Jump to content



Δε σας χαρίζω ούτε 1 ευρώ!


snooze

Recommended Posts

Όσον αφορά τις αγορές από το εξωτερικό συμφωνώ και επ' αυξάνω. Αλλά για προϊόντα όπως είναι παπούτσια και ρούχα είμαι πολύ επιφυλακτικός.

Ένας λόγος είναι το πόσο εύκολα μπορούν να σου πασαρουν προιόντα από την "μπανανία"... όχι ότι αν τα πάρεις από την εγχώρια αγορά είσαι εξασφαλισμένος αλλά τουλάχιστον έχω μια οπτική του μαγαζιού.

Ένας άλλος και κατ' εμε ο βασικότερος λόγος που δεν ψωνίζω ρούχα και παπούτσια είναι η εφαρμογή στα ρούχα και το νούμερο στα παπούτσια.

Στα ρούχα λέγοντας εφαρμογή εννοώ πως θα "κάτσει" πάνω σου το ρούχο, θα πρέπει να είσαι στα πολύ "νορμάλ" κιλά για το σωματότυπο σου για να σου "κάτσει" καλά.

Στα παπούτσια δε, είναι πολύ τακτικό φαινόμενο από μάρκα σε μάρκα να χρειάζομαι διαφορετικό νούμερο ή ακόμα και σε ίδια μάρκα αλλά σε διαφορετικό "μοντέλο".

Όλα αυτά λειτουργούν σαν τροχοπέδη στο να αρχίσω να αγοράζω τέτοια είδη από το internet.

Link to comment
Share on other sites

μπορεις να πηγαινεις να τα δοκιμαζεις στα μαγαζια και μετα να τα παραγγελνεις. Δεν λεω οτι το κανω εγω αλλα αρκετοι που ψωνιζουν ετσι, αυτο το κανουν. Αν εχεις σταθερες μαρκες μαθαινεις τις γραμμες τους κ γινεται πιο ευκολο με το καιρο.

Link to comment
Share on other sites

Μια και ειπες μπαταριες μπαινω προσφατα σε ενα ρολογάδικο με το μπρελοκ του αυτοκινητου στο χέρι και ενα μπρελοκ laser - φακο . Παιρνω συνολο 4 μπαταριες τυπου ''coin'' ( μια του κλειδιου αυτοκινητου και 3 που επαιρνε το μπρελοκ ) Τι χρωσταω του λεω ? 8++ ευρω μου λεει !!!!! απο 2ε++ η μια . Και ντραπηκα ο μαλακς τον πληρωσα και παω σπιτι . ανοιγω το skroutz και τις βρηκα 80 λεπτα τις ιδιες χωρις πολυ πολυ ψαξιμο . ( για ebay δεν το συζηταμε )

Ηδη παντως οι μαγαζατορες τρωνε φαπες γενικοτερα μιας και ο κοσμος εχει αρχισει και ψαχνεται + του οτι ανθισανε οι ηλεκτρονικες αγορες και γενικοτερα οι αγορες απο εξωτερικο , πανε οι εποχες που πουλουσαν οτι θελαν οσο θελαν

ε απο κατι τετοια και εγω σιχαθηκα, απο τοτε ακομα και μπαταριες κουμπια απο ιντερνετ μιας και θα βρεις φθηνοτερη την πενταδα cr2032 energizer απο τις noname εδω.Α και θα ερθουν και σπιτι σου.Με λιγοτερα λεφτα απο εδω βγαζει κερδος αυτος που το αγοραζω,τα ταχυδρομεια δικα του+δικα μας, και εγω τον πολυτιμο χρονο μου και τα λεφτα.

Link to comment
Share on other sites

Ένας λόγος είναι το πόσο εύκολα μπορούν να σου πασαρουν προιόντα από την "μπανανία"... όχι ότι αν τα πάρεις από την εγχώρια αγορά είσαι εξασφαλισμένος αλλά τουλάχιστον έχω μια οπτική του μαγαζιού.

