Jump to content



Eξοπλισμός για Internet - Game Corner


gtm

Recommended Posts

Καλημέρα σας,

Θα ήθελα την βοήθεια σας σε κάτι αφού βλέπω ότι έχετε ασχοληθεί πολύ περισσότερο με το θέμα από εμένα :)

Θέλω να αγοράσω εξοπλισμό για ένα Internet - Game Corner (ώστε να μπορούν να παίζουν τα παιδία άνετα games όπως το Counterstrike) αλλά το κεφάλαιο που υπάρχει δεν είναι μεγάλο για να ακριβολογούμε είναι μικρό.

Δεν ξέρω λοιπόν που πρέπει να δώσω περισσότερα χρήματα στην motherboard, στη CPU, στην κάρτα γραφικών, στην μνήμη;

Έχω μπερδευτεί πολύ μπορώ να πω

Ποια είναι η γνώμη σας;

Έχετε κάποια σύνθεση να μου προτείνετε;

Και κάτι τελευταίο πόσο μεγάλη είναι η διαφορά σε μια motherboard με Chipset 875P από μια με 655FX

Ελπίζω να μπορέσετε να βοηθήσετε

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

PS. Αναφέρομε για αγορά περίπου 6-8 Η/Υ που θα χρησιμοποιηθούν για την δημιουργία χώρου Internet Café (χωρίς καφέ :) )

Link to comment
Share on other sites

Αν το κεφαλαιο δεν ειναι μεγαλο τοτε καλυτερα να το φτιαξεις με ΑΜD συστηματα. Ειναι πολυ πιο φτηνα και οτι πρεπει για παιχνιδια.

Ενδεικτικα :

AMD : Athlon XP 2400+ , Asus A7N8X-X = 75+71 euro

Intel : Pentium 4 2.8 800 HT, Gigabyte IPE1000 = 187+83 euro, τελικες τιμες απο eshop.gr.

Kαρτα γραφικων σου προτεινω την ΑΤΙ Radeon 9600 pro 128MB και μνημη 512 ΜΒ Kingston.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ, πάλι, θα σου έλεγα να μη μάθεις τα παιδιά σου στους υπολογιστές από μικρή ηλικία και σίγουρα όχι για τέτοιες ασχολίες...παιχνίδια που μπορεί να τα κρατάνε μπροστά στην οθόνη του υπολογιστή για πολλές ώρες...και μέρες...όσο και να προσπαθήσεις να επιβάλλεις κάποιο μέτρο στη χρήση του υπολογιστή, δεν θα το καταφέρεις χωρίς να φανείς "κακός" στα μάτια τους.

Ιδιαίτερα, αν είναι ηλικίας μέχρι 12-13 χρονών, πολλές δημιουργικές ώρες θα χαραμιστούν ανεπιστρεπτί...η εκπαίδευση και η διαπαιδαγώγηση σ' αυτές τις ηλικίες είναι σαν λεπτή χειρουργική επέμβαση στον εγκέφαλο...κι αν δεν πετύχει τα αποτελέσματα είναι μόνιμα και δυστυχώς δεν φαίνονται εξαρχής...

(οξυδέρκεια, φαντασία, κάθε συνθετική κίνηση του νου υποβαθμίζεται)

Καλύτερα να εξοικειωθούν πρώτα στη χρήση των υπολογιστών μέσα από συγκεκριμένες χρήσεις είτε στο σχολείο είτε σε σχολές εκμάθησεις για μικρά παιδιά, ώστε να δούν τον υπολογιστή ως εργαλείο και να μάθουν να τον χρησιμοποιούν δημιουργικά, παρά να αποβλακώνονται μπροστά στην οθόνη με τις ώρες.

