Jump to content



Επιστροφή δανεικών


amateur

Recommended Posts

Νομικα χωρις χαρτι δεν υπαρχει τιποτα ξεχασε το, δεν υπαρχει κανενα (νομιμο) μεσο για να τα παρεις παρα μονο η εμπιστοσυνη η δικη σου κ η φερεγγυοτητα του αλλου...

Τωρα με "παρανομα" μεσα δυστυχως η ευτυχως υπαρχουν πολλοι τροποι, ατομα κ καταστασεις που καλυτερα να αποφυγεις...

Link to comment
Share on other sites

Κανένας άνθρωπος δεν είναι φίλος σου, ούτε καν σε σέβεται όταν σου ζητάει λεφτά με τον οποιοδήποτε τρόπο.

Συμφωνώ με αυτά που λέει ο Kezm.

Υ.Γ : Και μόνο το να σου ζητήσει κάποιος χρηματική βοήθεια είναι αρκετό για να λήξετε εκεί τη σχέση σας.

Link to comment
Share on other sites

Κανένας άνθρωπος δεν είναι φίλος σου, ούτε καν σε σέβεται όταν σου ζητάει λεφτά με τον οποιοδήποτε τρόπο.

Συμφωνώ με αυτά που λέει ο Kezm.

Υ.Γ : Και μόνο το να σου ζητήσει κάποιος χρηματική βοήθεια είναι αρκετό για να λήξετε εκεί τη σχέση σας.

Ακραίο.

Αν έχεις ζήσει παρόμοια κατάσταση τότε μήπως δεν ξέρεις ποιους κάνεις φίλους;

Η μαγκιά είναι να στα γυρίσει πίσω, ή καλύτερα να ξέρεις ποιός θα στα γυρίσει πίσω.

Γνώμη μου. Μπορεί να ακούγεται κάπως, δεν εκφράζομαι επιθετικά, συζήτηση κάνουμε.

Link to comment
Share on other sites

Ο φιλος στα δυσκολα δεν φαινεται ? :nada:

Και εμενα μου εχει τυχει να δανεισω σε εναν φιλο 2.000ευρω και τα πηρα πισω στην ωρα μου.

Και μου εχει τυχει να μου δανειζει φιλος και επισης τα πηρε πισω.

Αν δλδ ξερεις καποιον παρα πολλα χρονια και ζηταει ενα χερι βοηθειας θα του πεις kthnxbai ?

Link to comment
Share on other sites

Ο φιλος στα δυσκολα δεν φαινεται ? :nada:

Και εμενα μου εχει τυχει να δανεισω σε εναν φιλο 2.000ευρω και τα πηρα πισω στην ωρα μου.

Και μου εχει τυχει να μου δανειζει φιλος και επισης τα πηρε πισω.

Αν δλδ ξερεις καποιον παρα πολλα χρονια και ζηταει ενα χερι βοηθειας θα του πεις kthnxbai ?

...είχα στην τράπεζα 10 δραχμές. Δάνεισα σε αδερφικό φίλο τις 9,5...

Άλλο να δανείσεις 2.000, και άλλο κάτι σε πενταψήφιο.

τα 2.000 είναι οι οικονομίες 3-4 μηνών... Όμως το 95% από το τραπεζικό βιβλιάριο, είναι οι οικονομίες μιας ζωής. (μην μπερδεύουμε την βούρτσα με την μπαντανόβουρτσα)

Αν ήταν μόνο 2000, δεν νομίζω να είχε σκάσει τόσο από την πίκρα του ο amateur.:crazy:

Link to comment
Share on other sites

Άλλο να δανείσεις 2.000, και άλλο κάτι σε πενταψήφιο.

τα 2.000 είναι οι οικονομίες 3-4 μηνών... Όμως το 95% από το τραπεζικό βιβλιάριο, είναι οι οικονομίες μιας ζωής. (μην μπερδεύουμε την βούρτσα με την μπαντανόβουρτσα)

Αν ήταν μόνο 2000, δεν νομίζω να είχε σκάσει τόσο από την πίκρα του ο amateur.:crazy:

o polonos απλά σχολίασε το post του φίλου Petrossortep και το θεώρησε λίγο ακραίο. Εννοείται ότι είναι μεγάλη διαφορά χρημάτων, αλλά και πάλι δεν σημαίνει ότι δεν πρέπει να δανείζουμε καθόλου σε φίλους. ;):)

Κατάλαβες που το πάει τώρα? :)

Link to comment
Share on other sites

Άλλο να δανείσεις 2.000, και άλλο κάτι σε πενταψήφιο.