Καλα αυτο για τα ρουχα και τις μαρκες ειναι μεγαλο ανεκδοτο.

Μιας και η μητερα μου επι δεκαετιας 1990-2000 ειχε βιοτεχνια ρουχων, θελεις να σου πω ποσα adidas,nike,dolce cabana κτλ πατροναρωνταν και ραβονταν στην Ελλαδα με μηδαμινο κοστος, εφευγαν εξωτερικο και γυρνουσαν με υπερδεκαπλασια τιμη για να πουληθουν λιανικη?

Και επειδη στην Ελλαδα η βιοτεχνια εχει πεθανει πλεον, το ιδιο ισχυει αυτη τη δεκαετια για την Τουρκια-Βουλγαρια.

Ολοι οι Ελληνες βιοτεχνες εκει ανοιξαν πλεον τις επιχειρησεις τους και κανουν την ιδια δουλεια.

Link to comment
Share on other sites

Zenor κάνε λίγο τα μαθηματικά:

Αποφορολόγηση 15€ με 16% ΦΠΑ που λες (τυχαίο ποσό) = 12,93 €

12,93 + 23% ΦΠΑ = 15,90 €.

Ένα παράδειγμα έδωσα, όχι πως είναι ο κύριος λόγος της διαφοράς στις τιμές.

Link to comment
Share on other sites

jax7480 αυτό συνέβαινε πραγματικά στα χρυσά χρόνια της ελληνικής βιομηχανίας. έπερνα τζάμπα lacoste, levis και adidas ρούχα. όντως τα έβγαζαν εξωτερικό και τα έφερναν με πολλαπλάσια τιμή

Link to comment
Share on other sites

Καλα αυτο για τα ρουχα και τις μαρκες ειναι μεγαλο ανεκδοτο.

Μιας και η μητερα μου επι δεκαετιας 1990-2000 ειχε βιοτεχνια ρουχων, θελεις να σου πω ποσα adidas,nike,dolce cabana κτλ πατροναρωνταν και ραβονταν στην Ελλαδα με μηδαμινο κοστος, εφευγαν εξωτερικο και γυρνουσαν με υπερδεκαπλασια τιμη για να πουληθουν λιανικη?

Και επειδη στην Ελλαδα η βιοτεχνια εχει πεθανει πλεον, το ιδιο ισχυει αυτη τη δεκαετια για την Τουρκια-Βουλγαρια.

Ολοι οι Ελληνες βιοτεχνες εκει ανοιξαν πλεον τις επιχειρησεις τους και κανουν την ιδια δουλεια.

να λαβουμε υποψιν το γεγονος οτι αυτες οι χωρες (βουλγαρια,τουρκια,κυπρος) εχουνε φορολογια στο τελοσ της χρονιας 10% (περιπου) σε σχεση με την ελλαδα που χτυπαει 35-45% στο τελος της χρονιας , για να μην επεκταθω στις εισφορες των ικα τεβε κλπ. ΚΑΙ ναι ΕΜΕΙΣ ΤΑ ΜΙΚΡΑ ΜΑΓΑΖΑΚΙΑ ΤΑ ΠΛΗΡΩΝΟΥΜΕ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΣΑ ΜΑΚΑΚΕΣ ΑΛΛΙΩΣ ΔΕ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΚΙΝΗΘΟΥΜΕ ΕΝΩ ΟΙ ΜΕΓΑΛΕΣ ΕΤΑΙΡΙΕΣ ΔΕ ΠΛΗΡΩΝΟΥΝΕ ΚΑΙ ΒΓΑΖΟΥΝΕ ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΕΣ ΕΝΗΜΕΡΩΣΕΙΣ ΤΟΥ ΤΡΥΠΑΝΕ ΤΙΜΟΛΟΓΙΑ ΔΕΛΤΙΑ κ.λ.π.

