Jump to content



Ώρα για SSD: Intel X-25 80 GB VS OCZ Vertex 96 GB.


Vasilis 07

Recommended Posts

Intel X-25 80GB 188 ευρώ

http://www.multirama.gr/products/product?pid=0422595&catid=020801

OCZ Vertex 96 GB 269 ευρώ

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.320114

O OCZ έχει και 64 ΜΒ cashe.Αλλά από θέμα επιδόσεων τί γίνετε ?

Το προσεχές 2μηνο αναμένονται τίποτα νέα μοντέλα που θα οδηγήσουν σε πτώση τιμών ? Αν είναι να περιμένω.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 53
  • Created
  • Last Reply

Το ειχα δει καπου στο xs και το κρατησα..

Top 5 Most Frequent Drive Accesses by Type and Percentage

-8K Write (56.35%)

-8K Read (7.60%)

-1K Write (6.10%)

-16 Write (5.79%)

-64K Read (2.49%)

Top 5 account for: 78.33% of total drive access over test period

Largest access size in top 50: 256K Read (0.44% of total)

αρα intel

Link to comment
Share on other sites

O Intel δεν νομίζω να είναι πραγματικά 80 GB ? Μετά το format νομίζω βγαίνει 76 ? Αντίθετα ο OCZ είναι 96 GB καθαρά. Επίσης βλέπω ότι ο OCZ έχει read 240 MB/s write 170 MB/s ενώ ο Intel 250 MB / 70 MB αντίστοιχα.

ΥΓ: Ξέχασα να αναφέρω πώς τον βρίσκω τον OCZ 219 ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

Αλλού βλέπω να έχει indilix αλλού sandforce. Απο την τιμή και μόνο δεν έχει sandforce Οπότε το write του σε θα είναι άθλιο οπότε πάρε τον intel. Ακόμα και ο κομμένος 40άρης έχει πολύ μεγαλύτερο απο τους indlix based.

crystal-vertex.png

OCZ Vertex

crystal-intelx25-80.png

Intel X-25M

Link to comment
Share on other sites

με τόσους δίσκους να "αναμένεται σύντομα"

και να έχουν sand force...

δεν θα κούναγα ρούπι

περίμενες τόσο καιρό

υπομονή λίιιιγο ακόμα

Ο sandforce με απογοήτευσε με τις ταχύτητες που διαβάζω ότι έχει σε αρχεία που δεν συμπιέζονται (videos, mp3, κλπ) χάνει έτσι κατά την γνώμη μου το μεγάλο πλεονέκτημα έναντι του Intel που είναι οι καλές ταχύτητες σε sequential ταυτόχρονα με τις εξαιρετικές σε random. Αφού σειριακές εγγραφές μεγάλου μεγέθους συνήθως με τέτοια αρχεία γίνονται.

Link to comment
Share on other sites

με τόσους δίσκους να "αναμένεται σύντομα"

και να έχουν sand force...

δεν θα κούναγα ρούπι

περίμενες τόσο καιρό

υπομονή λίιιιγο ακόμα

Ποσους;ποιους;τι ξερεις που δεν ξερω; :turn:

Υπομονη εντος μηνα;

Γιατι 1η του αλλου ανεβαινει και ο φι-πι-ας και απο 188 φοβαμαι θα τον δουμε 240 τον postville και θα ειναι κριμα-κιαδικο...

:hm:

Link to comment
Share on other sites

Κάτοχος Intel Χ25-Μ 80GB G2 κανα 3μηνο τώρα. Απλά ότι καλυτερο πέταξα πάνω στο μηχάνημα απο τότε που ασχολούμαι με τα πισιά. Μήν πλανάσαι απ τα 70MB/s εγγραφής γιατί ώς δίσκο λειτουργικού ΔΕΝ θα τη χρειαστείς ποτέ. Το sequantial είναι σα να λέμε τελικές που χρησιμοποιούνται σπάνια και μόνο οταν θα μεταφλερεςι μια ταινια των 700ΜΒ απο τον ένα δίσκο στον άλλο και εφόσο και οι 2 είναι ssd και διαβάζουν/γράφουν με 180+MB/s. Ακόμα και με την έλευση των sandforce βλέπω οτι στο IOmeter και πάλι οι intel είναι με διαφορά καλύτεροι ελεγκτές. Συνοψίζοντας φαντάσου οτι το λειτουργικό είναι μία πυκνοκατοικημένη πόλη με πολύ στενούς δρόμους και αυτό που σε νοιάζει είναι να περνάς όσο το δυνατόν πιό γρήγορα διαμέσου αυτών των δρόμων για να φθάσεις τον προορισμό σου. Εδώ μιλάμε δλδ για πολύ γρήγορα 4Κ. Χρειάζεσαι δλδ ένα μέσο μετακίνησης ευέλικτο και γρήγορο. Ένα όχημα με μεγάλες τελικές [μεγάλα sequentials] θα σου χρησιμεύσει μόνο σε μεγάλους δρόμους. Τα Vertex πρώτης γενιάς των 120GB και πάνω είναι γενικά ισορροπημένα SSD και θα σου πρότεινα να πάς στα Solid 2[indilinx eco /intel flash] που έχουν ίδιες επιδόσεις σε χαμηλότερη τιμή.Η προσωπική μου πρότσαη θα ήταν για intel 80GB το πλέον αξιόπιστο και ισορροπημένο ssd απο άποψη κόστους/χωρητικότητας , μακροζωίας και υποστήριξης

Link to comment
Share on other sites

Ο sandforce με απογοήτευσε με τις ταχύτητες που διαβάζω ότι έχει σε αρχεία που δεν συμπιέζονται (videos, mp3, κλπ) χάνει έτσι κατά την γνώμη μου το μεγάλο πλεονέκτημα έναντι του Intel που είναι οι καλές ταχύτητες σε sequential ταυτόχρονα με τις εξαιρετικές σε random. Αφού σειριακές εγγραφές μεγάλου μεγέθους συνήθως με τέτοια αρχεία γίνονται.

με βάση http://www.behardware.com/news/10634/1st-tests-of-the-vertex-2-sandforce-ssd.html

και αυτό

http://www.anandtech.com/show/3667/oczs-agility-2-reviewed-the-first-sf1200-with-mp-firmware/6

δεν βλέπω κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα,

να πέφτει δλδ κάτω από τον Postville πουθενά

έχεις πρόχειρο το διάγραμμα που αναφέρεται στα Non compressable Data?

νομίζω οτι στην χειρότερη δεν τον θάβει αλλά υπο προυποθέσεις υπερέχει ακόμα και σε σχέση με τον SLC της intel

εγώ θα πόνταρα για άλλη μια φορά στο νέο παίκτη

"΄το αναμένεται σύντομα"

http://www.plaisio.gr/Computers/Hardware/Solid-State-Drives/with(MAX_READ_SPEED=285%20MB-Sec).htm

αναφέρεται σε 50-60GB του νέου παίκτη

είμαι με έναν G1 80GB που δεν απογοήτευσε ομολογουμένος ως αγορά

αλλά θα θελα και το κατητίς παραπάνω σε read write

τώρα αν αξίζει να τσουλήσεις προς τα κάτω σε χώρο

ή να "μπλέξεις" με beta testing ξανά

ο καθένας τα κοστολογεί και τα ζυγίζει για πάρτη του.

με την πρώτη ευκαιρία θα το τεστάρουμε κι αυτό ;)

Link to comment
Share on other sites

http://techreport.com/articles.x/18864/5

Την προηγούμενη χρονιά με τους indilix είχαμε κάτι φτηνότερο απο τους intel οπότε και το beta testing ήταν κάτι που το δεχόσουν, αλλά με τους sandforce να είναι 33%-50% πιο ακριβοί από τους intel αξίζει τελικά? Εγώ είχα ψηθεί full για εναν vertex 2 για το νέο μου elitebook μιας και ο 1+ χρόνος με τους vertex μου υπήρξε παραπάνω από ικανοποιητικός, τελικά παρήγγειλα έναν 160αρι Intel, αφού αν δεν πιάνω τα 250MB/sec σειριακής εγγραφής παντού δεν βλέπω ιδιαίτερο πλεονέκτημα.

