Jump to content



Αγορά παιχνιδιών από on-line καταστήματα (εξωτερικού)


Jaco

Recommended Posts

Κάνω να αγοράσω κάτι παιχνίδια ps3 από το game.co.uk, το οποίο έχει πάρα πολύ καλές τιμές... βάζω 4 στο καλάθι... πάω να ολοκληρώσω την παραγγελία και τρώω άκυρο γιατί δεν μπορούν λέει να στείλουν δέματα πάνω από 1 κιλό εκτός Αγγλίας... Τρώνε ένα τεράστιο Χ...

Δοκιμάζω να κάνω το ίδιο από play.co.uk... όλα τελειώνουν κανονικά, δίνω τα στοιχεία της προπληρωμένης και μένω ήσυχος... αμ έλα που χθες το βράδυ, μου έρχεται e-mail που λέει ότι μου ακύρωσαν κάποια παιχνίδια από την παραγγελία, λόγο του ότι για λόγους ασφαλείας δεν μπορούν να στείλουν 10 ίδια αντικείμενα... άσχετο δηλαδή... μπαίνω να δω τι γίνεται και όντως τα έχουν ακυρώσει και μου στέλνουν ένα το οποίο είχε και την μικρότερη προσφορά από άποψη τιμής σε σχέση με τ' άλλα... έτσι είστε λέω...? πάω να ακυρώσω την παραγγελία, πουθενά κάποιο cancel order... πάω να βρω ένα e-mail επικοινωνίας, πουθενά το e-mail... πάω να κοιτάξω στο FAQ, τίποτα... κάνω reply στο αυτοματοποιημένο e-mail που μου ήρθε για την ακύρωση, τρώω αυτοματοποιημένο άκυρο λόγο του reply... τελικά μέσα από το profile, πήγα και άλλαξα τον αριθμό CV2 της κάρτας, για να μην χρεωθεί και αν θέλουν ας επικοινωνήσουν μαζί μου... όντως αργότερα πήρα ένα αυτοματοποιημένο μήνυμα ότι δεν μπόρεσαν να χρεώσουν την κάρτα και ότι πρέπει να βάλω τον σωστό CV2 αριθμό... :clap:Άντε γεια και αυτοματοποιημένα...

Τι στο καλό, δεν υπάρχει κανένας σοβαρό on-line μαγαζί για παιχνίδια...?

Ξέρει κάποιος κανένα μαγαζί που να στέλνει Ελλάδα ανεξάρτητα βάρους, να έχει λογικές τιμές και να μπορεί κάποιος να επικοινωνήσει μαζί τους όταν έχει κάποιο πρόβλημα...?

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δε σπας την παραγγελία σε 2 ή και 3 μέρη? Έτσι κι αλλιώς, κάποια από τα μαγαζιά που ανέφερες έχουν δωρεάν ταχυδρομικά.

Η τακτική που ακολοθούν έχει προκύψει από τις εξυπνάδες κάποιων, που παρελάμβαναν κανονικά τα δέματα και μετά έστελναν μαιλ και τους έλεγαν ότι δεν έφταναν ποτέ οι παραγγελίες σ'αυτούς..... ώστε να τους τα ξαναστείλουν...

Επίσης, ρίξε και μια ματιά στο zavvi.com

Link to comment
Share on other sites

Μόνο το play έχει δωρεάν μεταφορικά, αλλά το θέμα είναι ότι δεν υπάρχει εύκολος τρόπος επικοινωνίας μαζί τους, παρά μόνο τηλεφωνικά... τώρα το σπάσιμο των παραγγελιών δεν είναι βέβαια πρόβλημα, αλλά αμέσως-αμέσως σε βάζουν σε μια παραπάνω διαδικασία, η οποία και ας μην είναι η μεγαλύτερη ταλαιπωρία του κόσμου, προσωπικά μου την δίνει λίγο...

Θα το τσεκάρω και το zavvi...

Link to comment
Share on other sites

Από Play παίρνω και μου τα στέλνουν χωρίς προβλήματα.

Καμιά φορά αργεί παραπάνω από 1 βδομάδα αλλά πάντα έρχεται.

Εχουν βάλει και ένα όριο για Ελλάδα στις 30 λίρες.

Αυτό από ότι έχω δει σε εμένα δεν ισχύει γιατί έχω παραγγείλει πράγματα πολύ μεγαλύτερης αξίας,

αλλά ίσως να παίζει ανά περίπτωση οπότε αν πχ. είσαι νέος αγοραστής, μπορεί όντως να υπάρχει το όριο.