ανειδικευτος (μονο να κουβαλαει καμια τεχνικη εργασια) εργατης μου στοιχιζει 1350€ (840 μισθος και 500 το ικα) μαζι με τα ικα και εαν βαλουμε μεσα επιδοματα δωρα κλπ φτανει στα 1500€/ μηνα μ.ο. αν αυτοσ στοιχιζει τοσα τοτε ο μαστορασ αναλογικα θα παει στα 2000-2200 , για σκεφτητε μια δουλεια μαστορασ με βοηθος ποσο και πως να τη παζαρεψω με το πελατη ?????????????????????????

μ.ο. 60 ο βοηθος και 85 ο μαστορας εαν ερθει για αλλαγη θερμοσιφωνα π.χ. αυτοι οι 2 κοστιζουνε 145€ το μαγαζι δε πρεπει να βγαλει καποιο κερδος με τοσα λαμογια απο πισω να περιμενουνε να κανουνε αφαιμαξη + το φπα απο παροχης που πρεπει να πληρψση ο πελατης ποιο θα δεχτει να του κανω δουλεια + αλβανοι βουλγαροι που το παιζουνε υδραυλικοι και δε πληρωνουνε ικα τεβε εφοριες κλπ και πανε με τις μισες τιμες και χτυπανε τις δουλειες εγω τι πρεπει να κανω? να παρψ αλβανους ανασφαλιστους και να διωξω τους ελληνες? και ναι προς τα εκει μας πανε ολους γιαυτο φερανε τσαμπα οικονομικα χερια εδω!!!! αφηστε τα να πανε λεμε κωλοχανειο.

οπως βλεπετε εκτος απο την εφορια βαζουμε συνεταιρο στο μαγαζι μας και το ικα , τεβε κλπ και ολα αυτα ειναι λογικο να καταληγουνε στη τελευταια τρυπα του ζουρνα το καταναλωτη δηλαδη και κανεις δε μπορει να κανει τιποτα εκει ειναι το προβλημα.

κατεστραμενη χωρα πλεον,τελειωμενη δε δουλευει τιποτα.

απλα ολα τα λαμογια οι πολιτικοι καταφερανε αυτο που θελανε , οι μη εχοντες καταστηματα να κατηγορουνε τους εχοντας χωρις να ξερουνε τη γινεται μεσα σε 1 μαγαζι , οι μισοι ελληνες να βριζουνε και να θελουνε να σκοτωσουνε τους μπατσους , οι αλλοι μισοι να βριζουνε τους "τεμπεληδες" δημοσιους υπαλληλους και γενικα οι ελληνες να τρωγοντε μεταξυ τους και οι αλητες πολιτικοι στο απυροβλητο να μην τους φτανει κανεις. και οσο προχωραει οι κοινωνικη και οικονομικη πτωση των ελληνων τη νομιζετε τα μαγαζακια του κοσμακη και τα σπιτια θα κλεβουνε , ο εμφυλιος γαρ εγγυς

Link to comment
Share on other sites

απλα ολα τα λαμογια οι πολιτικοι καταφερανε αυτο που θελανε , οι μη εχοντες καταστηματα να κατηγορουνε τους εχοντας χωρις να ξερουνε τη γινεται μεσα σε 1 μαγαζι , οι μισοι ελληνες να βριζουνε και να θελουνε να σκοτωσουνε τους μπατσους , οι αλλοι μισοι να βριζουνε τους "τεμπεληδες" δημοσιους υπαλληλους και γενικα οι ελληνες να τρωγοντε μεταξυ τους και οι αλητες πολιτικοι στο απυροβλητο να μην τους φτανει κανεις. και οσο προχωραει οι κοινωνικη και οικονομικη πτωση των ελληνων τη νομιζετε τα μαγαζακια του κοσμακη και τα σπιτια θα κλεβουνε , ο εμφυλιος γαρ εγγυς

Αυτό λέγεται "κοινωνικός αυτοματισμός" και είναι ίσως το μόνο που έχει εφαρμόσει σωστά η τωρινή κυβέρνηση μέσα στη λαίλαπα της κρίσης. Δε χρειάζεται εμφύλιος. Χρειάζεται μια επανάσταση στους δρόμους και να φύγουν και οι 300 με αεροπλάνο.

