Jump to content



Δάπεδο Λάμινεϊτ - ό, τι να' ναι


dimitris_s

Recommended Posts

Λεπόν μάγκες τα φώτα σας...

Αλλάζω διαμέρισμα. Σε αυτό που μένω τώρα έχει δάπεδο λάμινειτ... Κάτι σαν αυτό:

330-21.jpg

Στο γραφείο (πριν βάλω μοκέτα), από την καρέκλα ξηλώθηκε η επιφάνεια από το πάτωμα... Μιλάμε για ένα κομμάτι λαμινειτ, και το "ξήλωμα" είναι 3x3cm. Πρέπει να το προσέξει το μάτι σου για να το δει δηλαδή.

Η σπιτονοικοκυρά μου λέει τώρα (επειδή φεύγω και πρέπει να δούμε ζημιές κτλ) ότι ρώτησε και καλά σε κατάστημα με δάπεδα και της είπανε ότι δεν μπορεί να αλλαχτεί ένα μόνο κομμάτι, αλλά πρέπει ΟΛΟ το πάτωμα του δωματίου να αλλαχτεί. (το δωμάτιο είναι καμιά 25-30 τετραγωνικά), και όλως τυχαίως η τιμή που χρειάζεται για να περάστει πάλι όλο λαμινειτ, είναι 500λέβα (250 ευρώ), όσο ακριβώς είναι και η εγγύηση.

Εμένα όλο αυτό μου φαίνεται μέγιστη ποστία, και δεν υπάρχει περίπτωση να μην μπορείς να αλλάξεις μόνο το ένα (ή άντε και 2-3) κομμάτια από το λαμινειτ.

Δηλαδή ρε φούστη, πλακάκι να ήτανε και να έσπαγε, ΕΝΑ πλακάκι θα άλλαζες όχι όλο το δωμάτιο...

Τα φώτα σας μάγκες γιατί θα μαμοσταυριστούμε στα βουλγάρικα με την landlady... :help1:

epic thread is epic...

Link to comment
Share on other sites

σου λέει φίφες.....ένα κομμάτι είναι αρκετό.

Ευχαριστώ ρε μαν... Είναι 100% σίγουρο αυτό; Δεν σε αμφισβητώ, εννοείται, απλά δεν είμαι σχετικός με το θέμα και δεν γνωρίζω.

Και μάλιστα μου είπε ότι αν θέλω μπορούμε να πάμε να ρωτήσουμε ένα κατάστημα που έχει ακριβώς στο ισόγειο της πολυκατοικίας με δάπεδα, για να μας πουν κι αυτοί ότι είναι έτσι όπως τα λέει. Βεβαίως της είπα ότι αν θα ρωτήσουμε κάποιον, αυτός θα είναι κάποιος τρίτος, γιατί στάνταρ αυτή έχει πάει και έχει μιλήσει στο κατάστημα, if u know what I mean.

Και δεν είναι τόσο τα λεφτά, αλλά το γεγονός ότι σε περνάνε για βλάκα...

Ω ρε θα πέσουν γέλια...

Link to comment
Share on other sites

Ρε μην τσαντιζεστε,να και μια χωρα που μας θεωρει (τους ελληνες) πλουσιους και θελουν να μας τα φανε.

Καλά, οι Βούλγαροι νομίζουν ότι οι Έλληνες έχουμε μια δολλαριά φυτρωμένη στις αυλές μας, και κάθε πρωί πάμε και κόβουμε από λίγα...

Link to comment
Share on other sites

Τα λάμινεητ μπαίνουν θηλυκωτά και όχι κουμπωτά και πρέπει να είναι μεγάλο μανίκι να πας να χώσεις ένα χωρίς να καταστρέψεις τη πατούρα του δίπλα, μιας και πρέπει να το σηκώσεις (το ένα; Όλα μαζί μιας και συνδέονται μεταξύ τους) για να βάλεις το καινούργιο από κάτω. Θα σου πρότεινα να πας να μιλήσεις με κάποιον πατωματζή να σου πεί μια εμπεριστατωμένη άποψη.

Πάντως αν πας να τα βάλεις μόνος σου θα φας μανίκι. Το έχω φάει και ξέρω:p

Link to comment
Share on other sites

Τα λάμινεητ μπαίνουν θηλυκωτά και όχι κουμπωτά και πρέπει να είναι μεγάλο μανίκι να πας να χώσεις ένα χωρίς να καταστρέψεις τη πατούρα του δίπλα, μιας και πρέπει να το σηκώσεις (το ένα; Όλα μαζί μιας και συνδέονται μεταξύ τους) για να βάλεις το καινούργιο από κάτω. Θα σου πρότεινα να πας να μιλήσεις με κάποιον πατωματζή να σου πεί μια εμπεριστατωμένη άποψη.

Πάντως αν πας να τα βάλεις μόνος σου θα φας μανίκι. Το έχω φάει και ξέρω:p

Σωστός.

