Jump to content



PowerColor HD 5970 2048MB BIOS


pol77

Recommended Posts

Δεν ξερω για ποιο λογο θες να αλλαξεις bios, αλλα σιγουρα χρειαζεται να flashareis καθε core ξεχωριστα! Μετα να κλεισεις το PC και μετα restart. Αν μαλιστα προκειται να φλασαρεις με αλλου κατασκευαστη το bios τοτε χρειαζεται πριν το φλασαρισμα να εχεις βγαλει εντελως τους ati drivers!

Επισης, προσεξε τα master και slave γιατι αν τα βαλεις αναποδα θα μεινεις χωρις fan control και οπως καταλαβαινεις μπορει να παρεις την καρτα στο "χερι" λογω υπερθερμανσης.

Δυστυχως δεν μπορω να σε κατευθυνω στο που να βρεις ενα "ασφαλες" bios για την καρτα σου. Ενα εξαιρετικο και ταυτοχρονα ολοκληρωμενο bios για reference 5970 υπαρχει εδω το οποιο λυνει και το θεμα του cold bug (αν εχεις κατι τετοιο)

Επισης, πολλα σχετικα με το flasharisma των καρτων αναφερονται εδω

Παντως ελπιζω να εχεις καποιο σοβαρο λογο για το φλασαρισμα...

... σιγουρα μην βαλεις αυτο που ανφερες της XFX (το οποιο ειχα και εγω αρχικα και ειναι "προβληματικο"). Αν ειναι να βαλεις αλλου κατασκευαστη, τοτε βαλε της SapphireOC edition ως πιο πληρες και με δυνατοτητα χρησης του redline overvolt tool για overclocking.

Link to comment
Share on other sites

Ποιος ειναι ο λογος που το χρειαζεσαι?

Δεν βαζουμε ενα, ετσι απλα επειδη ταιριαζει το master/slave.

Θέλω απλά να βάλω στην κάρτα το αρχικό της BIOS. Είδα λοιπόν ότι η powercolor χρησιμοποιεί το BIOS της ΑΤΙ. Δεν το βάζω απλά επειδή ταιριάζει με κάτι, πέρα από το ότι είναι το "κανονικό" της BIOS.

Link to comment
Share on other sites

βαλε της SapphireOC edition ως πιο πληρες και με δυνατοτητα χρησης του redline overvolt tool για overclocking.

Σε ευχαριστώ πολύ για τη βοήθειά σου!

Αυτό θεωρείται το καλύτερο BIOS για 5970 αυτή τη στιγμή; Ως προς τι είναι πιο πλήρες από τα άλλα;

EDIT: Και τι προβλημα βρήκες στο BIOS της XFX?

Link to comment
Share on other sites

Και η δική μου 5970 Powercolor είναι. Τα εχω τα αρχικα τα bios και ναι ειναι της ATI.

Αν θες στειλε μου πμ να στα ανεβασω.... :)

Σε ευχαριστώ πολύ! Σου έχω στείλει pm με το mail μου.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ για τη βοήθειά σου!

Αυτό θεωρείται το καλύτερο BIOS για 5970 αυτή τη στιγμή; Ως προς τι είναι πιο πλήρες από τα άλλα;

EDIT: Και τι προβλημα βρήκες στο BIOS της XFX?

Ναι, το sapphireOC Bios θεωρειται για την ωρα το καλυτερο με βαση:

α) αυτα που μου ειπε ο ATIMAN που τα "ανοιξε" και ειδε τι εχουν

β) με βαση το γεγονος οτι το sapphireOC ειναι φτιαγμενο απ'ευθειας απο την ΑΤΙ

γ) με βαση το review που εκανε ο Plug2k/Virus2k (ο οποιος μαλιστα συγκρινε το ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ XFX Bios που βρισκοταν διαθεσιμο ΜΟΝΟ σαν προεγκατεστημενο στη καινουρια καρτα του)

Το προβλημα που βρηκα στο Bios της XFX (το bios που ειναι διαθεσιμο στο site της XFX και ΟΧΙ το προεγκατεστημενο στις νεες XFX καρτες) ειναι το ... cold bug! Τι ειναι το coldbug? Ενα φαινομενο 2d artifacts Που εμφανιζεται ΜΟΝΟ οταν η καρτα ειναι κρυα σε συγκεκριμενη θερμοκρασια... να και ενα video απο το cold bug που ειχα παλιοτερα οταν χρησιμοποιουσα το XFX Bios (που αναφερεις στο παραπανω Post)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες! Είσαι κατατοπιστικότατος :D

Μήπως έχεις πρόχειρο κάποιο Link για το overvoltage tool της Sapphire? Ξέρεις μέχρι τι τάσεις επιτρέπει;

Εδω επιλεγοντας την Sapphire 5970 OC.