Η απαγόρευση βέβαια δεν κάνει ποτέ καλό, γι αυτό χωρίς να τους απαγορεύσεις να ασχολούνται με υπολογιστές...κάτι για το οποίο δεν υπάρχει λόγος...μπορείς λίγο να ελέγξεις και να "εξομαλύνεις" τις πρώτες τους επαφές με αυτόν

Ανάλογα με τη τροφή που θα δώσεις στο νου, θα λάβεις και ανάλογα νοητικά παράγωγα...και οι υπολογιστές δεν είναι ό,τι καλύτερο για τις μικρές ηλικίες...απ' όλο το φάσμα του τεχνητού πολιτισμού μας να τους δώσεις το πιο στενό και περιορισμένο κομμάτι...

EDIT: Παρεξήγησα το αρχικό ήνυμα, έλειπε και η διευκρίνηση ότι πρόκειται για Internet καφέ κι όχι μηχανήματα προσωπικής χρήσεως....σκιουζ μι...

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζω το θέμα της σωστής χρήσης υπολογιστών από παιδία γιατί δουλεύω σε κέντρο εκμάθησης υπολογιστών για παιδιά (από 3 1/2 χρoνών & ενήλικες. )

Ο χώρος που θέλω να δημιουργήσω είναι ένα Internet καφέ απλά χωρίς καφέ :) και ο όρος «παιδιά» αναφέρετε σε παιδιά ηλικίας από 16-17 έως 117 χρονών

Link to comment
Share on other sites

Είπες πως το budget είναι χαμηλό , έτσι η πρότασή μου είναι:

Gigabyte GA-7N400L1 ( στα 80 ευρώ )

AMD Athlon XP2500+ ( στα 85 ευρώ )

ATi OEM Radeon 9600LE 128MB ( στα 111 ευρώ )

ή καλύτερα PowerColor Radeon 9600 Pro 128MB ( στα 125 ευρώ )

1 stick 512MB DDR PC2700 Gold ( στα 83 ευρώ )

Κουτί της αρεσκείας σου

Maxtor DiamondMAX Plus 9 80GB with 8MB Cache ( στα 76 ευρώ )

LG 52 CD-ROM ( στα 15 ευρώ )

LG 17" 700S CRT ( στα 123 ευρώ )

Microsoft Basic Wheel Mouse DSP ( στα 9 ευρώ )

Microsoft Basic Keyboard DSP ( στα 9 ευρώ )

Αυτά.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από vgiozo [Χθες, στις 13:47]

Εγώ, πάλι, θα σου έλεγα να μη μάθεις τα παιδιά σου στους υπολογιστές από μικρή ηλικία και σίγουρα όχι για τέτοιες ασχολίες...παιχνίδια που μπορεί να τα κρατάνε μπροστά στην οθόνη του υπολογιστή για πολλές ώρες...και μέρες...όσο και να προσπαθήσεις να επιβάλλεις κάποιο μέτρο στη χρήση του υπολογιστή, δεν θα το καταφέρεις χωρίς να φανείς "κακός" στα μάτια τους.

Ιδιαίτερα, αν είναι ηλικίας μέχρι 12-13 χρονών, πολλές δημιουργικές ώρες θα χαραμιστούν ανεπιστρεπτί...η εκπαίδευση και η διαπαιδαγώγηση σ' αυτές τις ηλικίες είναι σαν λεπτή χειρουργική επέμβαση στον εγκέφαλο...κι αν δεν πετύχει τα αποτελέσματα είναι μόνιμα και δυστυχώς δεν φαίνονται εξαρχής...

(οξυδέρκεια, φαντασία, κάθε συνθετική κίνηση του νου υποβαθμίζεται)

Καλύτερα να εξοικειωθούν πρώτα στη χρήση των υπολογιστών μέσα από συγκεκριμένες χρήσεις είτε στο σχολείο είτε σε σχολές εκμάθησεις για μικρά παιδιά, ώστε να δούν τον υπολογιστή ως εργαλείο και να μάθουν να τον χρησιμοποιούν δημιουργικά, παρά να αποβλακώνονται μπροστά στην οθόνη με τις ώρες.

