Jump to content



Επιστροφή δανεικών


amateur

Recommended Posts

Καλησπέρα,

Τον Απρίλιο του 2009 είχα στην τράπεζα 10 δραχμές. Δάνεισα σε αδερφικό φίλο τις 9,5 επειδή είχε μεγάλη ανάγκη. Η υπόσχεση που έδωσε ήταν ότι όποτε τους τη ζητήσω θα μου τις επιστρέψει μέσα σε 1 μήνα.

Από το Δεκέμβριο που του τις ζητάω δεν έχει επιστραφεί ακόμα κάτι. Kαι το τελευταίο διάστημα δεν απαντάει καν στα τηλέφωνα μου.

Θα'θελα μερικές ιδέες ή γνώμες για το τι μπορεί να κάνει κάποιος ώστε να μη χάσει τα χρήματα του

Παρακαλώ όχι ιδέες του τύπου να βάλω να τον δείρουν. Δεν παύει να γνωριζόμαστε 20 χρόνια

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου είναι να μην σου κάτσει.

Για αυτό και εγώ ΟΠΟΤΕ με ρωτάνε για αυτό ή δανείζω εγώ, λέω πάντα το «δώσε σαν να μην τα θέλεις, και μην περιμένεις να τα πάρεις πίσω. Αν στα επιστρέψουν είσαι τυχερός».

Αυτό ισχύει δυστυχώς και το έχω δει και σε δικούς μου ανθρώπους για φέσια εκατομμυρίων δραχμών.

Έχω δει και φιλίες να σπάνε 20+ ετών για δανεικά.

Τρόπος δεν υπάρχει, αν σε αποφεύγει ή δεν τα έχει ή για να στα δώσει θα πρέπει να μην φάνε τα παιδιά του, τότε ή θα τον δείρεις ή απλά δεν θα πάρεις κάτι.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν εχεις καποια αποδειξη στα χερια σου ξεχασετα.

Πιο ασφαλης τροπος ειναι με υπευθυνη δηλωση οτι τα πηρε απο σενα και οτι θα στα επιστρεψει στο χ χρονικο διαστημα.

Για να τα παρεις τωρα πισω θα πρεπει να τα παρεις με το ζορι - που σημαινει οτι θα πρεπει να καταφυγεις σε παρανομες μεθοδους.

Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβαίνω πως θεωρείται φίλος κάποιος που δεν έχει τα μπέσα να σου πει "Φίλε, με βοήθησες στη δύσκολη μου στιγμή, αλλά λυπάμαι και ντρέπομαι που δεν μπορώ να σου τα επιστρέψω τώρα για τον Χ λόγο"

Και μάλιστα "αδερφικός";

Δεν κρίνω το ότι μπορεί να μην έχει να τα δώσει, αλλά αν δεν ξηγιέται, φίλος δεν είναι.-

Link to comment
Share on other sites

Χαρτιά δέν υπάρχουν, κάποιος μάρτυρας έστω?

Τα κατέθεσες μήπως σε λογαριασμό του, ώστε να πάρεις κίνηση λογαριασμού?

Ίσως να στείλεις κάποιον δικηγόρο μήπως και φοβηθεί-ψαρώσει...

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει κάποιο αποδεικτικό. Πήγαμε στην τράπεζα, ανάληψη και τα έδωσα χέρι με χέρι.

Και από ότι βλέπω από τις απαντήσεις...

Δε βλέπω να μου μένουν και πολλές επιλογές

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι θέμα τι φίλος είναι Γιάννη, μαζί σου 100% αλλά αν χρωστάς και δεν τα δίνεις ή ή ή, δεν έχεις μούτρα να δεις τον άλλο, ή πιο απλά τις ξεχνάς τις φιλίες για τα λεφτά.

Ο πατέρας μου την έχει πατήσει έτσι 2 φορές (μέχρι που έμαθε) την μία μάλιστα με γερό ποσό, και τις 2 φορές ήταν αδερφικοί φίλοι 35 ετών που μετά ο ένας δεν σήκωσε ΠΟΤΕ ποιά τηλέφωνο (και η γυναίκα του που μιλούσε με την μοδερ έκανε την πάπια όσο κρατήσαν επαφή), και με τον άλλο τσακώθηκε απλά.