Link to comment
Share on other sites

αυτος ειναι διαφορετικος intel απο αυτον του multirama: http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.305109 ?? ο κωδικος ειναι διαφορετικος και ειναι και πιο ακριβος. Παντως για να συνεχισω και γω την κουβεντα, μια και πραγματι το e-shop δινει τον OCZ στα 219 ευρώ, τα ερωτηματα για μενα (που πραγματικα με νοιαζει ο παραπανω χωρος) ειναι:

α) θα ειναι τοσο μεγαλη η διαφορα υπερ του ιντελ? ετσι κ αλλιως θα ειναι ο πρωτος μου ssd και δεν εχω μετρο συγκρισης

β) το σημαντικοτερο: ειναι το ιδιο αξιοπιστοι οι ocz? καπου επεσα σε ενα review που μιλουσε για βλαβη μετα απο μερικους μηνες σε κομματια της ocz

Link to comment
Share on other sites

Ποσους;ποιους;τι ξερεις που δεν ξερω; :turn:

Υπομονη εντος μηνα;

Γιατι 1η του αλλου ανεβαινει και ο φι-πι-ας και απο 188 φοβαμαι θα τον δουμε 240 τον postville και θα ειναι κριμα-κιαδικο...

:hm:

Για δείτε χάλια

http://www.plaisio.gr/Computers/Hardware/Solid-State-Drives/Intel-Postville-80GB-SSD-2-5inches-Retail.htm

Ωραίοι οι μάγκες στο Πλαίσιο,τον εξαφάνισαν 1 εβδομάδα και από 194 => 229 :angry:

ΥΓ: Δηλ. όταν ο ΦΠΑ ανέβει από 1/7/10 θα πάει άνετα στα 300.

Link to comment
Share on other sites

Μπα είναι γενικό το κακό με τις τιμές.Και στην Αμερική ανέβηκαν οι τιμές ιδιαίτερα στα 40/80GB τα 160GB έμειναν ως έχουν. Τώρα γιατί τα ακριβαίνουν πρό 1ης Ιουλίου που επίσημα θα ανέβει άλλες 2 ποσοστιάιες μονάδες ο ΦΠΑ; Μάλλον για να τα κάνουν προσωπική συλλογή. Πάντως είναι γεγονός οτι σχεδόν χρόνο τώρα υπα΄ρχει ύφεση στις εταιρίες παραγωγής NAND Flash με αποτέλεσμα να μήν βλέπουμε ουσιαστικά τα SSD να γίνονται προσιτά και μεγαλύτερα. Σα να βάζουν φρένο οι ίδιες οι εταιρίες...

Link to comment
Share on other sites

Μπα είναι γενικό το κακό με τις τιμές.Και στην Αμερική ανέβηκαν οι τιμές ιδιαίτερα στα 40/80GB τα 160GB έμειναν ως έχουν. Τώρα γιατί τα ακριβαίνουν πρό 1ης Ιουλίου που επίσημα θα ανέβει άλλες 2 ποσοστιάιες μονάδες ο ΦΠΑ; Μάλλον για να τα κάνουν προσωπική συλλογή. Πάντως είναι γεγονός οτι σχεδόν χρόνο τώρα υπα΄ρχει ύφεση στις εταιρίες παραγωγής NAND Flash με αποτέλεσμα να μήν βλέπουμε ουσιαστικά τα SSD να γίνονται προσιτά και μεγαλύτερα. Σα να βάζουν φρένο οι ίδιες οι εταιρίες...

Άντε να το δεχτώ ότι ανέβηκαν οι τιμές. Το ευρώ όμως το τελευταίο διάστημα έχει χάσει το 25% σε σχέση με το δολλάριο.Αυτό δεν επιρεάζει την τιμή ? Αλλά είπαμε στην Ελλάδα ο καθένας κάνει ότι θέλει.

Πρόλαβε και το eshop να ανατιμήσει τα αποθεματά του (όχι κορόϊδα είναι).

Χοντρό αλάτι για πάστωμα έχουν προμηθευτεί ? :p

Link to comment
Share on other sites

Η ισοτιμια ειναι σιγουρα που κανει την διαφορα.

Βεβαια, αν εισαι και λιγο καχυποπτος, σκεφτεσαι οτι μπορει και να ανεβασαν τον intel για να ξεστοκαρουν και οι αλλες οι μαρκες, παρα να παραμεινει ο ιντελ οσο ειχει και να φθηνηνουν οι υπολοιπες για να γινουν πιο ελκυστικες ...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.