Jump to content



"Ασχετοι" του χωρου. Η μεγαλη απειλη???


jax7480

Recommended Posts

Δεν θέλω να παρεξηγηθώ, αλλά νομίζω πως αν δεν τους εξήγησες γιατί διάλεξες τα συγκεκριμένα υποσυστήματα,

- δηλαδή δυο δίσκους σε raid αντί για έναν, γιατί αυτό το ups κτλ., -

χωρίς να μπείς σε τεχνικές λεπτομέρειες αλλά εξηγώντας τη λειτουργία τους, δεν τεκμηρίωσες τις επιλογές σου και δεν συζήτησες μαζί τους κάποιες εναλλακτικές, ήταν κατά κάποιο τρόπο αναπόφευκτο να γίνει η παρεξήγηση...

...αξιόπιστο μηχάνημα στήνεται και με 1.000 ευρώ και για κάποιον που δεν ξέρει και δεν μπορεί να αξιολογήσει τα δυο συστήματα η μόνη διαφορά που βλέπει είναι στη τιμή...

Εγώ τεχνικός δεν είμαι, αλλά έχω στήσει μηχανήματα για φίλους και συγγενείς και όποτε ζητήσουν τη γνώμη μου προσπαθώ να είμαι όσο πιο αναλυτικός γίνεται και να εξηγώ (όσο μπορώ και ξέρω) χωρίς χρήση ορολογίας το λόγο που διάλεξα ένα εξάρτημα κι όχι κάποιο άλλο και να τεκμηριώνω όσο μπορώ καλύτερα αυτή την επιλογή αναφέροντας πλεονεκτήματα-μειονεκτήματα σ' όλες τις περιπτώσεις.

Είναι απαραίτητο να προσπαθήσεις να τους δώσεις κάποια κριτήρια για να σταθμίσουν τις ανάγκες τους και κατ' επέκταση την δυνατότητα να επιλέξουν οι ίδιοι ( ή έστω την αίσθηση ότι επιλέγουν κάτι ορθολογικά).

Όπως αποδείχτηκε ήταν μεν κακό του κεφαλιού τους που δεν σ' εμπιστεύτηκαν, αλλά θά' πρεπε, κατά τη γνώμη μου, να έχες προνοήσει...

Κάτι ακόμα, άσχετο με τη συγκεκριμένη περίπτωση του jax ( ή ακόμα κάτι άσχετο - αν προτιμάτε)....

...πολλές φορές για την ανόητη αυτή συμπεριφορά των πελατών ευθύνονται, κατα τη γνώμη μου, και οι ίδιοι οι πωλητές και οι τεχνικοί γιατί παίρνουν τη θέση της αυθεντίας, θίγονται αν αμφισβητηθεί η γνώμη τους και αποφεύγουν τις εξηγήσεις με αποτέλεσμα ο πελάτης να ακούει μόνο διαφορετικές γνώμες και να αποφασίζει για τις αγορές του με βάση μόνο το κόστος...

...βέβαια για κάποιον που είναι όλη μέρα σ' ένα μαγαζί δεν είναι ευχάριστο να προσπαθεί να εξηγήσει σε καθένα μη γνώστη τί μηχάνημα θα ήταν καλύτερο γι αυτόν, αλλά είναι αναγκαίο για να μην έχει κανείς απογοητευμένους πελάτες και να είναι καλυμένος...

...άμα υπάρχει πρόνοια αποφεύγονται και εμπαθή σχόλια του τύπου "καλά να πάθουν", "δεν θα ξαναζητήσουν τη βοήθειά μου.." κτλ

Φανταστείτε να αντιμετωπίζατε κι εσείς την ίδια συμπεριφορά αντίστοιχα απο κάποιον δικηγόρο αν χρειαζόταν πχ να ζητήσετε κάποια νομική συμβουλή κι εκείνος σας απαντούσε ξερά κι απόλυτα χωρίς να σας δίνει να κατάλαβετε κι οι ίδιοι...θα αμφιβάλλατε για την αξιοπιστία του και θα πηγαίνατε και σ' άλλον...