Link to comment
Share on other sites

... τελικά μέσα από το profile, πήγα και άλλαξα τον αριθμό CV2 της κάρτας, για να μην χρεωθεί και αν θέλουν ας επικοινωνήσουν μαζί μου... όντως αργότερα πήρα ένα αυτοματοποιημένο μήνυμα ότι δεν μπόρεσαν να χρεώσουν την κάρτα και ότι πρέπει να βάλω τον σωστό CV2 αριθμό... :clap:Άντε γεια και αυτοματοποιημένα...

Ωραίος ο παίχτης ...

Link to comment
Share on other sites

Η τακτική που ακολοθούν έχει προκύψει από τις εξυπνάδες κάποιων, που παρελάμβαναν κανονικά τα δέματα και μετά έστελναν μαιλ και τους έλεγαν ότι δεν έφταναν ποτέ οι παραγγελίες σ'αυτούς..... ώστε να τους τα ξαναστείλουν...

ειμαι σιγουρος οτι αυτοι ηταν ελληνες.

Παντως τζακ εχε υποψη σου,λογω ευρωπαικου κανονισμου για την προστασια του καταναλωτη,οταν συναλλασσεσαι σαν ιδιωτης εξ αποστασεως με αλλοδαπο μαγαζι,σε προστατευει η ελληνικη νομοθεσια προστασιας του καταναλωτη .Εχεις δηλαδη τις 14 μερες αναιτιολογητης υπαναχωρησης (Αν και νομιζω προβλεπεται και στο βρετανικο δικαιο παρομοια προθεσμια)

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα, αυτό ομολογώ δεν το ήξερα...

Τουλάχιστον δεν μπορούν να με χρεώσουν τώρα...

Νταξ, είναι η αρχή μέχρι να βρω κάποιο μαγαζί που να με εξυπηρετεί, μετά το παντρεύομαι...

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κάποιος κανένα μαγαζί που να στέλνει Ελλάδα ανεξάρτητα βάρους, να έχει λογικές τιμές και να μπορεί κάποιος να επικοινωνήσει μαζί τους όταν έχει κάποιο πρόβλημα...?

Jaco δοκίμασε το zavvi http://www.zavvi.com είναι Αγγλία και στέλνει Ελλάδα με μεταφορικά 1 λίρα τώρα για το βάρος δεν ξέρω ρώτα τους.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά τα πήρα από το zavvi, το οποίο χρεώνει 1 λίρα/παιχνίδι για μεταφορικά...

Μέχρι στιγμής δεν έχουν γκρινιάξει για κάτι και επίσης έχει καλύτερες τιμές από play και game.co.uk (τουλάχιστον σε αυτά που ήθελα)...

Link to comment
Share on other sites

Εν τω μεταξύ έχουν όλα ακριβώς το ίδιο web interface και είναι πανομοιότυπα, εκτός από τα χρώματα...

Το hmv το έχεις δοκιμάσει neph...? Αν ναι, και είσαι ικανοποιημένος, τότε θα το δοκιμάσω την επόμενη φορά...

Link to comment
Share on other sites

Εν τω μεταξύ έχουν όλα ακριβώς το ίδιο web interface και είναι πανομοιότυπα, εκτός από τα χρώματα...

Το hmv το έχεις δοκιμάσει neph...? Αν ναι, και είσαι ικανοποιημένος, τότε θα το δοκιμάσω την επόμενη φορά...

Nαι αλλα για 1 πραγμα μονο και οχι "mass" παραγγελια.

Γρηγορα,οικονομικα και γενικα πολυ ΟΚ καταστημα.

Μου φαινεται η Αγγλια για παραγγελιες σε DVD/CD/bluray/games ειναι μονοδρομος.

ειμαι σιγουρος οτι αυτοι ηταν ελληνες.

Ω ναι ηταν.

Ειχα φαει εμπλοκη τοτε καθως ειχα pending παραγγελια οταν το εφαρμοσαν το "μετρο" αυτο.

Επισης θυμαμαι μερικα μικρα μαγαζια περιξ Ομονοιας και Εξαρχειων που πουλαγαν δισκακια απο ξενογλωσσες σειρες + animu/manga που χαν κανει τελειως abuse το play και τα συναφη + οτι δεν χρεωναν μεταφορικα και εδω ειχαν "ελληνικες τιμες".

Ημεθα πρωτοποροι.

Απογονοι των Ελ.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.