Jump to content



Project Unreal (my TJ-07 rebuild)


unstoppable

Recommended Posts

  • Replies 107
  • Created
  • Last Reply
Αλουμίνιο στις άκρες, πλαστικό στην μέση.

Etalbond λέγεται.

http://el.wikipedia.org/wiki/Etalbond

από την στιγμή που έχει πλαστικό ανάμεσα λογικά δεν θα μπορείς να το βάψεις με ηλεκτροστατική βαφή γιατί θα λιώσει στο φούρνο.

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να πιστεύω ότι και με απλή βαφή το αποτέλεσμα θα είναι καλό.

Άλλη λύση για να μην χρειαστεί να βαφτούν αυτά τα κομμάτια είναι να κοπούν από λευκό plexi μιας και σε λευκά φαίνεται να καταλήγω.

Link to comment
Share on other sites

Για το πάνω μέρος μάλλον σκέφτομαι ένα διάφανο πλέξυ σε στυλ murdermod(ίσως στο ίδιο μοτίβο με την πρόσοψη). Τις πλαϊνές σίτες από λευκό ματ πλέξυ με το σχέδιο που κόπηκε και το δείγμα). Ενώ για την πρόσοψη τελικά σκέφτομαι ένα πιο απλό σχέδιο, κάτι σαν το παρακάτω δλδ

beastq.jpg

frontb.png

Link to comment
Share on other sites

Etalbond λέγεται.

http://el.wikipedia.org/wiki/Etalbond

από την στιγμή που έχει πλαστικό ανάμεσα λογικά δεν θα μπορείς να το βάψεις με ηλεκτροστατική βαφή γιατί θα λιώσει στο φούρνο.

φοβερο υλικο εχω παιξει και εγω με αυτο..:T:

Link to comment
Share on other sites

H ηλεκτροστατική και η απλή βαφή πόσο πάχος προσθέτουν στο αλουμίνιο, για να ξέρω αν πρέπει να κόψω κανά χιλιοστό για να εφαρμόζουν τα κομμάτια μετά την βαφή. Επίσης με τι μπορώ να στοκάρω το αλουμίνιο το οποίο να μπορεί να αντέξει σε ηλεκτροστατική?

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς 100% σιγουριά κάποια εποξική για μέταλλα ή ειδικά για αλουμίνιο πιστεύω να κάνει.Αν είναι μικρό το κενό που θέλεις να κλείσεις τότε ηλεκτροσυγκόλληση/οξυγονοκόλληση αλουμινίου θα κάνουν το καλύτερο αποτέλεσμα.

Link to comment
Share on other sites

Ελπιζω να σε ικανοποιησει το οπτικο αποτελεσμα, εγω απτo 2006 το εχω παρθενο και δεν χορταινω να το κοιταω :inlove: :inlove: ( μαυρο απο hacshop - ΧΩΡΙΣ παραθυρο και καλυτερα δλδ γιατι μεσα γινεται ο κακος χαμος :p )

Link to comment
Share on other sites

Τελικά όλα τα κομμάτια που είχα φτιάξει θα πεταχτούν, τα νέα θα κοπούν όλα σε αλουμίνιο 3mm σε laser. Για την πρόσοψη κατέληξα σε κάτι πιο διακριτικό πιστεύω

frontai.png

Οι εξωτερικές σίτες για τα πλάγια:

sidea.png

Και οι σίτες για τους 2 92ηδες στο εσωτερικό

insidegrill.png

Λείπει μια τρύπουλα στην φώτο, αλλά στο σχέδιο υπάρχει κανονικά.

Στο πάνω μέρος θα μπει plexi, διάφανο, αλλά δεν έχω καταλήξει ακόμα στο σχέδιο.

Τώρα ψάχνω να βρω αν υπάρχει κάποιος να μου κάνει ηλεκτροστατική στην Πάτρα, αλλιώς θα καταλήξω σε κλασσική βαφή σε φανοποιείο.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά όλα τα κομμάτια που είχα φτιάξει θα πεταχτούν, τα νέα θα κοπούν όλα σε αλουμίνιο 3mm σε laser. Για την πρόσοψη κατέληξα σε κάτι πιο διακριτικό πιστεύω

frontai.png

Κάτι τέτοιο θα κάνω και εγώ μάλλον αλλα σε αυτοκόλλητες λωρίδες. 2-3 γραμμές.

Link to comment
Share on other sites

Οχι σιτες στους 92αριδες...

Από την εξωτερική μεριά πρέπει να μπει σίγουρα μην έχουμε κανά ατύχημα. Για την εσωτερική θα δούμε. Έχουν δοθεί όλα για κόψιμο άλλωστε ήδη, αν δεν είναι ωραίο το βγάζω, τόσο απλά.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 3 weeks later...

Τελικά αντιμετωπίζοντας και τις τελευταίες δυσκολίες ελπίζω έχει μπει το project στην τελική ευθεία. Οι σίτες και η πρόσοψη κόπηκαν αρχικά με Laser σε αλουμίνιο 3mm, αποτέλεσμα άθλιο μιας και το αλουμίνιο ανέβασε θερμοκρασία και διαλύθηκε σε πολλά σημεία. Οπότε επόμενη κίνηση ήταν να κοπεί σε ανοξείδωτο 3mm, παρακάτω φαίνεται το αποτέλεσμα, δεν έχω αφαιρέσει ακόμα τις μαυρίλες από το laser.

small-grill-5142.jpg

front-5141.jpg

large-grill-5140.jpg

Και το νέο κάλυμμα γύρω από την μητρική

project-unreal-mobo-cover-5143.jpg

Ευχαριστώ τον Φώτη από την Archon CNC για την εξαιρετική δουλειά του και επαγγελματισμό του.

Link to comment
Share on other sites

Επόμενο πρόβλημα ήταν οι τιμές που μου ζήταγαν για ηλεκτροστατική βαφή, 12Ε το κομμάτι στον πρώτο που βρήκα! Και το όλο project είναι πάνω από 20 κομμάτια. Στον επόμενο που πήγα για υγρή βαφή το κόστος πήγαινε 250Ε αλλά μου είπε και ο ίδιος ότι το αποτέλεσμα ειδικά στις σίτες δεν θα είναι καλό. Τελικά κατέληξα στον Τσούδα, που για τις σίτες που του πήγα μου είπε 5Ε τα 2 κομμάτια οπότε υπολογίζω συνολικό κόστος κοντά στα 100€

Οπότε τελευταίο που μένει είναι μία παραγγελία από το aquatuning με μερικά πράγματα που λείπουν ακόμα.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.