τα 2.000 είναι οι οικονομίες 3-4 μηνών... Όμως το 95% από το τραπεζικό βιβλιάριο, είναι οι οικονομίες μιας ζωής. (μην μπερδεύουμε την βούρτσα με την μπαντανόβουρτσα)

Αν ήταν μόνο 2000, δεν νομίζω να είχε σκάσει τόσο από την πίκρα του ο amateur.:crazy:

WUT ? :turn:

Τι δουλεια κανεις ειπαμε? μιας και ψαχνομαι αυτη τη περιοδο...

Η ζεις σε αλλη χωρα με διαφορετικες συνθηκες η βγαζεις 2000 το μηνα...

Link to comment
Share on other sites

Το ποσό δεν μπορείς να το μετρήσεις για το πόσο πονάει με τα ψηφία...

Μπορεί ο άλλος τα 2.000 να τα μαζεύει 2 χρόνια, θα του πεις, "δεν είναι πολλά" επειδή εσύ τα μαζεύεις σε 1 μήνα?

Είναι σχετικό αυτό πάντα.

Και φυσικά ο φίλος στα δύσκολα φένεται. Δηλαδή οι φίλοι είναι μόνο για τις μπύρες και στα ζόρικα πούλο?

Link to comment
Share on other sites

Το ποσό δεν μπορείς να το μετρήσεις για το πόσο πονάει με τα ψηφία...

Μπορεί ο άλλος τα 2.000 να τα μαζεύει 2 χρόνια, θα του πεις, "δεν είναι πολλά" επειδή εσύ τα μαζεύεις σε 1 μήνα?

Είναι σχετικό αυτό πάντα.

Και φυσικά ο φίλος στα δύσκολα φένεται. Δηλαδή οι φίλοι είναι μόνο για τις μπύρες και στα ζόρικα πούλο?

Συμφωνω απολυτα...

Οταν βγαζεις 700 το μηνα τα 2.000 δεν μαζευονται ουτε σε 10 μηνες.

ΦΙΛΟΣ ειναι πολυ μεγαλη και πολυ βαρια λεξη.

Πραγματικοι ΦΙΛΟΙ στην ζωη μας ειναι παρα πολλοι λιγοι.

Ολοι οι υπολοιποι ειναι φιλαρακια, κολλητοι και γνωστοι.

Link to comment
Share on other sites

WUT ? :turn:

Τι δουλεια κανεις ειπαμε? μιας και ψαχνομαι αυτη τη περιοδο...

Η ζεις σε αλλη χωρα με διαφορετικες συνθηκες η βγαζεις 2000 το μηνα...

τα 2.000 είναι οι οικονομίες 3-4 μηνών....:crazy:

Ωραία πάλι εγώ φαίνομαι ο κακός της υπόθεσης...

Είπα πουθενά ότι βγάζω 2.000 τον μήνα;:-O

Είπα πουθενά ότι είναι εύκολο να μαζευτούν 2000;:-O

Το να υπονοείς ότι είμαι εκτός τόπου και χρόνου, το θεωρώ άτοπο και άκαιρο.:offtopic2:

Αυτό που είπα είναι ότι άλλο πράγμα είναι να δανείζεις τις οικονομίες μερικών μηνών (ή ενός χρόνου για σένα), και άλλο τις οικονομίες μιας ζωής. Μην συγκρίσεις ανόμοια πράγματα.

Τα υπόλοιπα περί ΦΙΛΙΑΣ τα ακούω ως "άλλα λόγια να αγαπιόμαστε"...

Και στην τελική από πότε η φιλία βασίζεται στα χρήματα;

Αν ο άλλος πάει και χρωστάει, χωρίς να έχει πάτημα*, συγνώμη αλλά τον θεωρώ ανεύθυνο. Και για φίλο ΔΕΝ θέλω κάποιο ανεύθυνο.

