Jump to content



Περίεργο κρασσάρισμα... Any ideas?


Ερνεστος

Recommended Posts

Καλημέρα!

Προ τριών ημερών και ενώ βρισκόμουν στο desktop ακούγοντας ιντερνετικό ραδιάκι και γράφοντας ένα κειμενάκι στο Word σε μία ανύποπτη στιγμή η οθόνη γίνεται μία "ψηφιακή μουτζούρα" να το πω και το σύστημα παγώνει ολόκληρο! Ούτε task-manager άκουγε, ούτε τίποτα, αλλά τα φουρφούρια σενέχιζαν να δουλεύουν κανονικά...

Άλλος τρόπος να βγω από τη λούμπα πλην του reset δε βρέθηκε, κάνω reset και επανέρχεται. Πρώτη υποψία μου η 5850... Ξεκινάω ένα Crysis, παίζω 1 ώρα σε enthousiast, όλα μια χαρά. Μετά από ώρες, και ενώ βρισκόμουν στο ιντερνετ σε ένα φόρουμ ξανακρασσάρει, σβήνει η οθόνη και μπαίνει σε safe-mode (σα να έχει κλεισει το σύστημα...). Τα φουρφούρια δούλευαν όλα κανονικά, αλλά από εικόνα τίποτα.

"Αμαν" σκέφτηκα, "σίγουρα είναι η 5850...". Τέσπα, με reset/σβήσιμο κτλ κτλ κτλ ξανανοίγει, κάνει και καλά restore στα 7άρια και ξαναλειτουργεί κανονικά για ώρες ολόκληρες μέχρι που ξανακρασσάρει σε ανύποπτη φάση, πάλι με "ψηφιακή μουτζούρα" σε ολόκληρη την επιφάνεια εργασίας (δυστυχώς ΔΕΝ έχω φωτό να ανεβάσω, θα γίνει όμως και αυτό).

Να μην τα πολυλογώ, λύνω το κουτί, βγάζω την ΑΤΙ και εκκινώ το σύστημα με την on-board της μητρικής. Για πολλές ώρες, ΟΛΑ καλά, οπότε ξαφνικά εμφανίζεται εκ νέου και άλλη "ψηφιακή μουντζούρα"!!!!!

Εγώ, ως κοινός, ψιλοάσχετος χρήστης, συμπεραίνω από τα παραπάνω ότι δεν έφταιγε η 5850 ως κάρτα, αλλά ίσως φταίει κάτι άλλο όπως πχ ο driver της ΑΤΙ...

Και ερωτώ: όταν κάποιος βγάλει την κάρτα γραφικών και τρέχει το σύστημα με on-board τσιπάκι γραφικών, αυτό με ποιό software λειτουργεί (τονίζω ότι δεν απεγκατέστησα οποιοδήποτε software, ούτε μπήκα στο BIOS για κάποια ρύθμιση - απλώς ξεκούμπωσα την 5850)? Με τον driver που οδηγούσε μέχρι πρότινως την κάρτα γραφικών? Τρέχει μήπως με κάποιον άλλο driver που εγκαθιστούν τα 7άρια με το που θα εκκινήσει το σύστημα?

Αν έχουν διαφορετικούς driver κάρτα και τσιπάκι γραφικών, αυτό για μένα σημαίνει ότι ο φταίχτης βρίσκεται κάπου αλλού (εφόσον το σύστημα εμφανίζει τα ίδια συμπτώματα!)...

Αν είναι ίσως οι μνήμες, υπάρχει κάποιο διαγνωστικό software να τις στρεσάρω να δω τι κάνουν?

Υπάρχει περίπτωση να συμβαίνει κάτι με το σκληρό δίσκο (Seagate γαρ...!) ή να χωλαίνουν πουθενά τα 7άρια?

Πιθανότατα, έχω ποστάρει σε λάθος σημείο, αλλά έπρεπε κάπου να ρωτήσω.

Οπότε, κύριοι, έχετε κάτι υπόψη σας? Καμία ιδέα-πρόταση για την επίλυση?

Φιλικά, Ερνέστος.

Link to comment
Share on other sites

καλα το memtest δεν τοχεις ακουσει ποτε σου?:p

δεν πιστευω να θελεις και λινκ κατεβαζεις οποια εκδοση θελεις

η σε cd το γραφεις η σε φλασακι ξεκινας δινεις εντολη να ξεκινισεις

στο βιος αναλογα και τρεχεις διαγνωστικα για μνημες

Link to comment
Share on other sites

Μωρε το έχω ακούσει και το έχω χρησιμοποιήσει στην πρώτη εγκατάσταση πέρσι το Δεκέμβρη όταν πήρα τις μνήμες για να σιγουρευτώ ότι ταιριάζουν. Ετρεξαν 4 ώρες χωρίς πρόβλημα τότε (32μπιτα 7άρια). Τώρα το σύστημα είναι 64μπιτο και από την πρώτη στιγμή της νέας εγκατάστασης προ 2 εβδομάδων είχε δώσει κάτι "δείγματα" αλλά δεν έδωσα σημασία, μέχρι που άρχισαν τα κρασσαρίσματα...

Ντάξει, να δοκιμάσω το memtest εκ νέου λοιπόν...

Με τους driver γραφικών, τι γίνεται?

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!!

