Jump to content



Ιδέες για Μοντέρνο γραφείο -βιβλιοθήκη Υπολογιστή


sstav

Recommended Posts

Αν και υπάρχουν πολύ όμορφες υλοποιήσεις στο thread "Δείξτε το γραφείο σας", ψάχνω να βρω ιδέες για μια κατασκευή ενός γραφείου -βιβλιοθήκης σε μοντέρνο design με μια αίσθηση πολυτέλειας ώστε να χωρέσουν κουτί υπολογιστή/οθόνη/ηχεία/εκτυπωτής /ρούτερ με βέλτιστο cabling management (οδηγούς καλωδίων κτλ. και οι όποιες αλλαγές να εχουν προβλεφθει όσο καλύτερα γίνονται...

Έχω "πρόβλημα" με τα καλώδια και θέλω να φαίνονται όσο το δυνατόν λιγότερα. Μια ιδέα είναι τα καλώδια τροφοδοσίας /ηχείων/Εthernet διασυνδέσης υπολογιστή-πριντερ με router θα μπορούσαν να εχουν περαστεί σε "κρυφά" κανάλια.

Δεν έχω κάτι συγκεκριμμένο στο μυαλό μου, η ιδέα είναι στα σπάργανα ακόμα, γιαυτό αν εχετε δεί κάτι που σας άρεσε σαν σχετικά κάπου στο internet ή επί προσωπικού και μπορείτε να βάλετε εικόνα θα ήταν εξαιρετικά καλό.

Το μέγεθος και το κόστος τα εξετάζω σε 2η μοίρα.

Ένα είναι σίγουρο:Ακόμα και στην επιπλοποιία ο Κοπρίτης θα έκανε θαύματα :laughing:

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Αν νιώθεις ότι είσαι απαιτητικός μπορείς να φτιάξεις μόνος σου ένα σετάκι.

Από το σχεδιασμό με βάση κάτι που έχεις ήδη δει και σου αρέσει μέχρι την υλοποίηση.

Για τα λεφτά δεν είναι κάτι σίγουρο καθώς μπορεί να σου βγεί φθηνότερα από έτοιμο σετ.

Αν το βλέπεις κόπο υπάρχουν πολλές έτοιμες λύσεις σε διάφορα μαγαζιά.

Φιλικά:yes4:

Link to comment
Share on other sites

Για Ιδιοκατασκευή παει σίγουρα απλά θα ήθελα ιδέες για να μπορέσω να σχεδιάσω κάπως το γραφείο. Ψάχνω στο internet για εικόνες σχετικά και αν βρω θα ποσταρω για να δείτε τι ακριβώς εννοώ...

Link to comment
Share on other sites

Χρήσιμα δεδομένα:

α) Χώρος που θα μπει

β) Περιβάλλοντα αντικείμενα - διακόσμηση

ώστε να ξέρουμε τι να προτείνουμε (πχ. ξύλο, μέταλλο, γυαλί, χρώματα)

γ) μέγεθος εξοπλισμού που θα "στεγαστεί"

δ) αν θες πάνω ή κάτω το κουτί

ε) αν θες κρυφά το ρούτερ και εκτυπωτή

ζ) μέγιστο μέγεθος γραφείου - βιβλιοθήκης που επιθυμείς

Και άλλα πολλά :)

(Περιττό να πω, ότι με μεράκι κάνεις θαύματα. Άσε που θα είναι δικιά σου δημιουργία και θα υπεργουστάρεις)

Link to comment
Share on other sites

ετσι ειναι...

χρειαζεσαι καποιες βασικες προδιαγραφες για να ξεκινησεις.

εγω θα σου προτεινα να παιξεις με χαρτι και μολυβι στην αρχη για την κεντρικη ιδεα

και μετα εαν μπορεις περνα το στο sketchup ή σε καποιο αλλο παρομοι προγραμμα.

ξεκινα με το να λυσεις το θεμα της λειτουργικοτητας και των διαστασεων.

να καταληξεις στους βασικους ογκους που θες δλδ.