Link to comment
Share on other sites

Η φιλία δεν βασίζεται στα χρήματα, η φιλία βασίζετε στην αμοιβαία αγάπη μεταξύ δύο ή και περισσότερων φίλων.

Αυτή η αγάπη από μια μεταφορική έννοια γίνεται πραγματική με διάφορες εκδηλώσεις και χειρονομίες μεταξύ των εμπλεκομένων.

Αυτό μπορεί να είναι από το να πάτε για γκόμενες, στο γήπεδο, ένα ταξίδι, και άλλα παρόμοια «χαρούμενης» φύσης, αλλά περιλαμβάνει και τα «δύσκολα» που δεν είναι τόσο χαρούμενης φύσης, όπως υποστήριξη ψυχολογική, σωματική (όχι σεξουαλική προφανώς), και υλική.

Δεν καταλαβαίνω γιατί κάποιος που σε μια ανάγκη θα σου ζητήσει λεφτά παύει να είναι φίλος σου και δεν σε σέβεται…

Α και κάτι άλλο, οι συνθήκες που οδηγούν κάποιον να σου ζητήσει λεφτά δεν είναι απλά ανευθυνότητα, η ζωή δεν πάει στραβά μόνο επειδή κάποιος είναι ανεύθυνος, είναι άπειρες παράμετροι που μπορούν να, και πάνε στραβά σε πολύ κόσμο.

Αν δηλαδή αρρωστήσει το παιδί του και θέλει λεφτά για μια επέμβαση στο εξωτερικό, είναι ανεύθυνος έτσι? Οπότε θα τον παραμέριζες?

Link to comment
Share on other sites

Αν δηλαδή αρρωστήσει το παιδί του και θέλει λεφτά για μια επέμβαση στο εξωτερικό, είναι ανεύθυνος έτσι? Οπότε θα τον παραμέριζες?
Εσύ πιάνεις μια ακραία κατάσταση την οποία και δεν χρειάζεται να αναφέρω το τι θα έκανα.
Α και κάτι άλλο, οι συνθήκες που οδηγούν κάποιον να σου ζητήσει λεφτά δεν είναι απλά ανευθυνότητα, η ζωή δεν πάει στραβά μόνο επειδή κάποιος είναι ανεύθυνος, είναι άπειρες παράμετροι που μπορούν να, και πάνε στραβά σε πολύ κόσμο.

Dolly, εγώ αυτό που έχω μάθει από την ζωή είναι ότι τίποτα δεν είναι τυχαίο. Το μόνο που μπορώ να θεωρήσω ως τυχαίο είναι ένα ξαφνικό και απρόσμενο πρόβλημα υγείας. Όλα τα άλλα ανάγονται στους νόμους της φυσικής και συγκεκριμένα στον νόμο της "Δράσης κ' αντίδρασης".

Για να βρίσκεσαι στην δυσάρεστη θέση να ζητάς χρήματα σημαίνει δύο τινά.

1) Ή χρωστάς και πρέπει να αποπληρώσεις άμεσα. Άρα ήταν δική σου επιλογή το να "χρεωθείς" και όχι κάτι που προέκυψε τυχαία.

2) Σκοπεύεις να επενδύσεις σε κάτι (επιχείρηση, αγορά σπιτιού), που είναι πέρα των οικονομικών δυνατοτήτων σου, και προτιμάς να χρεωθείς, αντί να επιλέξεις κάτι πιο οικονομικό και στα κυβικά σου.

Και στις δύο περιπτώσεις όπως έστρωσες θα κοιμηθείς.

Δεν κατάλαβα οικογένεια δεν έχεις; Γονείς, αδέρφια, κουμπάρους, γυναίκα, πεθερικά, κουνιάδους; Ή μήπως τους έχεις ταράξει και αυτούς στα φέσι και βρήκες το φιλότιμο φιλαράκι σου που μπορεί να διαθέσει κάποια λεφτά και μετά να γίνεις λούις.... (το 2ο πρόσωπο δεν απευθύνεται για σένα, γενικά μιλάω.)

