Jump to content



Παρουσίαση Plasma Panasonic TX-P42G20E


greekfragma

Recommended Posts

Καλησπέρες.

Μετά από 15χρόνια με μια CRT Sony Trinitron 29ιντσών ήρθε η ώρα να περάσει η φαμίλια στη νέα τεχνολογία.

Έψαχνα τηλεόραση από τον Απρίλη (είχα καταλήξει σε plasma panasonic αλλά ακόμα σκεφτόμουν μοντέλα και ίντσες) και τελικά αγόρασα την 42άρα G20. Αν και το budget πήγαινε στα 650περίπου όταν πήρα χαμπάρι τι σημαίνει neopdp 13gen και ifc 600hz σε σχέση με το απλό 13gen των U20 S20 δεν συμβιβάστικα και μάζεψα υπομονή και παραπάνω χρήματα και δε το χω μετανιώσει λεπτό.

Δε πίστευα στα μάτια μου με τo μέγεθος και την εικόνα της out of the box. Πάμε λοιπόν αναλυτικά σε φωτογραφίες.

1.jpg

4.jpg

5.jpg

2.jpg

3.jpg

6.jpg

7.jpg

9.jpg

10.jpg

η τηλεόραση ήρθε με το 2409 και φυσικά πέρασα το τελευταίο firmware 2505

11.jpg

12.jpg

NovaCinema HD

13.jpg

14.jpg

3-1.jpg

4-1.jpg

DIGEA DVB-T

5-1.jpg

Προτεινώμενες Ρυθμίσεις χωρίς καλιμπράρισμα

6-1.jpg

7-1.jpg

Προς το παρόν αυτά.......Είμαι υπέρευχαριστημένος για τα λεφτά που έδωσα και νομίζω οτι το παραψείρισα το θέμα μέχρι να αποφασίσω. Νομίζω όμως οτι θα είχα μετανιώσει αν πήγαινα σε U20 ή S20.

Και ειλικρινά για τηλεόραση κάτω από 1000ευρώ δε βρίσκο αντίπαλο σε LCD LED τεχνολογία.

Θα επανέλθω σύντομα με καλιμπραρισμένο προφίλ για να δω τι άλλο μπορώ να ξεζουμίσω από την εικόνα της. Προς το παρόν έχει γράψει 250ώρες κα κάνενα πρόβλημα με image retention burn in και λοιπά.

:fun:

Link to comment
Share on other sites

όταν πήρα χαμπάρι τι σημαίνει neopdp 13gen και ifc 600hz σε σχέση με το απλό 13gen των U20 S20 δεν συμβιβάστικα και μάζεψα υπομονή και παραπάνω χρήματα και δε το χω μετανιώσει λεπτό.

Για πες και σε μας παλίκαρε τι πήρες χαμπάρι, για να το χαμπαριάσω κι εγώ, γιατί εντός εβδομάδας πάω για την P50S20, και δε θέλω να το μετανιώσω... :p

Link to comment
Share on other sites

Καλοριζικη,πολυ καλη επιλογη!:T:

Δεν ξερω αν το εχεις υποψιν σου,αλλα η σειρες VT20, V20, G20, S20 και X20 της Panasonic εχουν την τεχνολογια και τις πατεντες της Kuro που ειχε ετοιμες η Pionner για την επομενη γενια τους,αλλα δεν βγηκαν λογο διακοπης της παραγωγης τους... και ετσι πουληθηκαν στην Panasonic.

Link to comment
Share on other sites

George θα κανεις καλιμπραρισμα με μαραφετακι?

Δωσε ολες τις ρυθμισεις να τις δοκιμασω ;)

Θα κάνω αγορίνα αλλά ακόμα παλεύω να βρω το καλύτερο πρόγραμμα που θα αναγνωρίζει σωστά τον lacie i1 sensor και θα κάνει σωστά τεστ για plasma....Δυστυχώς ο σένσορας είναι καπως παλιό μοντέλο (πολύ καλός όμως) αλλά πιστεύω οτι αν βρω το σωστό πρόγραμμα θα δώσει καλά αποτελέσματα. Οι ρυθμίσεις που βλέπεις είναι οι προτεινώμενες από διάφορα site με μικρές αποκλίσεις για το τι φαίνεται σωστό στο δικό μου panel. Όταν καλιμπράρω θα ενημερώσω.