και οι 2 τσακωμοί γίνανε γιατί κανείς δεν είχε τα @@ να πει ξερά πως δεν θα τα δώσει... για κάποιο λόγο ο κόσμος αλλάζει κάτω απο τέτοιες περιστάσεις.

Link to comment
Share on other sites

Εαν το ποσο αξιζει τον κοπο

και ο τυπας σε εχει ξενερωσει και δεν σκοπευες ετσι κι αλλιως να κρατησει σχεσεις μαζι του

Στειλτου ενα μνμ οτι ειναι μλκια να χαλασετε τη σχεση σας για χρηματα

οτι το μονο που θες ειναι να βρεθειτε να τα πειτε

κι οτι εαν εχει αναγκη θα του δωσεις κι αλλα αρκει να αναγνωρισει με καποιο τροπο το συνολικο χρεος του

για να εισαι κι εσυ καλυμμενος.

φτιαξτου ενα χαρτακι ετοιμο πριν συναντηθειτε

και απλα βαλτον να το υπογραψει οτι σου χρωσταει

μετα στειλτον στο δι@ολο και πες του οτι εαν μεχρι τις ταδε του μηνα δεν στα δωσει

θα μιλησει με το δικηγορο σου

Link to comment
Share on other sites

Εαν το ποσο αξιζει τον κοπο

και ο τυπας σε εχει ξενερωσει και δεν σκοπευες ετσι κι αλλιως να κρατησει σχεσεις μαζι του

Στειλτου ενα μνμ οτι ειναι μλκια να χαλασετε τη σχεση σας για χρηματα

οτι το μονο που θες ειναι να βρεθειτε να τα πειτε

κι οτι εαν εχει αναγκη θα του δωσεις κι αλλα αρκει να αναγνωρισει με καποιο τροπο το συνολικο χρεος του

για να εισαι κι εσυ καλυμμενος.

φτιαξτου ενα χαρτακι ετοιμο πριν συναντηθειτε

και απλα βαλτον να το υπογραψει οτι σου χρωσταει

μετα στειλτον στο δι@ολο και πες του οτι εαν μεχρι τις ταδε του μηνα δεν στα δωσει

θα μιλησει με το δικηγορο σου

evil...

...but I like it!

:devil:

παίζει να είναι η πιο ρεαλιστική λύση

Link to comment
Share on other sites

Εαν το ποσο αξιζει τον κοπο

και ο τυπας σε εχει ξενερωσει και δεν σκοπευες ετσι κι αλλιως να κρατησει σχεσεις μαζι του

Στειλτου ενα μνμ οτι ειναι μλκια να χαλασετε τη σχεση σας για χρηματα

οτι το μονο που θες ειναι να βρεθειτε να τα πειτε

κι οτι εαν εχει αναγκη θα του δωσεις κι αλλα αρκει να αναγνωρισει με καποιο τροπο το συνολικο χρεος του

για να εισαι κι εσυ καλυμμενος.

φτιαξτου ενα χαρτακι ετοιμο πριν συναντηθειτε

και απλα βαλτον να το υπογραψει οτι σου χρωσταει

μετα στειλτον στο δι@ολο και πες του οτι εαν μεχρι τις ταδε του μηνα δεν στα δωσει

θα μιλησει με το δικηγορο σου

Ωραίο, συμφωνώ κτλ, αλλά πιστεύεις πως θα το υπέγραφε; Θα ήταν ήδη υποψιασμένος...

Link to comment
Share on other sites

Δέν παίζει να το υπογράψει παιδιά ούτε γι' αστείο...!!!

Λές ότι τον ξέρεις 20 χρόνια.

ΆΝ ξέρεις τους γονείς του ζήτησέ τα απο αυτούς.

Απο ντροπή και μόνο πιστεύω ότι θα τα δωσει άν τον πιέσουν...