Το πρόβλημα τώρα σχετικά με το thread είναι ότι οι τιμές είναι εξωφρενικές στα πάντα στη Ελλάδα. Εσύ λες ότι φταίει η φορολογία στο τέλος του χρόνου. Μήπως όμως φταίει και το υπέρμετρο κέρδος?

Τα Μarks and spencer στην Ελλάδα έχουν τα ζιπουνάκια 20 ευρώ και στην Αγγλία το ίδιο κατάστημα τα έχει κάτω από 10. Ο Μαρινόπουλος που έχει τα εδώ Marks and Spencer "φρόντισε" βέβαια να μην μπορείς να παραγγείλεις από Αγγλία. Και υπέρμετρο κέρδος και καφρίλα και αλητεία βέβαια...

Όσο για τις τιμές στον κατασκευαστικό τομέα που αναφέρεις, είναι αλήθεια, (λίγο προ κρίσης αγόρασα σπίτι) είναι ΕΞΩΦΡΕΝΙΚΕΣ. Για το πιο απλό πράγμα πληρώνεις περιουσίες... Και το μόνο που μας έμεινε είναι το IKEA, το Λιρόι Μερλίν και λύσεις do-it yourself όπου υπάρχει χρόνος και οι απαραίτητες γνώσεις...

Αν η ακρίβεια δεν πέσει ΔΡΑΜΑΤΙΚΑ, έχουμε τελειώσει.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου αρέσει που όλες οι αυξήσεις στα Ελληνικά μαγαζιά έρχονται προκαταβολικά. Ακριβαίνει το πετρέλαιο; Την επόμενη το πρωί πάνω η βενζίνη. Τίθεται θέμα με τα σιτηρά λόγο Ρωσίας; ΑΜΕΣΩΣ οι αυξήσεις.

Όταν βέβαια είναι για μειώσεις όλοι ξεχνάνε να τις κάνουν.

Ο Έλληνας μαγαζάτορας ακόμα και αν έχει δίκιο δεν θα το βρει ποτέ. Όταν το 2008 ξεκίναγε η κρίση σε παγκόσμιο επίπεδο πολλοί λέγανε ότι πέφτανε οι τιμές στα μαγαζιά του εξωτερικού, ενώ εδώ ανέβαιναν. Τώρα με το ΔΝΤ και με τον κόσμο να μην αγοράζει ενώ όλοι περίμεναν μειώσεις στις τιμές, αυτές ανεβαίνουν. Αν σε αυτά συνυπολογίσω ότι δεκαετίες τώρα μιλάμε για ακρίβεια στην Ελληνική αγορά, μήπως τελικά απλά υπάρχουν υπερβολικά πολλές μικρές επιχειρήσεις οι οποίες όλα αυτά τα χρόνια βασίζονταν στα υπερκέρδη;

Όποιο κατάστημα είχε πελατεία λόγω καλών τιμών και σεβασμό προς τον πελάτη θεωρώ ότι έχει πολλές πιθανότητες να επιβιώσει της κρίσης. Όποιο κατάστημα βασιζόταν σε 5-10 πελάτες τους οποίους άρμεγε αβέρτα, λογικό να πάει για λουκέτο.

Link to comment
Share on other sites

.........

ένας από τους λόγους που είχα κλείσει το γραφείο μου ήταν πως στην δουλειά μου άμα ήθελα να είμαι νόμιμος στα καλά καθούμενα μου φορτωνότανε ένας 40+% συνεταίρος τον οποιο λέγαν κράτος, που χωρίς να βάλει κανένα ρίσκο έπαιρνε το 40+% του κέρδους μου, αλλα δεν ήταν απλά συνεταίρος αλλα ήταν κακός συνεταίρος, δεν έκανε απόλυτος τίποτα, μου έστελνε κάθε λίγο και λιγάκι σδοε τεβε e.t.c. για να με κάνουν άνω κάτω... (στο επαγγελματικό pc στην δουλειά μου ενώ είχα τα πάντα γνήσια και μιλάμε για χιλιάδες ευρώ software, μου βρήκαν το Anno 1602 σπασμένο και μου κάναν ιστορία) και πέρα από αυτό, όσο πιο νόμιμος είσαι τόσο πιο πολύ σε "μαμανε", δηλαδή για κάθε τι έκανα χρειαζόμουν έτσι απλά χωρίς λόγο να βγάλω άδεια άσχετος πως είναι μέρος του επαγγέλματος.

