Jump to content



Πρόβλημα με onboard κάρτα δικτύου


Κωστάκης

Recommended Posts

Το πρόβλημα δημιουργήθηκε εντελώς ξαφνικά χώρις να βάλω εγώ το χεράκι μου και έχει ώς εξής.

καμία απο τις 2 ethernet της μητρικής δέν αναγνωρίζει το καλώδιο δικτύου.(Έχω δοκιμάσει ήδη 3 διαφορετικά καλώδια..)

παρ'όλα αυτά στις ιδιότητες της κάρτας τα windows δείχνουν πως η συσκευή λειτουργεί κανονικά

(τώρα πάιρνω internet ασύρματα μιας και δέν μπορώ να συνδεθώ με το ρουτερ ενσύρματα)

Η κάρτα δικτύου είναι η on board της rampage 2 extreme.

Με ποιόν τρόπω μπορώ να ελέγξω οτι η κάρτα είναι οκ?

Τα φώτα σας παρακαλώ.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως είχες καμμία brutal διακοπή ρεύματος ;

Ρωτάω γιατί τα ίδια είχα πάθει με μια κάρτα δικτύου σε παλιότερο hardware. Ενω έδειχνε ok, δε δούλεψε ποτέ ξανα μέχρι που την έκανα disable.

Στην περίπτωση σου, θα έβγαζα τους drivers της κάρτας δικτύου και θα άφηνα τα 7άρια να μου βρούν και να εγκαταστήσουν καινούριους.

Τώρα για troubleshooting δε γνωρίζω κάτι εξειδικευμένο.

Θα δοκίμαζα για την τιμή των όπλων, να τρέξω ενα Generate system health report, αλλά αμφιβάλλω αν θα δείξει κάτι.

Link to comment
Share on other sites

έχω δοκιμάσει αλλαγή driver μέσα στους οποίους ήταν και αυτοί των windows.

John John το routerάκι δουλέβει κομπλέ.

Τίποτα διαγνωστικά δέν υπάρχουν να τρέξω, μιας και δέν το πολυ έχω το άθλημα με τα δίκτυα?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.