Jump to content



Prescot


johns

Recommended Posts

Eυχαριστω ολους 'σας για την βοηθεια!!!

Ενα εχω να πω οτι εχασα ενα καταπληκτικο κοματι P4 2,8Ghz το δοκιμαζα στο μαγαζι την Παρασκευη πηγε με M.Board p4p800d και με kingston 2x256 τσιπ infinity (πηστευω να το εγραψα σωστα)με αερα στα 3,8 ανετα και δεν ειχα αλλο κοματι για να δοσω στον πελατη .!!!

Ηταν Costa RIca!!!:'( :'( :'(

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 57
  • Created
  • Last Reply

Jonhs πατριώτη ασε τον Prescot και παρε Northwood. Εαν δεν βιάζεσαι το εκπληκτικό

AMD FX-53 ΕΦΤΑΣΕ και διέλυσε τον ανταγωνισμό.

Τωρα για τα υπολλοιπα περι ..... ακατανόμαστου......αντιπέρα όχθη......κλπ μαλλον το PCthech.gr εννοείτε..... δεν καταλάβαίνω τι έγινε μια και είμαι νέος και εδώ και εκεί.

Αυτο δεν ειναι λόγος να αλλαζετε τα φωτα στο threat του John που ζητησε μιά βοήθεια.

by the way

ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ

:magic: :magic:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Iannis

Jonhs πατριώτη ασε τον Prescot και παρε Northwood. Εαν δεν βιάζεσαι το εκπληκτικό

AMD FX-53 ΕΦΤΑΣΕ και διέλυσε τον ανταγωνισμό.

Τωρα για τα υπολλοιπα περι ..... ακατανόμαστου......αντιπέρα όχθη......κλπ μαλλον το PCthech.gr εννοείτε..... δεν καταλάβαίνω τι έγινε μια και είμαι νέος και εδώ και εκεί.

Αυτο δεν ειναι λόγος να αλλαζετε τα φωτα στο threat του John που ζητησε μιά βοήθεια.

by the way

ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ

:magic: :magic:

Eυχαριστω Γιαννη !!!

Link to comment
Share on other sites

Ok.....billpeppa σεβαστη η αποψη και συμβουλη σου ...εγω παντως θα παω να διαλεξω εναν....γιατι ετσι ειμαι λιγο ξεροκεφαλος(και πολλες φορες μου βγαινει σε καλο) και παντα θελω να κανω τις δικες μου δοκιμες για να πειστω για κατι....και εχει και 50 πιο κατω απο τον 3.0 Νorty....σε 64 δεν παω ακομα θελω να βγει κανα αξιολογο chipset;)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Chris2004

Τώρα πως διέλυσε τον ανταγωνισμό με 800 + μητρική + registered μνήμες που θα κάνει δε ξέρω

Δεν νομίζω να ανεφερα πουθενα το θέμα κόστος

Αναφέρομαι καθαρα σε επιδοση του chip χωρίς να λαμβάνω υπ'οψη μου το κόστος

Link to comment
Share on other sites

Mα στον ανταγωνισμό πάντα συνδυάζεις παντα απόδοση κόστος. Ο πελάτης πάντα θα κοιτάξει αν αυτά που παιρνει ανταποκρίνονται σε αυτά που δίνει. Θα μπορούσες να πείς οτι πέρασε μπροστά στις επιδόσεις δεκτο, αλλά η έλευση του FX-53 δε πρόκειται να συνταράξει και την αγορά, άντε ίσως να πάει λίγο πιο φτηνά ο FX-51.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από billpeppas [Σήμερα, στις 17:24]

Σύντομα θα έρθουν και οι υπόλοιποι FX οπότε οι 51 & 53 θα πέσουν σε αρκετά χαμηλές τιμές ( εντάξει , όχι και εξευτελιστικές ).

Μην νομίζεις.

Η παραγωγή του FX-51 σταμάτησε 2 μήνες πριν. Η AMD δεν έχει σκοπό να αφήσει 'παλιούς' FX στην αγορά με χαμηλότερη τιμή, μόνο 1 μοντέλο ανά χρονικό διάστημα ως 'ναυαρχίδα'. Και να θες τώρα FX-51 μόνο αν βρεις από stock. Οπότε φτηνή τιμή σε FX το ξεχνάς, όπως και το ίδιο για τον EE της Intel. Βέβαια το γεγονός ότι θέλει ECC μνήμες και δουλεύει σε 940 socket δεν τον κάνει και ακριβώς mainstream οπότε καλά κάθεται εκεί που είναι.

Οι τιμές των Α64 άρχισαν να παρουσιάζουν κάποια ( σχετικά πάντα ) μείωση και θα συνεχιστεί η πτώση 'σιγά σιγά' εώς τέλη του έτους που θα κοπεί εντελώς ( μάλλον ) η παραγωγή τους.

Υγ, O Prescott 1:1 χάνει από Northwood C class εώς κάποια ορισμένη ταχύτητα, σε καμία περίπτωση ο 3.06 δεν είχε την δυνατότητα αυτή όμως με το 60% του bandwidth που έχει ενάντια στον Prescott. Μην το παρατραβάς.

Τώρα, το αρχικό θέμα ήταν για γνώμες πάνω σε ένα συγκεκριμένο Prescott. Πως το φέρατε να συγκρίνετε τις ναυαρχίδες για να βγάλετε συμπεράσματα ποιός είναι ο καλύτερος CPU που πρέπει να βάλεις ενέχυρο για να τον πάρεις και σε 7-10 μήνες έχεις εντελώς χάσει τα χρήματά σου, δεν μπορώ να το καταλάβω.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

ρε παιδια απο το ηρακλειο κρητης εχετε καμια dfi lanparty nforce2 ultra b να πεταχτω απο τη νεαπολη λασιθιου να κανω ενα bios on the fly flash γιατι δεν πετυχε το flash που του ειχα κανει και δεν εχω πρωσορινα μητρικη:tomato: :tomato: :tomato:

Link to comment
Share on other sites

Έναν 2.8GHz Prescott που έτυχε να δοκιμάσω σε θερμοκρασία υπό του μηδενός ,ομολογώ ότι δεν με άφησε και αδιάφορο....Έτρεχε ΣΤΑΘΕΡΟΣ στά 4400MHz με max bench στά 4450MHz(κουφό).....και 1.585VCore......Θα έλεγα ότι σε σχέση με έναν σημερινό 2.8GHz Northy καλά πήγε.....Super-Pi = 31sec στά 4436MHz kai 3:2 CPU(fsb) : RAM.........not bad!!!...... ;)

Βέβαια η θερμοκρασία του ήταν όντως πιό υψηλή περί τους 3*C.....

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ea6gka [Σήμερα, στις 09:03]

ναι ειδα και εγω ενα 2.8 πρεσκοτ απο ενα παιδια αλλο εδω μεσα που πηγε 3700 με τη μια, δεν ειναι και ασχημα αν σκεφτει κανεις οτι εγω εκει δεν παω με τον 2.8 Ν. με αερα ομως...

Με αέρα........Αν αφαιρέσουμε περίπου 300MHz με R134 , άλλους 100MHz με R404 και άλλους 100MHz με R410 έχουμε : 300+100+100 = 500MHz έως και 600MHz max........’ρα με αέρα θα ήταν γύρω στούς 3800 - 4000MHz - με ΚΑΛΟ αέρα - ..... ;)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.