Jump to content



CPU's IMC ή Motherboard προβλημα;


jax7480

Recommended Posts

Χθες λοιπον, με εποιασαν οι προκοπες μου.

Ειπα μετα απο 8 μηνες να καθαρισω υδροψυξη και υπολογιστη στο εσωτερικο.

Αφου τα ξηλωσα ολα, τα καθαρισα, αλλαξα νερα, καθαρισα το κυκλωμα, τα ξανασυνδεσα ολα και ολα μια χαρα.

Επεσαν και οι θερμοκρασιες μερικους βαθμους.

Το βραδακι λοιπον ανοιγω το πισι να δω καμια ταινιουλα.

4088ΜΒ... Τι? που ειναι τα αλλα 2?

Να μην τα πολυλογω το μηχανημα ειναι ενας Core I7-920 με μια Rampage II Extreme και 6GB Corsair Dominator GT 2000MHz.

Απο τα 6GB βλεπει μονο τα 4 μονιμα.

Τα 2 μεσσαια σλοτς της RIIE δεν δουλευουν καθολου.

Δοκιμασα ολα τα dimms εκει επανω και δεν αναγνωριζει κανενα.

Δοκιμασα και αλλες μνημες και δεν δουλευει κανενα απο τα 2.

Αν βαλω μονο στα συγκεκριμενα 2 σλοτς μνημες το μηχανημα δεν ανοιγει καθολου.

Και ερωτω τωρα γιατι δεν μπορω να καταλαβω.

Μητρικη ή επεξεργαστης?

Την ακουσε ο IMC του core i7-920 και θελει αλλαγη ή να την κλαψω την μητρικη και να την παω για RMA?

Ολα τα παραπανω ισχυουν και στα default αλλα και overclocked.

Επισης το CPU-Z αναφερει οτι οντως εχω 3 memory dimms εγκατεστημενα πανω στον υπολογιστη, συνολο 6GB, αλλα το BIOS και τα Windows, εννοειτε, αναγνωριζουν μονο τα 2.

γνωμες-αποψεις ολα ευπροσδεκτα.

Link to comment
Share on other sites

Δες λίγο αυτή τη δημοσίευση μου.

και σε quote το κομμάτι που θεωρώ ότι είναι το πιο πιθανό να βοηθήσει στην περίπτωση σου :

Να σου πω τέλος ότι σε μητρική φίλου μου με 6gb ram, αφού δοκιμάσαμε αυτά και άλλα ξόρκια, το θέμα λύθηκε με βγάλσιμο ψύκτρας/cpu και απλή επανεγκατάσταση τους.

Πριν μπείς στη διαδικασία να τα ξηλώσεις ολα, δοκίμασε να χαλαρώσεις μια ιδέα τις βίδες της ψύκτρας σου.

και πιθανολογώ ότι αυτός ο ανορθόδοξος τρόπος μπορεί να σου δώσει τη λύση, γιατί όπως λες το πρόβλημα σου ξεκίνησε από αφαίρεση/τοποθέτηση.

Από την άλλη, αν δεν έχεις όρεξη να βάζεις και να βγάζεις το cpu, με αμφίβολες τουλάχιστον πιθανότητες λύσης του προβλήματος, τότε στείλε τη μητρική για rma.

Link to comment
Share on other sites

To memtest86+ τα ίδια λέει; Δηλαδή 3 dimms;

Αν ίσχυε πάντως αυτό που λέει ο tamerlan δεν γίνεται ξαφνικά να έγινε το βράδυ.

Δηλαδή είσαι σίγουρος ότι πριν να δεις την ταινία ήταν 6GB; Αν δεν είχες τσεκάρει τότε κάνε πάλι τοποθέτηση.

Επίσης όταν λες default τις μνήμες που τις βάζει το bios; Στα 2000 ή πιο κάτω π.χ. 1066;

Αν όχι βάλε τις εσύ χαμηλά για αρχή.

Link to comment
Share on other sites

Κατ'αρχης καλημερα και ευχαριστω για το χρονο σας.

Τον επεξεργαστη κατα τη διαδικασια του ξηλωματος/καθαρισματος δεν τον εβγαλα απο το σοκετ. Απλα τον καθαρισα απο πανω. Αρα να μην εκατσε καλα ο επεξεργαστης ειναι λιγο δυσκολο, μιας και δεν αφαιρεθηκε απο το σοκετ.

Για τον φοβο των Ιουδαιων βεβαια, τον ξηλωσα σημερα, τον καθαρισα και τον ξαναεβαλα, χωρις καμια αλλαγη, με πιο χαλαρες τις βιδες.

Οι μνημες στα default παιζουν στα 1066. Και ουτε εκει αναγνωριζει το ενα dimm. Οποιο απο τα 3 ντιμακια και να βαλω στη 3η και 4η θεση της μητρικης (τις 2 μεσσαιες) η μητρικη δεν ανοιγει καν, στα default μιλαμε παντα. Δοκιμασα και αλλες 3 μνημες που εχω στις συγκεκριμενες θεσεις (3 και 4) και παλι η μητρικη δεν κανει post.

Θα δοκιμασω και αυτο με το memtest+ να δω τι θα δειξει.

Ευχαριστω για τον χρονο σας.

Link to comment
Share on other sites

Το μεμτεστ δείχνει 4gb αλλά 3 dimms εγκατεστημενα. Πάω για την ώρα τον επεξεργαστη για δοκιμή. Αν δουλέψει τότε θα κάνω μια δοκιμή με την default ψυκτρα και αν πάλι δεν, τότε Rma τη μητρική.

@bill: δεν έχει backplate το waterblock οπότε δεν νομίζω να λυγίζει τόσο πολύ το μομπο αλλά θα το δοκιμάσω.

Link to comment
Share on other sites

Τελικα ηταν το CPU.

Εγινε RMA o επεξεργαστης με αλλον απο το Πλαισιο (δυστυχως 930, μιας και 920 δεν υπαρχει πια) και επαιξε μια χαρα.

Το κακο ειναι οτι το προηγουμενο CPU ηταν σχετικα καλο, μιας και επαιζε για καθε μερα με 1.2625 με HT ON στα 4040 (192.5χ21) ενω ο καινουριος για τα ιδια θελει 0.029vcore παραπανω (1.2915).

Link to comment
Share on other sites

Τελικα ηταν το CPU.

Εγινε RMA o επεξεργαστης με αλλον απο το Πλαισιο (δυστυχως 930, μιας και 920 δεν υπαρχει πια) και επαιξε μια χαρα.

Το κακο ειναι οτι το προηγουμενο CPU ηταν σχετικα καλο, μιας και επαιζε για καθε μερα με 1.2625 με HT ON στα 4040 (192.5χ21) ενω ο καινουριος για τα ιδια θελει 0.029vcore παραπανω (1.2915).

Για δωσε μας και μια τιμη στην ταση του qpi που επαιζες ή παιζεις τωρα.

Link to comment
Share on other sites

Το QPI με τον παλιό επεξεργαστή ήταν στα 1.45 με τις μνήμες στα 1925 περίπου με 8-8-8-24-72-1Τ.

Τώρα την έχω στα ίδια αλλά δεν ξέρω αν μπορεί να παίξει με λιγότερα.

CPU Vcore 1.2625 πριν 1.2915 τωρα

CPU PLL 1.88 τα ιδια πριν και τώρα

QPI/VTT 1.45 πριν και τωρα.

τάση στις μνήμες η κλασική 1.65.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.