και φυσικά όλα τα ρίσκα δικάσου, το κράτος μονα, ζυγά, κερδισμένο βγαίνει.

το όλο θέμα ήταν πως το κράτος προωθεί την "μεγαλοεπιχιριματικοτιτα", το μονοπώλιο και σφάζει όλους τους μικρομεσαίους.

γιατί άλλο είναι να φάει η "τρία" (διαφημιστική εταιρία) 1000E σκασμένη επιταγή, 40% φόρους τεβε e.t.c. και άλλο είναι εγώ να τα φάω εγώ στα οπίσθια μου.

και δεν συζητάμε άμα είχα μόνιμο υπάλληλο το τι θα γινόταν.

οποτε όσο θα υπάρχει αυτή η λογική του κράτους τόσο τα μικρομεσαία καταστήματα με μια σκασμένη επιταγή θα πηγαίνουν στον άλλο κόσμο και τα μεγάλα απλά θα ανεβάζουν το μονοπώλιο τους.

και στο κάτω κάτω τις γραφής, η δουλειά μου σήκωνε άνετα να την κάνω πολύ απλά από το σπίτι μου και να μην δίνω λογαριασμό σε κανέναν, αλλα αυτό κάνει το κράτος, ειδικά σε επαγγέλματα που μπορούν να κρυφτούν τους λέει κρυφτείτε και μείντε παράνομοι

Link to comment
Share on other sites

Έτσι για να γίνεται κουβέντα :

α) έχεις την εντύπωση ότι στους μισθωτούς οι κρατήσεις είναι λιγότερες;

β) με τι ποσοστό φορολόγησης πιστεύεις ότι θα ήταν βιώσιμες οι μικρομεσαίες επιχειρήσεις;

γ) Αν έπεφτε δραματικά το ποσοστό φορολόγησης (λ.χ. 10% όπως στη Βουλγαρία), πιστεύεις ότι κατά αντιστοιχία θα έπεφταν και οι τιμές ;

Link to comment
Share on other sites

Kαθυστερησα να πληρωσω τον ΟΑΕΕ (ΤΕΒΕ) μια μερα και μου εβαλαν προστιμο 20ε... τους ρωταω αν καθυστερουσα 1 μηνα ποσο θα μου βαζατε και μου ειπαν παλι 20ε!

ΛΟΛ ρε σεις!!!!:tomato:

Link to comment
Share on other sites

Οι μισθωτοί δεν έχουν πολύ λιγότερες κρατήσεις αλλά αντίστοιχα δεν παίρνουν και κανένα ρίσκο. Δεν έχουν υποθηκεύσει τις περιουσίες τους ούτε κινδυνεύουν να τα χάσουν όλα από ένα γύρισμα του οικονομικού κλίματος, όπως συμβαίνει σήμερα. Τα στοιχεία πάντως δείχνουν ότι περισσότερη λαμογιά πέφτει στις μεγάλες επιχειρήσεις οπότε η πολιτεία στριμώχνει τους μικρομεσαίους - μιας και με τους μεγάλους δεν μπορεί να τα βάλει.

