Jump to content



Ιδέες για Μοντέρνο γραφείο -βιβλιοθήκη Υπολογιστή


sstav

Recommended Posts

Μόνη μου ένσταση το μηκος της ταβλας του πανω μερους του γραφείου. Αν δλδ στο μελλον χτυπήσεις μια Dell 27'' τι θα κανεις, θα στραβωθείς?

Βασικά, είναι ανάλογα πως βολεύει τον καθένα. Προσωπικά η απόσταση που κάθομαι είναι η ίδια, είτε σε 20άρα, είτε σε 24άρα, είτε σε 32άρα. Ένας από τους λόγους να πάρεις μεγαλύτερη οθόνη είναι και το να σου καλύπτει μεγαλύτερο μέρος του οπτικού πεδίου. Αν όμως απομακρύνεσαι, τότε κερδίζεις μόνο περισσότερο χώρο στο desktop. :hm:

...για τις κρύες νύχτες του χειμώνα με BF3...

Άντε να δούμε πότε θα έρθει γιατί η 25η Οκτωβρίου φαίνεται μακρυά :p

Όσον αφορά στο όλο project, το συζητάγαμε με τον [MENTION=166]Κοπρίτης[/MENTION] πρόσφατα σε φάση όμως το γραφείο να είναι και το case, κάτι ανάλογο με αυτό δηλαδή. Για εμένα δεν είναι το πρόβλημα μόνο τα καλώδια αλλά και η ευκολία σε αναβάθμιση και η άνεση μέσα στο κουτί, εξού και το Mozart TX. Πάντως δε νομίζω ότι υπάρχει "έτοιμη" λύση, με την έννοια ότι αυτό που έφτιαξες μπορεί να δουλέψει και για μένα. Είναι τόσο διαφορετικές οι ανάγκες και οι συνήθειες του καθενός που δύσκολα θα ταιριάξει κάτι σε όλους, για αυτό και δεν υπάρχουν ανάλογες λύσεις στην παραγωγή και όπως πολύ σωστά έγραψες, η δουλειά πρέπει να γίνει επί τόπου.

Το κύριο πρόβλημά μας είναι οι αλλαγές. Σήμερα έχεις 24άρα, αύριο 27άρα.

Σήμερα έχεις 2.1, αύριο 5.1

Σήμερα έχεις ενσύρματο ποντίκι, αύριο ασύρματο με βάση φόρτισης...

Δεν τελειώνουν ποτέ αυτά, για αυτό και πιστεύω ότι δεν υπάρχει λόγος για πολύ ψάξιμο. Εσύ έκανες μια ολοκληρωμένη δουλειά για το χώρο σου που σίγουρα άξιζε τα χρήματά της και εύχομαι να μην αναγκαστείς να μπεις σε αλλαγές :)

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ όλους

[MENTION=4676]tragikos[/MENTION]....όντως το κουτί είναι αρκετά μεγάλο και το πλάτος του γραφείου περιορισμένο (~65cm) ενώ λόγω του "κουτιού" απόκρυψης των καλωδίων και του πρόσθετου χώρου που απαιτείται για το κούμπωμα της τροφοδοσίας και τηςεξόδου DVI κτλ, από τα 65cm χάνουμε περίπου 18cm....Στην φωτογραφία ίσως φαίνεται κάπως αλλά στην πραγματικότητα δεν είναι κάτι που βγάζει μάτι...Θα μπορούσα να το βγάλω το κουτί έξω απ'το γραφείο με τις αντίστοιχες οδεύσεις καλωδίων στα δεξιά αλλά μου χαλάει την όλη αισθητική....και τεσπα υπάρχουν και πιο μαζεμένα κουτιά αν αλλαχθεί το υπάρχον!

