Jump to content



BOΗΘΕΙΑ!!!..


LordOfRings

Recommended Posts

  • Replies 65
  • Created
  • Last Reply
Αρχική απάντηση από LordOfRings

θα πληρωνω ξενους επεξεργστες?????

Αν δεν ζορίσεις την τύχη σου με επιπλέον πειραματισμούς με την ίδια μητρική, όχι δεν πρόκειται να καεί ο επεξεργαστής του φίλου σου. :)

Link to comment
Share on other sites

Ok τι να πω

Δεν μπορώ να σου πω ότι έχεις άδικο

Απλά πιστεύω ότι αν με ένα πρόγραμμα monitoring ελέγχει την λειτουργία της μητρικής θα καταλάβει αν πάει να γίνει καμιά στραβή και θα την αποφύγει.

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα , δεν γίνεται κάτι με τις τάσεις , αυτό το έχω ελέγξει.

Αλλά και να έκανε , τι τάση θα έπρεπε να δίνει στην CPU για να ψοφήσει???

Από temps τα συστήματα ήταν μια χαρά.

54C Full Load είχαν.

Κάτι άλλο παίζει με αυτή την μητρική.

Υ.Γ. Σκέψου ότι και στις 2 K7N2D-L που είχα , αφού "φτιάξουν" τους CPUs μου , χωρίς να έχουν τίποτα επάνω τους ( τίποτα , μόνο ρεύμα από το PSU έπαιρναν ) [ επίσης ήταν out-of-the-box ] [ αποφεύγεται η παραμικρή πιθανότητα βραγχυκυκλώματος ] , έβγαζαν random errors στο D-LED.

Π.χ. το άναβες , και έβγαζε IDE Initialization Error , πάταγες Reset , και έβγαζε RAM Initialization , πάλι reset , έβγαζε CPU Problem , ότι θες...

Να δούμε τι θα κάνει η καινούργια που θα μου έρθει.

Link to comment
Share on other sites

Μπορουμε να ξεκαθαρισουμε για τι mobo μιλαμε?????

Στο αρχικο ποστ ο LoR λεει MSI K7N2D-ILS, μαλλον εννοεις ILSR etsi?Ο billpeppas μιλαει νομιζω για την K7N2D-L.

Το μονα παραπανα που εχω απο το mobo ειναι οτι δεινει λιγο αλλοκοτα τις τασεις.τα default (by H/W) δινουν πανω απο 1,65 (default ταση για athlon XP), το 1,65 δινει 1,68,το 1,75 δινει 1,71~2 κ γενικοτερα δινει ενα +0,3~4v περισsοτερα αρα αν ειχες default το 1,50 κ του εδωσες με τη μια 1,7 δηλαδη 1,73,ειναι 15% πανω!!! ποσοστο επικυνδινο για cpu.

κ δευτερο παραπονο οτι δε δινει παραπανω ρευμα στο chipset :(

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει διαφορά ( στο Board ) μεταξύ των εκδόσεων του K7N2D

Απλά το καθένα ( π.χ. το ILSR ) ενσωματώνει ένα-δύο παραπάνω ολοκληρωμένα ( π.χ. το RealTek 928139 LAN Controller ) για τις "εξτρά δυνατότητες".

Και όπως καταλαβαίνετε όλες οι εκδόσεις έχουν το ίδιο πρόβλημα με τους επεξεργαστές.

Και 1.68V να δίνει στην CPU , δεν δικαιολογείται θάνατος της CPU , ενώ έτρεχε σε κανονικές συχνότητες , εκτός του ότι έχει 0,03V παραπάνω τάση.

Ιδιαίτερα για θάνατο επεξεργαστή σε μόλις 3μιση μήνες.

Fantacid πολλοί Athlon XP δουλεύουν στα 1,85+ Volt εδώ και πολλούς μήνες , και δεν καταλαβαίνουν τίποτα.

’λλωστε τα 1.68V δεν συνιστούν κανένα πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Σωστα τα 1.68 βολτ δε θεωρουνται overvoltage :D :D

Κι οχι μονο 1.85 αλλα και παραπανω ενταξει παιζει ρολο η ψυξη αλλα και τι χρηση κανει ο καθενας............

Γενικως οι AMD αρεσκονται στο ρευμα κι αντεχουν σκυλισια.......:) :)

Link to comment
Share on other sites

Για του λογου το αληθες στο δευτερο συστημα της υπογραφης μου ο 2800+ ειναι σχεδον τεσσεραμιση μηνων κι απο την αρχη δουλευε με ρευματα 1.9 - 1.95 και το τελευταιο διμηνο τον λειτουργω μονιμα ανω των 2.05 βολτ......................