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά λέτε να τα έχει και να μην τα δίνει?

ΔΕΝ τα έχει ο άνθρωπος λογικά... λίγοι δανείζονται και τα χάνουν?

Παίζει να είναι και *** αλλά τον ξέρεις, συνεπώς *** δεν θα είναι.

΄

Πάντως να υπογράψει δεν γίνεται. όπως και να έχει για να μην τα δίνει τώρα σιγά μην υπογράψει να τα δώσει μετά.

Link to comment
Share on other sites

Αυτή είναι δυστυχώς η βλακεία στην εποχή μας.Πας να κάνεις κάτι για να βοηθήσεις και μετά γίνεσαι και μακάκας από πάνω.Δηλαδή το δίκιο σου μόνο με ταρζανιές,μπορείς να βρεις...Εγώ φίλε το μόνο που μπορώ να σου πω είναι να κάνεις υπομονή.Όντως μπορεί να μην τα έχει,άλλα αν έχει @@ να έρθει να στο πει από μόνος του.Ο ντόλις είπε κάτι πολυ σωστό:όταν δανείζεις,πρέπει να έχεις στο μυαλό σου ότι ίσως δεν τα πάρεις πίσω ποτέ.

Link to comment
Share on other sites

"If you lend someone twenty dollars and never see that person again, it was probably worth it..."

Βέβαια εξαρτάται από το ποσό και πόσο το χρειάζεσαι εσύ ο ίδιος...Πάντως αν ήταν πραγματικός φίλος που όντως μπορεί να έχει ακόμα δυσκολίες για να σου τα επιστρέψει θα έπρεπε να είχε έρθει και να συζητήσει μαζί σου σαν φίλος... Θα με πείραζε προσωπικά πολύ περισσότερο το γεγονός που με αποφεύγει κάποιος που ξέρω 20 χρόνια και όχι το τόσο τα ίδια τα λεφτά... Σε τέτοιες στιγμές βλέπεις ποιοί είναι οι "φίλοι"...

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά λέτε να τα έχει και να μην τα δίνει?

μην βάζεις και στοίχημα....

ξέρω περιπτώσεις που κάνουν την πάπια και μετά από καιρό τους βλέπεις και με καινούριο αμάξι... (αλλά να σου επιστρέψουν -μέρος έστω- του χρέους ούτε κουβέντα!)

Link to comment
Share on other sites

Πάντως εγώ διαφωνώ με τους περισσότερους από εδώ. Συμφωνώ με το dolly και τον daemon.

Μπορεί να είμαι μόνο 18 ετών και ουσιαστικά ποτέ να μην έχω νοιώσει οικογενειάρχης, ειδικά σε τέτοιες εποχές, αλλά το να δανείζεις σε οποιονδήποτε αυτόν τον καιρό είναι σαν να πετάς τα λεφτά σου στα σκουπίδια (δεν λέω τους ανθρώπους σκουπίδια, απλώς λέω ότι τόσες είναι και οι πιθανότητες να τα πάρεις πίσω). Και έκανες 2 λάθος κινήσεις που χαλάρωσαν τον άλλο, στο θέμα της επιστροφής των χρημάτων.

1. Για να του δίνεις ένα σεβαστό ποσό από αυτά που έχεις, σημαίνει ότι εσύ άμεσα δεν τα έχεις ανάγκη, και η παρεξήγηση αυτού, μπορεί να τον πονήρεψε κιόλας και να σκέφτηκε να μην τα γυρίσει καθόλου.

2. Ακόμα και στον εαυτό σου να δανείσεις, έστω ένα μικρό συμφωνητικό είναι αναγκαίο. Αν είναι πραγματικός φίλος, θα καταλάβαινε ότι το ποσό αυτό που του δίνεις, δεν το είχες για να πας στη Βανδή (ή δεν ξέρω γω που αλλού), αλλά για κάτι σημαντικό που θα προκύψει, ή για έναν μεγάλο σου "στόχο" (μια αγορά π.χ.). Και μόνο αυτό, θα ήταν αρκετό για να τον κάνει να υπογράψει.

