Jump to content



o/c problem....Help please.


dpolal

Recommended Posts

Γειά χαρά σε όλους.

Πρώτο μου μήνυμα και αυτό για πρόβλημα. :o

Λοιπόν το σύστημα είναι το εξής:

ASUS P4G8X

P4 2,66GHz με καλό stepping (D-1 αν θυμάμαι καλά) / ψύκτρα SLK 900U.

RAM 2 x 256 PC2700 Samsung απλές (σε dual channel)

PSU Antec Truepower 480.

Έχω κάνει τα παρακάτω:

κλείδωμα pci, agp 33/66.

ανέβασα το fsb στα 158 οπότε έχω cpu@3.160GHz + RAM@316

από ρεύματα όλα είναι default,

temps έχω idle cpu 30, sytem 25 ---- full load με prime95 cpu 49, system 25.

To πρόβλημα μου είναι ότι αν ανεβάσω παραπάνω το Prime95 στο torture test, blend σκάει :( μέσα στα πρώτα 5 λεπτά με Hardware failure μήνυμα.

Κατά τα άλλα το μηχάνημα ΔΕΝ παρουσιάζει ΚΑΜΜΙΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ δυσλειτουργία.

Πού είναι το πρόβλημα λοιπόν ;;;;;;;;;

To board ανεβάζει άνετα τουλάχιστον μέχρι 200 FSB αλλά από την άλλη δουλεύει με 266 μνήμες.

Υποψιάζομαι λοιπόν ότι κάτι παίζει με τις μνήμες αλλά από την άλλη δουλεύουν ΚΑΤΩ από την ονομαστική τους ταχύτητα, 316.

Καμμία ιδέα κανείς ;;;;;;;;;;;;;; :?: :?: :?: :?: :?:

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Τάση και λοιπά ρεύματα είναι όλα default.

Το κουτί είναι το HEC 69U6 με δύο 12άρηδες ανεμιστήρες (μπρός-πίσω) οπότε δνε έχω βάλει τίποτα έξτρα.

Θα δοκιμάσω και το Memtest.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Όταν λές αν ανεβάσεις παραπάνω κολλάει το Prime95 στο torture test πόσο παραπάνω εννοείς???

Δεν είναι και λίγα τα 3.160GHz που έχεις φτάσει αλλά αν αναλογίσουμε ότι έχεις την SLK900 τότε πράγματι θα έπρεπε να φτάσεις παραπάνω

Όχι δεν είναι απίθανο να κολλάει ένα μόνο τεστ ενώ το λειτουργικό μοιάζει να λειτουργεί σωστά.

Ψάξε περισσότερο τις ρυθμίσεις και δώσε βάση στην ψύξη θερμοκρασίες λίγο πάνω από 50 βαθμούς συχνά είναι ένας σημαντικός λόγος αστάθειας για υπερχρονισμένους επεξεργαστές

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από kaynd [Σήμερα, στις και 17:02]

Όταν λές αν ανεβάσεις παραπάνω κολλάει το Prime95 στο torture test πόσο παραπάνω εννοείς???

Δεν είναι και λίγα τα 3.160GHz που έχεις φτάσει αλλά αν αναλογίσουμε ότι έχεις την SLK900 τότε πράγματι θα έπρεπε να φτάσεις παραπάνω

Όχι δεν είναι απίθανο να κολλάει ένα μόνο τεστ ενώ το λειτουργικό μοιάζει να λειτουργεί σωστά.

Ψάξε περισσότερο τις ρυθμίσεις και δώσε βάση στην ψύξη θερμοκρασίες λίγο πάνω από 50 βαθμούς συχνά είναι ένας σημαντικός λόγος αστάθειας για υπερχρονισμένους επεξεργαστές

Οι temps που έχω είναι μέχρι 50 βαθμούς με το prime95 να λειτουργεί για ώρες, το σύστημα είναι περίπου στους 27 με 29 βαθμούς.

Το παραπάνω που εννοώ είναι το πολύ μέχρι 160 FSB οπότε η μνήμη θα είναι στα 333 και η cpu στα 3,2GHz περίπου.

Λογικά γίνεται έτσι;

Αν και τελικά βλέπω ότι αν κολλήσεις το σαράκι του ο/c δύσκολα βάζεις όρια. :)

Link to comment
Share on other sites

Όταν μιλάμε για θερμοκρασίες σε κατάσταση O/C μιλάμε πάντα για μέγιστη λειτουργία του επεξεργαστή

Ναι αν φτάσεις το FSB στα 166 τότε οι μνήμες θα δουλεύουν στα 333MHz και αυτός είναι ένας καλός σταθμός αφού και οι μνήμες δουλεύουν εύρυθμα και μέσα στα όρια τους και οι συχνότητες PCI και AGP θα είναι αντίστοιχα στα 33MHz και 66MHz

Σίγουρα πάει και παραπάνω!!! Παίξε λίγο με τις τάσεις και έστώ και προσωρινά άνοιξε το κουτί του υπολογιστή σου και φρόντισε να κυκλοφορεί ο αέρας γύρο του για να κυκλοφορεί και μέσα του

Link to comment
Share on other sites

Τελικά ανέβασα το FSB στα 160 και τώρα η cpu τρέχει στα 3200 :)

Στις μνήμες έβαλα τάση λειτουργίας 2,7volt, το board δεν δίνει παραπάνω δυστυχώς.

Το μηχάνημα λειτουργεί κανονικά χωρίς καμμιά ένδειξη προβλήματος.

