Jump to content



Prescot


johns

Recommended Posts

Ποιος ξερει καλα Stepping,sSpecs,fpo/patch για prescot γιατι ενδιαφερωμαι να παρω ενα 3GHz.

Αν καποιος εχει λιστα με καλα κοματια ας την ποσταρει.

Ευχαριστω.!!!:bigsmile:

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 57
  • Created
  • Last Reply

Εντελώς off-topic αυτό που θα πω ( το ξέρω , αλλά δεν κρατιέμαι )

Κράτα τα λεφτά σου , και ύστερα αγόρασε έναν Athlon 64 ή Athlon FX.

Ούτως ή άλλως δεν πρόκειται να κερδίσεις τίποτα αγοράζοντας έναν Θερμοσίφωνα... oops , Prescott ήθελα να πω...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από billpeppas

Εντελώς off-topic αυτό που θα πω ( το ξέρω , αλλά δεν κρατιέμαι )

Κράτα τα λεφτά σου , και ύστερα αγόρασε έναν Athlon 64 ή Athlon FX.

Ούτως ή άλλως δεν πρόκειται να κερδίσεις τίποτα αγοράζοντας έναν Θερμοσίφωνα... oops , Prescott ήθελα να πω...

To σκευτομουνα ετσι για αλλαγη αλλα εχω M.board για π4.

Link to comment
Share on other sites

και εγω σκεφτομουνα να παρω ενα αλλα καλο ειναι να μην πειραματιζεσαι με τα λεφτα σου φιλε μου. και ο πρεσκοτ ειναι ενα σιγουρο αποτυχημενο πειραμα. καλυτερα να παρεις κανα καλο 3.0 και να τον πας ψηλα.

Link to comment
Share on other sites

Νorthwood all the way... Οι 3αρηδες λενε ανεβαινουν αρκετα.

Απο την αλλη εγω ημουν αρκετα γκαντεμης με νεα steppings 2.6 , 2.8Μ0 ...Δεν ανεβαιναν πολυ...

Ισως υπαρχει μια μικρη περιπτωση οι πρεσκοτ απο την στιγμη που μιλαμε για πρωτα steppings να ανεβαινουν παραπανω με καλη ψυξη αλλα ειναι ρισκο...

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ όλα τα παιδιά, το πρώτο μου πόστ στο Forum δε θα μπορούσε παρά να συνοδεύεται απο μένα να υποστηρίζω την Intel. Δεν θα το έλεγα οτι είναι αποτυχημένο πείραμα ο Prescott, ίσα ίσα, έναν 3.0 Northwood δύσκολα θα τον πάς 4Ghz, ο Prescott όμως ο οποίος τουλάχιστο θεωρείται καλός Overclocker είναι πολύ πιθανό να πηγαίνει 4Ghz ίσως και πιο ψηλά. Μπορείς να περιμένεις τα καινούργια στεπινγκς και να αποφασίσεις. Ρίξε μια ματιά στο www.vr-zone.com να δείς τα στεπιννγκς

Link to comment
Share on other sites

1 ) Οι Prescott δεν είναι και ΤΟΣΟ ζεστοί εκτός βέβαια αν έχει κάποιος/α την απαίτηση να δουλεύουν σε 20-40% overclock με ψύξη αέρα. Ναί είναι πιο ζεστοί από τους Northwood. Δεν θα λιώσουν όμως.

2 ) Oι Prescott βγαίνουν από 1 σειρά παραγωγής, το να ψάχνει κανείς stepping κτλ είναι ανώφελο. Μπορεί να τύχει καλός, μπορεί και άχρηστος, κανείς δεν μπορεί να πει με σιγουριά ακόμα.

3 ) Oι Prescott κάνουν λίγο καλύτερο overclock από τους Northwood κατά μέσο όρο, αν και καταναλώνουν περισσότερη ενέργεια.

4 ) Βλέπε παράγραφο 3, τo πληρώνουν οι μητρικές το τίμημα.

5 ) Oι Prescott είναι ποιό αργοί από τους Northwood σε 1:1 ταχύτητα εώς περίπου τα 3.9GHz που εξισώνονται και μόνο μετά αποκτούν ελαφρύ προβάδισμα σε γενικές εφαρμογές.

6 ) Οι Prescott διαλύουν τους Northwood σε εφαρμογές που στηρίζονται πολύ στο cache. ( πχ Folding @ home )

7 ) ΔΕΝ τους προτείνω πάνω από τους Northwood για ψύξη κάτω του καλού νερού και πολύ γερής μητρικής με ισχυρότατη παροχή καθαρών Amper, καθώς και για λειτουργεία πάνω από 3.5GHz 24/7 σε οποιαδήποτε κατάσταση. Αν βέβαια δεν έχετε όρεξη αργά ή γρήγορα να αρχίσουν τα RMA.

8 ) ΔΕΝ προτείνω ούτε το socket 754. Hold your ground.

Link to comment
Share on other sites

εγω ηρεμος ειμαι root αλλα δεν ειμαι και τυφλος. καποιος εδω μεσα αποχορησε για ας πουμε ακρεα συμπεριφορα. εδω θα ηθελα να δω τι αντιμετοπισει θα εχει και καποιος απο την dark side.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από zyx

εγω ηρεμος ειμαι root αλλα δεν ειμαι και τυφλος. καποιος εδω μεσα αποχορησε για ας πουμε ακρεα συμπεριφορα. εδω θα ηθελα να δω τι αντιμετοπισει θα εχει και καποιος απο την dark side.

’ντε πάλι οι ταμπέλες..... μα καλά βρε παιδιά, τι κολλήματα είναι αυτά που τρώτε? δλδ η αντιμετώπιση έχει να κάνει με τον επεξεργαστή του καθενός, ή με τα κείμενά του?

Link to comment
Share on other sites

Επειδη το ολο σκηνικο δεν το γουσταρω καθολου γιατι θα γινουμε σαν το ακατανομαστο φορουμ για ηρεμηστε λιγο ολοι. Νομιζω οτι τουλαχιστον ΕΔΩ ειμαστε ολοι αρκετα ωριμοι για να μιλησουμε με επιχειρηματα για καποια θεματα αλλα ως εκει.

Link to comment
Share on other sites

ισως μερικες φορες ειναι και λιγο και απο τα δυο. εδω ειμαστε root και θα δουμε. ας ελπισουμε οτι εχεις δικιο και οτι ειναι μονο με τα κειμενα. δεν εχω κανενα προβλημα απλα βλεπω τι γινετε στην αντιπερα οχθη με καποια ποστ. ελπιζω να μην γινουν και εδω. αλλα πολυ το φοβαμε οτι θα γινουν

Link to comment
Share on other sites

Στην αντιπερα οχθη χρειαζεται και καποιο εναυσμα για να γινουν αυτα που γινονται. Δεν ξεκινουν απο το μηδεν. Εδω πιστευω οτι ολοι εχουμε το μυαλο για να μην ξεκινησουμε κατι τετοιο.

Στην τελικη ειμαστε attachment.php?s=&postid=17888

οποτε πειτε στο παλικαρι τι να κανει με τον prescot.

Link to comment
Share on other sites

κρις 2004 , δεν νομιζω οτι ειναι και τοσο καλος σε οβερκλοκ ο πρεσκοτ. νομιζω οτι θα ειναι πιο ενδιαφερον να παιξεις με ενα northwood. παντος αν εχει καποιος νερο τοτε αξιζει να τον παρεις πιστευω.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.