Στη θεση σου θα ετρεχα ενα memtest http://www.softpedia.com/get/Tweak/Memory-Tweak/MemTest.shtml για να σιγουρευτω οτι δεν ειναι οι μνημες. Το memtest αφου το καρεβασεις θα το τρεξεις τοσες φορες οσα και τα GB της ram σου. Δηλαδη αφου εχεις 4GB θα ανοιξεις 4 memtest. Στο καθε ενα, στο πεδιο που του οριζεις ποσο μεγεθος μνημης να τσεκαρει θα βαλεις 1000 (σε mb) και στο τελευταιο θα το αφησεις στο "All unused RAM". Τελικα θα εχεις 3 memtest απο 1000 και ενα με "All unused RAM". O κανονας λεει οτι αν μετα απο 20 λεπτα δεν εχεις error 90% οι μνημες ειναι ΟΚ -ας με διορθωσει καποιος εδω αν ειμαι λαθος-. Εγω παντως οταν τρεχω memtest το αφηνω να παει 100%.

Τρεξε λοιπον το memtest και αν ειναι ΟΚ τοτε βλεπουμε τι αλλο μπορει να ειναι.

Απο εκει και περα δεν νομιζω να ειναι η καρτα. Πως εξ αρχης σου "καρφωθηκε" οτι ειναι η καρτα? Μετα τις μνημες θα κοιταζα δισκο και μετα μαλλον σε software.

Anyway ξεκινα απο καπου, πες μας τι εγινε και θα το βρουμε που θα παει....?

Link to comment
Share on other sites

Μωρε το έχω ακούσει και το έχω χρησιμοποιήσει στην πρώτη εγκατάσταση πέρσι το Δεκέμβρη όταν πήρα τις μνήμες για να σιγουρευτώ ότι ταιριάζουν. Ετρεξαν 4 ώρες χωρίς πρόβλημα τότε (32μπιτα 7άρια). Τώρα το σύστημα είναι 64μπιτο και από την πρώτη στιγμή της νέας εγκατάστασης προ 2 εβδομάδων είχε δώσει κάτι "δείγματα" αλλά δεν έδωσα σημασία, μέχρι που άρχισαν τα κρασσαρίσματα...

Ντάξει, να δοκιμάσω το memtest εκ νέου λοιπόν...

Με τους driver γραφικών, τι γίνεται?

αφου στο εκανε και με την onboard λιγο δυσκολο να ειναι οι drivers της ατι

και περισσοτερο απιθανο να φταει η 5850

Link to comment
Share on other sites

Thanx, m8!

θα ξεκινήσω με memtest σε κάθε περίπτωση.

Ο νους μου πήγε στην 5850 αρχικά, γιατί εσχάτως της έβαλα άλλη ψήκτρα και ίσως να είχα κάνει καμία πατάτα (αν και σε τέτοια ζητήματα είμαι ΟΚ πιστεύω, ενώ και σε παιχνίδια/θερμοκρασίες ουδέν πρόβλημα).

θα δουλεύω μέχρι αργά το απόγευμα ή το βράδυ, άρα όποια εξέλιξη έχουμε θα είναι κατά τα μεσάνυχτα... (ελπίζω όχι "μαύρα").

Ευχαριστώ για τις συμβουλές σας!

Link to comment
Share on other sites

Firefox έχω (τελευταία έκδοση-όχι beta), με μόνο plugin το EasyYouTubeDownloader.

Θα ξηλώσω πρώτα το plugin και βλέπουμε. Extended memtest το βράδυ...

Ευχαριστώ όλους για το feedback, κάτι μου λέει ότι θα το βρούμε το λαμόγιο τελικά.

Link to comment
Share on other sites

Εχεις κανενα δισκο spare να πεταξεις πανω και να βαλεις win? Updates εχεις κανει? Την ιδια ομορφη οθονη ειχα αντικρισει και εγω πριν λιγες μερες και τελικα εκανα format και απενεργοποιησα τα update και ολα ΟΚ τωρα!!! Πηγαινε στην απεγκατασταση στοιχειων των win και ξεκινα να κανεις uninstall τα updates.

Και πες μας αν εχει κανει oc το συστημα.

Link to comment
Share on other sites

'Εβαλα τα πράγματα και δουλεύουν κανονικά στα ρολογια και timings που πρέπει να δουλεύουν: επεξεργαστής στα 3,2 και οι μνήμες στα 1333. Τα ίδια ισχύουν (ίσχυαν) και για την κάρτα γραφικών, απλώς από χθες την έχω βγάλει και τρέχω με το on-board.

Link to comment
Share on other sites

Έκανα και το δεύτερο memtest (ολονυκτία) που βγήκε καθαρό (it ain't the mem for sure), ενώ ξήλωσα και το μονοδικό plugin του Firefox. Είμαι τρεις μέρες σταθερός αλλά θα το αφήσω να κλείσει μία εβδομάδα με το on-board προτού ξανακουμπώσω την ΑΤΙ.

Είδωμεν (για να μην το γκαντεμιάσομεν).

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Λοιπόν, μάγκες, έχω κάνει όλα τα πειράματα με softwarw/hardware και ως κύριος "ύποπτος" προκύπτει η μητρική... Έγινε και επιτυχημένο BIOS-update, αλλά με το καλημέρα, μέσα στο 5λεπτο είχα 2 παγώματα στο καπάκι. Μετά δούλεψε για ώρες ως αργά τη νύχτα απροβλημάτιστα, αλλά τι να το κάνεις? :wall:

Δευτέρα γίνεται πακέτο and goes back to the source....

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Για να κλείσει το θέμα όσον αφορά τον "ένοχο", αυτός δεν ήταν άλλος από τη μητρική της Asus. Στάλθηκε Αθήνα, όπου και οι τεχνικοί του PC1 διαπίστωσαν τα ίδια χάλια, οπότε το κατάστημα μου έδωσε χωρίς πολλά πολλά πιστωτικό και σε 2 μέρες είχα στα χέρια μου καινούργια μητρική (δοκιμάζω την τύχη μου σε MSI μεριά τώρα...).

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.