Δοκίμασα το SuperPi και έτρεξα όλα τα τεστ από δυό φορές κανονικά χωρίς ΚΑΝΕΝΑ πρόβλημα.

Παρόλα αυτά το prime95 σκάει με hardware detect failure στα πρώτα 5 λεπτά που τρέχει το Torture test. :(

Εϊδωμεν.

Link to comment
Share on other sites

Το Prime προσωπικά ποτέ δε το χώνεψα. Στην Epox 4PCA3+ ακόμα και στα default έσκαγε. Δοκίμασε να κατεβάσεις την καινούρια έκδοση γιατί το χούμε δει και αυτό... (που σαι ρε Freedom! )

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν τα νεώτερα είναι τα κάτωθι:

Κατέβασα την ποιό τελευταία έκδοση του prime95, το τρέχω και πάλι σκάει με error στα 5 λεπτά.

Εντάξει λέω πάμε παρακάτω. :(

Από το BIOS αυξάνω την τάση του επεξεργαστή από την default 1,525 σε 1,550 (αύξηση δηλαδή κατά 0,25 Volt).

Τρέχω το prime και πάλι σκάει ΑΛΛΑ στα 10 λεπτά τώρα.

Ώραία, μάλλον εντόπισα το πρόβλημα σκέφτομαι και ξανά reboot και αύξηση του Vcore κατά άλλα 0,25 Volts, τώρα είμαι στα 1,575 δηλαδή. :):):):)

Tρέχω το prime και μετά από 9 ΟΛΟΚΛΗΡΕΣ ώρες πάλι σκάει ο διάολος. :mad:

Πόσο μπορώ να δώσω ακόμα στον επεξεργαστή και τί επιπτώσεις μπορεί να έχω???????????????

Link to comment
Share on other sites

Αν η ψύξη σου αντέχει, μπορείς να δώσεις μέχρι 1.625V, κατά την γνώμμη μου, άφοβα.

Μην ξεχνάς ότι η p4g8x δεν κρατάει σταθερή την τάση του επεξεργαστή σε φορτίο. Την ρίχνει, τουλάχιστον 0.025 με 0.05....

Και δεν αύξησες την τάση 0.25, αλλά 0.025.;)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από RootX

Αν η ψύξη σου αντέχει, μπορείς να δώσεις μέχρι 1.625V, κατά την γνώμμη μου, άφοβα.

Μην ξεχνάς ότι η p4g8x δεν κρατάει σταθερή την τάση του επεξεργαστή σε φορτίο. Την ρίχνει, τουλάχιστον 0.025 με 0.05....

Και δεν αύξησες την τάση 0.25, αλλά 0.025.;)

Μάλλον δίκιο έχεις.

Απλά έκανα το post από την δουλειά και με την κούραση που είχα από εχθες το βράδυ πάλι καλά που δεν έγραψα 2,5. :)

Πάντως έχεις δίκιο.

Τρέχω το Prime με το Asus Probe ανοικτό και βλέπω ότι η vcore ανεβοκατεβαίναι σαν τρελή συνέχεια.

1,625 λοιπόν. Θα το δοκιμάσω και βλέπουμε.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από RootX [Σήμερα, στις 08:02]

Αν η ψύξη σου αντέχει, μπορείς να δώσεις μέχρι 1.625V, κατά την γνώμμη μου, άφοβα.

Μην ξεχνάς ότι η p4g8x δεν κρατάει σταθερή την τάση του επεξεργαστή σε φορτίο. Την ρίχνει, τουλάχιστον 0.025 με 0.05....

Και δεν αύξησες την τάση 0.25, αλλά 0.025.;)

...συμφωνω και επαυξανω...σε 1.650-1675v. με ...ανοιχτο καπακι μονο για να ελενξεις αν θα σου ειναι σταθερο στο p.. καλου κακου δες και τις θερμοκρασιες μη το παρεις στο χερι....

παντως αν μου κολλουσε μετα απο 9 ωρες p.... ε τοτε χαχαλι του...

Δε μου λες ...ΑΤΙ εχεις..... ? (μη το παρεις σοβαρα το τελευταιο)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Zarras [Σήμερα, στις 10:54]

Δε μου λες ...ΑΤΙ εχεις..... ? (μη το παρεις σοβαρα το τελευταιο)

Ναι...

Αν εννοείς κάρτα γραφικών βέβαια :D, Gigabyte 9600XT

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από dpolal2 [Σήμερα, στις 19:07]

Ναι...

Αν εννοείς κάρτα γραφικών βέβαια :D, Gigabyte 9600XT

...η ερωτηση ειναι βασικα αττακα, γιαυτο σου λεω να μην το παρεις σοβαρα το τελευταιο, στο προηγουμενο μυνημα.:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Zarras [Σήμερα, στις 21:45]

...η ερωτηση ειναι βασικα αττακα, γιαυτο σου λεω να μην το παρεις σοβαρα το τελευταιο, στο προηγουμενο μυνημα.:rolleyes:

OK. :D

Whatever :cool:

Link to comment
Share on other sites

Τελικά τα κατάφερα :):):):):):):):):):):):)

Με vcore 1,625 το f@cking prime έτρεξε 23 ώρες και 23 λεπτά χωρίς πρόβλημα. :devil:

(πώς το κατάφετρα να το κόψω πάνω στα 23 λεπτά πάντως από κ@λ@φαρδιά μάλλον)

Προς το παρόν θα το αφήσω στα 3.200 και βλέπουμε.

Ευχαριστώ για την βοήθεια και τις συμβουλές σας.

:)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.