Jump to content



Απο που θα βρω ηχομονωτικα υλικα?


ea6gka

Recommended Posts

Χμμμ... δεν θα το ελεγα.... Απλα ειναι επιπεδο (αρα λιγοτερη σκονη), λιγο πιο πυκνο, και λεπτοτερο απο το ricofon(ακομα και το πιο λεπτο που θα βρεις, ισως ταλαιπωρησει μερικα κουτια).

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 78
  • Created
  • Last Reply

Ηλια ,αυτο δεν μπορω να σου το πω μιας και ο υπολογιστης που μπηκε ειναι καινουργιος οποτε δεν εχω reference. Παντως απ'οσο ξερω η αυξηση ειναι ελαχιστη (1-3c) αναλογα και το air flow pattern σου.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Παιδιά σκέφτομαι να “μονώσω” με ricofon την πόρτα του δωματίου μου ώστε να μην περνάει ο θόρυβος απο τον έξω χώρο μέσα στo δωμάτιο μου!

Και έχω την εξής απορία... Το μονωτικό υλικό (που βρήκα το Practicker) θα πρέπει να το τοποθετήσω στην μέσα μεριά της πόρτας ή στην έξω? ??......

Απλώς το πρόβλημα είναι πως στην περίπτωση που τοποθετηθεί στην έξω μεριά θα είναι κάπως αντιαισθητικό... ενώ απ την άλλη αν το τοποθετήσω στην μέσα μεριά δεν με ενδιαφέρει καθόλου!

Λοιπόν? Τι με συμβουλεύετε να κάνω? ??

:banging:

Link to comment
Share on other sites

χωρις να ειμαι ειδικος ...αφου ο θορυβος ερχεται απο εξω καλυτερα απο εξω...παρολαυτα το ρικοφον δεν ειναι ακριβως ηχομονοτικο απλα χρησιμοποιειται για να αποφευγονται ανακλασεις κτλ σε μελετημενους χωρους.

βεβαια κοβει μερος του θορυβου

Link to comment
Share on other sites

Κάτι μου είπαν για να χρησιμοποιήσω "πετροβάμβακα" .... που θα μου βγεί και πιο φτηνός (καθώς δεν θέλω να μπλέξω με ebay...) Αλλα και πάλι εαν τοποθετηθεί στην πίσω πλευρά της πόρτας (απο μέσα στο δωμάτιο δλδ) τα αποτελέσματα θα είναι μηδαμινά?? ?

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και όχι. Μια χαρά δουλειά θα γίνει απλώς λιγότερο αποδοτική λόγω έλλειψης "κάσας". Πετροβάμβακα βρίσκεις σίγουρα σε σοβαρά καταστήματα μονωτικών υλικών και όχι στο χρωματοπωλείο του Κυρ-Μήτσου του αγράμματου...

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και όχι. Μια χαρά δουλειά θα γίνει απλώς λιγότερο αποδοτική λόγω έλλειψης "κάσας". Πετροβάμβακα βρίσκεις σίγουρα σε σοβαρά καταστήματα μονωτικών υλικών και όχι στο χρωματοπωλείο του Κυρ-Μήτσου του αγράμματου...

χαΧα! Ωραία! Οπότε θα κοιτάξω να αποφύγω τον Κυρ-Μήτσο!!!

Thxxxz :sarcastic:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 2 years later...

Παιδια θελω και εγω να βαλω ηχομονωτικα στο κουτι.

Βρηκα αυτα Checkmate Int'l > Accessories > Noise Reduction, αξιζουν?

Καμια αλλη προταση. Μενω Μεταμορφωση-Αθηνα. Υπαρχει κανενα μαγαζι που να πουλαει με το τετραγωνικο ηχομονωτικα?

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά υλικά είναι!

Λίγο προσοχή στην τοποθέτηση, και θα σου κόψουν πολύ θόρυβο.

Να ξέρεις βασικό ζήτημα είναι η αδράνεια του ηχομονωτικού (αυτό με το ασφαλτικό υλικό) γιατί κόβει τις χαμηλές συχνότητες.

Αν δε , είναι και αναρτημένο σε μαλακό υπόστρωμα , κάνει ακόμα καλίτερη δουλεία.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια θελω και εγω να βαλω ηχομονωτικα στο κουτι.

Βρηκα αυτα Checkmate Int'l > Accessories > Noise Reduction, αξιζουν?

Καμια αλλη προταση. Μενω Μεταμορφωση-Αθηνα. Υπαρχει κανενα μαγαζι που να πουλαει με το τετραγωνικο ηχομονωτικα?

θα βρεις στον κουκακη Λεωφόρος Δεκελείας 231, Στάση Βλάχου 2102754745

και μαλλον και στον ντετσικα Ιφιγενείας 75,Ν. Ιωνία

Τηλ.: 210 2713909 210 2772010

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Θέλω να αρχίσω τις εργασίες για ένα studio μουσικής στο σπίτι μου, και ήθελα να ρωτήσω ποιά είναι τα καλύτερα ηχομονωτικά υλικά για κάτι τέτοιο. Ποιά είναι το καλύτερο υλικό για να βγαίνει έξω όσο το δυνατόν λιγότερος ήχος απο τη μουσική? Υπόψιν ότι το μέρος θα χτιστεί από το μηδέν. Αν κάποιος έχει καμιά ολοκληρωμένη ιδέα ή έστω που μπορώ να ψάξω.

