Jump to content



Απο που θα βρω ηχομονωτικα υλικα?


ea6gka

Recommended Posts

Ρε συ chroma δεν ειναι λιγο υπερβολικο αυτο το πραμα που εχεις στη φοτο??

Τετοιο βαζουν στους ραδιοφωνικους σταθμους για μονοση,εδω μιλαμε για ενα κοθτακι απο PC!!

Πιστευω κατι σαν αυτο που δινει η akasha θα ειναι καλο για τη περιπτωση μας,αλλα οχι φυσικα το συγκεκριμενο κιτ της akasha, αλλα απλα ενα κοματι απο αυτο το υλικο.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 78
  • Created
  • Last Reply
Αρχική απάντηση από fantacid

Ρε συ chroma δεν ειναι λιγο υπερβολικο αυτο το πραμα που εχεις στη φοτο??

Τετοιο βαζουν στους ραδιοφωνικους σταθμους για μονοση,εδω μιλαμε για ενα κοθτακι απο PC!!

Πιστευω κατι σαν αυτο που δινει η akasha θα ειναι καλο για τη περιπτωση μας,αλλα οχι φυσικα το συγκεκριμενο κιτ της akasha, αλλα απλα ενα κοματι απο αυτο το υλικο.

καμία υπερβολή , το ρικοφόν κάνει πραγματικά καλή δουλειά και δεν είναι δα τόσο ακριβό με 10-12 Ε θα έχεις αισθητή βελτίωση στο θέμα του ήχου

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από antonisk7

καμία υπερβολή , το ρικοφόν κάνει πραγματικά καλή δουλειά και δεν είναι δα τόσο ακριβό με 10-12 Ε θα έχεις αισθητή βελτίωση στο θέμα του ήχου

το καλο κανει 24

τελικα.....

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από fantacid

Ρε συ chroma δεν ειναι λιγο υπερβολικο αυτο το πραμα που εχεις στη φοτο??

Τετοιο βαζουν στους ραδιοφωνικους σταθμους για μονοση,εδω μιλαμε για ενα κοθτακι απο PC!!

Πιστευω κατι σαν αυτο που δινει η akasha θα ειναι καλο για τη περιπτωση μας,αλλα οχι φυσικα το συγκεκριμενο κιτ της akasha, αλλα απλα ενα κοματι απο αυτο το υλικο.

1-1.5εκ είναι σε πάχος και πανάλαφρο, ξεκινά από 7.5 το τετραγωνικό. Βάλε στο κουτί σου και άκου τη διαφορά, πες μου μετά αν είναι υπερβολικό... :D

Link to comment
Share on other sites

Εγώ παντως που εβαλα ricofon στο κουτι και το χρυσοπλήρωασα κιολας (25 το τετραγωνικό) δεν είδα και μεγάλη διαφορά και τελικα το έβγαλα. Μια υποθεση που κανω ειναι οτι ναι μεν μπορει να εμποδιζει τον αερόφερτο ήχο να περάσει προς τα έξω αλλα οχι και τον κτυπογενή που προέρχεται απο τις μικροδονησεις του κουτιου απο την περιστροφη τον ανεμιστήρων, σκληρων κτλ. Γι αυτο ίσως χρειάζεται να παρεις και μερικα ελαστικα παρεμβυσματα και να τα τοπεθετήσεις όπου υπάρχουν βίδες και ανεμιστήρες. Στην τελικη αν σε ενοχλει ο θόρυβος γιατι δεν παίρνεις ενα watercooling kit να εχεις στην κυριολεξια το κεφάλι σου ήσυχο

Link to comment
Share on other sites

οκ τοτε καλο ειναι κατα τη γνωμη μου να βρεις ricofon που ειναι χωρισμενο σε τετραγωνακια και οχι σαν αυγοθηκες γιατι θα εχεις καποια προβληματα στην τοποθετηση αν ειναι να βαλεις σε ολο το κουτι.Επισης στην checkmate δες και κατι τετοιο που ελεγα πριν http://www.vantecusa.com/p_vdk_psu.html. Υπαρχει αναλογο και για ανεμιστηρες.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
Ricofon διαστασεων 40Χ60 περιπου, παχους3cm με ενδιαμεσο στρωμα 4mm καουτσουκ, αφλεκτο, για ηχομονωση μηχανοστασιων!!! (κομματακι βαρυ βεβαια)

Το παραπάνω είναι καλό;;;

Δεν με ενδιαφέρουν οι θερμοκρασίες

Δεν με ενδιαφέρει η τιμή του

Αυτό που θέλω να κόψω είναι λίγο το μοτερ από τους σκληρούς που ακούγεται (όχι τα χτυπήματα)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από _DiMoN_ [Σήμερα, στις 20:03]

Το παραπάνω είναι καλό;;;

Δεν με ενδιαφέρουν οι θερμοκρασίες

Δεν με ενδιαφέρει η τιμή του

Αυτό που θέλω να κόψω είναι λίγο το μοτερ από τους σκληρούς που ακούγεται (όχι τα χτυπήματα)

κορυφαιο....σαν ηχομονωση αλλα...

με τα εξης μειονεκτηματα ομως

(Ναι,ναι θα τα επαναλαβω και ας μην σε ενδιαφερει:p ...)

-ειναι βαρυ...

-ειναι σχετικα ακριβο...

-λογω της επιφανειας του ,

επιδρα αρνητικα στο airflow και κατεπεκταση στις θερμοκρασιες του κουτιου...

-θελει κολλημα ειτε με βενζινοκολλα (μονιμα πραγματα)

ειτε με πολυ καλη ταινια διπλης οψης...

προκειμενου να σταθει ορθιο....λογω βαρους....

κατα τ'αλλα κανει καλη δουλεια.....

ΤΩΡΑ ΕΑΝ ΔΕΝ ΒΑΡΙΕΣΑΙ....και θες να το ψαξεις λιγο

μπορεις να δοκιμασεις και μια αλλη προταση

που δεν ειναι τιποτα αλλο απο τον κλασσικο φελλο.....

σε φυλλα παχους 3mm και ανω εμαθα οτι κανει τρομερη ηχομονωτικη δουλεια

ειδικα σε πλατες πιανων, ταβανια ωδειων κτλ.....

(περισσοτερο για κραδασμους μαλλον δλδ)

ΔΕΝ το εχω δοκιμασει οποτε εαν πειραματιστεις κανε τον κοπο να ενημερωσεις για τα αποτελεσματα.....

Α,και μην σε απασχολει το χρωμα του...

βαφεται με σπρευ πανευκολα....

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.