Jump to content



Project Unreal (my TJ-07 rebuild)


unstoppable

Recommended Posts

  • Replies 107
  • Created
  • Last Reply
Ο λαος απαιτει να μαθει τη διευθυνση...

Μεταλλεμπορική

Αφοί Νικ. Γιαννόπουλοι ΑΕΒΕ

2610 522887

Λεύκα Πάτρα

@lakkiss

Το σκέφτηκα λίγο ακόμα και μάλλον θα πάω σε inverted atx που πιστεύω θα μου δώσει καλύτερο οπτικό αποτέλεσμα στο κύκλωμα και μεγαλύτερη ευελιξία. Στους 2 92αρες στο πίσω μέρος θα μπει μπλε custοm grill . Οι 2 120αρηδες της οροφής θα φύγουν αφού τους έχω κλειστούς εδώ και καιρό.

Link to comment
Share on other sites

Φτιάξαμε και το σχέδιο για το side grill, θα το πάω αύριο για laser cut να δω πως θα βγει και θα ακολουθήσουν και τα υπόλοιπα, για να ταιριάξει τέλεια έχω κάνει 5 χιλιοστά τα κενά και 2 χιλιοστά τις "μπάρες".

post-44-1416074543,4433_thumb.png

Link to comment
Share on other sites

εαν στο φτιαξει σε ανοξειδωτο τα 2mm φαρδος λωριδας της γριλιας ειναι καλα αλλα οριακα

εαν πας σε αλουμινιο πιθανοτατα 1,5 ή 2mm παχος

τοτε νομιζω οτι θα επρεπε να φαρδυνεις τις γριλιες τουλαχιστον στα 3mm για να μην στραβωνουν με το παραμικρο και να δειχνουν ολες ισιες και στοιχισμενες και μετα απο καιρο

επισης βαλε απο τωρα στο σχεδιο τις τρυπες που θα στερεωσουν την γρλια στο κουτι

ειτε με βιδες φρεζατες ειτε πριτσινωτα

η τιμη ειναι διαστημικα καλη, μη το σκεφτεις ουτε λεπτο

φτιαξε ενα για δειγμα και μετα προχωρα το ολοταχως!

Link to comment
Share on other sites

@Κοπρίτης

Σε αλουμίνιο θα πάω, η γριλιά που είχε πάνω το case ήταν 3,5mm και προεξείχε κιόλας λίγο οπότε πάω για 3mm. Βασικά δεν ξέρω τι ακρίβεια θα έχει το laser, υποθέτω ακρίβεια χιλοστού οπότε με περιορίζει λίγο στις διαστάσεις που θα χρησιμοποιήσω, η άλλη μου επιλογή ήταν 3mm λωρίδα/7mm κενό αλλά εμφανισιακά στο sketchup μου έκατσε καλύτερα το άλλο. Θα ανεβάσω φώτο αργότερα.Για τις τρύπες έλεγα να τις κάνω μόνος μου, ή να κάνω τρύπα 2mm από μέσα με βόλτες και να βιδωθούν από μέσα χωρίς να φαίνονται έξω.

@Nephilim

Για την βαφή θα πάω σε εναν φανοποιό που είναι φίλος του πατέρα μου, για τιμή δεν έχω ρωτήσει ακόμα, αλλά δεν πιστεύω να ξεπεράσω το 100αρικο για όλα. Αργεί ακόμα το βάψιμο, σε κανά 2 βδομάδες θα ενημερώσω που ελπίζω να είμαι έτοιμος.

Edit: Να και η φώτο με τα 2 μεγέθη 3mm/7mm & 2mm/5mm , το δεύτερο μου φαίνεται πιο διακριτικό και πιο κοντά στο χαρακτήρα του case

post-44-1416074543,5926_thumb.png

Link to comment
Share on other sites

Επειδή θέλω συνολικά 6 κομμάτια θα δω αν μου κάνει κάποια καλύτερη τιμή για όλα μαζί. Αν δεν ξεπεράσει το 150αρι μάλλον θα τα φτιάξω. Αν μου μπει κάτι στο μυαλό μετά δύσκολα συμβιβάζομαι:yes2:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 1 month later...