Βασικά πρέπει να μπαίνουνε κατά γραμμή, γιατί οι άκρες που πάνε στον τοίχο είναι επίπεδες, και αυτά που θηλυκώνουν είναι τα υπόλοιπα, right;

Οπότε στην χειρότερη θα πρέπει να βγει μια γραμμή (τοίχο με απέναντι τοίχο), και να αλλαχτεί ένα, άντε δύο κομμάτια. (λέω εγώ τώρα). Όχι όμως και να θέλει 250 ευρώ για ένα μαμημένο κομμάτι που ξύθηκε λίγο η επιφάνειά του...

Δεν έχω καιρό για να τρώω μανίκια τώρα... :p Το επόμενο ΣΚ παίζει μετακόμιση και θα φάω πίκρα με τα standards που έχω θέσει για το νέο διαμέρισμα... καλωδίωση, δικτύωση κι έτσι...

Πατωματζή θα ρωτήσω όπως και να' χει, και θα του πω να έρθει να το φτιάξει κι όλας... :whip:

Link to comment
Share on other sites

Τα λάμινεητ μπαίνουν θηλυκωτά και όχι κουμπωτά και πρέπει να είναι μεγάλο μανίκι να πας να χώσεις ένα χωρίς να καταστρέψεις τη πατούρα του δίπλα, μιας και πρέπει να το σηκώσεις (το ένα; Όλα μαζί μιας και συνδέονται μεταξύ τους) για να βάλεις το καινούργιο από κάτω. Θα σου πρότεινα να πας να μιλήσεις με κάποιον πατωματζή να σου πεί μια εμπεριστατωμένη άποψη.

Πάντως αν πας να τα βάλεις μόνος σου θα φας μανίκι. Το έχω φάει και ξέρω:p

Επαυξάνω. 'Εχοντας τοποθετήσει ο ίδιος σε 3 δωμάτια στο σπίτι μου τέτοιο πάτωμα, η καλύτερη περίπτωση που μπορεί να σου τύχει είναι η ζημιά να είναι στην άκρη που τελείωνε το πατωμα στο στρώσιμό του (στρώνεται προς μια κατευθυνση) και βέβαια να μην ξεγελάστηκαν και χρησιμοποίησαν κόλλα. αλλιώς... 25 τ.μ για 250 € δηλαδή 10€ τ.μ. αγορά και τοποθέτηση μια χαρά σε βρίσκω (οι τιμές εδώ μόνο αγορά παίζουν περίπου 8 - 20 € τ.μ.) Η τοποθέτηση δεν είναι επιστήμη αλλα θα στρώσεις τετρακέφαλους - γλουτιαίους

εντιτ: Ανάλογα της ζημιάς ίσως να παίζει και επισκευή. Αν μιλάμε για τελείως επιφανειακό ξύσιμο υπάρχουν στην αγορά ειδικά κεριά που μπαλώνουν την επιφάνεια. Αν δεν είναι κάτι πολύ μεγάλο και αν μπορείς να της δείξεις απτά αποτελεσματα αποκατάστασης μπορεί να τη γλιτώσεις με περίπου 10€.

Link to comment
Share on other sites

Επαυξάνω. 'Εχοντας τοποθετήσει ο ίδιος σε 3 δωμάτια στο σπίτι μου τέτοιο πάτωμα, η καλύτερη περίπτωση που μπορεί να σου τύχει είναι η ζημιά να είναι στην άκρη που τελείωνε το πατωμα στο στρώσιμό του (στρώνεται προς μια κατευθυνση) και βέβαια να μην ξεγελάστηκαν και χρησιμοποίησαν κόλλα. αλλιώς... 25 τ.μ για 250 € δηλαδή 10€ τ.μ. αγορά και τοποθέτηση μια χαρά σε βρίσκω (οι τιμές εδώ μόνο αγορά παίζουν περίπου 8 - 20 € τ.μ.) Η τοποθέτηση δεν είναι επιστήμη αλλα θα στρώσεις τετρακέφαλους - γλουτιαίους

Δηλαδή πες ότι σπάει ένα κομμάτι λαμινατ, μετά πρέπει να αλλάξεις ΟΛΟ το δωμάτιο; :flex:

EDIT: Βασικά να σημειώσω συγκεκριμένα, ότι δεν έχει σπάσει τίποτα, το πάτωμα είναι κομπλέ. Σε ΕΝΑ κομμάτι μόνο έχει φύγει η λεπτή επάνω επίστρωσή του, κι αυτό πολυ λίγο...

Link to comment
Share on other sites

μπορεις να ανεβασεις φωτογραφια απο το πεδιο μαχης ;

Θα ανεβάσω αλλά σε ολίγες ημέρες, γιατί στο δωμάτιο παίζει μοκέτα από τοίχο σε τοίχο, και για να φύγει η μοκέτα πρέπει να φύγουν καναπέδια, γραφεία, κρεβάτια και ο γάτος... :jester:

Link to comment
Share on other sites

αν ειναι στην μεση του δωματιου πχ. τοτε πρεπει να κοπει το σκαρτο κομματι με δισκοπριονο χειρος και να αντικατασταθει με νεο.....