[MENTION=1298]WizarD[/MENTION]

Αυτό με τις αλλαγές με προβλημάτισε πολύ....Προσπάθησα να τα βάλω όλα κάτω....Θεωρώ ότι έχουν προβλεφθεί σχεδόν τα πάντα (δεν σκέπτομαι κάτι που να μην μπορώ να περάσω τα καλώδια από κάπου...) :

και μεγαλύτερη οθόνη να χωράει σε μήκος/πλάτος στον τοίχο

και δυνατότητα για ασύρματο ποντίκι με βάση φόρτισης

και δυνατότητα σύνδεσης εξωτερικών σκληρών

και για ηχεία που προς το παρόν δεν έχω αγοράσει ακόμα (σκέπτομαι τα edifier s330d με το subwoofer κάτω αριστερά...)

πχ για τους 2 εξ. σκληρούς αποθήκης που δεν τους έχω μόνιμα συνδεδεμένους επάνω στο pc, έχω περάσει στους οδηγούς καλωδίων ένα καλώδιο τροφοδοσίας με τον μετασχηματιστή στο πολύμπριζο που βρίσκεται μέσα στο κουτί και το usb σαν αναμονές επάνω δεξιά....

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ όλους

[MENTION=4676]tragikos[/MENTION]....όντως το κουτί είναι αρκετά μεγάλο και το πλάτος του γραφείου περιορισμένο (~65cm) ενώ λόγω του "κουτιού" απόκρυψης των καλωδίων και του πρόσθετου χώρου που απαιτείται για το κούμπωμα της τροφοδοσίας και τηςεξόδου DVI κτλ, από τα 65cm χάνουμε περίπου 18cm....Στην φωτογραφία ίσως φαίνεται κάπως αλλά στην πραγματικότητα δεν είναι κάτι που βγάζει μάτι...Θα μπορούσα να το βγάλω το κουτί έξω απ'το γραφείο με τις αντίστοιχες οδεύσεις καλωδίων στα δεξιά αλλά μου χαλάει την όλη αισθητική....και τεσπα υπάρχουν και πιο μαζεμένα κουτιά αν αλλαχθεί το υπάρχον!

Προσωπικά μιας και βλέπω ότι έχεις χώρο από δεξιά θα το έβγαζα απ' έξω. Έτσι κι αλλιώς το μισό τουλάχιστον είναι ήδη έξω και μάλιστα δημιουργεί μία γωνία με κίνδυνο να χτυπήσεις ο ίδιος το κουτί όταν θα κάθεσαι δίπλα του, είτε κινούμενος προς το γραφείο.

Επίσης όπως είπε και ο [MENTION=5804]neuromancer[/MENTION] όπως το έχεις όλος ο ζεστός αέρας από το tower θα μένει κάτω από το γραφείο και αν και αυτό βολεύει τις κρύες νύχτες του χειμώνα, το καλοκαίρι θα έχεις θέμα. Το ίδιο πρόβλημα έχω και εγώ τώρα και το λύνω με το να έχω έναν ανεμιστήρα να βαράει κάτω από το γραφείο όποτε παίζω βαριά παιχνίδια πχ... Δυστυχώς εγώ δεν έχω τη δυνατότητα να το βγάλω απ' έξω.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά μιας και βλέπω ότι έχεις χώρο από δεξιά θα το έβγαζα απ' έξω.

Έτσι (από μέσα) είμαι εγώ τώρα ενώ παλιά το είχα από έξω. Έφαγε μερικές κλωτσιές μέχρι να συνηθίσω τη διάταξη. Η ζέστη από κάτω είναι όντως θέμα. Πάντως από έξω δε νομίζω να σε παίρνει λόγω καλωδίωσης και προσέγγισης που ακολούθησες για αυτό που επεδίωκες.

Link to comment
Share on other sites

Για τους λόγους που σου πρότειναν καλύτερα να βγάλεις το κουτί από την έξω μεριά του γραφείου και να κάνεις μια τρύπα στο πλάι, χαμηλά κοντά στο σοβατεπί και στον τοίχο από όπου και θα περάσουν τα καλώδια στην έξω μεριά χωρίς να φαίνονται.

