Jump to content



Προτάσεις αγοράς NVIDIA VGA


spdrosin1416003315

Recommended Posts

Σήμερα η VGA μου (Asus 8800 GTS 640 MB) παρέδωσε ξαφνικά πνεύμα μετά από 3,5 χρόνια και πρέπει άμεσα να παραγγείλω την αντικαταστάτριά της. Τα παιχνίδια που παίζω δεν είναι ιδιαίτερα απαιτητικά (PES, CS, Savage 2, Urban Terror - τα 2 τελευταία είναι σε Ubuntu/Linux) αλλά θα ήθελα να υπάρχει μια σχετική άνεση για κάποιο άλλο "βαρύτερο". Θέλω αποκλειστικά και μόνο NVIDIA καθότι οι ΑΤΙ έχουν πρόβλημα στους οδηγούς τους σε Linux. Και φυσικά αν είναι και πιο προσιτή η τιμή της ακόμα καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 69
  • Created
  • Last Reply
μεταχειρισμενη GTX 280 / 285

Να σου πω την αλήθεια δε με ψήνει η ιδέα του μεταχειρισμένου - γενικότερα σε όλα τα πράγματα. Αυτή που μου λες καινούργια κάνει γύρω στα 350 ευρώ. Όσο έκανε δηλαδή η δικιά μου που χάλασε πριν 3,5 χρόνια. Δε θέλω να δώσω τόσα πολλά. Θέλω κάτι με υψηλό λόγο απόδοσης/τιμής. :help1:

Link to comment
Share on other sites

αμαν πια αυτο το skroutz...περσινα ξυνα σταφυλια λεμε.

εχουν καποια καταστηματα ξεχασμενες τιμες απο ακυκλοφορητα μοντελα και νομιζουν ορισμενοι οτι πουλιεται τοσο ακομα

Σου ειπα μεταχειρισμενη γιατι μπορει την 280 να την βρεις κανα 120-130 πιστευω.ειναι πολυ καλη καρτα για την αποδοση της και βεβαια η μερα με την νυχτα απο την 8800 σου

Αν θες καινουργια πες ποσα λεφτα εισαι διατεθειμενος να δωσεις

Link to comment
Share on other sites

αμαν πια αυτο το skroutz...περσινα ξυνα σταφυλια λεμε.

εχουν καποια καταστηματα ξεχασμενες τιμες απο ακυκλοφορητα μοντελα και νομιζουν ορισμενοι οτι πουλιεται τοσο ακομα

Σου ειπα μεταχειρισμενη γιατι μπορει την 280 να την βρεις κανα 120-130 πιστευω.ειναι πολυ καλη καρτα για την αποδοση της και βεβαια η μερα με την νυχτα απο την 8800 σου

Αν θες καινουργια πες ποσα λεφτα εισαι διατεθειμενος να δωσεις

Καινούργια σίγουρα. Ας πω χοντρικά 200 ευρώ. Δεν ξέρω όμως πραγματικά με πόσα χρήματα πλέον καλύπτω (και λίγο παραπάνω) τις απαιτήσεις μου).

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα και με μια ταπεινή 8800GT θα δεις καλύτερες επιδόσεις από την 8800GTS 640MB. Με βάση αυτό χτυπάς μια φτηνή (μεταχειρισμένη) 8800GT αράζεις για 3-4 μήνες μέχρι να γεμίσει η αγορά με τις καινούριες NVidia και μετά με καμιά 200άρα ίσως να παίρνεις 460 GTX. Την 8800GT την πουλάς με ελάχιστο κόστος χρήσης 10-30€ για αυτούς τους μήνες ή την χρησιμοποιείς παράλληλα με την νέα κάρτα για PhysX.

Απλά μια ιδέα....

