Jump to content



Shogun 2 Total War


vic

Recommended Posts

  • Replies 157
  • Created
  • Last Reply
@paynemax

αμα δεν δοκιμασεις ποτε δεν θα μαθεις!!

αλλα να ξερεις τα strategy δεν ειναι fps παιχνιδια θελουν μεγαλη υπομονη και ιδιαιτερα επιμονη!!!

Δεν θα λεγα οτι ειναι απο τις αρετες μου ! ! ! normal επιπεδα ! ! !

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Total War: Shogun 2 – Map Editor is now available

SEGA announced today the availability of the first-ever official Total War modding tool. The Editor, or TEd for short, enables modders to create their own custom maps for use in multiplayer and custom VS AI battles across both Shogun 2 and its recent standalone expansion Fall of The Samurai.

TEd is completely free, and accessible now to Shogun 2 and Fall of The Samurai owners via the Tools section of their Steam library!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Τελευταίος και καταϊδρωμένος σε αυτό το thread, άρχισα να παίζω το παιχνίδι μέσα στην εξεταστική και πραγματικά δεν έχω λόγια. Είναι πολύ περιποιημένο και καλοφτιαγμένο.

Date και κατέχω τη μισή ιαπωνία μέχρι το και το Kyoto, όπου έγινα shogun πρόσφατα. Το παιχνίδι είναι ΠΑΡΑ πολύ ρευστό. To να κάνεις συμμαχίες και να στηρίζεσαι σε αυτές και lay low και trade και γεμίζουν οι τσέπες, είναι συνταγή καταστροφής εδώ. Πρέπει να κινείσαι συνέχεια, να είσαι έτοιμος να προδώσεις ally ή ακόμα και vassal, πρωτού το κάνει ο ίδιος! Πολλή πολλή προσοχή στο τι χτίζεις και πότε, οι φάρμες top priority. Χρήση agents κάθε είδους και ειδικότητας κατασκοπία δωροδωκία και προσυλητισμός ακατάπαυστα. Παίζω στο normal.

Το παιχνίδι μόλις γίνεις ψιλοεπικίνδυνος σε πλακώνει στο ξύλο, δε πρέπει να απογοητευτείς αλλά να συσπειρωθείς σε πόλεις-strongpoints και έπειτα από επιτυχή άμυνα ενάντια σε κατάκτηση πόλης σου, να πάρεις το "rebound" και να παίξεις στα αυτιά της ΑΙ. Πρέπει επίσης να "κοπανάς" ισόποσα όλους τους εχθρούς, προκειμένου να μην αποκτήσεις έναν και πανίσχυρο. Πολλή πολλή προσοχή επίσης στα territories και πως συνδέονται αναμεταξύ τους, γιατί με 3 σωστά τοποθετημένους στρατούς μπορείς να δημιουργήσεις ένα ισχυρότατο τείχος προστασίας για τα δικά σου territories. Δεν είμαστε στην Ευρώπη όπου έπρεπε να έχεις στρατούς από ολλανδία μέχρι βόρεια ιταλία για να είσαι ασφαλής! Η νήσος της ιαπωνίας προσφέρει πολλά και χρήσιμα choke points τα οποία πρέπει να εκμεταλλευόμαστε.

Προτείνω όποιος μπορεί να στηριχτεί σε inland trade και όχι overseas. Για να προστατέψεις ένα trade route + trade ships θες τουλάχιστον 1,2 ή και 3 στόλους οι οποίοι προφανώς έχουν upkeep cost. Εκτός και αν θέλετε συνεταιριλίκια με nanban χριστιανους (που εγώ αποφεύγω) και τα trade routes σας προσφέρουν αρκετά για να καλύπτετε έξοδα και να έχετε και κέρδος-ανάπτυξη. Wako pirates αφήστε τους ήσυχους, μη μπλέκετε μαζί τους γιατί δεν αξίζει και εκτός αυτού κάνουν και ζημιά στους αντιπάλους!

Εν τέλει τι μου άρεσε:

Ατέλειωτη δράση

Πανέμορφα γραφικά αλλά και μουσική υπόκρουση

Το σύστημα διαχείρησης πήγε ένα βήμα παραπέρα και είναι πιο πολύπλοκο άρα και πιο διασκεδαστικό.

Δεν φτάνουμε ΠΟΤΕ σε σημείο stalemate όπως προηγουμένως και καταλήγουμε "next turn-next turn-next turn". Ξεχάστε τα αυτά.