Προσωπικα αν αντεξει αλλους τεσσερις μηνες εδω που ειναι θεωρω οτι αξιζε και με το παραπανω τα λεφτα του κι ωρα του καλη τοτε.......:laughing:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από billpeppas

Κοίτα , δεν γίνεται κάτι με τις τάσεις , αυτό το έχω ελέγξει.

Αλλά και να έκανε , τι τάση θα έπρεπε να δίνει στην CPU για να ψοφήσει???

Από temps τα συστήματα ήταν μια χαρά.

54C Full Load είχαν.

Κάτι άλλο παίζει με αυτή την μητρική.

Υ.Γ. Σκέψου ότι και στις 2 K7N2D-L που είχα , αφού "φτιάξουν" τους CPUs μου , χωρίς να έχουν τίποτα επάνω τους ( τίποτα , μόνο ρεύμα από το PSU έπαιρναν ) [ επίσης ήταν out-of-the-box ] [ αποφεύγεται η παραμικρή πιθανότητα βραγχυκυκλώματος ] , έβγαζαν random errors στο D-LED.

Π.χ. το άναβες , και έβγαζε IDE Initialization Error , πάταγες Reset , και έβγαζε RAM Initialization , πάλι reset , έβγαζε CPU Problem , ότι θες...

Να δούμε τι θα κάνει η καινούργια που θα μου έρθει.

54C για μη o/c μηχανηματα ειναι καλα???

ο δικος μου πριν το o/c 40-42 δε πηγαινε....

Link to comment
Share on other sites

54C Max Load με Gaming 9 συνεχόμενων ωρών μιλάμε.

Και πάλι 54C είναι μια χαρά , και ανεκτή θερμοκρασία.

Επίσης καλύπτεται και από την εγγύηση του κατασκευαστή , οπότε...

Μην λέμε *<*(@#*( [ no offense ]

Πάρτε και άλλο ένα link , με άλλους 3-4 χρήστες...που ψάχνουν νέα CPU...

http://www.insomnia.gr/phpBB2/viewtopic.php?t=379580&start=0&postdays=0&postorder=asc&highlight=

Έχε γειά MSI K7N2D Series

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Επειδή είμαι και εγώ κάτοχος του συγκεκριμένου motherboard και ανησύχησα θα ήθελα να ρωτήσω κάποια πράγματα άλλα και να πω την δικιά μου περίπτωση :

Έχω την συγκεκριμένη motherboard για 6 μήνες ή και κάτι παραπάνω και αφού από υπερσυχρόνισμο δεν έχω και πολλές σχέσεις ( με περιορίζει και ο 2100 παλομινο ) το είχα πάει στην αρχή έτσι για πλάκα από τα 1735 @ 1780 .

Το δουλεύω πάντα στα default χωρίς τις υπερσούπερ ρυθμίσεις για high performance που κάνουν το μηχάνημα πολύ ευαίσθητο .

Το PC δουλεύει κάθε μέρα τους τελευταίους 2 μήνες χωρίς να σταματήσει εκτός 1-2 διαλείμματα 2-3 ωρών ίσως λέω και πολύ !

Τα προβλήματα που έχω παρατηρήσει ! :

Μια φορά που είχα κάνει reset το cmos στην επαναφορά ήθελε τον NT loader ! μετά τα σχετικά format όταν πέρασα όλα τα updates του Mobo + raid ++ το PC έγινε υπερβολικά αργό και κολλούσε συνέχεια και έτσι το τρέχω από τότε με τους αρχικούς drivers που δίνει στη συσκευασία .

Πρέπει να ανησυχώ ; Σκόπευα να βάλω έναν 3200+ μήπως είναι ριψοκίνδυνο με την συγκεκριμένη μητρική ;

Ευχαριστώ και συγνώμη για το μέγεθος του post .

Ps. Γιατί απαγορεύονται τα greeklish?

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Κοίτα , αν δεν θες να αλλάξεις μητρική , κλπ , κλπ , παίρνεις τον Athlon XP3200+ και τον βάζεις επάνω στην MSI , και αν τύχει και πάθει τίποτα , απλά τον στέλνεις για αλλαγή.

Αλλά αν θες να βάλεις CPU που να μην έχει πολύ χρόνο εγγύηση , προσωπικά τουλάχιστον εγω δεν θα το ρίσκαρα.

Υ.Γ. Πρότασή μου να πουλήσεις την μητρική αυτή , και πάρε κάποια άλλη , π.χ. Abit NF7-S rev. 2.0 , Gigabyte GA-7N400Pro 2.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.