Jump to content



Ώρα για SSD: Intel X-25 80 GB VS OCZ Vertex 96 GB.


Vasilis 07

Recommended Posts

  • Replies 53
  • Created
  • Last Reply

Καλησπερα και απο μενα!Την προηγουμενη εβδομαδα περιμενα να φερει το Πλαισιο τον postville και παραλληλα εβλεπα τις τιμες απο διαφορα μαγαζια,στο e-shop ειχε φτασει μεχρι τα 233 σε καποια στιγμη,αλλα οταν ειδαν οτι τον ειχε το you 200 ευρω,τον κατεβασαν και αυτοι στα 200...προλαβα να τον παρω απ το e-shop με 200 ευρω,γιατι βαρεθηκα να περιμενω το Πλαισιο.Μου ηρθε μαλιστα με το τελευταιο firmware περασμενο,στην συσκευασια λεει pack date:16-4-2010...παλι καλα που δεν περιμενα το πλαισιο δηλαδη και γλυτωσα 30 ευρουλακια:banging:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως είμουν έτοιμος να πάρω τον OCZ Vertex sata2 96gb, στα 219€ και έψαχνα γνώμες στα forum. Αφού ακόμη και εσείς εδώ βάζετε πάνω τον Intel με προβληματίσατε πολύ. Διασταύρωσα ότι αυτός ο ocz ssd έχει Indilix Barefoot.

Θα του φορτώσω ΛΣ και οτιδήποτε άλλα παιχνίδια/προγράμματα. Και σίγουρα θέλω να προλάβω την αύξηση του Φ.Π.Α!

Βασικό μου κριτήριο ήταν να έχει μέγεθος πάνω από 60gb. Στα αλήθεια προτείνετε να προτιμήσω τον Intel? Είναι και πρώτης γενιάς..

edit: Έτυχε να κάνω μια αναζήτηση και στο scroutz.. λοιπόν βρήκα τον Intel SSDSA2MH080G2R5 (αυτός ok είναι 5ης γενιάς) στα 205€! και συν 5€ έξοδα αποστολής και έξοδα αντικαταβολής.. 210 πές! γλυτώνω κάτι παραπάνω από 20€ από ότι αν το αγόραζα από το e-shop! Και το μαγαζί είναι στη πόλη μου, αν γίνει τίποτα.. τους βρίσκω εύκολα!

Δώστε μου τις ευλογίες σας...

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να είναι καλύτερο με απόλυτα κριτήρια το Intel αλλά τις διαφορές αυτές δέν τις καταλαβαίνεις με γυμνό μάτι. Το Vertex που διαπίστωσα απ το site της ocz οτι είναι καινούριο. Κοίτα όποιο SSD γράφει τα 4Κ πάνω απο 10ΜΒ/s είναι μια χαρά και παργματικά δέν πρόκειται να καταλάβεις διαφορά στην πράξη απο ένα που γράφει ας πούμε με 60-70 όπως τα Intel/sandforce. Eφόσον εξισώθηκαν οι τιμές τους ίσως και να είναι καλύτερη επιλογή το vertex που και αυτό πλέον έχει ωριμάσει απο άποψη fw και αξιοπιστίας. Η γνώμη μου είναι να "φάς" τα χρήματά σου στις διακοπές και προς το τέλος του έτους [μετα το καλοκάιρι οι μήνες περνούν γρήγορα λόγω δουλειών εξεταστικών κλπ] να επιλέξεις εκέινη εποχή το καλύτερο που σίγουρα θα είναι φθηνότερο γιατι θα κυκλοφορήσουν και τα 25nm ΝΑΝD Flash σχεδόν όλων των κατασκευαστών δλδ toshiba/sandisk, intel/micron, samsung κλπ. Eπίσης θα κυκλοφορήσει και η 3η γενιά της Intel που σαφώς θα έχει ανανεωμένες επδόσεις/χωτηρικότητες και σύμφωνα με τα λεγόμενά της τα 80GB θα ειναι τα Value [Χ25-V] ενώ τα 160GB θα πέσουν στις τιμές των 80GB κάνα 230€ δλδ χοντρά-χοντρά δλδ με το τρισάθλιο Ελληνικό ΦΠΑ των 23%...