Ευχαριστώ...

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά υλικά είναι!

Λίγο προσοχή στην τοποθέτηση, και θα σου κόψουν πολύ θόρυβο.

Να ξέρεις βασικό ζήτημα είναι η αδράνεια του ηχομονωτικού (αυτό με το ασφαλτικό υλικό) γιατί κόβει τις χαμηλές συχνότητες.

Αν δε , είναι και αναρτημένο σε μαλακό υπόστρωμα , κάνει ακόμα καλίτερη δουλεία.

σε ποια αναφερεσαι?σε αυτα απο της bequiet απο το checkmate η στα ''χυμα'' που μπορουμε να βρουμε στα μαγαζια με δομικα υλικα?

επειδη πολλες εταιριες εχουν τετοια pack,ξερουμε καποιο site που να κανει συγκριτικα?

Link to comment
Share on other sites

Αναφέρομαι σε επώνυμα και όχι σε αυτά που βρίσκουμε στα υλικά οικοδομών, γιατί στα PC -λόγω του περιορισμένου χώρου- οι λύσεις πρέπει να είναι πιο αποτελεσματικές.

Δες στο λίνκ που σου βάσω το ποστ 35, για προμηθευτές:

http://www.thelab.gr/cases-psu-and-mods/cooler-master-atcs-840-modding-78196-2.html#post1062810643

Για site δεν μου έρχεται κάτι πρόχειρο στο μυαλό, θα το δώ και θα ποσταρω.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Παιδιά γεια σας,

να πω και εγώ την άποψή μου στο θέμα και αυτή είναι η εξής.

Η ηχομόνωση ενός computer αρχίζει από μέσα προς τα έξω. Πρέπει πρώτα να καταπολεμήσετε και να διακόψετε η να ελατώσετε το θόρυβο από την πηγή του η οποία δεν είναι άλλη από τους ανεμιστήρες. Θα πρέπει να επενδύσετε σε καλή ψύξη και ταυτόχρονα αθόρυβη αν θέλετε το μηχάνημά σας να είναι αθόρυβο και παράλληλα λειτουργικό με καλή ψύξη. Πρώτα λοιπόν θα τοποθετήσετε αθόρυβους ανεμιστήρες (cpu,gpu,case) και μετά θα βάλετε τις σχετικές μονώσεις ώστε να εξαλειφθεί και αυτός ο ελάχιστος ήχος που υπάρχει. Για αερόψυξη επεξεργαστή σας προτείνω ανεπιφύλατα την noctua nh-d14 ή την nh-c14 πάλι της noctua. η ποιότητα τους δε παίζετε τόσο σε λειτουργικό όσο και σε ακουστικό επίπεδο. Για κουτί προτείνω το καινούργιο p280 της antec που είναι ευρύχωρο με ενσωματωμένη ηχομόνωση που σημαίνει ότι δε θα χρειαστεί να τρέχεται να αγοράζεται thirdy party.Ότι και να κάνετε πάντως το η σωστή επιλογή είναι ότι πρώτα ελατώνεις στο ελάχιστο την πηγή του θορύβου και μετά βάζεις ηχομόνωση παρά να προσπαθείς να καπακώσεις από πάνω τον πολύ θόρυβο. Σας στέλνω τα links για τα προιόντα από κάτω. :fun:

Antec P280 ATX Mid Tower Computer Case | Antec P280,ATX Mid Tower,Computer Case,Review,Austin Downing,Antec P280 ATX Mid Tower Computer Case Review by Austin Downing

Noctua.at - sound-optimised premium components "Designed in Austria"!

Link to comment
Share on other sites

Πολύ σωστά το εντοπίζεις.

Αθόρυβα fans, καλές στηρίξεις, μειώνουν τον παραγόμενο θόρυβο, αλλά πάντα υπάρχουν περιθώρια βελτίωσης, ιδιαίτερα αν "πρέπει" να χρησημοποιήσεις ισχυρότερους ανεμιστήρες.

Εκεί θα χρειαστείς κάτι πιο σοβαρό από αυτά που διατίθενται στο εμπόριο -για τους κοινούς θνητούς :) - και αρκετή φαντασία!

Το κουτί που έβαλες για παράδειγμα, καλό αλλά -νομίζω- όχι κάτι ιδιαίτερο όσον αφορά στο θόρυβο, συν το γεγονός ότι δεν έχει και το "τεράστιο" air flow.

Link to comment
Share on other sites

To antec p280 της σειράς performance διαθέτει μονωτικά υλικά και είναι αποκλειστικά φτιαγμένο με πρότυπο την ησυχία του συστήματος οπότε στο ''όχι κάτι ιδιαίτερο'' κατατάσω αυτά που δεν είναι φτιαγμένα για αυτό το σκοπό. Όσο αναφορά το airflow έχει πολύ καλό στην κατηγορία του.Προσωπικά δεν το έχω αλλά από την εικόνα του και τα reviews φαίνεται ότι είναι αρκετά καλό.Το καλύτερο airflow για μένα το έχει το κουτί μου το haf 932 το οποίο έχω καταευχαριστηθεί:)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.