Jump to content



5870 Aftermarket cooler= Ξεχνάς το crossfire!!!


Phant0m

Recommended Posts

Εχοντας εκγαταστήσει/δουλέψει 2 γνωστά Aftermarket Coolers σε μια 5870 (AC Accelero Twin Turbo & Zalman VF3000), πρόσεξα πως όλα "παχαίνουν" τη κάρτα κατά ενα slot, με αποτέλεσμα αν θες να κάνεις κάποια στιγμή crossfire να καθίσταται πρακτικά αδύνατο (εκτός και αν επαναφέρεις τη "μαμά" ψύξη) λόγω.. χωροταξίας!

Από την άλλη βέβαια είδα σημαντικές διαφορές στη θερμοκρασία της κάρτας και το θόρυβο, με την Twin Turbo (με τη Zalman αναμένουμε λίγο ακόμα λόγω προβλήματος της κάρτας).

Link to comment
Share on other sites

Απλα το αναφερω σα διαπιστωση φιλε μ.

Για καποιον που μπορει να το σκεφτεται, να ξερει κ αυτη τη παραμετρο.

Αυτή η διαπίστωση παρά είναι γενική και δεν ισχύει κατ' ανάγκη. Μια μητρική που έχει πάνω από 2 PCIe 16άρες ή έχει 2-3 slots ανάμεσα στις 16άρες ίσως να μπορεί να φιλοξενήσει crossfire ακόμα και με γομαρόψηκτρες που πιάνουν 3 slots.

Link to comment
Share on other sites

Ισως,,, αλλα και παλι.... ισως να βρισκει στο κατω μερος του κουτιου η του τροφοδοτικου.... η να μην υποστηριζει 16x....

Εκτος και αν εχεις απο τις νεες που εχουν μονο pci-x πανω....

Link to comment
Share on other sites

Ισως,,, αλλα και παλι.... ισως να βρισκει στο κατω μερος του κουτιου η του τροφοδοτικου.... η να μην υποστηριζει 16x....

Εκτος και αν εχεις απο τις νεες που εχουν μονο pci-x πανω....

καλό είναι να ξεκαθαρίζουμε κάποια πράγματα. Με δύο τάδε κάρτες που φέρουν δύο τάδε ψήκτρες στην τάδε μητρική στο τάδε κουτί δεν έχεις crossfire. Αυτό είναι διαπίστωση. Γενικά και αόριστα και με ίσως δεν μπορούμε να μιλάμε για διαπίστωση. Προσωπική άποψη.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά αν θέλεις CF/SLi πρέπει από πριν να προνοήσεις και να πάρεις μια μητρική με κενό ανάμεσα στα slots. Οι πιο πολλές "καλές" μητρικές έχουν τις Χ16 στις θέσεις 1-3-5 κτλπ. Οπότε δεν νομίζω να υπάρχει πρόβλημα. Επίσης πρέπει να έχεις και Full Tower γιατί σε διαφορετική περίπτωση θα βρίσκει η δεύτερη στο τροφοδοτικό ή θα είναι πολύ κοντά του. Μην ξεχνάς ότι και το να είναι κολλητά οι 2 κάρτες, είναι κακό για την 1η γιατί "πνίγεται".

Link to comment
Share on other sites

αν εχεις λεφτα για 2χ5870 σιγουρα εχεις λεφτα για μια γαμωυδροψυξη!

δεν νομιζω οτι ειναι κανονας αυτο το κοστος μιας υδροψυξης για 2 καρτες παει κοντα στα 450-500 ευρω επειδη καποιος πηρε 2 καρτες σημαινει οτι του περισευουν και αλλα τοσα εγω πχ τι 2η και 3η 5870 τις πηρα μεταχειρισμενες αλλα για να τις παρω δουλευω και ολη μερα αν και στο cpu εχω υδροψυξη δεν βγαινω να βαλω νερο και στις καρτες γιατι αναγκαστηκα πρεπει να παω σε 2ο κυκλωμα που με 3ις καρτεσ τα 600 ευρω τα θελω στο νερο

Link to comment
Share on other sites

εσυ δουλευεις για τις καρτες?τι αλλο θα ακουσουμε!

Γιατι πως αλλιως θα τις αγορασω?τζαμπα δεν μου τις δινει κανεις καπως πρεπει να τις αγορασω αν ξες τροπο να τις περνουμε τζαμπα πες τον μας να παμε να παρουμε ολοι

Link to comment
Share on other sites

οχι και δουλευεις ολη μερα για να παρεις καρτες γραφικων. δεν ξερω αν με πιανεις.να σε κανας τυπος αλλα seb που το φυσαει να πω ok.αλλα σου βγαινει η παναγια καθημερινα για να κανεις τον κοπο σου καρτες?

Link to comment
Share on other sites

οχι και δουλευεις ολη μερα για να παρεις καρτες γραφικων. δεν ξερω αν με πιανεις.να σε κανας τυπος αλλα seb που το φυσαει να πω ok.αλλα σου βγαινει η παναγια καθημερινα για να κανεις τον κοπο σου καρτες?

χομπυ ειναι εγω τα λεφτα μου εδω και στη μηχανη μου τα δινω

Link to comment
Share on other sites

πωωωωωωωω ρε δεν το κατάλαβε εννοεί ότι τις παίρνει με χρήματα που βγάζει με την δουλειά και όχι ότι δουλεύει για να παίρνει κάρτες μόνο κι όντως αν ξέρεις κανένα άλλο τρόπο να παίρνεις έτσι τις κάρτες θα θελα να τον μάθω:whistle2:

Link to comment
Share on other sites

οχι και δουλευεις ολη μερα για να παρεις καρτες γραφικων. .............. .αλλα σου βγαινει η παναγια καθημερινα για να κανεις τον κοπο σου καρτες?

Που να μιλάγαμε για αγορές αυτοκινήτων δεκάδων χιλιάδων ευρώ δηλαδή.

Από εκεί και πέρα το πόσες μέρες θα δουλέψεις για μια κάρτα, ένα αυτοκίνητο, ένα ψυγείο, μια τηλεόραση, ένα κουστούμι, τον λογαριασμό της ΔΕΗ, το ΣΚ που θα δραπετεύσεις για διακοπές, το δείπνο που θα κάνεις με την κοπελιά σου, το δώρο της, την έξοδο με τους φίλους σου, το εισιτήριο της συναυλίας, το φαΐ που θα φας κ.τ.λ. εξαρτάται προφανώς από το πόσα βγάζεις κάθε μήνα. Και ναι σε κάποιες περιπτώσεις το κόστος για κάποιο από τα παραπάνω θα αντιστοιχεί σε ώρες, μέρες, βδομάδες, μήνες, χρόνια δουλειάς.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.