Link to comment
Share on other sites

κοιταξε ο gomar εχει δικιο με αυτα τα χρηματα καλυτερα να πας σε μεταχειρισμενο μια 260 καινουρια εχει κοντα στα 200 αλλα μια μεταχειρισμενη την βρισκεις μισοτιμης κ ακομα λιγοτερο,εκτος αν κανεις υπομονη για την 460 που ερχεται σε κανα μηνα κ παιζει στα χρηματα που διαθετεις

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα και με μια ταπεινή 8800GT θα δεις καλύτερες επιδόσεις από την 8800GTS 640MB. Με βάση αυτό χτυπάς μια φτηνή (μεταχειρισμένη) 8800GT αράζεις για 3-4 μήνες μέχρι να γεμίσει η αγορά με τις καινούριες NVidia και μετά με καμιά 200άρα ίσως να παίρνεις 460 GTX. Την 8800GT την πουλάς με ελάχιστο κόστος χρήσης 10-30€ για αυτούς τους μήνες ή την χρησιμοποιείς παράλληλα με την νέα κάρτα για PhysX.

Απλά μια ιδέα....

Για να είμαι απόλυτα ειλικρινής δεν είμαι διατεθειμένος για τέτοιες διαδικασίες/αγοραπωλησίες. Και ειδικά σε αυτό το χρονικό πλαίσιο που ανέφερες, νομίζω θα είμαι υπερβολικά απασχολημένος (επαγγελματικά) για να ασχοληθώ με όλα αυτά. Ευελπιστώ τουλάχιστον. Και ξαναλέω: δε μ' ενδιαφέρει μεταχειρισμένη. ;)

Link to comment
Share on other sites

http://www.plaisio.gr/Computers/Hardware/SVGA/SPARKLE-GTX-465-PCI-EXPRESS-GDDR5-1GB-SXX4651024D5-NM.htm

μονοδρομο τη βλεπω τοτε κ χωρις μεγαλη αποκλιση απο τα χρηματα που διαθετεις δεν υπαρχει κατι αλλο καλυτερο για μενα στην περιπτωση σου

Link to comment
Share on other sites

σου λεμε οτι δεν αξιζει να δωσεις τοσα λεφτα για τετοια καρτα και ποσο μαλλον με dx10.

υπαρχουν 3 λυσεις

1)αυτη που σου προτεινα.μεταχειρισμενη με 100-150 την 280 η εστω την 270 ωστε να μην εχεις δωσει πολλα λεφτα

2)παιρνεις με 200-250 μια καρτα nvidia της ταξεως 270

3)αυτο που λεει ο yanni.παρε μια με 40Ε να ανοιγει το πισι σου που και παλι θα εχεις καλυτερες επιδοσεις απο παλια και κρατα το 200αρικο σου για να παρεις dx11 καρτα.

4)δεν υπαρχει κατι αλλο :p

edit : τελικα υπαρχει:p

4)η καρτα που προτεινε ο Predator στα ~280

Link to comment
Share on other sites

Παντως ειναι το καλυτερο deal ποτε δεν ειχα προβλημα με μεταχειρισμενα :OT:

Κι αν έπαιρνες τη δικιά μου που τόσο καιρό χωρίς ζόρισμα καθόλου, έπαιζε απροβλημάτιστα και μια ωραία πρωία, όπως εμένα κακή ώρα τα έφτυσε, τί θα έκανες. Τέλος πάντων. Μη βγούμε εκτός θέματος. Δε με ενδιαφέρει μεταχειρισμένη.

Link to comment
Share on other sites

Για να είμαι απόλυτα ειλικρινής δεν είμαι διατεθειμένος για τέτοιες διαδικασίες/αγοραπωλησίες. Και ειδικά σε αυτό το χρονικό πλαίσιο που ανέφερες, νομίζω θα είμαι υπερβολικά απασχολημένος (επαγγελματικά) για να ασχοληθώ με όλα αυτά. Ευελπιστώ τουλάχιστον. Και ξαναλέω: δε μ' ενδιαφέρει μεταχειρισμένη. ;)

Η βάση σου είναι μια GT 240 που νομίζω είναι στις επιδόσεις της κάρτας που σου χάλασε. Οι τιμές ξεκινάνε από 70€ για την 240. Οτιδήποτε ισχυρότερο από την GT 240 θα είναι ισχυρότερο και από την κάρτα που είχες μέχρι τώρα. Ανάλογα με το κατά πόσο σε κάλυπτε αυτή αποφασίζεις πόσο ποιο ψηλά θα πας από άποψη κόστους. Αν δεν θέλεις κάτι πολύ ισχυρότερο τότε με 70€ και μια GT240 ή με μέχρι 100-110€ και μια GTS250 καλύπτεσαι.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.