Η απαγόρευση βέβαια δεν κάνει ποτέ καλό, γι αυτό χωρίς να τους απαγορεύσεις να ασχολούνται με υπολογιστές...κάτι για το οποίο δεν υπάρχει λόγος...μπορείς λίγο να ελέγξεις και να "εξομαλύνεις" τις πρώτες τους επαφές με αυτόν

Ανάλογα με τη τροφή που θα δώσεις στο νου, θα λάβεις και ανάλογα νοητικά παράγωγα...και οι υπολογιστές δεν είναι ό,τι καλύτερο για τις μικρές ηλικίες...απ' όλο το φάσμα του τεχνητού πολιτισμού μας να τους δώσεις το πιο στενό και περιορισμένο κομμάτι...

EDIT: Παρεξήγησα το αρχικό ήνυμα, έλειπε και η διευκρίνηση ότι πρόκειται για Internet καφέ κι όχι μηχανήματα προσωπικής χρήσεως....σκιουζ μι...

Ας με συγχωρήσουν οι adminz και λοιποί που η απάντηση είναι εκτός θέματος αλλά δεν αντέχω σε κάτι τέτοια. Είναι η αθλιότερη άποψη που άκουσα ποτέ περι διαπεδαγώγησης. Αν το παιδί ξεκινήσει στο pc και δεν παίξει όπως παίξαμε όλοι μας και βγήκαμε μια χαρά έξυπνοι άνθρωποι, και αντι για το παιχνίδι κάτσει να ασχοληθεί με τον πέρη και την κάτια και μαθήματα στο word και στο excel μ****** θα βγεί με το συμπάθειο. Τέτοιες μέθοδες χαλάνε τα παιδιά. Αφήστε τα ρε να παίξουν άφοβα, και θα βελτιώσουν τα αντανακλαστικά τους, θα γίνουν εξυπνότερα, πιο παρατηρητικά, και βασικά θα χαρούν και θα δούν το μηχάνημα αυτό σιγά σιγά σαν εργαλείο μετά το παιχνίδι. Αντί να το μαθαίνεις να γράφει άστο να παίξει και μετά απενεργοποίησε τον ήχο του παιχνιδιού, μετά άστο να βρεί μόνο του πως να το φτιάξει(θυμάται κανεις τις εποχές που πάντα το παιχνίδι είχε και αρχείο setsound???). Βάλτα να παίξουν κανα adventure αν υπάρχει κανένα ακόμη. Εγώ από τα text Zork και το gabriel knight έμαθα αγγλικά! Έτσι μαθαίνουν τα παιδιααααα ρεεεε!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από bleo8onhs

Αν το παιδί ξεκινήσει στο pc και δεν παίξει όπως παίξαμε όλοι μας και βγήκαμε μια χαρά έξυπνοι άνθρωποι, και αντι για το παιχνίδι κάτσει να ασχοληθεί με τον πέρη και την κάτια και μαθήματα στο word και στο excel μ****** θα βγεί με το συμπάθειο. Τέτοιες μέθοδες χαλάνε τα παιδιά. Αφήστε τα ρε να παίξουν άφοβα, και θα βελτιώσουν τα αντανακλαστικά τους, θα γίνουν εξυπνότερα, πιο παρατηρητικά, και βασικά θα χαρούν και θα δούν το μηχάνημα αυτό σιγά σιγά σαν εργαλείο μετά το παιχνίδι. Αντί να το μαθαίνεις να γράφει άστο να παίξει και μετά απενεργοποίησε τον ήχο του παιχνιδιού, μετά άστο να βρεί μόνο του πως να το φτιάξει(θυμάται κανεις τις εποχές που πάντα το παιχνίδι είχε και αρχείο setsound???). Βάλτα να παίξουν κανα adventure αν υπάρχει κανένα ακόμη. Εγώ από τα text Zork και το gabriel knight έμαθα αγγλικά! Έτσι μαθαίνουν τα παιδιααααα ρεεεε!

Και η δικια μου αποψη αυτή ειναι...

