, και δεν φταίει το overclocking). Κρίμα ρε γμτ! Ένα 70% να έπαιρνε, θα ήταν πολύ ψηλά τα fps..

Να πω ότι έτσι όπως το έχω τώρα που δίνω μετρήσεις, είναι σταθερό το μηχάνημα! Θα μπορούσα να αφήσω ανοιχτό το πλαινό, να δώσω κι'άλλες στροφές και να είμαι πιο ψηλά, αλλά δεν με ενδιαφέρει αυτό. Θέλω να είναι το μηχάνημα σε "κανονικές" συνθήκες λειτουργίας, να δώσω μια πιο πραγματική εικόνα.

Σε σχέση με τις 285 SLI, οι επιδόσεις είναι σαφώς πιο πάνω! Χωρίς αυτό να σημαίνει ότι οι 285 δεν είναι υπεραρκετές! Προς θεού ε? Και οι ΓΤΧ260 σε SLI μια χαρά στέκονται ακόμα.. (Θα κοιτάξω τι έχω κρατήσει από τις 285 και θα σας πω πιο λεπτομερώς)

Θα κάνω και μετρήσεις με default τον i7 και θα σας πω αν τρώω πόρτα (ενδιαφέρον.. δεν το έχω δοκιμάσει)

Επίσης λέω να βάλω και μία τις κάρτες default (με undervοltage) .. τα οφέλη θα είναι μεγάλα σε temps-κατανάλωση-θόρυβο, και ούτως ή άλλως οι επιδόσεις περισσεύουν..

Sorry για το μακροσκελές post, έχει ψωμί ακόμα η δουλειά...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.