Jump to content



Ελληνική Πραγματικότητα


DJD

Recommended Posts

Δημόσιες υπηρεσίες = Φρίκη.

Έρχεται το πρωί η ΕΥΔΑΠ να περάσει ένα νέο ρολόι τρία σπίτια πιο δίπλα. Σαν τεχνικαράδες περνάνε το νέο ρολόι για το νερό και κόβουν και το τηλέφωνο. Φεύγουν σαν κύριοι (έλειπα γαμώτο από το σπίτι...) και παίρνω τηλέφωνο για την βλάβη αφού με ενημέρωσε η αδερφή μου για την βλάβη. Εξηγώ στον κύριο που σήκωσε το τηλέφωνο στο βλαβοληπτικό της ΕΥΔΑΠ την κατάσταση και έρχεται η αποστομοτική απάντηση: "και τι θέλετε κύριε να έρθει η ΕΥΔΑΠ να σας φτιάξει το καλώδιο;". Ο τόνος που μιλούσα αυξήθηκε και ο προήγουμενος κύριος με περνάει στον τμηματάρχη ο οποίος με περίσσιο θράσσος που λέει ακριβώς την ίδια αποστομοτική απάντηση. Φυσικά ποσός τους ενδιέφερε όταν είπα ότι δουλεύω με το Internet...Μετά από αρκετές φωνές - όπως είναι φυσικό με δημόσια υπηρεσία - δεν έβγαλα άκρη. Στο τέλος άκουσα και το αν έχετε πρόβλημα πήγαιντε το με νομικά μέσα και ηρέμησα... ΖΩΑ

Μέρος 2ο: Τηλέφωνο στο βλαβοληπτικό του ΟΤΕ όπου οι εν λόγω δεσποινίς με την γλυκήτατη φωνή μου λέει ότι έχει δωθεί μεν η βλάβη (από την αδερφή μου) αλλά αύριο θα κοιταχτεί γιατί ως γνωστόν τα καφενεία κλείνουν στις 3. Και με ενημερώνει ότι η βλάβη μπορεί να κάνει να φτιαχτεί 4 μέρες. ΞΑΝΑεξηγώ την κατάσταση αλλά δυστυχώς η κοπελίτσα δεν μπορούσε να κάνει κάτι (και τι να κάνει εδώ που τα λέμε) και φυσικά ο προϊστάμενος είχε σχολάσει από τις 3....

Η συνέχεια αύριο...

Και θέλω και DSL ο μλκς... :tomato:

:tomato:ΖΩΑ Ε ΖΩΑ!:tomato:

Link to comment
Share on other sites

Ασχολίαστο.

Ντροπή , και πάλι ντροπή.

Εμ , δημόσιες υπηρεσίες.

Όταν ο έλληνας δεν ελέγχεται από κάποιον , αράζει , καλομαθαίνει...

όχι τίποτα άλλο , μας έχουν γραμμένους , και εμείς τους σκάμε και χοντρό χρήμα...

Α, ρε Ελλαδάρα αθάνατη...

Ιδιωτικοποίηση άμεσα.

Εαν δεν υπάρχει ανταγωνισμός , τι να κάνουν?

Link to comment
Share on other sites

κυνηγι και επωνυμη καταγγελια θελουν ολοι τους.......

αλλα ετσι οπως τα εχουν κανει τα πραγματα και δουλευουμε 10 ωρες την ημερα για να τα βγαλουμε περα που να μεινει χρονος χρημα και διαθεση για τετοια πραγματα.....

Και δυστυχως δεν φαινεται να αλλαζει κατι σαυτον τον τομεα με την σημερινη νοοτροπια ολων μας...

ασχετως κυβερνησης και λοιπων πολιτικων πεποιθησεων.....

Τα ιδια εκαναν και οι αμοιροι οι Αλβανοι που ειχαν προσλαβει για σκαφτιαδες οι υπευθυνοι της εταιρειας φυσικου αεριου.....

σαν ασχετοι εσκαβαν οπου εβρισκαν και εκοβαν οτι καλωδιο τους εμποδιζε μιας και οι επιβλεποντες επαιζαν στοιχημα στο κοντινοτερο πρακτορειο αντι να κανουν την δουλεια τους.....

Και αντε μετα εσυ να βγαλεις ακρη με το ποιος φταει και ποιος θα το φτιαξει και απο ποιον να ζητησεις ευθυνες και, και, και............