Link to comment
Share on other sites

Ας με συγχωρήσουν οι adminz και λοιποί που η απάντηση είναι εκτός θέματος αλλά δεν αντέχω σε κάτι τέτοια. Είναι η αθλιότερη άποψη που άκουσα ποτέ περι διαπεδαγώγησης. Αν το παιδί ξεκινήσει στο pc και δεν παίξει όπως παίξαμε όλοι μας και βγήκαμε μια χαρά έξυπνοι άνθρωποι, και αντι για το παιχνίδι κάτσει να ασχοληθεί με τον πέρη και την κάτια και μαθήματα στο word και στο excel μ****** θα βγεί με το συμπάθειο. Τέτοιες μέθοδες χαλάνε τα παιδιά Αφήστε τα ρε να παίξουν άφοβα, και θα βελτιώσουν τα αντανακλαστικά τους, θα γίνουν εξυπνότερα, πιο παρατηρητικά, και βασικά θα χαρούν και θα δούν το μηχάνημα αυτό σιγά σιγά σαν εργαλείο μετά το παιχνίδι. Αντί να το μαθαίνεις να γράφει άστο να παίξει και μετά απενεργοποίησε τον ήχο του παιχνιδιού, μετά άστο να βρεί μόνο του πως να το φτιάξει(θυμάται κανεις τις εποχές που πάντα το παιχνίδι είχε και αρχείο setsound???). Βάλτα να παίξουν κανα adventure αν υπάρχει κανένα ακόμη. Εγώ από τα text Zork και το gabriel knight έμαθα αγγλικά! Έτσι μαθαίνουν τα παιδιααααα ρεεεε!

Να είσαι σίγουρος ότι δεν συμμερίζομαι τις παιδαγωγικές απόψεις των συντακτών του Ram...ποιά είναι αυτά τα τέτοια που δεν αντέχεις; μπορείς να τα εντοπίσεις;

Το τί βγήκες εσύ ή οι άλλοι εκ μέρους των οποίων έχεις την εντύπωση ότι μπορείς να μιλάς, δε μπορώ να το ξέρω...

Έχεις το δικαίωμα της γνώμης σου, αυτό είναι σίγουρο....αλλά είναι θέμα επιλογής πως θα μεγαλώσεις το παιδί σου... δηλαδή σχεδόν επιλογής, γιατί δεν μπορείς να δώσεις στο παιδί σου κάτι που εσύ δεν έχεις...

Εγώ λοιπόν δεν πρόκειται να θέσω τον υπολογιστή ως κέντρο της μαθησιακής δραστηριότητας των δικών μου παιδιών ή άλλων...ούτε ως κύριο αντικείμενό της...θα διαλέξω λογοτεχνία, φιλοσοφία, μαθηματικά, μουσική, άθληση...ο χρόνος είναι λίγος και περνάει γρήγορα...και θα προτιμούσα το παιδί μου πχ. ένα απόγευμα που έχει ελεύθερο χρόνο όταν φτάσει 17 χρονών, να κάτσει από μόνος του να διαβάσει Μπαλζάκ παρά να παίζει unreal tournament και να φωνάζει σαν μ****** (όπως εύγλωττα το έθεσες κι εσύ προηγουμένως - και ζωντόβολο προσθέτω εγώ) σε κάποιο internet cafe...

Link to comment
Share on other sites

Επειδή είμαι εισηγητής και κάνω μάθημα σε παιδία και σε ενήλικες θα ήθελα να πω την άποψη μου επί του θέματος

Πιστεύω ότι αν υπάρχει σωστός τρόπος διδασκαλίας, προγράμματα όπως το Word και το Excel αλλά ακόμα και το PowerPoint και η Access βγάζουν στα παιδία μια πολύ δημιουργική διάθεση.

Ο καλύτερος τρόπος για να μάθεις στα παιδία κάτι είναι να τους δώσεις να παίξουν κάποιο ρόλο.