Αλήθεια αν του πεις ότι δεν έχεις λεφτά, θα εξακολουθεί να σε θεωρεί φίλο και θα δείξει κατανόηση ή θα σε ξεκόψει; Έξω από τον χορό πολλά τραγούδια λέμε, αλλά στην πραγματικότητα τα πράγμα δεν είναι τόσο απλά ούτε τόσο ρόδινα όσο τα φαντάζεστε.

Link to comment
Share on other sites

Τίποτε δεν είναι ρόδινο.

Το θέμα είναι πως ο γραφών δεν μας είπε γιατί έδωσε τα λεφτά. Οπότε δεν μπορούμε απόλυτα να λέμε πως «όποιος σου ζητάει λεφτά δεν είναι φίλος».

Προφανώς δεν θα δώσε λεφτά σε ΚΑΝΕΝΑ για να πάει στην Πάρνηθα ή να σπιτώσει 2η γκόμενα, αλλά δεν είναι μόνο θέμα υγείας που μπορεί να τον ωθήσει στα άκρα, και ναι όπως στρώνεις κοιμάσαι αλλά δεν είναι ΟΛΟΙ τέλειοι και μπορεί να βρεθούν σε λάθος καταστάσεις που εσύ σαν φίλος θα του βοηθήσεις.

Τώρα αν ξανά κάνει το λάθος είναι άλλη ιστορία φυσικά αλλά δεν μπορεί να είμαστε έτσι απόλυτοι για διαπροσωπικές σχέσης δεκαετιών.

Link to comment
Share on other sites

Ξέρεις πόσος κόσμος πάει και δανείζεται για αστεία πράγματα;

Φαντάζομαι θα έχεις ακούσει για διακοποδάνεια ή για αμαξοδάνεια κοκ.

Από αυτά που ανέφερε ο amateur, θεωρώ ότι τα έδωσε για κάποιο σοβαρό λόγο, αλλά με αυτά που έχω δει ΔΕΝ μπορώ να αποκλείσω τίποτα.

Και στην τελική, όταν έλαβε τα χρήματα, γιατί δεν του υπόγραψε μία επιταγή (με παρουσία κάποιου νομικού προσώπου), για να είναι και νομικά καλυμμένος ο δότης; Μήπως θα του έπεφτε η μούρη κάτω από την ντροπή; Εδώ πήγε και του ζήτησε τις 9.5 από τις 10 δρχ που είχε στο βιβλιάριο.

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει ρε παιδιά είναι θέμα του πόσο αυστηρά βλέπει τα πράγματα ο καθένας και που κατατάσσει στο σύστημα αξιών του τη φιλία, το χρήμα κ.τ.λ.

Δε νομίζω να υπάρχει κάτι το μεμπτό σε αυτό, από τι στιγμή που δεν υπάρχει δόλος ή πραγματική διάθεση να βλάψεις τον άλλο.

Υπάρχουν αρρώστιες, ατυχήματα με το αυτοκίνητο, φεσώματα, παράτολμες επενδύσεις, αλλά υπάρχουν και πιο καθημερινά πράγματα του τύπου :

- Ρε λαλάκα τα 'φαγα και δεν εχω να βγάλω το μήνα μέχρι να πληρωθώ.

Δεν είναι κανένα έγκλημα που δε συγχωρείς σε εκείνους του 2-3 κολλητούς σου φίλους.

Όπως γράφει και το παιδί που άνοιξε το θέμα :

Δάνεισα σε αδερφικό φίλο
Και οσο εύκολα θα δάνειζα σε εναν τέτοιο φίλο, άλλο τόσο δύσκολα θα ήταν για εμένα τα πράγματα αν φερόταν όπως περιγράφει ο amateur.

Και δε νομίζω να μπορείς να κάνεις κάτι φίλε μου, πέρα από το να περιμένεις να βρεθείτε μούρη με μούρη κάποια μέρα και να του πείς πόσο σε απογοήτευσε με τη συμπεριφορά του και να του ζητήσεις τα λεφτά.

Άντε στο πιο hardcore, να τον ''εκθέσεις'' σε κάποιον κοινό γνωστό που θα του αναφέρει το θέμα ασκώντας πίεση.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.