Jump to content



Απο που θα βρω ηχομονωτικα υλικα?


ea6gka

Recommended Posts

  • Replies 78
  • Created
  • Last Reply
  • 2 weeks later...

πριν απο καιρο εντοισα κι εγω το δικο μου με Ricofon ... ο ηχος μειωθηκε (οχι τρελα πραματα) και εγινε πιο μπασος :...:

πηρα 1 φυλλο 100χ100 και ηταν υπεραρκετο (για τιμη δεν μπορω να πω γιατι το καταστημα ητανε φιλικο ) δυστηχος δεν κρατησα φωτο κατα την κατασκευη , γιατι ειχε επιτυχεια :) και ισως βοηθουσε καποιους

post-737-1416071168,5288_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Ερώτήσεις (αν και λίγο αργά το θυμήθηκα)

1. Αυτό δεν μαζεύει όλη τη σκόνη; Μετά πως καθαρίζει;

2. Έχω τους ανεμιστήρες, κάτι Zalman ΖΜ-F1 με τον αντάπτωρα της μειωμένης τάσης και πάλι με ενοχλούν... Έχουν μπει λαστιχένιες βάσεις οπότε ο θόρυβος δεν είναι από τριγμούς, αλλά στο μεγαλύτερο μέρος του από Airflow. Αν μου κόψει τη ροή του ρεύματος αέρα μέσα στο κουτί ο υπολογιστή μετά θα ζεματάει καθώς ήδη η ροή είναι βράστα... Θα μπορέσω αν είναι και βάλω τους ανεμιστήρες στα 12V να έχω το ίδιο ή λιγότερο θόρυβο απ'ότι έχω τώρα;

3. Ρε Κοπρίτη και με το παράθυρο στο πλάι τι κάνουμε; Θα φαίνεται σα χαζομάρα το Ricofon... γύρω γύρω, αφού θα το βλέπεις από το παράθυρο... Αν το καλύψω με λεπτό στρώμα μετάλλου (αλουμίνιο σκέφτηκα που είναι και εφετζίδικο - αλλά και ο καθρέφτης μου αρέσει,για το πάτωμα, αυτό προφανώς θα χάσει τις ιδιότητές του...

Link to comment
Share on other sites

1.με ηλεκτρικο σκουπακι και προσεκτικα το καθαριζω εγω...

2.μπα...στα 12βολτ οι ανεμιστηρες της ζαλμαν κανουν σαν τραινα...δεν νομιζω να σωθει η κατασταση με το ρικοφον...

3.δεν ειμαι ο κοπριτης αλλα δεν νομιζω να χασει τις ιδιοτητες του...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Ilias83 [Σήμερα, στις 10:33]

Ερώτήσεις (αν και λίγο αργά το θυμήθηκα)

1. Αυτό δεν μαζεύει όλη τη σκόνη; Μετά πως καθαρίζει;

2. Έχω τους ανεμιστήρες, κάτι Zalman ΖΜ-F1 με τον αντάπτωρα της μειωμένης τάσης και πάλι με ενοχλούν... Έχουν μπει λαστιχένιες βάσεις οπότε ο θόρυβος δεν είναι από τριγμούς, αλλά στο μεγαλύτερο μέρος του από Airflow. Αν μου κόψει τη ροή του ρεύματος αέρα μέσα στο κουτί ο υπολογιστή μετά θα ζεματάει καθώς ήδη η ροή είναι βράστα... Θα μπορέσω αν είναι και βάλω τους ανεμιστήρες στα 12V να έχω το ίδιο ή λιγότερο θόρυβο απ'ότι έχω τώρα;

3. Ρε Κοπρίτη και με το παράθυρο στο πλάι τι κάνουμε; Θα φαίνεται σα χαζομάρα το Ricofon... γύρω γύρω, αφού θα το βλέπεις από το παράθυρο... Αν το καλύψω με λεπτό στρώμα μετάλλου (αλουμίνιο σκέφτηκα που είναι και εφετζίδικο - αλλά και ο καθρέφτης μου αρέσει,για το πάτωμα, αυτό προφανώς θα χάσει τις ιδιότητές του...

η αληθεια ειναι οτι το ricοfon σε οριζοντια τοποθετηση μαζευει σκονη....

οποτε χρειαζεται ή σκουπακι φορητο εφοσον το εχουμε κολλησει καλα...

ή βγαλσιμο και τιναγμα εαν το εχουμε προχειρα τοποθετημενο

ή φυσιμα με καποιο πιστολι- σπρευ αερος...

εγω παντως προτιμησα να θυσιασω λιγη απο την αποτελεσματικοτητα του και να το καλυψω

στο οριζοντιο επιπεδο με πλεξυ και φυλλο λαμαρινας...

οσο για το παραθυρο στο πλαι ...

καλο ειναι να μην κολλησεις τo ricofon ισα με το πλεξυ αλλα να αφησεις δυο ποντους κενο ωστε να μην φαινεται απεξω...

στο περιθωριο αυτο μπορεις να κολλησεις καποιο κομματι πιο λεπτου ηχομονωτικου

(κατι σαν ricofon κομμενο στα 2 με παχος < 1εκ. )

γενικα παντως οταν καλυπτουμε την επιφανεια του, το ricofon χανει μερος της αποτελεσματικοτητας του....