Μπορεί κάποιος να πει ότι είναι "χαζό" να βάζεις τα χρήματα πάνω από μια φιλία... αλλά η φιλία έχει προϋπόθεση την ειλικρίνεια και την τιμιότητα. Θα ήταν κάτι σαν μικρό test για να δεις αν ο άλλος σε καταλαβαίνει (εσένα, τα προβλήματα, αλλά και τις ανησυχίες σου).

Τέλος το να βάλεις κάποιον να δείρει τον φίλο σου για τα χρήματα το θεωρώ (και είναι) ακραίο. Γιατί εκεί δεν βάζεις το χρήμα πάνω από μια φιλία μόνο, αλλά και από την ανθρώπινη ζωή (ή όπως αλλιώς λέγεται, δεν εννοώ ότι θα τον σκότωνανε και στο ξύλο, απλά και μόνο οι τραυματισμοί είναι αρκετοί).

Αυτά από εμένα... χωρίς να θέλω να θίξω ή να υπερασπιστώ κάποιον από αυτή την κατάσταση, απλά προσπαθώ να θυμήσω ότι κάπου υπάρχει και ένα "όριο". :):flower:

Link to comment
Share on other sites

μην βάζεις και στοίχημα....

ξέρω περιπτώσεις που κάνουν την πάπια και μετά από καιρό τους βλέπεις και με καινούριο αμάξι... (αλλά να σου επιστρέψουν -μέρος έστω- του χρέους ούτε κουβέντα!)

+1000

Οκ κάποιος χρωστάει για μέρες, εβδομάδες, μήνες, χρόνια...

Μία τιμημένη δραχμή/ευρώ την ημέρα δεν ξέρει να βάζει στην άκρη?

Όταν χρωστάει ένα χ ποσό αλλά παρόλα αυτά αγοράζει καθημερινά τσιγάρα/ποτά/delivery/κτλ τότε είναι άξιος της μοίρας του.

Λογικό κάποιος να μην τα έχει μαζεμένα μια δεδομένη στιγμή αλλά πιθανότατα δεν κάνει και τίποτα για να τα μαζέψει αργότερα.

ΥΓ. Γιατί μιλάμε για δραχμές? Πήραν αξία?

Link to comment
Share on other sites

ποτε μην δανειζετε σε "Αδερφικους Φιλους" Χρήματα, το πιο πιθανο ειναι

Α) να εχουν το θαρρος να μην σας τα επιτρεψουν

Β) να θεωρουν οτι επειδη υπαρχει αυτη η κοντινη σχεση, τα χρηματα πηγαινουν σαν χορηγια στυλ γονικης παροχης σε 14χρονο. Και να πεισμονουν να τα επιστρεψουν.

Ιδιαιτερα ισχυει για εμας του Ελληνες που οι σχεσεις μας ειναι καθε αλλο παρα ουσιαστικες ειναι.

Ασε που εχουμε και αυτην την βρωμικη ευφραδεια λογου, που εχει αναπτυχθει απο το διπλαρωμα γυναικων. Πιστευουμε οσα λεμε μεχρι να ερθουν οι ευθυνες και εκει σκεφτομαστε εγωιστικα, και αλλος μενει Λαλακας και προσπαθει να βρει μια εξηγηση.

Link to comment
Share on other sites

99.999% δεν πρόκειται να γίνει κάτι φίλε μου. Ο σοφός λαός λέει "δανεικά κ' αγύριστα".

Συγνώμη που σε απογοητεύω αλλά είμαι παθών και μάλιστα εις διπλούν.

Όσο τα είδα πίσω, άλλο τόσο χτύπησε και το τηλέφωνο για να ακούσω ένα μ@μημένο "χρόνια πολλά".

Το μόνο που με περηγορεί είναι ότι το έκανα στην μνήμη ατόμου που έχει φύγει από την ζωή, και εκεί ψηλά που βρίσκεται θα χαίρεται...:cry:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.