Σύστημα μάχης. Πιστεύω η εταιρία ανάπτυξης "το έχει" πιο πολύ σε melee συστήματα παρά ranged. To λέω έχοντας παίξει total war από την εποχή του rome και μετά, ό,τι βγήκε.

Τι δεν μου άρεσε:

Ξεροκέφαλο AI εχθρών. Γιατί όταν ένας εχθρός καταλήγει επικίνδυνος δε του τη πέφτουμε όλοι οι άλλοι μαζί, αλλά αντιθέτως όταν γίνεις εσύ τότε στη πέφτει το σύμπαν;;;

Λέω, μήπως έπρεπε να είχα στείλει metsuke ή οποιονδήποτε άλλο agent στην αρχή του παιχνιδιού στο Kyoto, για να γίνω κολλητός με την εξουσία;

Έχουν μείνει από παλιά μεγάλα clans, Ηattori, Chokosabe και Shoni. Τους έχω σπάσει στο ξύλο κυριολεκτικά, έχουν φτάσει να μου στέλνουν yari ashigaru και bow ashigaru και αυτοι ακόμα εκεί, κανείς δε διαπραγματεύεται ειρήνη!

Στρατηγοί... στρατηγοί ψωνίζονται και το παίζουν μάγκες. Με εκνευρίζει αυτό. Ακόμα και αν στα skills τους έχεις πλακώσει στο loyalty. Μετά τους λές ρε άει seppukιάσου και στρέφονται εναντίον σου. Ε απλά κάνεις τα στραβά μάτια και στον ίδιο γύρο τους κάνεις disband τη μονάδα τους και ξεντεριάζονται μόνοι τους. Αλλά έχεις χάσει έναν στρατηγό με 3 φορτηγά αστέρια.

Πέθανε ο daimyo 2-3 φορές και τώρα κάνει κουμάντο η χήρα του. Δεν έχω κανένα πρόβλημα με τις γυναίκες, αλλά πάει κάποιος να αρχίσει diplomacy μαζί μου και βλέπει μια άδεια καρέκλα (trolololololol).

Αυτά πάνω κάτω.

@[MENTION=9387]victor[/MENTION]

Care to discuss;

Link to comment
Share on other sites

Date και κατέχω τη μισή ιαπωνία μέχρι το και το Kyoto, όπου έγινα shogun πρόσφατα. Το παιχνίδι είναι ΠΑΡΑ πολύ ρευστό. To να κάνεις συμμαχίες και να στηρίζεσαι σε αυτές και lay low και trade και γεμίζουν οι τσέπες, είναι συνταγή καταστροφής εδώ. Πρέπει να κινείσαι συνέχεια, να είσαι έτοιμος να προδώσεις ally ή ακόμα και vassal, πρωτού το κάνει ο ίδιος! Πολλή πολλή προσοχή στο τι χτίζεις και πότε, οι φάρμες top priority. Χρήση agents κάθε είδους και ειδικότητας κατασκοπία δωροδωκία και προσυλητισμός ακατάπαυστα. Παίζω στο normal.

Όντως δεν πρέπει να στηρίζεσαι σε συμμαχίες μακροπρόθεσμα. Είναι "σίγουρο" ότι θα σε προδώσουν μόλις αποκτήσεις δύναμη. Βέβαια βραχυπρόθεσμα είναι καλό είτε δύο είτε περισσότεροι σύμμαχοι να διαλύσετε έναν αντίπαλο.

Το trade δίνει λεφτά. Πολλά λεφτά. Ξέροντας όμως ότι κάποια στιγμή θα μείνεις με ελάχιστους συμμάχους, πρέπει είτε να έχεις οικονομία τέτοιου επιπέδου που να μπορεί να στηρίξει μόνη της τη συντήρηση του στρατού και του ναυτικού είτε να έχεις μαζέψει ένα αρκετά σεβαστό ποσό ως μαξιλαράκι ασφαλείας (πάνω από 100.000 σίγουρα).

Οι φάρμες είναι απαραίτητες.Πρέπει πάντα να έχεις θετικό ισοζύγιο στα τρόφιμα, διότι είναι σημαντικός παράγοντας για την ευημερία του πληθυσμού.