σιγουρα ομως η πρωτη κινηση για το αθορυβο κουτι ειναι η χρηση αθορυβων ανεμιστηρων

και οχι η εκ των υστερων μονωση.... ενος κουτιου με deltas....

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Κοπρίτης

οσο για το παραθυρο στο πλαι ...

καλο ειναι να μην κολλησεις τo ricofon ισα με το πλεξυ αλλα να αφησεις δυο ποντους κενο ωστε να μην φαινεται απεξω...

στο περιθωριο αυτο μπορεις να κολλησεις καποιο κομματι πιο λεπτου ηχομονωτικου

(κατι σαν ricofon κομμενο στα 2 με παχος < 1εκ. )

Εννοείται αυτό, απλά μέσα από το παράθυρο θα φαίνεται αυτό που είναι στο απέναντι τοίχωμα... Αυτό ήθελα να πω, απλά το είπα λάθος...

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Κάλιο αργά παρά ποτέ. (για το ποστ:D )

Εδώ και 2-3 χρόνια έχω τοποθετημένο το ηχομονοτικό υλικό της zalman. Το μόνο που προσφέρει είναι η ελάττωση των υψηλών θορύβων. Αυτό πρακτικά σημαίνει οτι πολύ λίγα πράγματα θα αποφύγετε με την αγορά του. Το σίγουρο είναι οτι αυτό που θα χάσετε κάμποσα ευρώ χωρίς να έχετε το επιθυμητό αποτέλεσμα.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Sorry για το digging του θεματος, αλλα δεν υπαρχει λογος να ανοιγω καινουργιο thread gia το ιδιο θεμα, θελω να βαλω ricofon κ βρηκα σε μαγαζι στα μελλισια ricofon 4cm me 17 ευρω /m2, η τιμη ειναι καλη? Αν οχι στα β.π. h practiker ποσο τα εχει?

Eyxaristv

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Ilias83

Και μιας και το ξεθάψαμε, μήπως παιδιά έχει κανείς υπ'όψην του μαγαζί που πουλάει ηχομονωτικό υλικό για αυτοκίνητα; (Εδώ το ricofon δεν κάνει λόγω υγρασίας....)

Γιατι αν εχει υγρασια δεν κανει? Δεν ξερω ροταω, γιατι εκει που θελω να το βαλω εχει λιγο. Για υγρασια τι μπορουμε να μονωτικο μπορουμε να βαλουμε

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από fotme

Γιατι αν εχει υγρασια δεν κανει? Δεν ξερω ροταω, γιατι εκει που θελω να το βαλω εχει λιγο. Για υγρασια τι μπορουμε να μονωτικο μπορουμε να βαλουμε

Το ricofon είναι σα σφουγγάρι (με πόρους), οπότε μπορείς εύκολα να καταλάβεις οτι αυτό από την υγρασία θα μουσκεύει....

Τώρα όταν θες να το βάλεις κάπου όπως στο αυτοκίνητο, σε μέρος που δεν αερίζεται κίόλας, όπως στις πόρτες, μπορείς να καταλάβεις οτι θα μαζευτεί μπόλικη μούχλα με τον καιρό...

’λλωστε το ricofon μονώνει λόγω τις επιφάνειάς του, οπότε αν την καλύψεις (όπως γίνεται στο αυτοκίνητο) χάνει μεγάλο μέρος της αποτελεσματικότητάς του.

Το καλύτερο κατα γενική ομολογία ηχομονωτικό αυτοκινήτου το βγάζει η Dynamat, όμως χτυπάει αρκετά στην τιμή...

Από εκεί και πέρα βέβαια υπάρχουν και πιο φθηνά ηχομονωτικά υλικά (πισσόχαρτα, σπρέυ πίσσας κ.τ.λ.)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

το καλύτερο ηχομονωτικό είναι να βάλεις το πισι στο διπλανό δωμάτιο και με μία τρύπα στον τοίχο και καλώδια προέκτασης να βάλεις usb dvr, οθόνη, ποντίκι, πληκτρολόγιο στο χώρο που εργάζεσαι ΜΗΔΕΝ ΗΧΟΣ.

Το έχω κάνει

Link to comment
Share on other sites

formatc: Φιλε DOSa , ευστοχη η παρατηρηση αλλα στην παρουσα φαση που παιζω με cool'n'quite, ο ανεμηστηρας σε Κ.Σ γυρναει τοσο αργα που σχεδον τον βλεπεις! Ακομα και σε full load ομως δεν ενοχλει.

ilias83: απο σκονη δεν εχω μεγαλο προβλημα μιας και το φιλτρο σκονης που εχει το herolchi μπροστα κανει πολυ καλη δουλεια. Στο προηγουμενο κουτι που ειχα ricoffon ,μετα απο πολυ καιρο ,την μαζευεις πολυ ευκολα με μια ηλεκτρικη σκουπα και το βουρτσακι μπροστα.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από nec

ilias83: απο σκονη δεν εχω μεγαλο προβλημα μιας και το φιλτρο σκονης που εχει το herolchi μπροστα κανει πολυ καλη δουλεια. Στο προηγουμενο κουτι που ειχα ricoffon ,μετα απο πολυ καιρο ,την μαζευεις πολυ ευκολα με μια ηλεκτρικη σκουπα και το βουρτσακι μπροστα.

Αυτό είναι καλύτερο από το ricoffon?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.