πραγμα το ποιο καθοριζεται απο το που και πως θα τοποθετηθουν τα κυριως τμηματα του pc σου

και μετα μπορεις να ασχοληθεις και με το εμφανισιακο κομματι

υπολογισε οτι εαν πας σε DIY φαση

θα κινηθεις πιθανοτατα με ξυλο και γυαλι

καθως μεταλλικες custom κατασκευες τετοιου μεγεθους και με φινιρισμα για επιπλο

θα σου κοστισουν αρκετα παραπανω απο τα τυποποιημενα επιπλα.

Οσο αφορα τα καλωδια ειναι πιο συμφερουσα λυση να προβλεψεις τις βασικες τους διαδρομες

και να τις υλοποιησεις με κρυφο πλαστικο καναλι μετα την συναρμολογηση του γραφειου

απο το να προσπαθησεις να ενσωματωσεις κρυπτες και διαδρομους πανω στην ιδια την κατασκευη.

παρε ενα μετρο και μετρα τις διαστασεις του ωφελιμου χωρου που δουλευεις τωρα

και υπολογισε χοντρικα με ποσο παραπανω ή λιγοτερο χωρο θα ησουν ικανοποιημενος

με πετυχες σε φαση που ειχα ακριβως το ιδιο διλλημα

και τελικα κατεληξα να το σχεδιασω myself ακριβως στο σχημα και τις διαστασεις που ηθελα.

φτηνο δεν το λες

ειδικα εαν πας σε καμια καλη μελαμινη με επενδυση pvc

αλλα σιγουρα ειναι αλλο πραγμα απο καποιο ετοιμο γραφειο αντιστοιχης αξιας.

ξεκινα τα μετρηματα κι εδω ειμαστε

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Επανέρχομαι στο παλαιότερο θέμα μου...Λοιπόν...

To νέο μου γραφείο στο σπίτι!!!

Είμαι 35 χρονών και από μαθητής εως τώρα δεν μπορούσα να έχω έναν χώρο δικό μου, διαμορφωμένο από εμένα, με βάση τις ανάγκες και τα θέλω μου. Το παιδικό μου δωμάτιο το μοιραζόμασταν με τον αδερφό μου: κοινή βιβλιοθήκη, κοινό γραφείο (όσοι έχετε αδέρφια καταλαβαίνετε). Έτσι μεγάλωσα, σπούδασα και όταν εγκατέλειψα την πατρική στέγη (πριν από μια επταετία) βρέθηκα στο νέο μου σπίτι με ένα δωμάτιο στο οποίο έπρεπε να προσαρμοστώ ώστε να χωρέσει η αγαπημένη μου (μας) ενασχόληση, ο υπολογιστής μου . Έτσι για το δωμάτιο αυτό, αγόρασα ένα γραφείο από το PRAKTIKER (ένα κομμάτι ξύλο-τάβλα με 4 χοντρα πόδια) στο οποίο είχα τον υπολογιστή με τα καλώδια να σέρνονται από κάτω, να μπλέκονται στα πόδια μου και μένα, που μ’αρέσει η τάξη και η οργάνωση, να νευριάζω που δεν μπορώ να κάνω πολλά. Καθισμένος σε μια απλή καρέκλα, από αυτές της κουζίνας, κοιτούσα και ζήλευα τα γραφεία που έχετε ποστάρει αρκετοί από εσάς στο παρόν thread. Εδώ και καιρό (4μήνες πριν) αποφασίσαμε με την σύζυγο για μια μικρή ανακαίνιση στο σπίτι. Ήταν η ευκαιρία να κάνω αυτό που θέλω στο δωμάτιο, διώχνοντας τα παλιά.Μπήκα στην λογική να διαμορφώσω τον χώρο αυτόν σε γραφείο κανονικό!. Ψάχνοντας στο internet για έτοιμες λύσεις δεν βρήκα καμιά που να με ικανοποιεί και αισθητικά και λειτουργικά ταυτόχρονα.