Προτείνω όποιος μπορεί να στηριχτεί σε inland trade και όχι overseas. Για να προστατέψεις ένα trade route + trade ships θες τουλάχιστον 1,2 ή και 3 στόλους οι οποίοι προφανώς έχουν upkeep cost. Εκτός και αν θέλετε συνεταιριλίκια με nanban χριστιανους (που εγώ αποφεύγω) και τα trade routes σας προσφέρουν αρκετά για να καλύπτετε έξοδα και να έχετε και κέρδος-ανάπτυξη. Wako pirates αφήστε τους ήσυχους, μη μπλέκετε μαζί τους γιατί δεν αξίζει και εκτός αυτού κάνουν και ζημιά στους αντιπάλους!

Είχα ξεκινήσει ένα παιχνίδι με τους Mori στο Very Hard. Μιας και είχαν έφεση στο ναυτικό, λέω ας ακολουθήσω αυτό το δρόμο. Επικεντρώθηκα στο εμπόριο δια της θαλάσσης και απέφερε απίστευτα κέρδη. Έσοδα 10.000+ το χρόνο. Βέβαια από κάποια στιγμή και μετά που αρχίζουν και λιγοστεύουν οι clans και μερικές από αυτές δεν κάνουν εμπόριο μαζί σου, τα πράγματα δυσκολεύουν. Οπότε σίγουρα θα πρέπει να έχεις μία δικλείδα ασφαλείας (λέγε με αγροτική οικονομία / φόροι).

Εγώ για να αντιμετωπίσω αυτούς τους κινδύνους του ναυτικού εμπορίου, κατασκεύασα μεγάλο ναυτικό (μάλιστα κατέλαβα και το πορτογαλικό πλοίο με τα κανόνια), ενώ ιδιαίτερο ενδιαφέρον είχε το πως εξελίχθηκε το παιχνίδι στο διπλωματικό επίπεδο. Έχω διατηρήσει από καλές έως άριστες σχέσεις με όλες τις υπόλοιπες clan (εκτός από τη Date), παρ' ότι έχει ήδη γίνει Realm Divide. Δίνω που και που και μερικά χρηματικά bonus για να διατηρούνται σε καλό επίπεδο. Δουλεύω συνεχώς με agents που προκαλούν αναταραχές σε πόλεις, τις οποίες καταλαμβάνω από Rebels χωρίς να κάνω πόλεμο με άλλες clans. Επίσης δημιουργώ αρκετά Vassals, τόσο για το Honor του Daimyo όσο και για τη δυνατότητα εμπορίου με αυτά.

Βέβαια το συγκεκριμένο παιχνίδι το έχω αφήσει κάτι μήνες τώρα, αλλά θα το συνεχίσω μέσα στο καλοκαίρι.

Link to comment
Share on other sites

Με Date πάντως ένα trade route υπάρχει όλο και όλο, οπότε θα έλεγα δεν αξίζει τόσο τον κόπο να το προστατεύσεις αν στην πέφτουν οι άλλοι.

Έφτασα 43 provinces πλέον με victory requirements τα 40, είμαι shogun, και πέρα βρέχει οοοοολοι οι άλλοι. Βγήκαν και οι Hatori από τη μέση μαζί με το εκνευριστικό ναυτικό τους. Τώρα πλέον μου κάνουν επιδρομή στη ξηρά μέσω θαλάσσης οι Chokosabe, αλλά δίπλα στο Kyoto όπου υπάρχει πάντα πολύς στρατός.

Μια ερώτηση τώρα, με μεγαλύτερο επίπεδο δυσκολίας ανεβαίνει το AI των εχθρών και το morale και το agressiveness στο battle map ή απλώς κάποια stats;

Link to comment
Share on other sites

Easy/Easy = The Campaign AI is slightly limited and will not target you as a primary in any great detail. A good place to start if you have no clue about TW games as the player gains a reasonable bonus to most aspects. The BAI is fairly restricted with the player recieving a Morale boost.

Normal/Normal = With this setting, the Campaign AI is on full mode but still does not act overly aggressive towards you. The player gets a slight bonus towards most elements of the campaign, such as revolt levels, tax revenue etc. The BAI is still slightly restricted but no-one gets any bonuses.

Hard/Hard = The BAI and CAI are both on full and the CAI will be quite aggressive towards you. The AI gains a very slight bonus to most things (such as morale, troop traning costs and a few stat tweeks (we are talking very minor percentages).

V.Hard/V.Hard = This is where the AI is on total riot, it is highly aggressive (although not stupidly so, it still plays a fair game, but affords you no respite) The AI gets minor bonuses in both Campaign and Battle. This is the level that will really test you and allow you to experience the full fury of the AI.

Legendary = This is daddy mode, Very Hard but with additional limitations, such as no save game, no minimap, camera restrictions et al. The AI doesn't recieve any further bonuses other than what it gets on V.Hard.

