Jump to content



Λαμινειτ η κατι αλλο για το πατωμα μου ; new room inside:p


GoMaR

Recommended Posts

καλησπερα.

Ειπα να κανω ολικη αλλαγη στο δωματιο μου.Διωχνω επιπλα και κατασκευη πατωματος.

Θελω φθηνη λυση και σκεφτομαι για λαμινειτ η για κατι αλλο ;

Να παρω τριβειο και να κανω το πατωμα και ξανα μανα απο την αρχη με βερνικομα και γυαλιστικα δε το κανω.Και θα μας βγει και πιο ακριβα απο οτι να παρω κοντα στα 15 τετρ.μετρα λαμινειτ.

Εχει κανεις εμπειρια απο δαυτα ; ειναι αξιοπιστα ; θα παιξει καρεκλα με ροδακια.

Επισης οι λυσεις με πλαστικα πατωματα ειναι αξιοπιστες ; αισθητικα ειναι το ιδιο με τα λαμινειτ ;

για δωστε τα φωτα σας..

να το δωματιο μου και το πατωμα μου

DSC_4917.jpg

χαλι μαυρο ε; :D

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Προσωπική γνώμη μου είναι να δανειστείς τριβείο και να τρίψεις το πάτωμά σου. Ό,τι συμβουλή θέλεις ρώτα με, ο αδερφός μου έφτιαχνε πατώματα και ξέρει. Μετά αγοράζεις και βερνίκι και το περνάς. Θα γίνει κούκλα.

Το λάμινεϊτ δε μου αρέσει, ούτε σαν υλικό, ούτε και για το θόρυβο που κάνει όταν περπατάς πάνω του.

Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται τι laminate θα βάλεις Ιάσωνα. Το 5€/τμ που πήρα από το praktiker, στο σημείο που είναι η καρέκλα έχει ξεφλουδίσει και γενικότερα δεν ειναι για πολλά πολλά. Το ξύλο είναι ξύλο και σαφώς θα αντέξει περισσότερο από το laminate, μόνο που έχει μεγαλύτερο κόστος αγοράς. Εξέτασε την χρήση που θα του κάνεις και τον χρονικό ορίζοντα που θες να καλύψεις και αποφάσισε.

Η γνώμη μου είναι να μείνεις μακρυά από το φτηνό laminate μιας και δεν αξίζει το κόπο.

Link to comment
Share on other sites

Έβαλα (δεν είχα δεί του ΙΚΕΑ και το πλήρωσα 40 € από το πλαίσιο:p), αλλά το θέμα είναι ότι ίσως αν ήταν καλύτερη ποιότητα το laminate ή σίγουρα αν ήταν ξύλο, δε θα γινόταν αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει και αυτή η λύση, αν έχουμε καρεκλά με ρόδες τις αλλάζουμε αναλόγως με το πάτωμα.

για σκληρό πάτωμα.

http://www.ikea.com/se/sv/catalog/products/35093200

για μαλακό πάτωμα.

http://www.ikea.com/se/sv/catalog/products/20067438

Link to comment
Share on other sites

σας ευχαριστω..

ειναι χρονοβορα δουλεια να τριψω το πατωμα ;

μηχανημα να δανειστω απο μαγαζια οπως τα hire shop ?

επισης μετα το βερνικωμα θελει ειδικη μεθοδο ; η ειναι απλη δουλεια γενικοτερα ;

Link to comment
Share on other sites

Ειναι κρίμα να σκεπάσεις το ξύλινο πάτωμα (όσο ταλαιπωρημνένο και αν είναι) με λαμινάτο.