Έτσι πήρα την απόφαση να δώσω στον εαυτό μου μια ευκαιρία να εκφραστεί δημιουργικά. Βρήκα πολλές προτάσεις /ιδέες, κοιτώντας στο internet και έβγαλα διάφορα σκαριφήματα στο χαρτί μετά από πάμπολες μετρήσεις στους τοίχους του δωματίου. Κατέληξα στα παρακάτω σχέδια:

post-5271-1416075370,2968_thumb.jpg

post-5271-1416075370,4153_thumb.jpg

post-5271-1416075370,5859_thumb.jpg

post-5271-1416075370,6725_thumb.jpg

post-5271-1416075370,6875_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Το αρχικό μου σχέδιο έγινε πλέον συγκεκριμένο και το έδωσα σε έναν ξυλουργό για να το δει, να αξιολογήσει εάν είναι εφικτό να υλοποιηθεί και να κοστολογήσει το όλο εγχείρημα. Οι δυσκολίες αρκετές ….από την επιλογή του είδους και του χρώματος του ξύλου (και το κόστος το οποίο αυτό συνεπάγεται) ως και την δυνατότητα υλοποίησης των επιμέρους στοιχείων που επιθυμούσα να έχει το γραφείο ως γραφείο (κρυφές οδεύσεις /διαμερίσματα για τα καλώδια).

Αν γινόταν όλο το γραφείο από καπλαμά με λούστρο κτλ το κόστος δυστυχώς εκτοξεύεται αρκετά αλλά το φινίρισμα και η αίσθηση που θα είχε θα ήταν ασύγκριτη. Μολοταύτα έχει γίνει πολύ καλή δουλειά και δεν έχω παράπονο. Έτσι επέλεξα μελαμίνη σε χρώμα Βέγγε και τα πορτάκια από πολύ καλό ιταλικό ξύλο με ανάγλυφη υφή (αν ακουμπήσεις τις γραμμές που φαίνονται στις φωτό, το νιώθεις το ξύλο)

post-5271-1416075371,0198_thumb.jpg

post-5271-1416075371,3903_thumb.jpg

post-5271-1416075371,6292_thumb.jpg

post-5271-1416075371,7446_thumb.jpg

post-5271-1416075371,8869_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Continued II

Ξέρω ότι έχει ατέλειες αλλά δεν με πειράζουν καθώς πιστεύω ότι διορθώνονται. Θα εκτιμούσα τις προτάσεις όσων γνωρίζουν αν μπορώ να καλύψω με κάτι (πλαστικό;) στις τρύπες πάνω στο γραφείο και κάτω (δεξια και αριστερά) ώστε να μη φθείρονται τα καλώδια καθώς και για καλύτερο αισθητικό αποτέλεσμα.

Σκεπτόμουν να περιμένω να ολοκληρωθεί το project αλλά ήθελα να το μοιραστώ μαζί σας. Υπολείπονται μια καρέκλα γραφείου (πχ. Διευθυντικό κάθισμα εργασίας FORCE με μηχανισμό Relax, μπράτσα και βάση χρωμίου, σε εκρού δέρμα) , ένα φωτιστικό γραφείου ([ame=http://www.amazon.com/Lumian-Design-Light-built--night/dp/B003Z4FWGU/ref=sr_1_1?s=hi&ie=UTF8&qid=1311588325&sr=1-1]Amazon.com: Lumian Design LED Desk Light (built-in night light): Home Improvement[/ame]) και ίσως περιμετρικά της οθόνης ένα RGB strip με τηλεχειρισμό (πχ. [ame=http://viewitem.eim.ebay.gr/2M-5050-RGB-SMD-LED-Strip-60LedsM--44Key-Controller/250859846273/item]Βρείτε ~2M 5050 RGB SMD LED Strip 60Leds/M + 44Key Controller στη Διεθνή Αγορά του eBay, με παγκόσμιες προσφορές για αντικείμενα από όλες τις αγαπημένες σας κατηγορίες. Τα πάντα στέλνονται στη χώρα σας![/ame]) για τις κρύες νύχτες του χειμώνα με BF3.

Συγγνώμη για το μακροσκελές ποστ και για τον ενθουσιασμό μου!

post-5271-1416075372,4671_thumb.jpg

post-5271-1416075372,5471_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ποτε κερνας καφε είπαμε?

δεν αναγνωριζω το δωματιο λεμε! Φοβερη δουλεια!