ΙΔΙΩΤΙΚΟΠΟΙΗΣΗ>ΕΞΥΓΙΑΝΣΗ

αφου το πληρωνουμε αυτο το σαπιο το δημοσιο (και μαλιστα πολυ ακριβα)

ας απολαυσουμε τουλαχιστον υπηρεσιες της προκοπης.....

ειναι αυτονοητο και ειναι απαιτηση....

(αντε τωρα μη βαλω κανενα βυσμα, μπω στο δημοσιο, βγω στη συνταξη στα 40 και με πληρωνετε για αλλα 40 χρονια τσαμπα και βερεσε ενω θα καθομαι να σας βλεπω να παλευετε στα τηλεφωνα με τους απογονους μου που κιαυτοι θα εχουν παρει την θεση μου δικαιωματικα και με τον ιδιο τροπο

στο εκαστοτε δημοσιο κωλοχανειο της περιοχης..)

ουφ!:boxed:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από cherryman

Έλεγχος χρειάζεται όπως είπες στην αρχή και όχι ιδιωτικοποιήσεις.

Eχουμε 300000 υπαλλιλους να προσλαβουμε αλους τοσους για να τους ελενχουν

Μονο η αρση υης μονιμοτιτας θα μας σωσει ο Billpeppas εχει απολυτο δικιο.:tomato: :tomato: :tomato: :tomato: :tomato: :tomato: :tomato:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από johns [Σήμερα, στις 19:45]

Eχουμε 300000 υπαλλιλους να προσλαβουμε αλους τοσους για να τους ελενχουν

Μονο η αρση υης μονιμοτιτας θα μας σωσει ο Billpeppas εχει απολυτο δικιο.:tomato: :tomato: :tomato: :tomato: :tomato: :tomato: :tomato:

Και ποιος κάνει τον έλεγχο ρε παιδιά;

Σαν πολύ βολικά δεν μοιάζουν όλα;

Δεν βολεύει λίγο την κυβέρνηση αυτή η νοοτροπία που μας διακατέχει στο να προχωρήσει σε ιδιωτικοποιήσεις ανενόχλητη;

Να εξυγιάνει έναν τομέα που η ίδια αφήνει να κατρακυλάει.

Θα δούμε τι θα κάνει και η νέα κυβέρνηση. Πολλοί ελπίζουν σε αυτή να εξαλείψει την διαφθορά. Για να δούμε.

Link to comment
Share on other sites

Cherryman τον ελεγχο ξεχνα τον......

και οι ελεγκτες τα ιδια σκατα θα καταντησουν ...

και μετα θα μπουν ελεγκτες των ελεγκτων ...

και παραπονιουνται ολοι για ρουφιανιλικια, αστυνομευση, καταπιεση φακελωματα κτλ......

Το θεμα ειναι γιατι πληρωνω εναν δημοσιο υπαλληλο?

για να εχει καλυτερη ιατροφαρμακευτικη περιθαλψη απο εμενα?

για να βγαινει στην συνταξη απο τα 40?

για να περνει παροχες και επιδοματα που δεν προκειται να δω σε ολη μου την ζωη?

για να με κοιταει με το βλεμμα του Παππα καθε φορα που παω σε καποια δημοσια επιχειρηση/ υπηρεσια και να αποκτα κοινωνικη καταξιωση ξυνωντας τα @ρχιδια του πισω απο το καταθλιπτικο του γραφειακι?

για να δουλευει σκαρτα 7ωρα και να παιρνει αδεια απο την σημαια οποτε του την καβλ*σει χωρις ελεγχο και συνεπειες?

για να λαδωνεται ασυστολα προκειμενου να κανει κατι το οποιο υποχρεουται και πληρωνεται (παλι απο εμενα)?

για να ζει μια ζωη χωρις επαγγελματικο αγχος και ανασφαλεια οταν ο ελευθερος επαγγελματιας δεν ξερει τι του ξημερωνει την αυριανη??

εσυ γιατι τον πληρωνεις???

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από cherryman

Θα δούμε τι θα κάνει και η νέα κυβέρνηση. Πολλοί ελπίζουν σε αυτή να εξαλείψει την διαφθορά. Για να δούμε.

Θα δουμε στο μελλων .!!!!!!! Μακαρι γιατι βαρεθηκα να δουλευω σαν το σκυλι και να βλεπω αυτους τους μ@λ@κες να τα ξυνουν ολημερα σε μια καρεκλα και οταν τους χρειαστεις να μην

εξυπηρετισε :confused: :confused: :tomato: :tomato: !!!!! !!!!!