Be warned, the Dev's have stated themselves that even they have found it a real challenge to beat the game on this level, so try it at your own risk

Link to comment
Share on other sites

Γιατί, γιατί ΓΙΑΤΙ(!!) να έχω έναν τόσο φουλ με αστέρια στρατηγό, στο skill tree του να του χώνω όσο πιο πολύ loyalty μπορώ, και αυτός στην επόμενη μάχη να κάνει defect και να πηγαίνει με τον εχθρό μου! Που είναι η λογική σε αυτό!

Link to comment
Share on other sites

έλεορ δηλαδή. πήγαινα να κάνω μια μάχη όπου θα είχα πλεονέκτημα τουλάχιστον 70% και βλέπω και είναι 35-40%. wtf man. Είχε πάει ο στρατηγός μου μαζί με κάποιες μονάδες, στους άλλους...

No problemo senor. Alt+F4 και μόλις ξαναμπήκα τον έκανα disband και ξεντεριάστηκε. Άλλη φορά θα βάζω και metsuke μέσα στον στρατό μου... δεν υπάρχει αυτό το πράγμα...

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

• Lighting shader tweaks to improve lighting in battles throughout the game.

• A Multiplayer crash on host machine when searching for a 4v4 Set-up team siege battle has been fixed.

• Fixed crash when attempting to play Fall of the Samurai Historical Battles when players owns the stand alone Dragon War Battle Pack and not Total War: SHOGUN 2 Fall of the Samurai.

• Fix for players becoming stuck during the Avatar Multiplayer Tutorial after searching for a Match Made battle.

• The "Season" drop down list should now display correctly after changing map in a multiplayer Battle List battle.

• Wako pirates now have the correct banners in naval battles via the Campaign.

• Fix to prevent AI trade fleets grouped around occupied trade nodes in Campaign mode.

• Fix to prevent Mixed Avatars being able to join Battle List battles with 'Mixed Avatars' option turned off.

• Fix for bug in Avatar Conquest mode where players receiving a clan promotion were shown a message telling them they have been relegated.

• Desynchronisation (desync) message has been localised to French, Italian, German, Spanish, Czech, Russian, Polish.

• Fix for multiplayer campaign desynchronsiation (desync) when playing between German and Czech players.

• Improved compatibility with AMD Radeon HD 7 series graphics cards.

• Fixes to prevent desynchronisation (desync) in Multiplayer Campaign mode.

• Improved combat animation blending for cavalry.

• Added localisation to the multiplayer lobby for the status of TEd created maps when they are being shared.

• Fix for Sea of Japan naval battle map crash.

• Players can no longer delete the "Sea of Japan" Naval Battle map, and can delete their own maps (Created or shared through TEd) on the battle setup screen UI.

• Added localisation for battle setup screen UI in French, Italian, German, Spanish, Czech, Russian, Polish.

Link to comment
Share on other sites

SEGA announced today that Saints and Heroes, the brand-new elite unit pack for Total War: Shogun 2, is available for download. Honed by years of relentless training and tempered in the fires of countless battles, these nine legendary warrior units are the masters of their combat disciplines, and stand head-and-shoulders above their rank-and-file brothers.

Batter the enemy into submission with the war-clubs of Tadakatsu’s Tetsubo Warriors. Perform devastating flank attacks with The Spears of Shizugatake, spear-wielding cavalrymen of the first order. Or strike fear into the hearts of your opponents with Hanzo’s Shadows, elite Ninja who are unparalleled in the use of stealth, and trained to scale castle walls at lightning speed.

All nine of the elite units in the Saints and Heroes unit pack are available for use in both single player and multiplayer modes of Total War: Shogun 2.

5YirY.jpg

VgaBZ.jpg

WWyaz.jpg

QE6iO.jpg

SepDD.jpg

toOXw.jpg

qnF8o.jpg

UVvAC.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 2 months later...

Νέο DLC για το Shogun 2. Προσθέτει την Otomo Clan, άκρως διαφορετική από τις υπόλοιπες με την έννοια πως είναι ήδη Χριστιανοί και έχουν πιο γρήγορα πρόσβαση σε όπλα λόγω των Πορτογάλων. Για τους παραπάνω λόγους όμως τους μισούν οι υπόλοιπες clans.

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=JTou_cYiouE&hd=1]Total War: SHOGUN 2 - Otomo Clan DLC Official Trailer (US) - YouTube[/ame]

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • 4 weeks later...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.