το νεο κομματι ΔΕΝ κουμπωνει οπως το παλιο αλλα αφαιρειτε το τμημα που ΄κλικαρει' με τα αλλα και απλος καθεται στο κενο που υπαρχει και μπαινει κολα!

λογικα θα πρεπει να υπαρχουν 2-3 τετραγωνικα καπου για τετοιες ζημιες, ωστε ναταιριαξει και το χρωμα, αλλιως ειναι λιγο δυσκολο να μην φαινεται.....

αν αποφασισετε να μπει εκ νεου ολο το κομματι τοτε οπως προειπαν (εγραψαν) τα παιδια , θελει ξηλωμα απο την αρχη, μεχρι το σημειο ζημιας - και οχι ευκολο μαλιστα ,αναλογα την ποιοτητα και το αν εχει κολα ή οχι κλπ κλπ

Link to comment
Share on other sites

Επαυξάνω. 'Εχοντας τοποθετήσει ο ίδιος σε 3 δωμάτια στο σπίτι μου τέτοιο πάτωμα, η καλύτερη περίπτωση που μπορεί να σου τύχει είναι η ζημιά να είναι στην άκρη που τελείωνε το πατωμα στο στρώσιμό του (στρώνεται προς μια κατευθυνση) και βέβαια να μην ξεγελάστηκαν και χρησιμοποίησαν κόλλα. αλλιώς... 25 τ.μ για 250 € δηλαδή 10€ τ.μ. αγορά και τοποθέτηση μια χαρά σε βρίσκω (οι τιμές εδώ μόνο αγορά παίζουν περίπου 8 - 20 € τ.μ.) Η τοποθέτηση δεν είναι επιστήμη αλλα θα στρώσεις τετρακέφαλους - γλουτιαίους

εντιτ: Ανάλογα της ζημιάς ίσως να παίζει και επισκευή. Αν μιλάμε για τελείως επιφανειακό ξύσιμο υπάρχουν στην αγορά ειδικά κεριά που μπαλώνουν την επιφάνεια. Αν δεν είναι κάτι πολύ μεγάλο και αν μπορείς να της δείξεις απτά αποτελεσματα αποκατάστασης μπορεί να τη γλιτώσεις με περίπου 10€.

τι κερια ειναι αυτα??

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή πες ότι σπάει ένα κομμάτι λαμινατ, μετά πρέπει να αλλάξεις ΟΛΟ το δωμάτιο; :flex:

EDIT: Βασικά να σημειώσω συγκεκριμένα, ότι δεν έχει σπάσει τίποτα, το πάτωμα είναι κομπλέ. Σε ΕΝΑ κομμάτι μόνο έχει φύγει η λεπτή επάνω επίστρωσή του, κι αυτό πολυ λίγο...

Η ''λεπτή επάνω επίστρωση'' δυστυχώς δεν είναι τίποτα άλλο παρα ένα φύλο χαρτιού στο οποίο είναι τυπωμένο το ''σχέδιο'' του ξύλου. Αυτό το χαρτί προστατεύεται απο τις τριβές με ένα πολύ σκληρό βερνίκι.

Ανάλογα τώρα με τό βάθος της ζημιάς το ''κερί'' υποκαθστά σε χρώμα, και εν μέρει σε σχέδιο, το χαρτί που λείπει. Αν το κομμάτι είναι αρκετό, η λύση της αφαίρεσης που προτείνει ο makio είναι εφικτή αλλά θέλει τέχνη να μη φαίνεται η ραφή μετά. Και πάντα εξαρτάται με το πόσο διαλλακτική είναι η σπιτονοικοκυρά σου, και πόσο κάθετος θα είσαι εσύ στην λύση που θα προτείνεις.

Link to comment
Share on other sites

είναι υλικά επιδιόρθωσης για πατώματα και πάνε και στα λαμινάτα. είναι ράβδοι απο σκληρό υλικό (αν έχεις δεί βουλοκέρι) το οποίο έχει ποικιλία χρωμάτων και εφαρμόζετια με χρήση θερμότητας που το μαλακώνει πολύ και κολλάει στην επιφάνεια του πατώματος καλύπτοντας την ατέλεια (πάντα στο μέτρο του δυνατού) θα το βρείς πράκτικερ ή σε καλά χρωματοπωλεία

Link to comment
Share on other sites

Αν το κομμάτι είναι αρκετό, η λύση της αφαίρεσης που προτείνει ο makio είναι εφικτή αλλά θέλει τέχνη να μη φαίνεται η ραφή μετά.

προσεξε! - δεν εννοω ν αφαιρεθει μικρο κομματι και να ταιριαξεις μετα αλλο!

πρεπει ν αφαιρεθει ολο το κομματι(σανιδα) που εχει την ζημια και να μπει νεο ακεραιο....

το δισκοπριονο χρειαζεται για να μπορεσει να αφαιρεθει η σανιδα 'εσωτερικα' χωρις να σηκωθουν τα γυρω κομματια....

απλα μετα ΔΕΝ κουμπωνει το νεο κομματι ,οποτε πρεπει να μπει με κολλα........

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.