Jump to content



Project Unreal (my TJ-07 rebuild)


unstoppable

Recommended Posts

  • Replies 107
  • Created
  • Last Reply
H ηλεκτροστατική και η απλή βαφή πόσο πάχος προσθέτουν στο αλουμίνιο, για να ξέρω αν πρέπει να κόψω κανά χιλιοστό για να εφαρμόζουν τα κομμάτια μετά την βαφή. Επίσης με τι μπορώ να στοκάρω το αλουμίνιο το οποίο να μπορεί να αντέξει σε ηλεκτροστατική?

Ντινο καταρχην συγχαρητηρια για την προοδο

φαινεται οτι ξερεις τι θελεις

και το TJ σου προβλεπεται να βγαινει πολυ καλο

Σχετικα με το παχος της βαφης

απο 0,3-0,8mm υπολογιζε αναλογα με το βαφεα, την πουδρα και τη μεθοδο του

οσο για το στοκαρισμα για μικρες οπες εγω χρησιμοποιω αλουμινοστοκο δυο συστατικων

αλλα εαν βρεις μη πολυεστερικο σιδηροστοκο ακομα καλυτερα (ο σκοπος ειναι να αντεχει στους 200c)

και προσεξε να μην εχεις τπτ σημαδια απο μαρκαδορους μιας και αυτα βγαινουν μεσα απο τη βαφη

και δυσκολα καλυπτονται μετα.

καλη συνεχεια

και keep us updated

Link to comment
Share on other sites

Σκεφτόμαι να αντικαταστήσω τον διακόπτη με αυτόν και να καταργήσω τα power και hdd led τελείως για ακόμα πιο λιτό look. Θα δείχνει άσχημος που θα είναι το μοναδικό χρωμιομένο πράγμα στην πρόσοψη άραγε?

H 6870 και 120αρης Ιntel έφτασαν σήμερα οπότε από hardware είμαι κομπλέ, μέσα στο σαββατοκύριακο θα μπει και η παραγγελία στο aquatuning, δευτέρα θα πάω τα κομμάτια για ηλεκτροστατική και ελπίζω το άλλο σαββατοκύριακο να τα έχω όλα για να το στήσω.

Link to comment
Share on other sites

Παίζει να μην βρω σατινέ άσπρο spray(μόνο ένας μου είπε ότι ίσως φέρει μέσα στην εβδομάδα). Τι πιστεύεται ότι έιναι καλύτερη επιλογή δεδομένου ότι όλο το υπόλοιπο κουτί θα είναι σατινέ είτε άσπρο είτε μπλε, ματ ή γυαλιστερό για τους ανεμιστήρες?

Link to comment
Share on other sites

Παίζει να μην βρω σατινέ άσπρο spray(μόνο ένας μου είπε ότι ίσως φέρει μέσα στην εβδομάδα). Τι πιστεύεται ότι έιναι καλύτερη επιλογή δεδομένου ότι όλο το υπόλοιπο κουτί θα είναι σατινέ είτε άσπρο είτε μπλε, ματ ή γυαλιστερό για τους ανεμιστήρες?

βαψε με ματ spray

και μετα περνα σατινε βερνικι

εαν μιλαμε για μαυρα frames ανεμιστηρων που θα πρεπει να γινουν λευκα

θα χρειαστει στανταρ κι ενα ανοιχτοχρωμο γκρι ασταρι σαν βαση

αλλιως δεν ασπριζει παρα μονο με 5 χερια

καλυτερα κρεμασε τους καπου ωστε να βαφεις απευθειας και απο τις δυο μεριες

οι φτερωτες ειναι ευκολες πιανουν με δυο χερια μια χαρα

εαν ειναι γυαλιστεροι καλο θα ηταν κι ενα ελαφρυ χαιδεμα με ντουκοχαρτακι ψιλο

Link to comment
Share on other sites

Ένα 50αρι μου είπε για την ηλεκτροστατική! Είχε και ένα κομμάτι σε μπλε σατινέ εκεί, δεν ήταν άσχημο. Για να δούμε τι δουλειά θα κάνει, αύριο θα τα έχει έτοιμα και μεθαύριο θα πάω να τα πάρω.