Μόνη μου ένσταση το μηκος της ταβλας του πανω μερους του γραφείου. Αν δλδ στο μελλον χτυπήσεις μια Dell 27'' τι θα κανεις, θα στραβωθείς? :hehe:

θα του εδινα δλδ αλλους 20 με 30 ποντους

Link to comment
Share on other sites

Όποτε θέλεις...Ο Ανέστης είχε δει τον χωρο πριν και ίσως καταλαβαίνει την μεταμόρφωση

(ειδικά αν δεις και το άλλο σπίτι)

Το γραφείο έχει μήκος 65cm...μου φαίνονται αρκετά...τέσπα...στο φίνίρισμα (κοψίματα) ψάχνω να κάνω κάτι αλλά δεν ξέρω τι και πως....Συμβουλές δεκτές

Link to comment
Share on other sites

Στο μέρος που βλέπει η εξαγωγή του PC έπρεπε να αφήσεις μεγάλο κενό να φεύγει η ζέστη πίσω από την πλάτη του γραφείου. Θα σου ψήνει τα πόδια και τα μούτρα (τεσταρισμένο σε παρόμοια διάταξη).

Αν επιτρέπεται πόσο πήγε το σύνολο? Έχω την εντύπωση ότι τέτοια κομμάτια και διάταξη βγάζεις εύκολα με Neoset αλλά δεν ξέρω κατά πόσο και η ποιότητα είναι συγκρίσιμη.

Link to comment
Share on other sites

Για καρέκλα αύτή είναι πιό μοδάτη νομίζω

Διευθυντικό κάθισμα εργασίας KOSMO, με μηχανισμό Relax και βάση χρωμίου, σε μαύρο δέρμα

αν και στη θέση σου θα χτυπούσα κάτι σε κόκκινο δέρμα!!!!

Link to comment
Share on other sites

Neoset πήγα...τους μίλαγα για κοψίματα, οδεύσεις εσωτερικές κτλ. και μου έλεγαν τα δικά τους...δεν είναι πυρηνική φυσική. Το γραφείο στήθηκε στο σπίτι. Ο ξυλουργός έφερε όλα τα εργαλεία εκεί. Δεν γίνεται να σου βγούν όλα παίρνοντας απλά μέτρα. Πάντα κάτι ξεφεύγει.

Link to comment
Share on other sites

υπολόγιζε εργασία και ξύλα περί τα 1,5κ...Προτάσεις για το φινίρισμα; Αν υπάρχει κάτι πιο ανθεκτικό (για τις φθορές που λέει ο neuromancer) και ταυτόχρονα να μην αλλάζει την αισθητική, που μπορώ να το βρω;

για την καρέκλα προτιμώ την δικιά μου (γούστα βλέπεις..)

Link to comment
Share on other sites

Προτάσεις για το φινίρισμα; Αν υπάρχει κάτι πιο ανθεκτικό (για τις φθορές που λέει ο neuromancer) και ταυτόχρονα να μην αλλάζει την αισθητική, που μπορώ να το βρω;

Εγώ όταν το διαπίστωσα τι συνέβαινε, έβαλα ένα κομάτι διαφανές αυτοκόλλητο στην περιοχή εκείνη και το σταμάτησα. Μερικώς το καλύπτει το mousepad (έχεις και μεγάλο) οπότε αισθητικά δεν είναι πολύ θέμα. Μια άλλη (καλύτερη) λύση είναι να στεραιώσεις το mousepad μέχρι την ακμή οπότε δεν θα έρχεσαι σε επαφή με το ξύλο.

για την καρέκλα προτιμώ την δικιά μου (γούστα βλέπεις..)

Επειδή είμαι πολλά χρόνια με καρέκλα τέτοιων προδιαγραφών, μια βασική παράμετρος είναι το κατα πόσο το μπράτσο ευθυγραμίζει με το επίπεδο του γραφείου και σου επιτρέπει να ακουμπάς τον αγκώνα στο μπράτσο ενώ πιάνεις το mouse. Διαφορετικά, αν είσαι heavy user θα έχεις πρόβλημα σε καρπό ή/και ώμο. Ένας λόγος που σου πρότεινα το άλλο κάθισμα είναι ότι το μπράτσο, κοντά στο γραφείο είναι πιο ψηλό και θα "πιάνει" ο αγκώνας.

Θέρμανση δεν έχει το δωμάτιο? Ή μήπως έχεις τίποτε "τούβλα" σε SLI?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.