Jump to content



Project Unreal (my TJ-07 rebuild)


unstoppable

Recommended Posts

Μιας και ακόμα δεν έχει βγει κάποιο καινούργιο case που να με ενθουσιάζει αποφάσισα να συνεχίσω με το Silverstone TJ-07.

Αυτή την στιγμή έχει την παρακάτω μορφή.

71192676.jpg

fullopen.jpg

closed2u.jpg

closedc.jpg

Τα κομμάτια του υπολογιστή και της υδρόψυξης θα μείνουν ίδια απλά θα εξαλείψω κάποιες ατέλειες που έχει το όλο setup. Το case σκέφτομαι να βαφτεί εξωτερικά μπλε(ματ ή glossy?), εσωτερικά άσπρο και οι σίτες να παραμείνουν μαύρες. Επίσης στην πρόσοψη θα φύγουν όλα τα 5,25 και θα μπει ένα κομμάτι αλουμινίου με κάποιο χαραγμένο σχέδιο.

Σκέφτομαι για αυτό το σχέδιο, αν έχει κάποιος να προτείνει κάτι άλλο σε αυτό το στυλ περίπου θα με βοήθαγε.

hanoverhawkslogo.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 107
  • Created
  • Last Reply

Tι θεωρείτε διακριτικό? Το κομμάτι στην πρόσοψη θα είναι αρκετά μεγάλο, 15Χ30cm, σκεφτόμουν να βγει κάπως έτσι, σκέψου ότι εμένα θα καλύψει όλα τα 5,25 και φοβάμαι ότι αν μείνει άδειο δεν θα είναι τόσο ωραίο το τελικό αποτέλεσμα. Εντάξει δεν λέω να το καλύψω όλο, αλλά αν πήγαινε στα 7-8 εκατοστά πλάτος δεν πιστεύω να ήταν άσχημο.

Link to comment
Share on other sites

Tι θεωρείτε διακριτικό? Το κομμάτι στην πρόσοψη θα είναι αρκετά μεγάλο, 15Χ30cm, σκεφτόμουν να βγει κάπως έτσι, σκέψου ότι εμένα θα καλύψει όλα τα 5,25 και φοβάμαι ότι αν μείνει άδειο δεν θα είναι τόσο ωραίο το τελικό αποτέλεσμα. Εντάξει δεν λέω να το καλύψω όλο, αλλά αν πήγαινε στα 7-8 εκατοστά πλάτος δεν πιστεύω να ήταν άσχημο.

Niah πολυ kitch (IMO)

Παιξε με καμια σιτα στα 5.25 η τσιμπα κανα part απο το http://www.murdermod.com/ ή ιδεες .

Link to comment
Share on other sites

ψηφιζω κι εγω υπερ λευκου εσωτερικου.

τωρα για το εξω θα σκεφτομουν και κανενα μπλε ματ

οχι τοσο ελεκτρικ σαν αυτα που δειξατε πριν αλλα πιο παλ απχρωσης

για το σημα συμφωνω με Λεω.

καποιο logo ισως να ειναι καλυτερο

laser cut παντα στο εμπρος κομματι αλουμινιου του κουτιου (που θα κρυψει τα 5,25)

οι σιτες μπορουν να γινουν κι αυτες μπλε αλλα και να χρωμιωθουν εναλλακτικα.

το λευκο θα κανει πολυ μπαμ πιστευω

post-166-1416074538,5622_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πρεπει να μαθω να δουλευω το google sketchup god damnit.

Εχω απειρες ιδεες (αλλο οτι δεν "πιανουν" τα χερια μου)

Εμενα μου θα μου αρεσε και λευκη η σιτα .

Μηπως να αλλαχτει και αυτη με καποια honeycomp style?

Link to comment
Share on other sites

Εμενα μου θα μου αρεσε και λευκη η σιτα .

Μηπως να αλλαχτει και αυτη με καποια honeycomp style?

κοιτα με οχι πολυ εντονο μπλε θα ταιριαζε λευκη η σιτα

αλλα εαν παει σε σκουρες αποχρωσεις, θα ξεχωριζει πολυ εντονα και θα κλεβει την παρασταση απο το εσωτερικο.

honeycomb μπαινει αλλα θελει δουλιτσα στα γυρισματα για να κατσει σωστα οπως η εργοστασιακη

Link to comment
Share on other sites

Γιώργο θα φύγει και το πάνω πάνω 5,25, δεν θα έχει καθόλου οπτικά το σύστημα. Μου έχει κολλήσει το χαραγμένο logo, σκεφτόμουν να γίνει χάραξη και να βαφτεί κιόλας άσπρο το logo. Για το ματ και εγω γενικά το προτιμώ σε σχέση με το glossy, δεν ξέρω στο εσωτερικό αν είναι καλύτερο το glossy όμως. Οι 2 λευκές γραμμές δεν είναι άσχημες, ελπίζω να μπορεί να μου τις κάνει ο φανοποιός μου. Μπορείς να μου δείξεις και ένα render και με άσπρες τις σίτες.

Thanks για την βοήθεια.

....

Μηπως να αλλαχτει και αυτη με καποια honeycomp style?

Όσες προσπάθειες έχω δει με την acryan δεν μου αρέσανε, η μαμά σίτα είναι εξαιρετικά διακριτική και μου αρέσει, αν άλλαζα θα πήγαινα σε κάποιο Grill τέτοιου στυλ, αλλά custom made για να ταιριάξει τέλεια, θα ρωτήσω αύριο στον τύπο που έχω παραγγείλει τα κομμάτι αλουμινίου πόσο θα κόστιζαν μιας και κάνει και Laser/water cut.

