Jump to content



καινουργιο pc. οι γνωμη σας παρακαλω?


yog-sothoth

Recommended Posts

σκεφτομαι να παρω:

α64 3200 η 3400

shuttle an50r

2x256 mushkin pc3500 level 2 (τις εχω ηδη αυτες)

ati radeon 9800pro 128mb

maxtor 120gb 8mb cache ata 133

nec 2500 dvd-rw

samsung 19" 957P crt

antec sx1080 με truepower 430

θελω να ακουσω τις αποψεις σας και τι θα αλλαζατε γιατι ενω το κοστος να κρατηθει στα ιδια επιπεδα

θα ηταν καθολου χρησιμο να βαλω ενα promise ata 133 controller και εναν sata ? (ωστε να αποφυγω το ανεβασμενο pci στους σκληρους και τα drives)

κοστος εκτιμαται 1160 με 3200 και 1290 με 3400 (χωρις ΦΠΑ)

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που θα σου πρότεινα, από την στιγμή που σε ενδιαφέρει το oc, είναι το εξής.

α) πάρε sata δίσκο, ή δισκους για raid 0. δοκίμασε αν αντέχει στο pci που θα φθάσεις, ο ενσωματωμένος silicon image. Αν αντέχει, όλα καλά, αν όχι, πάρε τον highpoint RocketRAID 1520, που πήρα εγώ ή κάποιον αντίστοιχο, που είναι rated για 33/66MHz pci.

Link to comment
Share on other sites

και γω στο μυαλο μου εχω ενα promise gia 33/66 γυρω στα 44 ευρω.

εσυ Rootx ποσο σου κοστισε ο highpoint ?

αν παρω τον 3200 θα μου μεινουν λεφτα για custom phase change που θελω εδω και καιρο. αν παρω τον 3400 θα εχω τον μεγαλυτερο πολλαπλασιαστη ωστε και στραβη να μου κατσει με το pci να μην εχω προβλημα και επισης εχω διαβασει οτι οι 3400 clockaroun καλυτερα !

ποπο ειμαι σε μεγαλο δηλημα 3200 και σχετικα γρηγορα r404 η 3400 και αναμονη ωστε μακροπροθεσμα να εχω καλυτερα αποτελεσματα.

kallileo μπορει να καλοκαιρι να παρω καινουριο και να δωσω στον αδερφο μου αυτο (ο πατερας μου θα παρει αυτο που εχω αυτη τη στιγμη) οποτε δεν με χαλαει να παρω τωρα και ας βγει το nforce3 250 και τα 939pins.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από yog-sothoth [Σήμερα, στις 12:55]

αν παρω τον 3200 θα μου μεινουν λεφτα για custom phase change που θελω εδω και καιρο. αν παρω τον 3400 θα εχω τον μεγαλυτερο πολλαπλασιαστη ωστε και στραβη να μου κατσει με το pci να μην εχω προβλημα και επισης εχω διαβασει οτι οι 3400 clockaroun καλυτερα !

ποπο ειμαι σε μεγαλο δηλημα 3200 και σχετικα γρηγορα r404 η 3400 και αναμονη ωστε μακροπροθεσμα να εχω καλυτερα αποτελεσματα.

ποιος μπορει να με συμβουλεψει σ' αυτο ??? δεν ξερω τι να κανω... το σκεφτομαι και τρελενομαι.... για προμμιε ουτε συζητηση παει πολυ. το custom θα μου βγει γυρω στα 350 ευρω και με σωστο calibration θα πετυχω temps σαν r404 prommie

Link to comment
Share on other sites

λογω χρηματων. εγω εχω μια philips 109b2 και τη samsung θα την παρει ο πατερας μου οποτε δεν με πολυενδιαφερει μιας και εχει συνιθησει σε κυρτες οθονες οποτε δεν θα υπαρχει προβλημα. αλλα αν εχετε καποια να προτεινετε στα 200 ευρω περιπου 19αρα και flat θα το σκεφτομουν πολυ σοβαρα.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Φιλε εχω δοκιμασει αρκετες μητρικες εγω θα συμβιβαζομουνα μονο με asus. σκεψου το . Ασε που θα συμφωνισω και εγω με καποιον αλλο που σου ειπε οτι τωρα δεν ειναι η καταλληλη περιοδος για αγορα 64Bit. περιμενε λιγο ακομα περιπου 1 μηνα θα πεσουν οι τιμες αρκετα.

Link to comment
Share on other sites

Η επιλογή του υλικού σου είναι ισορροπημένη επιλέγοντας ένα γενικά ισχυρό σύστημα με ισοδύναμα μέρη (CPU , VGA , MB , RAM , HDD)

(Για τη οθόνη δε ξέρω)

Το αν είναι κατάλληλη περίοδος για να περάσεις στα 64bit αυτό είναι καθαρά θέμα της δική σου κρίσης.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.