Επίσης με αυτόν τον τρόπο θα κερδίσεις μερικά εκατοστά αέρα προς τα πίσω αφού η κεντριή μονάδα θα μπορέσει να πάει ποιό πίσω.

Το κουτί εκεί που είναι κάποια στιγμή θα έρθει σε επαφή με την καρέκλα ειδικά αν έχει και ροδάκια και θα αποκτήσει γρατζουνιές... (been there, done that)

Μια καλή πρόταση είναι να φτιάξεις ένα ραφάκι χαμηλά από την έξω μεριά του γραφείου όπου θα κάτσει επάνω η κεντρική μονάδα και θα την ανεβάσει ποιό ψηλά από το έδαφος. (καλύτερα και για την σκόνη)

Επίσης έχω την αίσθηση από τις φωτό ότι δεν υπάρχει αρκετός αέρας κάτω από το γραφείο για να απλώσεις τα πόδια σου.

Πολλές φορές το άπλωμα είναι απαραίτητο μετά από κάποιες ώρες δουλειάς ή όταν θα παρακολουθείς κάποιο video...

Kατά τα άλλα πολύ καλή δουλειά και ωραίο αποτέλεσμα.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Ξεθάβω το θέμα γιατί σκέφτομαι τη κατασκευή ενός γωνιακού γραφείου.

Ακόμα δεν έχω κατασταλάξει σε κάποιο σχέδιο η υλικό, αλλά θα ήθελα την γνώμη σας σε κάποια ζητήματα/απορίες που έχω.

1) συρταρωτό πληκτρολόγιο η όχι? ακούω γνώμες επί του θέματος, είναι καθαρά για αποθηκευτικός λόγους η εξυπηρετεί και εργονομικούς? http://www.plaisio.gr/ProductImages/1000x1000/1937170.jpg vs http://www.plaisio.gr/ProductImages/1000x1000/1137468.jpg

2) αξίζει η επιφάνεια να γίνει από γυαλί? εκτός ότι θα λερώνει πανεύκολα τι γίνεται με την αντανάκλαση της οθόνης?

3) ύψος γραφείου: βλέπω παντού από 72 εως 75cm. και σύμφωνα με εδώ Εργονομία καθίσματος - γραφείου προκύπτει από το μέσο ύψος που κυμαίνεται στα 1,70 μέτρα.

Στη δική μου περίπτωση με 1.83 ύψος μήπως πρέπει να ανέβω? Αν το πληκτρολόγιο γίνει συρταρωτό και κυμανθεί στους 65 πόντους δεν βρίσκεται χαμηλά?

Link to comment
Share on other sites

1. Εμένα προσωπικά ποτέ δεν με βόλεψε το συρταρωτό πληκτρολόγιο. Είναι προσωπική άποψη όμως. Αυτό που μου την έσπαγε απίστευτα είναι ότι τα συρτάρια αυτά δεν είναι στιβαρά, και μπορεί να κουνιούνται και λίγο, χάνοντας πολύ σε αίσθηση. Επίσης αν για κάποιο λόγο θες να κάνεις κάποια αλλαγή (πχ αγόρασες καινούριο μεγαλύτερο mousepad, ή θες να φέρεις 2ο keyboard για μια μέρα) περιορίζεσαι λόγω χώρου.

2. Νομίζω ότι δεν αξίζει το γυαλί. Καταρχάς σημαδεύεται πιο εύκολα απ ότι νομίζεις και αν έχεις σκοπό να κάνεις και καμιά άλλη δουλίτσα πάνω στο γραφείο (κολλητήρι, μικρές μόντες) θα το σημαδέψεις σίγουρα. Άσε που η έλειψη τριβής είναι σπαστική. Δεν είναι τυχαίο που πάνω στα γυάλινα γραφεία βάζουν αυτή την επιφάνεια εργασίας (για να προστατέψουν το γυαλί και να μπορούν να δουλέψουν χωρίς να γλυστράει το k/b κλπ)

3. Λεπτομέριες δεν ξέρω, πάντως 75 πόντους τα κάνουν συνήθως. Γιατί δεν κάνεις καμιά δοκιμή με την καρέκλα σου σε άλλα γραφεία/τραπέζια του σπιτιού?

