Jump to content



SLI με GTX470


kbilly13

Recommended Posts

  • Replies 64
  • Created
  • Last Reply

Είναι δρομολογημένα, θέλω να τα δω και εγώ αυτά

Και θέλω να δώσω και άλλες μετρήσεις και εντυπώσεις

Χρόνο δεν έχω πολύ ρε γμτ.. έχω πήξει τελευταία που να πάρει

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθώντας να συνέλθω και να επανέλθω στα "γήινα" και στα τετριμένα ..μετά την συναυλία του Jean Michel Jarre, πρόσθεσα Stalker (αφού βρήκα τι έφταιγε για το SLI που δεν έπαιζε) και Metro2033 εκτενώς..

Θερμοκρασίες δεν ξέρω αν έχει νόημα να συνεχίσω να γράφω καθώς παίζουν πολύ ανάλογα με την εξωτερική θερμοκρασία.. το θέμα είναι ότι αντέχει πάντως.. οι θερμοκρασίες που έβαλα ως τώρα ήταν με πολύ ζέστη και με τα fans των καρτών να έχουν περιθώριο να ανέβουν κιάλλο χωρίς να μου παίρνουν τ'αυτιά..

Link to comment
Share on other sites

Αν βρεις χρονο φτιαξε ενα πινακακι 470SLi vs sinlge 470.. και εισαι και ο πρωτος!

Τελικα με τον 920 default υπαρχει πολυ bottleneck;

Όλες οι απορίες πιστεύω να λύθηκαν με το ανανεωμένο πινακάκι στο post #3

Προστεθηκε στήλη "CPU O/C - VGA STOCK", καθώς και μετρήσεις με single GTX470

Στις 2 τελευταίες στήλες μπορούμε να δούμε το SLI scaling..

Link to comment
Share on other sites

Όλες οι απορίες πιστεύω να λύθηκαν με το ανανεωμένο πινακάκι στο post #3

Προστεθηκε στήλη "CPU O/C - VGA STOCK", καθώς και μετρήσεις με single GTX470

Στις 2 τελευταίες στήλες μπορούμε να δούμε το SLI scaling..

στο 3ο ποστ και στο τεστ του stalker , τα αποτελέσματα σε ποιο run από τα 4 που έχει αντιστοιχή?

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις κάποιο τρόπο να γράψεις κάποιο Video εν ώρα Benchmakr για να δούμε αν και πόσο κολλάει λόγω Dual GPU θα ήσουν ακόμα πιο φοβερός.

Να έχεις δεύτερο PC με κάποια κάρτα Video Capture δύσκολο, οπότε μπορείς να στερεώσεις μία Camera μπροστά από την οθόνη.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω την δυνατότητα για video

Tι να "κολλάει"? Με την μία κάρτα εννοείς? Γιατί αν εννοείς για SLI δεν κολλάει τίποτα ακόμα και με default cpu..

To έχω αναφέρει ήδη, φαινόμενα microstuttering απλά δεν υπάρχουν - με i7-X58 τουλάχιστον

Το κολλήματα και τα ζόρια που έχω δει ως τώρα με multi gpu ήταν... με nvidia 780i (και sli με gtx260,gtx285) και με hd4850 cf σε intel X38,P35,P45 - σε αυτές τις περιπτώσεις, ΝΑΙ, υπήρχε θέμα (τζάμπα η δύναμη των καρτών..)

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις καεί στο χυλό φυσάς και το γιαούρτι, όπως εγώ γι' αυτό ρώτησα.

Ρωτάω για microstuttering στο SLI, ειδικά με Vsync ON.

Στα 60FPS είναι δύσκολο να έχεις microstuttering, όταν όμως είσαι 30-40 στο Crysis για παράδειγμα, δεν δείχνει πιο Smooth με το SLI Disabled?

Με Quad SLI τα πράματα δεν είναι πολύ καλά πάντως.

