Jump to content



ΒΟΗΘΕΙΑ!!! Ξέρει κανείς από βάψιμο??? :P


Dark Oblivion

Recommended Posts

Εχω ένα tower ασημένιο εργοστασιακά και θέλω να το κάνω μαύρο ματ...... ξέρει κανείς πως γίνεται???

Αλλοι λένε για απλό βάψιμο με σπρέυ και χρώματα αυτοκινήτων.

Αλλοι για ηλεκτροστατική βαφή!!!

Τι ισχύει???

Link to comment
Share on other sites

Εχω το soprano της thermaltake με το πλαϊνό παράθυρο

Εργοστασιακά το εσωτερικό του ήταν γυμνό, με το αστάρι μόνο.

Αρχικά διέλυσα το κουτί τρυπώντας τα περτσίνια με τρυπάνι κρουστικό. Στη συνέχεια καθάρισα τις επιφάνειες με καθαρή βενζίνη (και ασετόν κάνει)

Μετά περνάς ομοιόμορφες στρώσεις με απαλές κινήσεις. Δε χρειάζεται βιασύνη για να μη τρέξει κιόλας. Η μπογιά ήταν μια απλή μπογιά εσωτερικής χρήσης σε σπρέι που δεν ήθελε κάποιο τελείωμα μετά (κανα βερνίκι ξέρω γω)

Για το κουτί μου χρειάστηκα 2.5 κουτάκια σπρέι. Το πέρασα αρκετά χέρια. Να αφήνεις καμια 10ρια λεπτά από καθε περασμα.

Η μπογιά έπιασε και δε ξεφλουδίζει. Βέβαια ήμουν εξαιρετικά προσεκτικός στην επανατοποθέτηση γιατί κάθε χτύπημα μετάλλου με μέταλλο βγάζει μπογιά. Το αποτέλεσμα ήταν πέρα από ικανοποιητικό. Πλέον μαύρο ματ εσωτερικό με μαύρη μητρική και μαύρο εξωτερικό.... oh my god I love black! :ph34r:

Αν κάνεις ηλεκτροστατική βαφή σίγουρα θα διαρκέσει παραπάνω, θα είναι πιο ομαλή αλλά και πιο ακριβή (και δε μπορεις να την κανεις μονος σου)

Επίσης δε ξέρω πως μου ήρθε αλλά το βάψιμο έγινε στο μπαλκόνι και μέρα που υπήρχε σκόνη στον αέρα. Μπορώ να πω ότι ενίσχυσε την αίσθηση του ματ. Πλέον είναι σαγρέ. :D

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω καλε μου φιλε για τον αναλιτικοτατο και πληρη οδηγο!!!

Ολα αυτα θα τα κανω....στον καιρο τους.

Εγω εχω ενα Thermaltake armor με ενσωματωμενο το συστημα υδροψυξης..... που θα φαει ξυλωμα!!! :p

Εγω το πηρα 80 ευρουλακια,αν και ειναι κατιργιμενο μοντελο ακομα στο νετ το βρισκω πανω απο 250 ευρω.

Εχω βρει ηλεκτροστατικη σε ζανταδικο με 60 ευρω......

Θα το κανω ματ μαυρο.....εχω σφραγισμενη την Asus Rampage 3 extreme ,που σημαινει μαυρο κοκινο..... οποτε θα ειναι μαυρο ματ κουτι μεσα εξω..........με κοκινη υδροψυξη!!

Τι λες? :)

Link to comment
Share on other sites

Οι χρωματικές σου επιλογές είναι φοβερές :D

Από κει και πέρα εσυ θα χρειαστεί να ξεμοντάρεις το κουτί όσο καλύτερα γίνεται, να βγάλεις εξαρτήματα που δε θες να βαφτούν και να περάσεις το εξωτερικό του κουτιού σου με εφημερίδες και ταινία (προσοχή στη λεπτομέρεια εδώ γιατί είναι η μισή δουλειά, και η ηλεκτροστατική δε συγχωρεί, όπου βρει πέρασμα τρυπώνει)

Στο θέμα του κόστους δε μπορώ να εκφέρω γνώμη. Γνωρίζω πάντως πως αρκετοί εδώ μέσα έχουν δοκιμάσει ηλεκτροστατική και η ποιότητα είναι άριστη. Το καλό είναι ότι η ματ μπογιά συγχωρεί εύκολα λάθη, σε αντίθεση με τη γυαλιστερή.

Link to comment
Share on other sites

πρεπει να το λυσεις τελειως

να μην υπαρχει το παραμικρο πλαστικο τμημα πανω του γιατι θα λιωσει

επισης βγαλε αυτοκολλητα, υπολειματα κολλας κτλ

και φυσικα οσο πιο λυμενο το δωσεις τοσο καλυτερα θα προσεξει ο βαφεας τις γωνιες και τα κλειστα σημεια

Αυτο φυσικα ισως να συνεπαγεται και μεγαλυτερο κοστος

μιας και συνηθως αλλιως τιμολογουν βαφη ενος κουτιου κι αλλιως 10 χωριστων τεμαχιων.

επισης μη επιλεξεις σαγρε χρωματα γιατι μπορει στην αρχη να μοιαζουν ομορφα

αλλα μολις σκονιστουν καθαριζουν δυσκολα (και πιστεψε με σκονιζονται πολυ γρηγορα)

εχουν βεβαια το πλεονεκτημα οτι καλυπτουν ατελειες της επιφανειας.