Σήμερα ασχολήθηκα όλη μέρα με το project, έχουν κοπεί όλα τα κομμάτια αλουμινίου στα μεγέθη που πρέπει και έχουν τοποθετηθεί τα περισσότερα. Δεν έμεινα ικανοποιημένος όμως από τα σπειρώματα που έφτιαξα με το χέρι και κολαούζο για M4. Ψάχνοντας λίγο βρήκα αυτά τα πριτσίνια

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=nDA115pcWOc]YouTube - Dafra DNH780 Hand Rivnut Nut Insert Tool setting M6 Rivnut[/ame]

Ξέρει κανείς πως λέγονται στα ελληνικά για να ξέρω πως θα τα ζητήσω. Επίσης σχετικά με το εργαλείο που δείχνει το video υποθέτω είναι διαφορετικό από το κλασσικό εργαλείο για απλά πριτσίνια(δεν υπάρχει κάποιο πρόσθετο για να μην χρειαστώ να σπαταλήσω έξτρα λεφτά μιας και έχω απλό πριτσιναδόρο ?).

Επίσης αυτό το τρυπάνι πως λέγετε στα ελληνικά-> [ame]http://en.wikipedia.org/wiki/Counterbore[/ame]

Link to comment
Share on other sites

Πόσο χοντρό είναι το αλουμίνιο που θές να ανοίξεις σπείρωμα?

Δοκίμασε τρύπα ένα νούμερο μκρότερη από την βίδα, και βίδωσε ύστερα με WD-40 για να κάνει μόνη της σπείρωμα.

Το δεύτερο είναι φρέζα.

Τί θές να κάνεις, πατούρα για τις βίδες?

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα ασχολήθηκα όλη μέρα με το project, έχουν κοπεί όλα τα κομμάτια αλουμινίου στα μεγέθη που πρέπει και έχουν τοποθετηθεί τα περισσότερα. Δεν έμεινα ικανοποιημένος όμως από τα σπειρώματα που έφτιαξα με το χέρι και κολαούζο για M4. Ψάχνοντας λίγο βρήκα αυτά τα πριτσίνια

YouTube - Dafra DNH780 Hand Rivnut Nut Insert Tool setting M6 Rivnut

Ξέρει κανείς πως λέγονται στα ελληνικά για να ξέρω πως θα τα ζητήσω. Επίσης σχετικά με το εργαλείο που δείχνει το video υποθέτω είναι διαφορετικό από το κλασσικό εργαλείο για απλά πριτσίνια(δεν υπάρχει κάποιο πρόσθετο για να μην χρειαστώ να σπαταλήσω έξτρα λεφτά μιας και έχω απλό πριτσιναδόρο ?).

Επίσης αυτό το τρυπάνι πως λέγετε στα ελληνικά-> http://en.wikipedia.org/wiki/Counterbore

αυτα ειναι πριτσινια σπειρωματος

μπαινουν και με κανονικο πριτσιναδορο απλα χρησιμοποιωντας ενα κανονικο πριτσινι σαν βοηθημα-στελεχος.

δεν ερχονται προσωπο ομως με την επιφανεια που τα περνας,

μετα την εφαρμογη εξεχει ενα χειλακι <1mm απεξω και αρκετο απο τη μεσ μερια.

εαν θες κοιτα κι αυτα εδω τα φρεζατα πριτσινια που ταιριαζουν γαντι σε silverstone & LianLi

και ειναι πολυ απλα στην εφαρμογη τους.(Και παραλογα ακριβα βεβαια)

επισηςς μπορεις απλα να φρεζαρεις το σημειο εφαρμογης του πριτσινιου

να χρησιμοποιησεις απλο κλασσικο λεπτο πριτσινι

και μετα την εφαρμογη να το περασεις στο τριβειο για να ερθει προσωπο

αλλα αυτο προυποθετει οτι η βαφη θα γινει μετα τη συναρμολογηση μιας και θα την ακουσει κι ο σκελετος.

για φρεζακι μεταλλου μου μοιαζει εμενα απλα δεν αναγνωριζω το στελεχος του τι ρολο βαραει

απ'οτι συμπεραινω απο τη φωτο, δεν κανει την τρυπα αλλα μονο το φρεζαρισμα.