στο κατάστημα που αναφέρεις θα σε καθοδηγήσουν τόσο για την επιλογή του τριβείου όσο και για τον τρόπο χρήσης (δεν είναι δύσκολο απλά να θυμάσαι ότι κινείσαι διαγώνια στα νερά του ξύλου) Τα βερνίκια που χρησιμοποιούνται είναι σκληρά 2 συστατικών, είτε διαλύτη είτε πολυουρεθάνης υδατοδιαλυτά. Τα δεύτερα είναι πολύ σκληρά, στεγνώνουν γρήγορα, και μυρίζουν πολύ λιγότερο σε σχέση με τα βερνίκια διαλύτη που κυριολεκτικά σε στέλνουν. Το μόνο ελάττωμα τους είναι ότι σε συνεχή έκθεση σε ηλιακό φως ''κιτρινιζουν'' κάτι που αναλόγως της απόχρωσης του ξύλου δεν θα το δείς ποτε. Επιπλέον απο τη φωτογραφία που επισυνάπτεις δε φαίνεται να υπάρχει τέτοιο θέμα.

τέλος στο βάψιμο προσοχή στο απο που ξεκινάς ! φρόντισε να μπορείς να φύγεις απο το δωματιο με το τελείωμα της εργασίας.... μη περιμένεις σε καμία γωνία να στεγνώσει....:D

Link to comment
Share on other sites

Το έχω κάνει στο υπνοδωμάτιο του σπιτιού μου, δεν το έχω τελειώσει.

Θα σου δείξω ένα πριν και ένα μετά αν θες.

ΜΗΝ βάλεις τη μούφα την κολλημένη.

Μπορείς να διαλέξεις το βερνίκι που θα το περάσεις, και να αλλάξεις απόχρωση ή το αν θα γυαλίζει.

Εναλλακτικά ξύλωσέ το και βάλε πλακάκι, που θα αντέξει και πιο πολύ.

Προσωπικά δεν έχω το τριβείο για πατώματα, ούτε το νοίκιασα.

Το έτριψα με 3 τρόπους:

1. χειροκίνητο τριβείο

2. παλμικό τριβείο

3. περιστροφικό τριβείο προσαρμοσμένο στο black&decker.

Στη δική μου περίπτωση επειδή το παλιό βερνίκι δεν έβγαινε με το παλμικό ούτε με το χέρι, το περιστροφικό το έβγαζε αμέσως.

Μειονέκτημα ότι αφήνει περιστροφικά σημαδάκια που μετά πρέπει να τα σβήσεις με το παλμικό, τρίβωντας στα νερά του ξύλου.

Γενικότερα μειονεκτήματα ότι πετάγεται η σκόνη ξύλου και βερνικιού, οπότε πρέπει να τα έχεις βγάλει όλα από το δωμάτιο, και να φοράς μάσκα να μην αναπνέεις το βερνίκι.

Σε χρωματοπωλείο άμα πας, θα δεις διάφορα βερνίκια.

Συνήθως βάζεις πρώτα αστάρι πατωμάτων και μετά περνάς το βερνίκι.

Το αστάρι μπορεί να είναι υδατοδιαλυτό ή "νίτρου".

Υπάρχουν και κάποια 2 συστατικών (Α και Β).

Αν το πάτωμά σου είναι κολλημένο, θα χρειαστείς σκληρό βερνίκι.

Αν είναι καρφωτό, μπορείς και με πιο μαλακό.

Εγώ χρησιμοποίησα αυτά:

http://www.pindonis.gr/en/?p=509

http://www.pindonis.gr/en/?p=518

από praktiker,

τα οποία σε γενικές γραμμές δεν είναι πολύ σκληρά και δεν κάνουν για πάτωμα, απλά πρόκειται για υπνοδωμάτιο που δεν θα έχω γραφείο με ροδάκια κλπ. ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Πολύ ωραίο έγινε.Πόσο σου στοίχισε;Το ποδήλατο πως στηρίζεται;

τα παντα ολα απο τριψιμο πατωματος εως και την τελευταια βιδα του ρουτερ που λεει ο λογος

1500-1600...

πατωμα , projectores , πανια , βασεις οθονης , ποδηλατου και προτζ , επιπλα ολα τα παντα (εκτος απο κρεβατι που ειναι ενος φιλου)φωτιστικα , καλωδια , ανταπτορες , ηχεια , κουρτινες , ραφακια , κορνιζες , πυργο Η/Υ , ψυκτρα cpu , χρωματα

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.