Core: 1.05v-1.1625v

Memory: 1.1v-1.15v

Τα ιδια ΑΚΡΙΒΩΣ ορια εχει και το XFX Overvolt tool

Link to comment
Share on other sites

κάποιο tool για τον υπερχρονισμό της κάρτας πέρα από αυτό που περιορίζει το BIOS (775/1125) ???

Μα φυσικα το CCC Overdrive. Το θεμα ειναι πως θα κανεις το overvolting (Sapphire Redline και XFX Overvolt περιοριζονται απο το Bios) κατι το οποιο επιτυγχανεται με το MSI Afterburner v.2 (το οποιο ειναι και αναγκαιο για fan profile)

To MSI Afterburner ΔΕΝ εχει μονο τη δυνατοτητα για Memory overvolt,... εδω απλα να σου πω πως εγω με 1.16v core και το default 1.1v της μνημης πιανω για πλακα 930/1250, ενω με ενα απλό 1.125v στο core εχω ανετα 850/1200. Εξαρταται απο την καρτα ΚΑΙ απο το bios! Το Sapphire OC bios θεωρειται και απο τα καλυτερα σε θεμα overclocking!

Τελος, μου εχουν πει για αυτο ATI Tool για Overvolting, το οποιο ομως ΔΕΝ εχω χρησιμοποιησει. Εχω ακουσει μονο πως δεν μπορει να δωσει ενδιαμεσες βαθμιδες voltage, παρ'ολα αυτα ΔΕΝ το εχω δοκιμασει ο ιδιος!

edit: MOS μολις ειδα οτι ΔΕΝ εχεις 5970 αλλα 5850, οποτε τα δεδομενα voltage αλλαζουν. Για περισσοτερα, που αλλου... στον ATIMAN!

Link to comment
Share on other sites

εσεις δεν ξερω τι λετε εγω με του ατιμαν το βιος ειμαι τοσο καιρο νομιζω asus [με 1.1625 v]ξεκλειδωτο αλλωστε δεν με νοιαζει κιολας η 5970 δουλευει ρολοι απο την πρωτη στιγμη και απο θερμοκρασιες μαγεια και εχω δοκιμασει αρκετα βιος κανενα δεν μου δουλεψε οπως αυτο

εχω φθασει με αυτο 950-1270 1,1625v χωρις προβλημα

και 980-1270 με 1.3v οσα δεινη το afterburner δηλαδη

υγ εννοειται σε vantage,unigine.3dmark06 βραχος

Link to comment
Share on other sites

Ναι μωρέ, το Overdrive με έχει μέχρι εκεί που σου είπα....για αυτό χρησιμοποίησα το AMD GPU Clock Tool το οποίο δεν περιορίζεται από το bios αλλά πρέπει σε κάθε εκκίνηση να κάθεσαι να το ρυθμίζεις.....το ATiTool μέχρι στην 27 b3 που είναι και η τελευταία έκδοση δεν υποστηρίζει την κάρτα και δεν μπορεί να δει σωστά τις συχνότητες.....

Link to comment
Share on other sites

Ναι μωρέ, το Overdrive με έχει μέχρι εκεί που σου είπα....για αυτό χρησιμοποίησα το AMD GPU Clock Tool το οποίο δεν περιορίζεται από το bios αλλά πρέπει σε κάθε εκκίνηση να κάθεσαι να το ρυθμίζεις.....το ATiTool μέχρι στην 27 b3 που είναι και η τελευταία έκδοση δεν υποστηρίζει την κάρτα και δεν μπορεί να δει σωστά τις συχνότητες.....

Μηπως να βαλει το "χερακι" του ο ΑΤΙΜΑΝ και να αλλαξεις ελαφρως το bios?

Θα σου ελεγα να χρησιμοποιησεις το RBE Radeon Bios editor, αλλα δε συγκρινεται με τα Bios του ΑΤΙΜΑΝ απ'οτι ακους και εσυ.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.