Link to comment
Share on other sites

Η γνώμη μου είναι να "φάς" τα χρήματά σου στις διακοπές και προς το τέλος του έτους [μετα το καλοκάιρι οι μήνες περνούν γρήγορα λόγω δουλειών εξεταστικών κλπ] να επιλέξεις εκέινη εποχή το καλύτερο που σίγουρα θα είναι φθηνότερο γιατι θα κυκλοφορήσουν και τα 25nm ΝΑΝD Flash σχεδόν όλων των κατασκευαστών δλδ toshiba/sandisk, intel/micron, samsung κλπ. Eπίσης θα κυκλοφορήσει και η 3η γενιά της Intel που σαφώς θα έχει ανανεωμένες επδόσεις/χωτηρικότητες και σύμφωνα με τα λεγόμενά της τα 80GB θα ειναι τα Value [Χ25-V] ενώ τα 160GB θα πέσουν στις τιμές των 80GB κάνα 230€ δλδ χοντρά-χοντρά δλδ με το τρισάθλιο Ελληνικό ΦΠΑ των 23%...

Από λίγο ψάξιμο στο νετ είδα ότι η 3η γενιά της Intel δε αναμένεται πρίν από τα μέσα του 2011 :dirol:

Link to comment
Share on other sites

Τι να περιμένουμε? Από ότι διαβάζω οι κατασκευαστές κρατάνε μια στασιμότητα στις μικρές χωρητικότητες ή στη χειρότερη ψιλοανεβάζουν τις τιμές. Όπως και να χει δεν υπάρχει κανένα συγκεκριμένο χρονοδιάγραμμα. Δεν βρισκόμαστε σε μεταβατική περίοδο για να περιμένουμε.

Κατέβασα τα datasheets των δύο αυτών ssd (Intel vs OCZ Vertex).

O Intel έχει : Random 4k Reads: Up to 35k IOPS

Random 4k Writes: Up to 6.6K IOPS

Για τον OCZ έχει ένα γενικό: Max IOPS (4K): 17K IOPS

Σίγουρα θέλω να αγοράσω ssd για μέγιστη αποκρισιμότητα ΛΣ και λοιπών αλλά αυτά τα επιπλέον 16gb μου φαίνονται πολύ κολακευτικά (ένα παιχνίδι παραπάνω).

O intel έχει 210e και ο OCZ έχει 220e. Οπότε σας ξαναρωτάω, εσείς τι θα προτιμούσατε?

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπαρχει 80αρης X25-V. O Value series της Intel βγαινει μονο 40αρης.

Οι 2 που δειχνεις στα λινκ ειναι και οι 2 80αρηδες Χ25-Μ, απλα ο ενας ειναι bulk και ο αλλος retail.

O G2C1 (συμφωνα με το serial ειναι bulk) και σου δινεται σε ενα πακετο μονο με το δισκο μεσα ενω

ο G2R5 ειναι η Retail εκδοση και πωλειται με κουτι το οποιο περιεχει και brackets για τη μετατροπη του

δισκου απο 2.5 ιντσες σε 3.5 ιντσες ωστε να ταιριαζει και στα κουτια που δεν εχουν θεση 2.5".

Link to comment
Share on other sites

Από λίγο ψάξιμο στο νετ είδα ότι η 3η γενιά της Intel δε αναμένεται πρίν από τα μέσα του 2011 :dirol:

Σύμφωνα με σημερινό δημοσίευμα του Xbit τέλος του έτους αναμένεται η ανανέωση της Mainstream σειρας με 25nm Flash και χωρητικότητες 80,160,300 και 600GB. Πρώτο 3μην αναμένεται η enterprise σειρά με τα eMLC που θα έχουν περισσότερη αντοχή απο τα Mainstream ΜLC αλλά και τα υπάρχοτνα SLC.

http://www.xbitlabs.com/news/storage/display/20100615213913_Intel_to_Use_Enterprise_MLC_in_Next_Gen_Enterprise_Solid_State_Drives.html

Link to comment
Share on other sites

Κατι λες λαθος. Τα eMLC δεν θα αντεχουν περισσοτερο απο τα SLC. Κατι δεν καταλαβες σωστα:

Even though specifications of 25nm eMLC flash are not presently available, 34nm eMLC NAND from Micron, Intel’s partner in IM Flash achieved 30 thousand write cycles – a 6x increase in endurance when compared to standard MLC NAND. In addition, last year Micron also introduced a 34nm SLC Enterprise (eSLC) NAND device that achieves 300 thousand write cycles – a 3x increase in endurance when compared to standard SLC NAND.

10k writes δεν ελεγε η intel για τα MLC της?