Το πρόβλημα με την φορολογία στην Ελλάδα, εδώ και δεκαετίες, δεν είναι μόνο τα ποσοστά φόρου αλλά η συνολική αντιμετώπιση της μικρομεσαίας επιχειρηματικότητας. Εάν η δική μου επιχείρηση χρωστά στο δημόσιο επιβαρύνομαι με 18% ετήσιο επιτόκιο, στην αντίθετη περίπτωση, όταν δηλαδή το δημόσιο χρωστά σε εμένα από επιστροφή ΦΠΑ-προκαταβολές φόρου κλπ, το δημόσιο το παίζει τρελίτσα. Άσε δε που όποιος μικρομεσαίος απαιτήσει την επιστροφή του ΦΠΑ και όχι τον συμψηφισμό του την επόμενη ημέρα βρίσκει το ΣΔΟΕ έξω από το μαγαζί. Αντίθετα στις μεγάλες επιχειρήσεις όλα βαίνουν ομαλά και συνήθως την πατάνε όταν το λάδι δεν είναι αρκετό, εάν καταλαβαίνεις τί εννοώ. Για να μην επεκτείνω το ζήτημα, σε σχέση και με τους μισθωτούς, στο πόσοι κάνουν δεύτερη μαύρη εργασία κλπ κλπ.

Υπάρχει όμως και ένα αντικειμενικό πρόβλημα που λέγεται δυσλειτουργία της αγοράς και που έχει δύο διαφορετικές αλλά ταυτόχρονες εκφάνσεις. Από την μια υπάρχει υπερπληθώρα καταστημάτων, σε όλους τους τομείς, με αποτέλεσμα να αντιστοιχεί πολύ μικρό κομμάτι στην κάθε επιχείρηση και επιπλέον δεν λειτουργεί ο νόμος της προσφοράς και της ζήτησης. Ενώ η ζήτηση μειώνεται με την προσφορά να παραμένει σταθερή θα έπρεπε να οδηγηθούμε σε μείωση τιμών. Αντιθέτως όλοι αυξάνουν τις τιμές προσπαθώντας να διατηρήσουν τους τζίρους τους σταθερούς. Αυτό νομίζω συμβαίνει γιατί εκτός από το κράτος-συνεταίρο έχουμε και τις τράπεζες-συνεταίρους. Οι δε τράπεζες για να εξυπηρετήσουν την οποιαδήποτε επιχείρηση πρώτα κοιτούν τί τζίρους κάνει.

Link to comment
Share on other sites

ούτε κινδυνεύουν να τα χάσουν όλα από ένα γύρισμα του οικονομικού κλίματος, όπως συμβαίνει σήμερα.

Αυτό πες το στους μισθωτούς που πρέπει να αποπληρώσουν το δάνειο πρώτης κατοικίας και λόγω ύφεσης πέσανε θύματα περικοπών...

Link to comment
Share on other sites

Οι μισθωτοί δεν έχουν πολύ λιγότερες κρατήσεις αλλά αντίστοιχα δεν παίρνουν και κανένα ρίσκο. Δεν έχουν υποθηκεύσει τις περιουσίες τους ούτε κινδυνεύουν να τα χάσουν όλα από ένα γύρισμα του οικονομικού κλίματος, όπως συμβαίνει σήμερα.

Οι μισθωτοί δεν υπολογίζουν να βγάλουν κότερο σε 1-5 χρόνια όπως οι καταστηματάρχες από τα έσοδα του μαγαζιού. Ούτε ελπίζουν σε μερίδιο από τα κέρδη του καταστήματος. Επίσης από που και ως που δεν παίρνουν ρίσκο; Δεν υπάρχει περίπτωση δηλαδή να τους απολύσουν; Μόλις γίνεσαι μισθωτός όλα τα προβλήματά σου λύθηκαν; Αν ειλικρινά τα πιστεύεις αυτά, τότε η καλύτερη λύση για τους καταστηματάρχες είναι να γίνουν μισθωτοί. Και στην τελική, από πότε μια επένδυση δεν εμπεριέχει ρίσκο; Αυτός που πουλάει το σπίτι για να ανοίξει κατάστημα έχει κάνει μια επιλογή στην ζωή του από μόνος του, δεν του την επέβαλε κάποιος άλλος και την επιλογή αυτή την κάνει διότι 1) θέλει να είναι το αφεντικό του εαυτού του, 2) να βγάλει πολλά λεφτά.