αφοτου παραλαβεις τα κομματια σου, επανασυναρμολογεις με πριτσινια - κατα προτιμηση φρεζατα

ή βιδες και παξιμαδια και εισαι ετοιμος.

Επισης εχε υποψιν οτι το πλεονεκτημα της ηλεκτροστατικης ειναι κυριως η αντοχη

και οχι το τελειο λειο απαστραπτον φινιρισμα

δλδ καποια "κυτταριτιδα" ειναι αναμενομενη

ειδικα σε επιφανειες ξαναβαμμενες

δεν επιτυγχανει ευκολα το φινιρισμα κλασσικης υγρης βαφης δλδ

γι'αυτο και συνηθως προτεινεται η χρηση της στο εσωτερικο των κουτιων.

Link to comment
Share on other sites

για τυχόν κακοβαμμένα κουτιά ποιά είναι η ενδεδειγμένη διαδικασία/επιλογή υλικών?

εαν ειναι υγρη βαφη συνηθως γινεται βουτηγμα σε οξυ, καθαρισμα και αμεσο ξαναβαψιμο.

Εαν ειναι ηλεκτροστατικη παιρνει τοπικο τριψιμο και ξαναβαψιμο

κι εαν ειναι FUBAR τοτε συστηνεται ψιλη αμμοβολη εφοσον το μεταλλο τη σηκωνει και μετα βαψιμο

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να αναφέρεις σε ποιό ζαντάδικο θα το πας?

Εγώ το πήγα σε κάποιον στο Αιγάλεω γέφυρα και μου έκανε πραγματικά πολύ καλή δουλειά και λογικότατη τιμή.

Ήταν και δύσκολο το κουτί (cm stacker 831). Πολλά κομμάτια.

Link to comment
Share on other sites

Αυτός είναι. Είναι ένα παλικάρι εκεί που κάνει αυτή την δουλειά.

Πραγματικά gamo τα παλικάρια.

Κάποια από αυτές τις μέρες θα το δέσω. Αν θέλεις να σου στείλω και φώτο.

Πρόσεχε πάντως γιατί εγώ είχα πρόβλημα με το σπείρωμα για την στήριξη της μητρικής.

Είχε κάτσει μέσα και ήθελε κολαούζο. Μου κόπηκαν και 2 βίδες και μετά έμπλεξα με τρυπάνια και τέτοια.

Γενικά πάντως πρόβλημα θα βρεις μόνο στις βίδες με λεπτό σπείρωμα και αν υπάρχει κάποιο λεπτό μέταλλο παίζει να σου στρεβλώσει από τις θερμοκρασίες.

Link to comment
Share on other sites

Αυτός είναι. Είναι ένα παλικάρι εκεί που κάνει αυτή την δουλειά.

Πραγματικά gamo τα παλικάρια.

Κάποια από αυτές τις μέρες θα το δέσω. Αν θέλεις να σου στείλω και φώτο.

Πρόσεχε πάντως γιατί εγώ είχα πρόβλημα με το σπείρωμα για την στήριξη της μητρικής.

Είχε κάτσει μέσα και ήθελε κολαούζο. Μου κόπηκαν και 2 βίδες και μετά έμπλεξα με τρυπάνια και τέτοια.

Γενικά πάντως πρόβλημα θα βρεις μόνο στις βίδες με λεπτό σπείρωμα και αν υπάρχει κάποιο λεπτό μέταλλο παίζει να σου στρεβλώσει από τις θερμοκρασίες.

οπου εχεις καποιο σημαντικο σπειρωμα

βιδωνε προχειρα πριν τη βαφη μερικους αποστατες για να προστατευσουν το σπειρωμα

μετα τη βαφη τους βγαζεις.

Εαν τυχον και ξεχασεις καποιο και βαφτει και ψιλομπουκωσει,

απλα σταξε μια σταγονα ασετον και βιδωσε αμεσως μια βιδα

ωστε να φαει το μαλακο πλεον χρωμα και να καθαρισει το σπειρωμα

Link to comment
Share on other sites

οπου εχεις καποιο σημαντικο σπειρωμα

βιδωνε προχειρα πριν τη βαφη μερικους αποστατες για να προστατευσουν το σπειρωμα

μετα τη βαφη τους βγαζεις.

Εαν τυχον και ξεχασεις καποιο και βαφτει και ψιλομπουκωσει,

απλα σταξε μια σταγονα ασετον και βιδωσε αμεσως μια βιδα

ωστε να φαει το μαλακο πλεον χρωμα και να καθαρισει το σπειρωμα

Αυτό με το ασετόν δεν το ήξερα. Καλό, εγώ είχα βάλει βίδες σε κάποια σημεία αλλά είχα ξεχάσει να βάλω αποστάτες.

Όταν τις έβγαλα όμως ξήλωσε και το χρώμα γύρω τους.

Link to comment
Share on other sites

εγώ είχα βάλει βίδες σε κάποια σημεία αλλά είχα ξεχάσει να βάλω αποστάτες.

Όταν τις έβγαλα όμως ξήλωσε και το χρώμα γύρω τους.

δεν πρεπει να τις βιδωσεις τερμα

πρεπει να εχουν μια αποσταση απο την επιφανεια για να μην ξηλωσει το χρωμα μετα

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα.....να σου πω την αλήθεια δεν ξέρω αν είναι ακριβώς ζαντάδικο.

Πάντως το σίγουρο είνια ότι κάνει ηλεκτροστατική βαφή.

Είναι κάπου στην κήμης.....ακόμα δεν έχω πάει να δω δουλειά του.

Από Σεπτέμβρη που θα ανοίξει....

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.