Link to comment
Share on other sites

’μα μπούμε πάλι σε αυτό το λούκι δεν θα βγάλουμε άκρη γιατι απλά θα διαφωνούμε. Οπότε θα κάνουμε το εξής. Επειδή σήμερα έχω τα γενέθλιά μου, θα δεχτείτε αυτό που λέω αδιαμαρτύρητα. Μέχρι να πάει 00:01 τουλάχιστον. Δίκαιο ε; :tomato: :tomato:

Link to comment
Share on other sites

Το προβλημα στην φαση ειναι οτι μπαινουν λαθος ανθρωποι στην λαθος δουλεια...επειδη συνηθως υπαρχει το βυσμα και η σιγουρια της μονιμοτητας...;)

Προσφατα χρειαστηκε να παω στον ΟΑΕΔ για να μπω στο ταμειο ανεργειας....ξερετε τι ωραριο δουλευουν??? 8.00-12.30 ....ΕΑΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ:woot: :woot: :woot: ...ΤΙ ΚΑΝΟΥΜΕ ΕΜΕΙΣ ΡΕΕΕΕΕΕΕΕ:turn: :turn:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από mortisboy [Σήμερα, στις 18:35]

Το προβλημα στην φαση ειναι οτι μπαινουν λαθος ανθρωποι στην λαθος δουλεια...επειδη συνηθως υπαρχει το βυσμα και η σιγουρια της μονιμοτητας...;)

ΠΟΛΥ ΣΩΣΤΟ

Προσφατα χρειαστηκε να παω στον ΟΑΕΔ για να μπω στο ταμειο ανεργειας....ξερετε τι ωραριο δουλευουν??? 8.00-12.30 ....ΕΑΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ:woot: :woot: :woot: ...ΤΙ ΚΑΝΟΥΜΕ ΕΜΕΙΣ ΡΕΕΕΕΕΕΕΕ:turn: :turn:

ΠΡΟΚΛΗΣΗ :tomato: :tomato: :tomato:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από mortisboy [Σήμερα, στις 20:35]

Προσφατα χρειαστηκε να παω στον ΟΑΕΔ για να μπω στο ταμειο ανεργειας....ξερετε τι ωραριο δουλευουν??? 8.00-12.30 ....ΕΑΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ:woot: :woot: :woot: ...ΤΙ ΚΑΝΟΥΜΕ ΕΜΕΙΣ ΡΕΕΕΕΕΕΕΕ:turn: :turn:

Αυτό είναι σίγουρο; Δεν νομίζω, απλά σε αυτό το ωράριο μπορείς να κάνεις κάποιες δουλειές που θέλεις. Το λέω επειδή πριν 4 μήνες που δεν είχα δουλειά είχα πάει κι εγώ στον ΟΑΕΔ για την κάρτα ανεργίας και απ' ότι θυμάμαι αυτά ήταν τα ωράριο για το κοινό. Όχι ότι δουλεύουν μόνο 5:30 ώρες.

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ συμφωνω σε αυτο.... δεν λεω οτι οι ανθρωποι ειναι ολοι ασχετοι....και ουτε οτι δουλευουν μονο τοσες ωρες....σιγουρα θα υπαρχει και δουλεια που χρειαζεται να γινει απο πισω.....αλλα αντε αυστηρο οχταωρο...και οχι καθε μερα..........οι περισσοτροι απο εμας που δουλευουν πιστευω οτι standar δεν δουλευουν μονο 8ωρο...και τις περισσοτερες φορες δεν πληρονονται καν.......(τις υπερωριες)

Link to comment
Share on other sites

Η δουλειά έγινε από ιδιώτες.

Η ΕΥΔΑΠ δίνη σε άλλους τα ρολόγια, μετά από «μειοδοτικό» διαγωνισμό. Συνήθως την εκτελούν αλλοδαποί, υπό την «επίβλεψη» του έλληνα εργολάβου.

Link to comment
Share on other sites

έλα ρε... γκρινιάρης είσαι... μικρό το κακόοο φαντάσου να μην είχες ούτε ρεύμα! ή να σας είχαν γκριμίσει κάνα τοίχο... δές το θετικά! :p

Αρχική απάντηση από perlepes

ελλαδα ολε...αντε μην αρχισω τα καντηλια με την γκατνεμια να ζω ελλαδα.

που θα ήθελες να ζεις?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.