Για το spray μόνο τα frames θέλω να βάψω, οι φτερωτές είναι ήδη άσπρες(sharkoon silent eagle όλοι). Ξαναπέρασα σήμερα μου είπε αύριο μεθαύριο θα έχει φέρει σατινέ άσπρο.

Μπήκε και η παραγγελία στο aquatuning άλλα 320€:nothing:.

Link to comment
Share on other sites

Όλο ναι, για να δούμε και πως θα βγει όμως

ειναι γνωστος σου?ο αδερφος μου ειναι φαναρτζης και ο μπογιατζης που συνεργαζεται δεν θα μου παρει κατω απο 70 μαλλον γιαυτο ρωταω..:)

Link to comment
Share on other sites

ειναι γνωστος σου?ο αδερφος μου ειναι φαναρτζης και ο μπογιατζης που συνεργαζεται δεν θα μου παρει κατω απο 70 μαλλον γιαυτο ρωταω..:)

Nope, πρώτη φορά πάω σε αυτόν.

Link to comment
Share on other sites

Καταραμένο το project.

1. Πήγα σήμερα να πάρω τα βαμμένα κομμάτια αλλά συνειδητοποίησα ότι είχα ξεχάσει να του αφήσω 5 κομμάτια....

2. Το μπλε χρώμα που είχα διαλέξει τελικά δεν ήταν σατινέ αλλά γυαλιστερό, μικρό το κακό δείχνει ωραίο και έτσι πιστεύω

3. Ενώ όλα τα άσπρα κομμάτια βάφτηκαν καλά, στα μπλέ έχει στάξει σε αρκετά σημεία η βαφή και του τα άφησα να τα διορθώσει, δεν ξέρω τι δουλειά θα έκανα άλλοι αλλά δεν με ικανοποίησε ιδιαίτερα η δουλειά του.

Link to comment
Share on other sites

Όντας τσιφούτης, αγόρασα φτηνά spray της Cosmos Lac(αστάρι, λευκό ματ χρώμα, σατινέ βερνίκι) με 13Ε σύνολο. Εναλλακτική μου είπαν σε μαγαζί με χρώματα αυτοκινήτου πλαστικοποιητή και δικό τους σατινέ άσπρο, αλλά σαν σύνολο θα έφτανε πάνω από το 40αρι, προτιμούσα να πάρω νέους ανεμιστήρες έστω και με τα διπλά λεφτά.

Το ερώτημα μου είναι από αντοχή θα κάνω δουλειά ή στο εξάμηνο θα αρχίσει να τα φτύνει το χρώμα?

Link to comment
Share on other sites

Ήρθε και η παραγγελία από το aquatuning, δυστυχώς όμως το Enzotech CPS L-Block έχει 2 threads και όχι 3 όπως έλεγε η περιγραφή στο site του aquatuning, λογικό βασικά αφού είναι "L" αλλά δεν μου έκοψε εκείνη της στιγμή και βασίστηκα στην περιγραφή. Του έστειλα mail και περιμένω απάντηση. Εν το μεταξύ παρήγγειλα το quad από το eshop για να μην καθυστερήσω μιας και το χρειάζομαι για το drain port.

parts-5196.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πήρα τα ξαναβαμμένα κομμάτια, είχαν κάποιες ατέλειες αλλά δεν έιναι κάτι το τραγικό. Το σκ έλιωσα στο στήσιμο αλλά ακόμα δεν έχω βάλει το block στην vga και στο cpu. Ξέχασα να βάλω και το orings στο tank οπότε πρέπει να το ξηλώσω....

Οι Μ5 allen που έβαλα στους πίσω ανεμιστήρες μου φαίνονται λίγο υπερβολή, με Μ4 θα είναι καλύτερα πιστεύω.

Για να μπει το drainport αναγκάστικα να "φάω" λίγο το ένα ποδαράκι.

side2-5203.jpg

side1-5202.jpg

fillport-5200.jpg

top-5201.jpg

P.S. πρέπει να κάτσω να βγάλω καλύτερες φώτο.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.