8033_0.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ντινο συμφωνω για custom grill 100%

μαθε τιμη και δες το

το χρωμα θα ηταν καλο να ειναι γυαλιστερο ή σατινε μεσα για ευκολο καθαρισμα (ηλεκτροστατικη φυσικα)

και ματ εστω σατινε απ'εξω (εδω κανει και κλασσικη υγρη βαφη)

τις λωριδες στις κανει για πλακα δεν ειναι τπτ

αν και γινονται και με βινυλιο οπως ειπε ο Neph

το logo μπορει να ειναι κομμενο στο αλουμινιο

και απλα να βαλεις ενα κομματι πλεξυ αμμοβολης ή λευκο αλουμινιο απο μεσα

για να το αναδειξεις

το χαραγμα πρεπει να γινει βαθυ για να δειξει και ειναι πιο ακριβο.

ασε που μετα θελει και χρωμα μεσα για δειξει καλο

Link to comment
Share on other sites

......

το logo μπορει να ειναι κομμενο στο αλουμινιο

και απλα να βαλεις ενα κομματι πλεξυ αμμοβολης ή λευκο αλουμινιο απο μεσα

για να το αναδειξεις

το χαραγμα πρεπει να γινει βαθυ για να δειξει και ειναι πιο ακριβο.

ασε που μετα θελει και χρωμα μεσα για δειξει καλο

Για το logo σκεφτόμουν να δοκιμάσω και με dremel αν μου πουν πολλά, χρόνο έχω άλλωστε δεν θα με χάλαγε να το δουλέψω μόνος μου να δω τι μπορώ να καταφέρω και για μελλοντικά projects.

Link to comment
Share on other sites

Για το logo σκεφτόμουν να δοκιμάσω και με dremel αν μου πουν πολλά, χρόνο έχω άλλωστε δεν θα με χάλαγε να το δουλέψω μόνος μου να δω τι μπορώ να καταφέρω και για μελλοντικά projects.

θα μπλεξεις με το dremel, το αλουμινιο και τη βαφη...

παρε με τηλ εαν θες να τα πουμε πιο αναλυτικα

γιατι πληκτρολογω με το ενα χερι και με εκνευριζω

Link to comment
Share on other sites

Να πώ και 'γω τις ιδέες μου επί του θέματος. (τί θα έκανα εγώ)

Εγώ θα πέταγα πρώτο - πρώτο το κομμάτι αλουμινίου του bay.

fullopen.jpg

Μπορείς να το αντικαταστήσεις με αλουμίνιο χαραγμένο με το λογότυπό σου.

Ευκαιρία είναι (άν θές) να αλλάξεις και τον τρόπο στήριξης των δίσκων με κάτι πιό αντισυμβατικό.

Άν βάλεις διάφανο plexy εκεί, μπορεί να φαίνονται ότι αιωρούνται για κάτι πιό extreme.

Οι fans επίσης γύρω απο την μητρική δέν μου αρέσουν.

Μπορούν να καλυφθούν με χρωματιστό plexy (να βαφτεί) στο χρώμα του εσωτερικού, ή του εξωτερικού για να κάνει αντίθεση.

Επίσης θα πρότεινα νέα διαδρομή για τους σωλήνες (κόκκινο χρώμα).

Το κίτρινο είναι ένα κομμάτι διάφανο plexy το οποίο θα πέρναγαν μέσα οι σωλήνες, και θα τους κράταγε σε ομοιόμορφες κούρμπες.

Παίζει κιόλας να φωτίζεται αχνά στις τρύπες του απ' τους σωλήνες...

closed2u.jpg

Χρώμα δέν σου προτείνω...ότι σου αρέσει εσένα.

Όπως είπε και ο Κοπρίτης μήν μπλέξεις με dremel και logo.

Link to comment
Share on other sites

Για laser cut custom σίτα μου είπε εξαιρετική τιμή πιστεύω, 8,5€, οπότε πάω σε αυτή την λύση στο σχέδιο που έδειξα που είναι σχετικά διακριτικό. Για το logo μου είπε ότι δεν κάνει χάραξη αλλά μπορεί να το κόψει και αυτό με Laser cut σε παρόμοιο κόστος, οπότε θα βάλω 2 κομμάτια αλουμίνιο για να φαίνεται σαν χαραγμένο, το εσωτερικό άσπρο το εξωτερικό μαύρο. 2mm πιστεύω είναι καλά για να δείξει το logo, τι λέτε?

@Lakisss

Το αλουμίνιο στο bay έλεγα να ντυθεί απλά με 2 κομμάτια αλουμίνιο, αλλά δεδομένου ότι θα μπουν μόνο ssd που είναι 2,5" ίσως θα μπορούσα να μικρύνω λίγο το μήκος του.

Για την διαδρομή της υδρόψυξης, αυτό που θα μπορούσα να κάνω μάλλον είναι να μεταφερθεί η τρύπα του σωλήνα ακριβώς κάτω από το ρακόρ του vga block, αλλά μάλλον έτσι με περιορίζει σε μελλοντική αλλαγή του block που θα έπρεπε να μεταφερθεί πάλι η τρύπα για να είναι ευθεία. Πάντως σκοπεύω να βάλω και ρακόρ 45 μοιρών οπότε το τελικό αισθητικό αποτέλεσμα δεν θα είναι τόσο άσχημο.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.