Για να μην επεκτείνω το ζήτημα, σε σχέση και με τους μισθωτούς, στο πόσοι κάνουν δεύτερη μαύρη εργασία κλπ κλπ.

Χαλαροί και φοροδιαφεύγοντες οι μισθωτοί. Το απόλυτο ανέκδοτο.

Πάντως αυτοί που κάνουν δεύτερη δουλειά είναι αυτοί που παίρνουν 700€ και πρέπει να συντηρήσουν οικογένεια. Και κάτι ακόμα. Κάποιος που κάνει μαύρη εργασία δεν την κάνει μόνος του. Κάποιος εργοδότης τον προσλαμβάνει και γλυτώνει και αυτός με την σειρά του ένα κάρο λεφτά. Γιατί κοιτάμε μόνο τον μισθωτό και δεν κοιτάμε και τον εργοδότη; Ο εργοδότης δεν βγαίνει κερδισμένος από την μαύρη εργασία; Μόνο ο μισθωτός;

Πολλοί καταστηματάρχες δυστυχώς δεν νιώθουν τον καταναλωτή. Δυστυχώς βλέπουν τα πράγματα μονόπλευρα όπως τα περιγράφεις και εσύ ποιο πάνω, για αυτό και δεν θα καταφέρουν να επιβιώσουν της κρίσης. Θεωρούν τον μισθωτό βολεμένο, χωρίς άγχη, που ίσως κάνει και δεύτερη, μαύρη, εργασία και άρα έχει λεφτά - βασικά βλέπουν τον μισθωτό όπως την αγελάδα. Ο μισθωτός βρίσκει τα λεφτά στον δρόμο, όπως η αγελάδα το χορτάρι στο χωράφι και άρα όπως και η αγελάδα προβλέπεται το άρμεγμα του μισθωτού. Ας βάλουμε λοιπόν 30 και 40 και 100% ποιο ψιλά την τιμή από εκεί που θα θεωρούσαμε ότι βγάζουμε ένα λογικό κέρδος και μετά ας μας φταίνε χίλια δυο άλλα πράγματα που δεν μπαίνουν πελάτες στο μαγαζί.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς το κάθε ευρώ τους το πληρώνουμε κάθε μέρα και με το παραπάνω. Το δίνουμε για να ταϊσουμε τον κρατικό Γαργαντούα (που μόνοι μας δημιουργήσαμε βασίζοντας την ψήφο μας στο ρουσφέτι); το πληρώνουμε για κλείσιμο ανέλεκτων χρήσεων για να προστατέψουμε τις μικρομεσαίες επιχειρήσεις μας από τον έλεγχο (αφού κλέβουμε ηθελημένα και ανεξέλεγκτα); βάζουμε βενζίνη γιατί δεν κουνάμε τα πόδια μας και βαριόμαστε τον συνωστισμό των ΜΜΕ; θέλουμε το καλοκαίρι τα κλιματιστικά να δουλεύουν στο τέρμα γιατί δεν αντέχουμε την ζέστη κλπ. Το πρόβλημα δεν είναι η νοοτροπία των Ελληνικών μαγαζιών αφού κι εμείς σαν άτομα ίδια νοοτροπία έχουμε. Μας ενδιαφέρει μόνο το άμεσο και γρήγορα αποτέλεσμα ή κέρδος. Είτε αυτό είναι λογιστικό είτε όχι (παράδειγμα μη λογιστικού αποτελέσματος είναι η αδιαφορία για την ορθογραφία και η χρήση συντομογραφιών και greeklish για κέρδος χρόνου ή η στροφή στα ταχυφαγεία γνωστών αλυσίδων εξωτερικού έπειδή το σπιτικό μαγείρεμα είναι αγγαρεία).