εαν σκοπευεις να κανεις κατι αντιστοιχο σε αλουμινιο προφανως για βιδες αλλεν τετραγωνου κεφαλιου

κι ενα καλο φρεζοτρυπανο γενικης χρησης κανει για τη δουλεια σου

εαν πας για κωνικες φρεζατες βιδες θα εκανε καλυτερα ενα κλιμακωτο κωνικο τρυπανι μεταλλου

αφου πρωτα και στις δυο περιπτωσεις εχεις ηδη ανοιξει τις τρυπες οδηγους με ενα απλο καλο τρυπανι μεταλλου

διαφορετικα η πιο απλη λυση ειναι κωνικη φρεζατη τρυπα με

με κωνικη φρεζατη Μ3x6mm βιδα και παξιμαδι Μ3 εσωτερικα.

για παχη αλουμινιου 1,5-4mm ειναι μια χαρα

Link to comment
Share on other sites

Το ότι προεξέχει εσωτερικά αρκετά το πριτσίνι σπειρώματος δεν με πειράζει, έχω περιθώριο σε όλα τα σημεία. Το δεύτερο το ήθελα για να κάνω πατούρα για τα πριτσίνια για να αποφύγω να προεξέχει και να εφάπτονται καλύτερα οι επιφάνειες. Αλλά μάλλον θα χρησιμοποιήσω κλασσική φρέζα να μην μπαίνω σε έξτρα έξοδα. Τα παξιμάδια τα έχω απορρίψει γιατί δεν έχω πρόσβαση και στις 2 πλευρές. Τα κλασσικά πριτσίνια δεν μου κάνουν γιατί θέλω να μπορώ να αφαιρέσω τις επιφάνειες, άλλωστε με αλενόβιδες θα δείξει ωραία.

@Lakiss

2-3mm είναι το πάχος του αλουμινίου. Αλλά τα σπειρώματα που δημιουργούνται δεν μου αρέσουν από άποψη αντοχής.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Τελικά για τα πριτσίνια χρησιμοποίησα την παρακάτω τεχνική, μιας και με απλό προτσιναδόρο και απλό πριτσίνι για οδηγό δεν είχα αποτέλεσμα.

http://www.fjr1300.info/howto/rivnut-tool.html

Η πρόσοψη είναι έτοιμη, βλέποντας την άβαφη πάνω στο μαύρο σκέφτομαι μήπως μία διχρωμία εκεί να μην ήταν άσχημη(άσπρη πρόσοψη με μπλε το υπόλοιπο)

49075299.jpg

Ο χώρος των 5,25 έχει καλυφτεί τελείως και τελειώνω και το κομμάτι που θα μπει δίπλα στην m/b όπου θα τοποθετηθεί το tank.

44983905.jpg

Στο κομμάτι που θα μπει στον πάτο λείπουν ακόμα οι τρύπες για να ρακόρ

86255989.jpg

Και η νέα βάση για το ψυγείο

21871036.jpg

Link to comment
Share on other sites

Έτοιμα και το tank με το fillport. To fillport to έφαγα αρκετά για να έχω χώρο να βάλω το λάστιχο μιας και θα μπει και εκεί compression fitting και να μην φαίνονται οι βόλτες. Τώρα μπορώ να βάλω επιτέλους και μεγαλύτερες κάρτες γραφικών, μιας και παλιά με περιόριζε η θέση του tank.

56087089.jpg

60747163.jpg

55709641.jpg

Link to comment
Share on other sites

αυτό που θες στο κάνω εγώ. για τιμή συζητάμε. Γενικά έχω μηχανήματα κ τεχνογωσία για κοπές/σκαλίσματα, αν χρειάζεσαι κ τίποτα άλλο

τηλ 6974.436.031 Φώτης

Τώρα που το είπατε, θέλω να σκαλίσω μια ψήκτρα για το Fanlless κατεβαστήρι μου... γιατί ψιλοκαίγεται...χεχεχεχε

Link to comment
Share on other sites

Χάρη στον φίλο Φώτη ξαναγυρίζω στα αρχικά σχέδια και ακόμα παραπέρα. Δεν πήγαμε σε αλουμίνιο αλλά στο παρακάτω υλικό που είναι πολύ πιο οικονομικό και μια χαρά για την δουλειά που το θέλω, ένα δείγμα που μου έφτιαξε σήμερα.

48212113.jpg

61773177.jpg

44514743.png

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.