Jump to content



Project Unreal (my TJ-07 rebuild)


unstoppable

Recommended Posts

Congrats κι απο μενα Ντινο:clap:

η προσπαθεια, ο χρονος και το χρημα που διεθεσες απεδωσαν πραγματικα

και το αποτελεσμα μιλαει απο μονο του.

σωστο showcase

Το χρωματακι του υγρου ηρθε μια χαρα imho

προσωπικα εαν ηταν δικο μου και ηθελα να συνεχισω το project λιγο ακομα

ισως να επαιζα με μερικες λεπτομερειες απο δω και περα

λευκα ενθετα sleeves στα υπαρχοντα μπλε

λευκο σωληνα wc

βαψιμο fan frames

custom fan frame sticker

λευκα pci slot covers

ισως εαν βαφονταν οι πισω 92αρηδες να καταργουσα τη γριλια

ισως να εβαζα το Plexi sidepanel απο τη μεσα μερια του παραθυρου

και ενδεχομενως κανενα μικρο διακριτικο Logo στις μεγαλες επιφανειες (μεσα εξω)

και παλι μπραβο παντως!

Ευχαριστώ για τις παρατηρήσεις σας όλους μιας και χάρη σε αυτές μπορούμε να κάνουμε καλύτερα τα projects μας.

Βλέποντας την φώτο του Γιώργου δεν μπορώ να πω ότι με ενθουσίασαν οι λευκοί σωλήνες. Περιμένω όμως να κυκλοφορήσει το backplate για την 6870 οπότε μαζί με αυτό ίσως παραγγείλω και 1-2 μέτρα για δοκιμή.

Για να ένθετα sleeves δεν είναι άσχημη ιδέα, πρέπει να χαζέψω projects που τα έχουν να δω πως είναι.

Για τα pci slot covers επιμένω ότι άβαφα δένουν καλά με τα υπόλοιπα χρωμιομένα parts.

Αυτό που πρέπει να γίνει οπωσδήποτε είναι το βάψιμο των fans και το έχω στα σχέδια μου. Προσανατολιζόμουν σε τελείως λευκό αλλά και ο συνδυασμός που έβαλε ο Γιώργος είναι εξαιρετικός, πρέπει να το σκεφτώ:fie:

Αυτοκολλητάκια για τα fans, την πρόσοψη ένα μικρο, και ίσως και σε άλλα σημεία θέλω να κάτσω να σχεδιάσω.

Και ψύκτρες για τις μνήμες σε ανάλογο χρώμα απαραίτητα, το χρυσαφί είναι τελείως out of place.

Η πολύ δουλειά έχει φύγει, σταδιακά θα διορθωθούν και αυτές οι λεπτομέρειες.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 107
  • Created
  • Last Reply
Δεν εισαι comple με μνημες?

Πάρε αυτά εδώ και βαψτα στο χρώμα της αρεσκείας σου ,είναι πολύ όμορφα ;)

Η αλλαγή μνημών είναι σίγουρα πιο εύκολη με καλύτερο οπτικό αποτέλεσμα και αν πουλήσω αυτές που έχω μάλλον και οικονομικότερη τελικά.

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Ήρθαν κάποια νέα πραγματάκια σήμερα από Aquatuning.

1 x Koolance Reservoir Body 393ml 60x200mm (WxL)

1 x EK Water Blocks EK-FC6870 Backplate - Nickel plated

1 x Alphacool Laing DDC-SilentBox

2 x Primochill tubing PrimoFlex Pro 13/10 (3/8"ID) clear

1 x Mayhems Biocide 5ml

1 x Mayhems Dye Deep Blue 5ml

Ελπίζω με την αλλαγή του main body του reservoir να λύσω το θέμα με τη απώλεια υγρού που αντιμετωπίζω τελευταία, δεν φαίνεται να υπάρχει κάποια διαρροή οπότε θέλω να πιστεύω οι μικρές "ρωγμές" στο reservoir ευθύνονται.

Με το DDC silentbox θέλω να μειώσω επιτέλους το θόρυβο της αντλίας, που είναι ο μεγαλύτερος στο σύστημα μου. Φαίνεται ωραία κατασκευή.

Απογοητεύτηκα λίγο με το φινίρισμα του EK backplate, θα μπορούσε να το έχει λειάνει λίγο καλύτερα, φαίνονται σημάδια από το τροχό. Eκτός και αν αυτός ήταν ο σκοπός του, παρόλο που δεν φαίνεται σε κάποια από τις φώτο που έχω δει.

Επί την ευκαιρία θα αλλαχτούν και οι σωλήνες. Kαι νέο Mayhems Dye Deep Blue στο νερό.

Περιμένω και κάποιες μπλε hyperx, φεύγουν οι χρυσαφί OCZ.

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ομορφο το κουτακι ευγε!

Μια ερωτηση ...τα "clamps" που κρατανε τα καλωδια απο πισω τα πηρες απο ελλαδα?

Αν ναι που τα βρηκες (και για τα ασπρα και για τα μπλε ρωταω).

Λογικα απο aquatuning ειναι αλλα λεω μπας και τα πηρες απο εδω να γλυτωσω την παραγγελια.

Link to comment
Share on other sites

Άλλαξα σωλήνες, εγκατέστησα το backplate στην vga και το silent box στην αντλία την Κυριακή. Μερικά συμπεράσματα για το setup μου μετά από ένα χρόνο χρήσης και μόνο με 1-2 αλλαγές νερού χωρίς να έχω καθαρίσει ή αλλάξει κάποιο component, μόνο άδειασμα από το drain port και γέμισμα από το fill port.

-Drain/fill port rules, άδειασμα και γέμισμα σε ένα 5λεπτο

-Το μπλε feser water additive δεν φαίνεται να επηρέασε το loop μου, δεν χρωμάτισαν οι σωλήνες ή κάτι άλλο.

-Γενικά όλα τα εξαρτήματα ήταν καθαρά, δεν κοίταξα μόνο στο ψυγείο, μόνο στο cpu block βρήκα βρωμιά.

-Φανταστική η Koolance.... Το 200Χ60mm reservoir main body το μίκρυνε κατά μερικά χιλιοστά...Ευτυχώς που τις τρύπες για τις βίδες της βάσης τις είχα κάνει λίγο μεγαλύτερες και έστω και οριακά με πήρε. Δεν ξέρω αν κάποιο από τα 2 είχε θέμα, να πω την αλήθεια δεν τα έχω μετρήσει να δω ποιο είναι πραγματικά 200mm.

-Τα compression fittings του ΕΚ είναι φανταστικά, πολύ καλύτερα από τα Feser τελικά.

-Το silent box για την ddc δεν με εντυπωσίασε, ίσως να πρέπει να το ντύσω με δικό μου ηχομονωτικό.

-Το χρωμιομένο EK full cover για την VGA έχει ξεφτίσει ελάχιστα σε ένα σημείο και φαίνεται ο χαλκός. Ευτυχώς δεν είδα τα προβλήματα που αναφέρουν άλλοι.

Φωτογραφίες σύντομα.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.