Θυμάμαι το μεγάλο πάρτι με τις επιδοτήσεις που πέρναμε αβέρτα-κουβέρτα για εκσυγχρονισμό των επιχειρήσεων (αναφέρομαι κυρίως στα αγροτικά θέματα) οι οποίες τελικά κατέληξαν σε πολυκατοικίες και πολυτελή αυτοκίνητα. Και αντί να δούμε τα χάλια μας, βγαίναμε και στους δρόμους κλείνοντας οδικούς άξονες διαμαρτυρόμενοι για την μη απορρόφηση της παραγωγής ή ζητώντας από το κράτος να μας αγοράσει το περίσσευμα. Μιλάω στην ονομαστική όχι γιατί είμαι αγρότης αλλά επειδή η συμπεριφορά μιας μεγάλης πλειονότητας πολιτών μιας χώρας αντικατοπτρίζει την γενικότερη συμπεριφορά όλων μας σαν Ελληνικός λαός.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό πες το στους μισθωτούς που πρέπει να αποπληρώσουν το δάνειο πρώτης κατοικίας και λόγω ύφεσης πέσανε θύματα περικοπών...

Και οι περικοπές των μισθών οδηγούν σε περαιτέρω ύφεση μιας και μειώνεται ο κύκλος εργασιών. Φαύλος κύκλος δηλαδή. Άσε δε που για τους μικρομεσαίους εκτός από την απώλεια περιουσίας υφίσταται και η φυλάκιση - βλέπε ΤΕΒΕ.

Όσο για τους μισθωτούς πέρα από αυτούς που έχουν πραγματικά ανάγκη τα λεφτά ξέρω και μερικούς άλλους που ως δημόσιοι υπάλληλοι κρατούν λογιστικά βιβλία, κάνουν μελέτες για οικοδομικές άδειες κλπ κλπ. Επίσης όσο και να σου φανεί αστείο ο εργοδότης μάλλον χαμένος βγαίνει από την μαύρη εργασία γιατί αυτό που γλιτώνει από το ΙΚΑ θα το πληρώσει στην εφορία καθώς ο μισθός του "μαύρου" υπαλλήλου δεν φαίνεται πουθενά. Εκτός αν ο εργοδότης ανήκει στην προαναφερθείσα ομάδα των μεγάλων επιχειρηματιών οπότε με λίγο λαδάκι καθαρίζει.

Κλείνοντας τους μόνους που βλέπω προσωπικά ως αγελάδες είναι μερικούς νεόπλουτους μικροαστούς που δεν τους νοιάζει πόσα θα ξοδέψουν αρκεί το κινητό τους να είναι καλύτερο από του γείτονα κοκ. Δεν είπα ότι για τους μισθωτούς όλα είναι εύκολα - έχω περάσει και εγώ από αυτό το στάδιο - όμως ούτε για τους μικροεπιχειρηματίες τα πράγματα είναι εύκολα. Βασικά η δική μου επιχείρηση δεν έχει σχέση με το εμπόριο. Την δημιούργησα όμως όχι γιατί ήθελα απλώς να είμαι αφεντικό του εαυτού μου αλλά γιατί θεώρησα ότι μόνο αν κινηθώ μόνος μου θα μπορώ να αμοιφθώ για όσο πραγματικά αξίζω. Πριν ανοίξω το γραφείο μου εργαζόμουν σε εργοδότη που του έβγαζα αποδεδειγμένα την ίδια δουλειά με τους άλλους 2 υπαλλήλους μαζί (δηλαδή φαντάσου τον έναν από αυτούς με απόδοση Χ3) αλλά έπαιρνα λιγότερα από αυτούς χωρίς προοπτικές καλυτέρευσης της θέσης μου...

Link to comment
Share on other sites

(χθες φίλος χωρίς ιδιαίτερη σχέση με pc και internet μου έλεγε ότι παραγγέλνει πάνες από Αγγλία στη μισή τιμή σε σχέση με τις ίδιες από Ελλάδα - τυχαίο το παράδειγμα)

Επειδή και εγώ περιμένω νέο μέλος στείλε link σε παρακαλώ να κάνω μια έρευνα αγοράς.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.