Για πες και σε μας παλίκαρε τι πήρες χαμπάρι, για να το χαμπαριάσω κι εγώ, γιατί εντός εβδομάδας πάω για την P50S20, και δε θέλω να το μετανιώσω... :p

Πήρα χαμπάρι οτι οι U20 S20 δεν έχουν την κίνηση της G20...επίσης ΔΕΝ έχουν την ποιότητα εικόνας της G20....πολύ λογικό εφόσον μόνο η G20 φοράει neopdp panel ενώ οι U20,S20 το απλό 13ής γενιάς.

Καλοριζικη,πολυ καλη επιλογη!:T:

Δεν ξερω αν το εχεις υποψιν σου,αλλα η σειρες VT20, V20, G20, S20 και X20 της Panasonic εχουν την τεχνολογια και τις πατεντες της Kuro που ειχε ετοιμες η Pionner για την επομενη γενια τους,αλλα δεν βγηκαν λογο διακοπης της παραγωγης τους... και ετσι πουληθηκαν στην Panasonic.

Σε ευχαριστώ πολύ

το γνωρίζω και πραγματικά βλέπω ένα φοβερό μαύρο :)

Link to comment
Share on other sites

Πήρα χαμπάρι οτι οι U20 S20 δεν έχουν την κίνηση της G20...επίσης ΔΕΝ έχουν την ποιότητα εικόνας της G20....πολύ λογικό εφόσον μόνο η G20 φοράει neopdp panel ενώ οι U20,S20 το απλό 13ής γενιάς.

Σ' ευχαριστώ πολυ. Καλορίζικη και καλόστρωτη φίλε μου. :T:

Μπήκα σε τρελό δίλλημα τώρα για s20 vs g20. Γαμώτ... :D

Link to comment
Share on other sites

Με γεια η TV φίλε, μπορώ να πω ότι είδα ένα πολύ όμορφο μαύρο από τις φωτογραφίες σου. Πρόκειται να την συνδέσεις και με τον υπολογιστή για games/mkv files αν ναι πες μας τις εντυπώσεις σου.

Link to comment
Share on other sites

Πρεπει να ερθεις απο το σπιτι να σενιαρουμε κ την δικια μου με το καλιμπρατηρι !

ΥΓ: Πιτσες, φρεντα κλπ κερασμενα ofc !

ας βρω συμβατό πρόγραμμα για Lacie Blue Eye ( i1 ) σένσορα για πλάσμα και να καλιμπράρουμε Τζόνι.....ακόμα ψάχνω να βρω πρόγραμμα που να δίνει σωστό αποτέλεσμα αλλά δεν έχω πολύ χρόνο.

Με γεια η TV φίλε, μπορώ να πω ότι είδα ένα πολύ όμορφο μαύρο από τις φωτογραφίες σου. Πρόκειται να την συνδέσεις και με τον υπολογιστή για games/mkv files αν ναι πες μας τις εντυπώσεις σου.

όντως το μαύρο της είναι απίστευτο. Δε την περίμενα τόσο φανταστική την εικόνα της. Θα συνδεθεί με λαπτοπάκι με hdmi και θα παίζει blu-ray και mkv.....games οχι. :)

Link to comment
Share on other sites

μεγεια το εργαλειο και καλωσηρθες στον κοσμο των πλασμα:dance3: και στο πραγματικο μαυρο ηδη κατοχος πλασμα lg 2χρονια τωρα δεν την αλλαζω με καμμια lcd γνωμη μου παντα ετσι προς αποφυγη παρεξηγησεων

και παλι καλοδουλευτη:clap:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.