Jump to content



Απο που θα βρω ηχομονωτικα υλικα?


ea6gka

Recommended Posts

  • Replies 78
  • Created
  • Last Reply

λεωφορος Αμφιθεας.. κατεβαινοντας απο Αθηνα προς παραλιακη , στο φαναρι μετα την Αχιλλεως (διασταυρωση με τραμ) παρκαρεις και ακριβως απεναντι (ΣΤΟ ΡΕΥΜΑ ΑΝΟΔΟΥ) ειναι καταστημα θερμοηχομονωτικων υλικων ...

φυλλο Ricofon διαστασεων 40Χ60 περιπου, παχους3cm με ενδιαμεσο στρωμα 4mm καουτσουκ, αφλεκτο, για ηχομονωση μηχανοστασιων!!! (κομματακι βαρυ βεβαια)

γυρω στα 20 ευρω...

Link to comment
Share on other sites

ΜΜΜΜΜΜΜΜΜΜΜ ΟΧΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΑΠΟ ΑΘΗΝΑ ,,

ΚΑΙ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΚΑΝ ΤΙ ΥΛΙΚΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΑ,,,

ΜΗΠΩΣ ΘΕΣ ΦΕΛΙΖΟΛ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΠΟΥ ΒΑΖΟΥΝ ΣΤΑ ΣΠΙΤΙΑ ΓΙΑ ΜΟΝΩΣΗ??

ΠΗΓΑΙΝΕ ΣΕ ΜΙΑ ΟΙΚΟΔΟΜΗ ΚΑΙ ΠΑΡΕ.,....

Link to comment
Share on other sites

Θα βρεις σε καταστήματα με οικοδομικά υλικά και χρώματα αλλά σίγουρα σε καταστήματα που εγκαθιστούν ηχοσυστήματα αυτοκινήτου. Στη περίοχη μου (μελίσσια αττικής) έχω βρει.

Για θεσσαλονίκη θα βρείτε σίγουρα στις αρχές της δωδεκανήσου σε κάτι μαγαζάκια με χρώματα.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω βρει ηχομονωτικό "ricofon" σε ένα μαγαζί για υλικά οικοδομών πάνω στη λεωφόρο Βουλιαγμένης, δίπλα σχεδόν στην ΔΟΥ Ηλιούπολης (κοντά στα έργα για το νέο σταθμό του μετρό).

Αν θυμάμαι καλά (γιατί έχουν περάσει και μερικοί μήνες), είχε 10 ευρώ το τετραγωνικό μέτρο, για φύλλο πάχους 1cm.

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια λετε να ρωταω για ηχομονωτικα για το αμαξι? φυσικα για το πισι ειναι , για μειωση του θορυβου απο τα ανεμιστηρια. Ricofon ειναι το καλυτερο αν καταλαβα καλα ετσι? θα κοιταξω στον οδηγο να βρω που ειναι το μαγαζι στης λεωφορο αμφιθεας,

Link to comment
Share on other sites

ωραια , η τοποθετηση αυτων εχει επιπτωσεις στη θερμοκρασια του συστηματος? μηπως διατηρουν τη θερμοκρασια του συστηματος? και κατι τελευταιο ειναι ασφαλη υλικο για να ειναι μεσα στο δωματιο μου.

Link to comment
Share on other sites

Έχει επιπτώσεις αλλά οχι δραματικές. Με μια σεβαστή ροή αέρα μέσα στο κουτί μπορεί και να μη παρατηρήσεις διαφορά, τις διαφορές τις έβλεπα με τους ανεμιστήρες χαμηλά. ("έβλεπα" καθώς το κουτί στη παρούσα φάση είναι ανοιχτό από παντού και μοντάρεται).

Ασφαλές είναι, μη το μπερδέψεις με το κίτρινο υαλοβάμβακα που χρησιμοποιούμε στις καμπίνες των ηχείων και ξύνεσαι ένα χρόνο μετά.:X:

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω πως ακριβώς λέγεται, αλλά ένα μαύρο, λεπτό, αυτοκόλλητο ηχομονωτικό της AKASA που είχα δει παλιότερα, στην πράξη δεν είχε αποτέλεσμα και ήταν και ακριβό... :(

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου αυτο ειναι το υλικο...

επιπτωσεις στην θερμοκρασια φυσικα και εχει αλλα οσο πιο δυνατη η ροη αερα στο εσωτερικο του κουτιου σου τοσο λιγοτερο θα τις καταλαβεις....

Εαν θελεις παντως, "ξυριζεις" το εξτρα παχος μονωσης πανω απο το καουτσουκ (την αυγουλιερα) και μειωνοντας βεβαια την αποτελεσματικοτητα του στην ηχομονωση , βελτιωνεις την ροη του αερα στην λεια πλεον επιφανεια του...

κολλαει με καλη ταινια διπλης οψης και λιγο βενζινοκολλα στα δυσκολα σημεια (εσωτερικο οροφης..)

για το αλλο αυτοκολλητο που λες μπορεις καλλιστα να χρησιμοποιησεις το παραπανω υλικο χωρις το εξτρα παχος οπως σου ειπα...

Το καουτσου κανει καλη δουλεια...

Απλες λυσεις χωρις το ενδιαμεσο αυτο στρωμα καουτσουκ εχουν πολυ μικρη αποροφητικοτητα και κατα την γνωμη μου δεν αξιζουν...

post-166-1416070835,4721_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.