Όσο αφορά τα Games πιστεύω ότι πρέπει να υπάρχουν και αυτά αλλά με μέτρο γιατί ποτέ και πουθενά η απαγόρευση δεν έφερε αποτελέσματα

Link to comment
Share on other sites

Ρε ακούστε εμένα που είμαι της γενιάς και ξέρω τα πράγματα από την πρώτη γραμμή. Στο σχολείο κάνουμε πληροφορική και έχουν βαλθεί να μας μάθουν Excel και Word και λοιπές μ@λ@κίες. Λοιπόν σε κανέναν δεν αρέσουν. Αφού ο διπλανός μου, μου λέει συνέχεια όταν δεν κοιτάει ο καθηγητής να μπούμε στο Internet. Τα παιδιά θα μάθουν με τον τρόπο που λέει ο bleo8onhs. Έτσι έμαθα κι εγώ. Από 3 χρονών έπαιζα σε έναν 8088. Παιρνώντας από 4 μεταχειρισμένα PC παιρνάω στον πρώτο δικό μου οπου πλέον υπολογιστής δεν είναι εκείνο το κουτί με το τζαμάκι και δεν σημαίνει οτι θα χαλάσει άμα τον ανοίξω. Επίσης καμία (σχεδόν) ζημιά δεν είναι ανεπανώρθωτη. Έχωντας πλέον χωρτάσει παιχνίδι μαθαίνω μόνος μου τα στοιχία που θέλω στις εφαρμογές γραφείου χωρίς να καταντάει βαρετό. Βλέπετε νομίζω μέσα από το forum τι γνώσεις έχω. Αυτές μετά από 10 χρόνια αυτοεκμάθησης και ψαξίματος. Με τον τρόπο που διδάσκουν τα σχολεία αυτό θα χρειαστεί τουλάχιστον 20 χωρίς τελικά στο τέλος το παιδί να έχει αποκτήσει μια εμπειρία αλλά απλώς στηρίζεται στη θεωρία. Η ζωή όμως δεν θέλει μόνο θεωρία. Θέλει και εμπειρία.

Όσο για τη σύνθεση, ενώ είμαι υποστηρικτής της Intel θα σου προτείνω AMD είναι η καλύτερη σχέση απόδοσης-τιμής για τη δουλειά που τους θές. Επίσης μην σου περάσει απ' το μυαλό κάρτα γραφικών nVidia.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας,

Χωρίς να έχω προχωρήσει ακόμα στην παραγγελία αφού ακόμα είμαστε στην διαδικασία διαμόρφωσης του χώρου έχω καταλήξει στην εξής σύνθεση

Δεν είμαι σίγουρος για την κάρτα γραφικών αν είναι η σωστή αλλά τέλος πάντων

Να βάλω και μία απορία αν και μάλον δεν θα γνωρίζετε

Για να βάλω κάποιο παιχνίδι (π.χ. το counter-strike) σε 6 μηχανήματα πρέπει να αγοράσω το παιχνίδι 6 φορές;

Και αν όχι μπορούν τα 6 αυτά μηχανήματα να παίξουν το game στο internet σε κάποιο server;

ΕΠΕΞ.AMD ATHLON XP 2500+1,833G 333MHZ

ΜΗΤΡΙΚΗ GB 7N400L1 NF2 UL400 LAN R

ΚΑΡΤΑ CP R9600P 128MDD VO+DVI AGP R

ΟΘΟΝΗ PHILIPS 19" 109E MPRII

ΔΙΣΚΟΣ MAXTOR ATA 80GB 7200 8MB

ΜΝΗΜΗ DIMM 512MB DDR 400MHZ 3 ΧΡ

HW MS-DSP INTELLIMOUSE OPTICAL PS/2/USB

HW MS-DSP BASIC KEYBOARD PS2

CD ROM SONY INT 52X IDE BLK

Link to comment
Share on other sites

Μην πάρεις το CD-ROM της Sony.

Πεθαίνει σύντομα , και έχει και διάφορες αδυναμίες στο διάβασμα.

Πάρε το LG.

Γραφικών φυσικά Radeon 9600 PRO GPU.

Τι μάρκα βρήκες?

( αν και οποιαδήποτε και να πάρεις , σχεδόν ολόιδιες επιδόσεις θα δίνει )

[ προτείνω PowerColor , Gigabyte ]

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.