...επίσης ανόητη θα ήταν και μια συζήτηση δύο δικηγόρων που θα σχολιάζανε κάποιο ανάλογο περιστατικό και θα λέγανε ότι ήρθε κάποιος να τους συμβουλευτεί και παρόλαυτά δεν τους εμπιστεύτηκε και θα του αξίζει αν τη πάθει στο τέλος...

...καθένας έχει το πεδίο γνώσης του και στο κάτω-κάτω δεν είναι το παν οι υπολογιστές...

Εγώ επικροτώ όποιον επιλέγει με βάση τη κρίση του, ακόμη κι αν αποδειχθεί λανθασμένη...γιατί τότε θα μάθει κάτι, αν όμως ακολουθεί άβουλα τις γνώμες άλλων θα μείνει πάντοτε αμαθής...

...η λάθος επιλογή είναι εξάλλου η απόδειξη ότι δεν βρέθηκε κάποιος να τον βοηθήσει (κι όχι απλά να του υποδείξει τί θα κάνει)

Link to comment
Share on other sites

Vgiozo απλα ενημερωτικα να σου πω οτι ανελυσα με οσο πιο απλα λογια μπορουσα την επιλογη των υλικων ετσι ωστε να τους δωσω να καταλαβουν οσο γινεται καλυτερα. Τι κανει το Raid, γιατι εβαλα συρταρια στους δισκους, γιατι βαλαμε UPS και γιατι βαλαμε ZIP drive. Δεν ειμαι ανθρωπος ο οποιος πηγαινω πουλαω και φευγω. Μαλιστα στις περισσοτερες των περιπτωσεων προτεινω πρωτα ο ενδιαφερομενος να κανει μια βολτα απο τα μαγαζια, να παρει μια πρωτη γευση και μετα να συζητησουμε οτι αλλο θελει. Εκτος αυτου δεν με πειραξε οπως προειπα το γεγονος οτι δεν πηρανε απο εμενα τον υπολογιστη(αν και ακομα δεν τον εχουν παρει). Αλλα οτι τον παρηγγειλαν και μετα απο αρκετες ωρες μου ακυρωσαν την παραγγελια την στιγμη που ημουν ετοιμος να παω να τον παραλαβω.

Link to comment
Share on other sites

Ασφαλώς δεν σε κατηγόρησα, γι αυτό κι οι υποθετικοί λόγοι στην απάντησή μου...

Έπραξες με το δέοντα τρόπο οπότε η απόφαση είναι δική τους απο δω και στο εξής...

Αναφέρθηκα απλώς στη συγκεκριμένη περίπτωση ως καθολικό παράδειγμα...

Link to comment
Share on other sites

Ζαχο εχεις απολυτο δικιο αλλα θα συμφωνησω και με τον vgiozo

και 10 μερες να εξηγουσες τι κανει το καθε τι παλι στο ιδιο αποτελεσμα θα κατεληγες.......

οι ανθρωποι ειναι ασχετοι οποτε αν ''εγω'' τους ταξω τα ιδια ή σχεδον τα ιδια με τα τα μισα λεφτα τοτε τους εχω στο τσεπακι μου!!

αν θελεις να βοηθησεις τον γαμπρο σου χωρις πολλες σκοτουρες , ασε τους να παρουν οτι παρουν και προσπαθησε να βρεις μια οικονομικη λυση ασφαλειας (backup) για ν αποφυγουν τα χειροτερα.......

στη συνεχεια να εισαι σιγουρος οτι θα σου δωθουν ευκαιριες να τους κανεις να σε βλεπουν θεο! αλλα και να ξεφτιλισεις τον ξερολα!

( Α ναι......και καποια στιγμη ......να τους επισημανεις οτι τελικα θα εχουν πληρωσει και με το παραπανω το ποσο που ζηταγες εσυ! ! ! -δεν χρειαζεται να τους πεις 'σας τα ελεγα εγωκλπ' ......ο βουβος πονος ! θα ειναι πιο μεγαλη ικανοποιηση :D )

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.