30k writes τα eMLC

100k writes τα SLC

300k writes τα eSLC

Link to comment
Share on other sites

Μπα είναι γενικό το κακό με τις τιμές.Και στην Αμερική ανέβηκαν οι τιμές ιδιαίτερα στα 40/80GB τα 160GB έμειναν ως έχουν. Τώρα γιατί τα ακριβαίνουν πρό 1ης Ιουλίου που επίσημα θα ανέβει άλλες 2 ποσοστιάιες μονάδες ο ΦΠΑ; Μάλλον για να τα κάνουν προσωπική συλλογή. Πάντως είναι γεγονός οτι σχεδόν χρόνο τώρα υπα΄ρχει ύφεση στις εταιρίες παραγωγής NAND Flash με αποτέλεσμα να μήν βλέπουμε ουσιαστικά τα SSD να γίνονται προσιτά και μεγαλύτερα. Σα να βάζουν φρένο οι ίδιες οι εταιρίες...

Απλο ειναι αδερφε.... τα ανεβαζουν απο τωρα, για να λενε μετα πως παρα την αυξηση του ΦΠΑ, αυτοι διατηρησαν ιδιες τιμες..... παλιό το κόλπο (και πετυχημενο στο Ελλαδιστάν).

Link to comment
Share on other sites

Τι να περιμένουμε? Από ότι διαβάζω οι κατασκευαστές κρατάνε μια στασιμότητα στις μικρές χωρητικότητες ή στη χειρότερη ψιλοανεβάζουν τις τιμές. Όπως και να χει δεν υπάρχει κανένα συγκεκριμένο χρονοδιάγραμμα. Δεν βρισκόμαστε σε μεταβατική περίοδο για να περιμένουμε.

Κατέβασα τα datasheets των δύο αυτών ssd (Intel vs OCZ Vertex).

O Intel έχει : Random 4k Reads: Up to 35k IOPS

Random 4k Writes: Up to 6.6K IOPS

Για τον OCZ έχει ένα γενικό: Max IOPS (4K): 17K IOPS

Σίγουρα θέλω να αγοράσω ssd για μέγιστη αποκρισιμότητα ΛΣ και λοιπών αλλά αυτά τα επιπλέον 16gb μου φαίνονται πολύ κολακευτικά (ένα παιχνίδι παραπάνω).

O intel έχει 210e και ο OCZ έχει 220e. Οπότε σας ξαναρωτάω, εσείς τι θα προτιμούσατε?

Εγω μαλλον OCZ... για το laptop τουλάχιστον

Link to comment
Share on other sites

Κατι λες λαθος. Τα eMLC δεν θα αντεχουν περισσοτερο απο τα SLC. Κατι δεν καταλαβες σωστα:

Even though specifications of 25nm eMLC flash are not presently available, 34nm eMLC NAND from Micron, Intel’s partner in IM Flash achieved 30 thousand write cycles – a 6x increase in endurance when compared to standard MLC NAND. In addition, last year Micron also introduced a 34nm SLC Enterprise (eSLC) NAND device that achieves 300 thousand write cycles – a 3x increase in endurance when compared to standard SLC NAND.

10k writes δεν ελεγε η intel για τα MLC της?

30k writes τα eMLC

100k writes τα SLC

300k writes τα eSLC

;-) Καραδωκούσε το αφεντικό πίσω απ την πλάτη [Πίσω μου σ'εχω σατανά...]

Link to comment
Share on other sites

είμαι απόλυτα ικανοποιημένος με τους vertex πλεον έιμαι σε raid 0 ΔΕΝ ΜΕ ΚΡΕΜΑΣΑΝ ΠΟΤΕ. επαιζαν παιζουν τέλεια και αμα βρω να τους δώσω παω για vertex 2 ..

απο την άλλη 2 postville μου βγήκανε off στον 1.5 μήνα... περιμένω απάντηση απο rma τώρα...

Link to comment
Share on other sites

Μετά από ~2 χρόνια με τους ssd και κάμποσους που υπάρχουν στα διάφορα μηχανάκια (2x mtron 3535, 1 vertex, 1 X80-M/80GB & ένας Χ80-Μ/160GB, ένα έχω να πω...

Στην χρήση όλοι οι παραπάνω είναι ίδιοι... δεν καταλαβαίνω απολύτως καμία διαφορά... μόνο το ρημάδι το benchmark καταλαβαίνει διάφορες διαφορές μεταξύ των, αλλά στην ουσία...? Είναι όλοι σφαίρα και στα windows και στο linux και σε ext4 με κάποια optimizations...

Ότι και να πάρεις (από τα παραπάνω), απλά θα τα δεις όλα...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.