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω!

Το συρταρωτό πληκτρολόγιο δε με βόλεψε ποτέ και ήταν το πρώτο πράμα που αφαίρεσα όταν είχα πάρει το γραφείο..(Ένα μουφέξ από τα Πράκτικερ αλλά τη δουλειά του την κάνει :p).

Το γραφείο είναι στους 75 πόντους τώρα.

Με το συρταρωτό μία βρίσκανε τα πόδια σε καμιά κίνηση απότομη, φεύγαν ποτήρια, ηχεία κτλ κτλ :p

Σταυροπόδι δεν!Κι είμαι 1,76...Φαντάσου εσένα στα 65 εκατοστά... ;)

Και αναλόγως τη καρέκλα που χεις παίζει να βρίσκει κι αυτή!

Πάντως να πας μέχρι 80 πόντους μαξ γιατί φαντάζομαι πως τα χέρια σου θα ναι ανηφορικά αν πας πιο πάνω οπότε πάει η σωστή στάση των χεριών σου.

Το γυαλί από την άλλη μ αρέσει.Ειδικά μαύρο!Ε εντάξει σαφώς λερώνει αλλά έχει και τα συν του..

Δύσκολα να κάνεις ζημιά με κανά τσιγάρο -αν καπνίζεις-...Κι είναι πιο cool :p

Αντανάκλαση θα υπάρχει αλλα δεν πιστεύω να είναι ενοχλητική..

Link to comment
Share on other sites

Το συρταρωτό και εγώ θα σου έλεγα να το αποκλήσεις. Είχα σε γραφείο παλιότερα και απλά το ξήλωσα. Αν δε βάλεις και ειδικά το mouse στο συρτάρι και δε γίνει και αρκετά φαρδύ το συρτάρι να παίρνει άνετα και τα δύο θα είναι τελείως άβολο.

Φάρδος γραφείου θεωρώ must το 70 με 75. Είμαι 1.92, το γραφείο είναι 73cm και έχω καρέκλα τέρμα πάνω για να είναι σχεδόν ίσια αγκώνας με καρπό αλλά και να μπορώ να κάτσω και λίγο σταυροπόδι. Επειδή όμως έχουμε και 10 πόντους διαφορά μπορείς να παίξεις και 68 με 70 θεωρώ ίσως σε βολέψει καλυτερα.

Επίσης κοίτα το βάθος του γραφείου πόσο θα το κάνεις. Κανα 70άρι επίσης θεωρώ είναι καλα.

Όσο για επιφάνεια αν βάλεις και ξύλο αλλά και γυαλί θα έχεις πρόβλημα αν θέλεις να κάνεις καμια μικρο δουλειά πάνω και στα δύο. Το δικό μου γραφείο το έχω καταστρέψει έτσι, αν και ξύληνο έχει κομματάκια καλάϊ πάνω. Πρέπει οπωσδήποτε να έχεις μια πλαστική επιφάνεια αν θέλεις να κάνεις οτιδήποτε.

Απλά θα σου έλεγα να αποφύγεις το γυαλί για το λόγο οτι γλυστράει και ίσως σε εκνευρίζει το keyboard αλλά και το mouse χωρίς mousepad το ξεχνάς. Επίσης αν σου πέσει καμια πένσα ή κανα βαρύ εργαλείο το τζάμι πιθανών θα σπάσει ενώ στο ξύλο στην χειρότερη να αφήσει σημάδι.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.