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=vY8uppkjwL0&playnext_from=TL&videos=sUot4E1XovY]Quad SLI[/ame]

Link to comment
Share on other sites

Πωπω! όχι ρε, κάτι δεν πάει καλά, καμμία σχέση λέμε, δεν πάει έτσι σε μένα, "νεράκι" πάει σε σχέση με αυτό, λίγα frames αλλά ομαλά στην κίνηση (πόσο υποκειμενικά είναι όλα ε? 100fps σου λέει ο άλλος... να τα βράσω)

...αλλιώς η μία κάρτα θα ήταν ήδη σε αγγελία! και ας έχανα και 100 ευρώ, προκειμένου να παίζω έτσι - δεν κολλάω σε τέτοια

Στο metro 2033 που παίζω με <60 fps για παράδειγμα (είτε με vsync, είτε χωρίς) δεν υπάρχει ούτε "λόξυγγας", ούτε "φρένο", ούτε κομπιάσματα, ούτε frame skip και τέτοια ευτράπελα.

Το ίδιο και στο unigine, και σε ότι άλλο έχω δοκιμάσει..

Αυτά με το σύστημα μου - τώρα για γενικότερα περί τέτοιων φαινομένων, ας τα συζητήσουμε σε άλλο thread.. πολύ καλά έκανες και το ανέφερες βέβαια!

Link to comment
Share on other sites

Αν εχεις πανω απο 3 καρτες γραφικων υπαρχει stuttering της αρκουδας! Απειρες φορες εχουμε συγκρινει 2χ5970 vs 3χ5870 και εχουμε δει οτι οι 4 πυρηνες δεν τραβανε... ΕΚΤΟΣ απο την περιπτωση του vantage και του unigine!

Bασιλη, 2 καρτες ειναι οτι καλυτερο απο εκει και περα η τριτη ειναι καθαρα για ψυχολογικους/bench λογους αφου ειτε παιζεις με 100fps ειτε με 130fps το ιδιο πραγμα. ειναι. Προβλημα scaling δεν υπαρχει με ι7 παντως σε καμια περιπτωση...

Link to comment
Share on other sites

Να εισαι καλα, πολυ ομορφο και αναλυτικο thread.

Εκεινο που μου αρεσε πολυ, ειναι οτι αν κρινουμε απο το πινακακι στο 3ο ποστ, η καρτουλα εστω οβερκλοκαρισμενη και μονη της στεκεται αξιοπρεπεστατα.

Εντυπωσιακα ομως τα νουμερα στο sli.

Γενικα το πινακακι στο 3ο ποστ ειναι κατατοπιστικοτατο, ειδικα τα συμπερασματα που μπορουμε να βγαλουμε για την αξιοποιηση OC του επεξεργαστη.

Αν μπορεσεις/προλαβεις, τρεξε και το benchmark του GTAIV με μονη και sli, γιατι οι τελευταιοι drivers δηλωναν οτι προσθετουν αξιοποιηση sli στην σειρα 400, σε αυτο.

Τελος, επειδη το ανεφερες, θα ηθελα αν μπορεσεις 2 screenshots με το ambient occlussion on/off να δω τι ειναι ακριβως ...:o

Παντως, θα μου αρεσε να υπηρχε και μια στηλη στο πινακακι σου με μια 5970 απο την αποψη οτι αυτες οι 2 επιλογες, 5970 ή 470sli ειναι στο ιδιο τιμολογιακο επιπεδο, και οχι για κοντρες,τσακωμους και μλκιες, αλλα ετσι οπως εξελιχθηκε νωριτερα το thread το σκεφτομαι και που το γραφω ....

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν το έχω πλέον το GTA IV

Για την 5970 το σκέφτηκα και εγώ αλλά δεν υπάρχει περίπτωση.. το thread θα "καεί"

Όσο για το ambient occlusion...

58re5dx10aoon.jpg

11re5dx10aooff.jpg

Kαι μερικά links

http://www.nzone.com/object/nzone_ambientocclusion_home.html

http://developer.nvidia.com/object/doc_shadows.html#ambi

http://www.behardware.com/art/imprimer/756/

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.